Χαμηλοί βαθμοί στα διαγωνίσματα

Nia Skg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nia Skg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Καλημέρα/καλησπέρα.
Πρόσφατα ξεκίνησα, όπως χιλιάδες άλλοι μαθητές, τη χειμερινή προετοιμασία για πανελλαδικές. Έχω επιλέξει την ομάδα προσανατολισμού θετικών σπουδών και συγκεκριμένα το πεδίο υγείας. Στα θερινά τα πήγαινα πολύ καλά, έκανα άπειρη εξάσκηση, έλυνα ασκήσεις, συμμετείχα στο μάθημα... Οι καθηγητές ήταν πολύ ευχαριστημένοι, έλεγαν ότι ξεκίνησα δυναμικά κτλ. Όλα καλά κι ωραία μέχρι την 1η Σεπτεμβρίου που άρχισα να γράφω διαγωνίσματα και τεστ... Ενώ έδειχνα να καταλαβαίνω τα πάντα, οι πρώτοι βαθμοί μου ήταν πολύ χαμηλοί (14-17). Υπάρχει περίπτωση να καταφέρω να βελτιωθώ μέσα στη χρονιά ή θα συνεχίσω με τον ίδιο ρυθμό, παρόλο που διαβάζω; Είναι φυσιολογικό να τα πηγαίνω μέτρια έως κακά τον πρώτο μήνα ή απλά δεν το χω;
Ευχαριστώ ^^
 

T C

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T C αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Αν ρωτας την γνωμη μου δεν νομιζω οτι πρεπει να σε παρει απο κατω. Κοιταξε να διαβαζεις αρκετα, να εισαι συγκεντρωμενη και κυριως ηρεμη καθε φορα που γραφεις διαγώνισμα. Ενα, δυο στραβοπατηματα δεν νομιζω να σημαινουν κατι και ειδικα τωρα που ειναι νωρις. Προσεξε να κατανοεις σε βαθος την υλη και μεινε κοντα τους καθηγητες σου για καθε απορια.
Με καθε επιφυλαξη,
Απο ενα ατομο που δεν εχει ακομη την πείρα των πανελληνίων. :):)
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Καλημέρα/καλησπέρα.
Πρόσφατα ξεκίνησα, όπως χιλιάδες άλλοι μαθητές, τη χειμερινή προετοιμασία για πανελλαδικές. Έχω επιλέξει την ομάδα προσανατολισμού θετικών σπουδών και συγκεκριμένα το πεδίο υγείας. Στα θερινά τα πήγαινα πολύ καλά, έκανα άπειρη εξάσκηση, έλυνα ασκήσεις, συμμετείχα στο μάθημα... Οι καθηγητές ήταν πολύ ευχαριστημένοι, έλεγαν ότι ξεκίνησα δυναμικά κτλ. Όλα καλά κι ωραία μέχρι την 1η Σεπτεμβρίου που άρχισα να γράφω διαγωνίσματα και τεστ... Ενώ έδειχνα να καταλαβαίνω τα πάντα, οι πρώτοι βαθμοί μου ήταν πολύ χαμηλοί (14-17). Υπάρχει περίπτωση να καταφέρω να βελτιωθώ μέσα στη χρονιά ή θα συνεχίσω με τον ίδιο ρυθμό, παρόλο που διαβάζω; Είναι φυσιολογικό να τα πηγαίνω μέτρια έως κακά τον πρώτο μήνα ή απλά δεν το χω;
Ευχαριστώ ^^

14-17 δεν είναι κακά και υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης σίγουρα.

Εγώ στα διαγωνίσματα έγραφα 11-12 όσο και στις πανελλήνιες δηλαδή .

Αν γράψεις 17 στις Πανελλήνιες θα είσαι μια χαρά.

