Χημεία- ωσμωτικη πιεση

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Σε μια φιάλη περιέχεται υδατικο διάλυμα ζαχαρης και σε αλλη φιάλη περιέχεται υδατικό διάλυμα NaCl της ιδιας συγκέντρωσης και στην ιδια θερμοκρασία. Αν μετρήσουμε την ωσμωτικη πίεση των δυο διαλυμάτων θα βρουμε ότι στην φιάλη που περιέχεται NaCl η ωσμωτικη πιεση είναι μεγαλύτερη.

ΓΙΑΤΙ ΣΥΜΒΑΊΝΕΙ ΑΥΤΟ;;
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Σε μια φιάλη περιέχεται υδατικο διάλυμα ζαχαρης και σε αλλη φιάλη περιέχεται υδατικό διάλυμα NaCl της ιδιας συγκέντρωσης και στην ιδια θερμοκρασία. Αν μετρήσουμε την ωσμωτικη πίεση των δυο διαλυμάτων θα βρουμε ότι στην φιάλη που περιέχεται NaCl η ωσμωτικη πιεση είναι μεγαλύτερη.

ΓΙΑΤΙ ΣΥΜΒΑΊΝΕΙ ΑΥΤΟ;;

Αυτό συμβαίνει επειδή όταν έχεις διάλυμα ηλεκτρολύτη όπως πχ το διάλυμα NaCl στον τύπο της ωσμωτικής πίεσης περιλαμβάνεται και ο συντελεστής van't Hoff i
όπου i= 1 + α(ν-1), το α είναι ο βαθμός διάστασης του ηλεκτρολύτη με τιμές μεταξύ του 0 και του 1, το ν ο αριθμός των ιόντων στα οποία διίσταται ο ηλεκτρολύτης(στην περίπτωση του NaCl το ν=2 )
Άρα για το δ/μα γλυκόζης θα υπολογίσεις την ωσμωτική πίεση με τον τύπο Π=cRT ενώ για το δ/μα NaCl με τον τύπο Π=icRT
 

Alexandros973

Νεοφερμένος

Ο Alexandros973 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Καλησπέρα σας, έχω το τελευταίο βοήθημα του δρ. Σαλτερη και έχω ένα πρόβλημα στην Ωσμωτικη πίεση στο λυμένο παράδειγμα 3,60 (επισυνάπτεται φωτογραφία). Γιατί από τον νόμο του Vant Hoff βρίσκουμε τον αριθμό mol της γλυκόζης και όχι τον συνολικό αριθμό mol μαζί με τη υγρασία ;; Δεν χρησιμοποιούμε κανονικά το nολ ; Επίσης τι εννοείται ότι η υγρασία θεωρείται πρόσμιξη ;
Μια άλλη απορία μου είναι πως αποδεικνύεται μαθηματικά ότι όσο μεγαλύτερος όγκος είναι ο όγκος ενός διαλύματος ανάμεσα σε αυτά που αναμειγνύονται τόσο πιο κοντά στην συγκέντρωση του είναι η συγκέντρωση του νέου διαλύματος;
 

Συνημμένα

  • image.jpg
    image.jpg
    1.5 MB · Εμφανίσεις: 298

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top