Χημεία Γ’ - Από πού ξεκινάω;

Isa

Νεοφερμένος

Η Isa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα, είμαι μαθήτρια β’ λυκείου (υγείας) και θέλω να ξεκινήσω μόνη μου χημεία γ’. Όμως δεν ξερω από πού πρέπει να ξεκινήσω και με ποιο βοήθημα. Προς το παρόν έχω αγοράσει το μπλε του σαλτερή με την οργανική. Θα εκτιμούσα πολύ μια καθοδήγηση.. ευχαριστώ!
 

Panatha mono

Νεοφερμένος

Ο Panatha mono αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα, είμαι μαθήτρια β’ λυκείου (υγείας) και θέλω να ξεκινήσω μόνη μου χημεία γ’. Όμως δεν ξερω από πού πρέπει να ξεκινήσω και με ποιο βοήθημα. Προς το παρόν έχω αγοράσει το μπλε του σαλτερή με την οργανική. Θα εκτιμούσα πολύ μια καθοδήγηση.. ευχαριστώ!
Εγω δεν βρισκω λογικη στο να ξεκινησεις μονη σου την χημεια της γ.Κοιταξε να καταλαβεις αυτα που κανεις στη β λυκειου στην οργανικη γιατι καποιαθα σου χρειαστουν και στη β και μην βιαστεις,εχεις χρονο μπροστα σου για να τα μαθεις ολα.
 

Isa

Νεοφερμένος

Η Isa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εγω δεν βρισκω λογικη στο να ξεκινησεις μονη σου την χημεια της γ.Κοιταξε να καταλαβεις αυτα που κανεις στη β λυκειου στην οργανικη γιατι καποιαθα σου χρειαστουν και στη β και μην βιαστεις,εχεις χρονο μπροστα σου για να τα μαθεις ολα.
Απλά βλέπω ότι όλα τα φροντιστήρια έχουν μπει ήδη γ´ και εχω καπως αγχωθει.. Γι’ αυτό τον λόγο προτιμώ να ξεκινήσω μόνη μου ώστε να μην πέσουν πολλά του χρόνου
 

juanium

Νεοφερμένος

Ο juanium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 16 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Απλά βλέπω ότι όλα τα φροντιστήρια έχουν μπει ήδη γ´ και εχω καπως αγχωθει.. Γι’ αυτό τον λόγο προτιμώ να ξεκινήσω μόνη μου ώστε να μην πέσουν πολλά του χρόνου
Μπορείς να ξεκινήσεις με οξειδοαναγωγικές αντιδράσεις, να κάνεις μερικές ασκήσεις σε ανόργανες και οργανικές ("πολύπλοκης μορφής") ώστε να εξοικειωθείς και να σου είναι σαν επανάληψη όταν τα κάνεις στο σχολείο. Ύστερα διάβασε τις διαμοριακές δυνάμεις που είναι καθαρά θεωρητικό κεφάλαιο. Μετά ώσμοση και ωσμωτική πίεση. Τέλος θερμοχημεία. Δεν χρειάζεται να τα τελειοποιήσεις όλα μέχρι του χρόνου, απλώς να έχεις μία βασική ιδέα για το πώς να προσεγγίζεις ασκήσεις σε καθένα από αυτά τα κεφάλαια. Η παραπάνω σειρά είναι αυτή που ακολουθείται στο δικό μου φροντιστήριο.
 

Isa

Νεοφερμένος

Η Isa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Μπορείς να ξεκινήσεις με οξειδοαναγωγικές αντιδράσεις, να κάνεις μερικές ασκήσεις σε ανόργανες και οργανικές ("πολύπλοκης μορφής") ώστε να εξοικειωθείς και να σου είναι σαν επανάληψη όταν τα κάνεις στο σχολείο. Ύστερα διάβασε τις διαμοριακές δυνάμεις που είναι καθαρά θεωρητικό κεφάλαιο. Μετά ώσμοση και ωσμωτική πίεση. Τέλος θερμοχημεία. Δεν χρειάζεται να τα τελειοποιήσεις όλα μέχρι του χρόνου, απλώς να έχεις μία βασική ιδέα για το πώς να προσεγγίζεις ασκήσεις σε καθένα από αυτά τα κεφάλαια. Η παραπάνω σειρά είναι αυτή που ακολουθείται στο δικό μου φροντιστήριο.
Ευχαριστώ πάρα πολύ! Θα το ξεκινήσω έτσι
 

pnf292

Νεοφερμένος

Ο pnf292 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Απλά βλέπω ότι όλα τα φροντιστήρια έχουν μπει ήδη γ´ και εχω καπως αγχωθει.. Γι’ αυτό τον λόγο προτιμώ να ξεκινήσω μόνη μου ώστε να μην πέσουν πολλά του χρόνου
Και πολύ καλά κανεις και αγχώνεσαι. Είναι απαραιτητο το να ξεκινάει από την Δευτέρα η η ύλη. Από ότι καταλαβαινω δεν πας φροντιστηριο αλλά μην σε ανησυχεί αυτο γιατί και το δικό μου άργησε να μπει στην ύλη της τρίτης και ξεκινησα μόνος μου ενα κεφάλαιο και δεν βρήκα πρόβλημα στην κατανοηση. Ουσιαστικά στο φροντιστηριο λύνεις ασκήσεις που θελουν ιδιαίτερη προσοχή αλλά τα βασικά μπορείς σιγουρα να τα κανεις μόνος/η σου. Αν πάρεις και ένα βοήθημα ίσως μπορείς να λύνεις και πιο δύσκολες μιας και έχουν λυμένα παραδειγματα. Λοιπον σου προτείνω να πάρεις τα σχολικά βιβλια και το βοήθημα του σαλτερη το πορτοκαλί που εχει οξειδοαναγωγη, θερμοχημεια, χημική κινητική, χημική ισορροπία. Ξεκινα με ενα από αυτα τα κεφαλαία (εκτός από χημική ισορροπία γιατί απαιτεί να ξερεις τα προηγούμενα). Τελος, να βλεπεις στο Ίντερνετ σημειώσεις και στο γιουτιουμπ οσα πιο πολλα βιντεο μπορείς με ασκήσεις, βοηθαει πολύ. Είναι σαν να πηγαίνεις φροντιστηριο
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top