Χημεία Β-Γ Λυκείου - θέλω προτάσεις για βοηθήματα

melina_51

Νεοφερμένος

Η melina_51 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 16 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Λοιπόν, του χρόνου μάλλον θα πάω υγείας (είμαι Β' λυκείου), και φέτος δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με τη χημεία, εκτός από τα λίγα που κάνουμε στο σχολείο (η καθηγήτρια δεν δίνει ιδιαίτερη σημασία γιατί η χημεία δεν εξετάζεται στο τέλος της χρονιάς). Ναι, το ξέρω ότι έπρεπε να έχω ξεκινήσει φροντιστήριο αλλά ήμουνα θεωρητική (λολ), τέλος πάντων. Μπορεί κανείς να μου προτείνει κανά δυο καλά βοηθήματα για να αρχίσω λίγο μόνη μου να δουλεύω πριν ξεκινήσω φροντιστήριο το καλοκαίρι;
 

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Ξεκίνα με Σαλτερή β λυκείου και αφού το τελειώσεις πιάσε τα αντίστοιχα της γ λυκείου (πιστεύω θα βόλευε να ξεκινήσεις με την οργανική της γ). Σε πρώτη φάση μην επιμένεις τόσο σε θεωρητικές ασκήσεις (π.χ. δεντράκια), αλλά δώσε βάση σε ασκήσεις με στοιχειομετρικούς υπολογισμούς, μείγματα, σειρές αντιδράσεων, αντιδράσεις καύσης και καθαρότητες-επί τοις εκατό σύσταση (π.χ. w/w %).​
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top