Χημεία: Διαδικτυακή εκπαίδευση

manaliss

Νεοφερμένος

Ο Μανώλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 62 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Στη προσπάθειά μου να οργανώσω μια διαδικτυακή πλατφόρμα εκμάθησης, θα ήθελα την συμμετοχή μαθητών που θα είναι θετική κατεύθυνση τρίτης λυκείου την ερχόμενη χρονιά. Είμαι καθηγητής Χημείας για 22 χρόνια σε σχολείο και το μάθημα θα γίνει στη Χημεια κατεύθυνσης Γ' λυκείου. Θα καλυφθεί η ύλη του πρώτου κεφαλαίου.
Το σκεπτικό : να γίνει διαδικτυακή εκπαίδευση.
Στόχος : να βρεθούν τρόποι αξιοποίησης του διαδικτύου στη εκπαίδευση.
Εποπτικά μέσα: Ότι μπορεί να προσφέρει το διαδίκτυο. Ταινίες, παρουσιάσεις, κείμενα, σύνδεσμοι.
Θα υπάρχει σχέδιο μελέτης, το σχολικό βιβλίο σε ψηφιακή μορφή και τέλος φύλλο εργασίας.
Θα γίνει χρήση διαδικτυακού περιβάλλοντος σεμιναρίων (webinar) μια ώρα την εβδομάδα.
Κόστος κανένα - εκτός από το χρόνο.
Στο τέλος του κύκλου θα υπάρχει φύλλο αξιολόγησης για όλο το έργο για να μπορέσουν να καταγραφούν οι εμπειρίες θετικές ή αρνητικές. Ο ρόλος του είναι επικουρικός και ερευνητικός. Δεν έχει σκοπό να ανατρέψει τον προγραμματισμό που έχετε κάνει. Αν νομίζετε ότι σας ενδιαφέρει στείλτε μου προσωπικό μήνυμα. Θέλω μόνο ένα e-mail για να σας δώσω τους αρχικούς κωδικούς. ΑΛΛΑ θα είναι μόνο για 5 άτομα κατά προτίμηση όχι από τα μεγάλα αστικά κέντρα. Ό,τι απορίες έχετε ρωτείστε. (θα τηρηθεί σειρά εισερχομένων στα μηνύματα για την επιλογή των μαθητών.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manaliss

Νεοφερμένος

Ο Μανώλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 62 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Ενημερώνω ότι από Δευτέρα (κν αύριο) ξεκινάμε...και ακόμα δεν έχω πάρει κάποιο μήνυμα σχετικά με κωδικούς. Αν σας ενδιαφέρει... δοκιμάστε το. Πληροφορίες μπορείτε να δείτε εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Αν και δεν είμαι μαθητης αλλα πρωτοετής φοιτητής τμήματος Χημείας,αν μπορώ να βοηθήσω με οποιονδήποτε τρόπο,όπως άλλωστε κάνω και σε αυτή τη σελίδα,μπορείτε να επικοινωνέσετε μαζί μου ειτε από εδώ,είτε στο ηλεκτρονικό μου ταχυδρομείο gianniskeeper|@|gmail.com
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

manaliss

Νεοφερμένος

Ο Μανώλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 62 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Γιάννη καλησπέρα. Σε ευχαριστώ πολύ για την προσφορά.Θα είσαι στα "υπ' όψιν". Η αλήθεια είναι ότι με ενδιαφέρουν μαθητές που τα αντιμετωπίζουν για πρώτη φορά, για να έχω πιο αντικειμενικό feedback. Με ενδιαφέρουν τα σχόλια παιδιών που τα βλέπουν πρώτη φορά, για να μπορέσω να βγάλω συμπεράσματα, τι θα βοηθούσε περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Γιάννη καλησπέρα. Σε ευχαριστώ πολύ για την προσφορά.Θα είσαι στα "υπ' όψιν". Η αλήθεια είναι ότι με ενδιαφέρουν μαθητές που τα αντιμετωπίζουν για πρώτη φορά, για να έχω πιο αντικειμενικό feedback. Με ενδιαφέρουν τα σχόλια παιδιών που τα βλέπουν πρώτη φορά, για να μπορέσω να βγάλω συμπεράσματα, τι θα βοηθούσε περισσότερο.
Εμένα με ενδιαφερει κυρίως το πως δουλευετε εσείς,ίσως κάποτε κάνω ακριβώς το ίδιο.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top