Πάντως έχεις όλη την χρονιά μπροστά σου να βελτιωθείς. Είναι νωρίς ακόμα να απογοητεύεσαι και να θυμάσαι να είσαι ψύχραιμη.
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Εγώ θα σου πω ότι είναι νωρίς ακόμα. Αν είναι όντως και τα πρώτα διαγωνίσματα είναι και φυσιολογικό. Επίσης το 17 δεν θεωρείται χαμηλός βαθμός. Σίγουρα μέχρι τις πανελλήνιες έχεις πάρα πολύ χρόνο και να διαβάσεις αλλά και να βελτιωθείς. Απλά έχε στο νου σου τι σχολή θες ώστε να έχεις ένα στόχο και να σου δώσει κίνητρο ώστε να τα πας ακόμα καλύτερα. Μην αγχώνεσαι όμως γιατί έχεις ένα μεγάλο διάστημα για να διαβάσεις, να βελτιωθείς και μπορέσεις να τα καταφέρεις για να μπεις στη σχολή που θες!!!
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Αυτό ειπ ναι το φυσιολογικό! ΚΑΝΕΝΑΣ ακόμη κ αυτοί που στο τέλος γράφουν 18,500-19,000++ στην αρχή Της προετοιμασίας δε γράφουν 90-100.
Αν σε ένα μάθημα γράψεις τώρα 75, πάντα θα βλεπεις τι είχες λάθος και από που έχασες και θα βάλεις στόχο να το κάνεις 85 στο επόμενο διαγώνισμα. Και πάει λέγοντας! ΜΗ ΣΕ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΚΑΤΩ!!! Είναι απολύτως φυσιολογικό
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης από προσωπική εμπειρία κάποτε , στό πρώτο διαγώνισμα των αρχαίων (σε Τρίωρο) τον Οκτώβρη είχα γράψει 56 και στις πανελλήνιες 88
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Καλημέρα/καλησπέρα.
Πρόσφατα ξεκίνησα, όπως χιλιάδες άλλοι μαθητές, τη χειμερινή προετοιμασία για πανελλαδικές. Έχω επιλέξει την ομάδα προσανατολισμού θετικών σπουδών και συγκεκριμένα το πεδίο υγείας. Στα θερινά τα πήγαινα πολύ καλά, έκανα άπειρη εξάσκηση, έλυνα ασκήσεις, συμμετείχα στο μάθημα... Οι καθηγητές ήταν πολύ ευχαριστημένοι, έλεγαν ότι ξεκίνησα δυναμικά κτλ. Όλα καλά κι ωραία μέχρι την 1η Σεπτεμβρίου που άρχισα να γράφω διαγωνίσματα και τεστ... Ενώ έδειχνα να καταλαβαίνω τα πάντα, οι πρώτοι βαθμοί μου ήταν πολύ χαμηλοί (14-17). Υπάρχει περίπτωση να καταφέρω να βελτιωθώ μέσα στη χρονιά ή θα συνεχίσω με τον ίδιο ρυθμό, παρόλο που διαβάζω; Είναι φυσιολογικό να τα πηγαίνω μέτρια έως κακά τον πρώτο μήνα ή απλά δεν το χω;
Ευχαριστώ ^^

Αυτή την νοοτροπία ξέχνα την απο τώρα, και στο λέω ειλικρινά για να σε βοηθήσω. Μέχρι μια μέρα πριν τις πανελλήνιες θα βελτιώνεσαι ή ακόμα και λίγο πριν δώσεις.Θα αξιοποιήσεις στο έπακρο τον χρόνο που σου δίνεται, και δεν θα απογοητεύεσαι, αλλά θα ενθαρρύνεσαι για πιο σκληρή δουλειά, μέσω των αρνητικών αποτελεσμάτων και των δύσκολων θεμάτων. Δεν λέω να σου βγει η ψυχή ή να δεινοπαθήσεις,αλλά όχι ηττοπάθειες .
 

mourinho776

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mourinho776 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Καλημέρα/καλησπέρα.
Πρόσφατα ξεκίνησα, όπως χιλιάδες άλλοι μαθητές, τη χειμερινή προετοιμασία για πανελλαδικές. Έχω επιλέξει την ομάδα προσανατολισμού θετικών σπουδών και συγκεκριμένα το πεδίο υγείας. Στα θερινά τα πήγαινα πολύ καλά, έκανα άπειρη εξάσκηση, έλυνα ασκήσεις, συμμετείχα στο μάθημα... Οι καθηγητές ήταν πολύ ευχαριστημένοι, έλεγαν ότι ξεκίνησα δυναμικά κτλ. Όλα καλά κι ωραία μέχρι την 1η Σεπτεμβρίου που άρχισα να γράφω διαγωνίσματα και τεστ... Ενώ έδειχνα να καταλαβαίνω τα πάντα, οι πρώτοι βαθμοί μου ήταν πολύ χαμηλοί (14-17). Υπάρχει περίπτωση να καταφέρω να βελτιωθώ μέσα στη χρονιά ή θα συνεχίσω με τον ίδιο ρυθμό, παρόλο που διαβάζω; Είναι φυσιολογικό να τα πηγαίνω μέτρια έως κακά τον πρώτο μήνα ή απλά δεν το χω;
Ευχαριστώ ^^
Χαλαρωσε εχεις 9 μηνες μεχρι να δωσεις .Εγω για πχ στο αεππ εγραφα 11 13 15 οπου το τελευταιο διαγωνισμα ηταν περιπου 2 μηνες πριν μπορω να πω 1 μηνα πριν δωσω καταλαβα την λογικη του μαθηματος και γραψα καλα 16.6.Ειναι λογικο να αγχωνεσαι και να κανεις αρνητικες σκεψεις το ιδιο συνεβαινε και σε μενα.Συνεχισε δυναμικα.Τι σχολη σε ενδιαφερει?
 

KaterinaL

Νεοφερμένος

Η KaterinaL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Μην αγχώνεσαι, είναι πολύ νωρίς ακόμα.
Εγώ θυμάμαι στη Βιολογία, όλη τη χρονιά, πάνω από 18 δεν είχα γράψει σε κανένα διαγώνισμα και στις Πανελλήνιες έγραψα 19.8
Πάντως μετά τις διακοπές είναι πολύ λογικό να μην γράφεις όσο θέλεις. Όλα θα πάνε καλά, καλή επιτυχία!
 

Nefiki

Νεοφερμένος

Η Nefiki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Μην αγχώνεσαι με τον καιρό τα διαγωνίσματα σου θα βελτιώνονται,ωστόσο μπορεί να μην είναι όλα πάντα πολύ καλά και δεν πειράζει! Εγώ θυμάμαι στην περίοδο που είσαι έγραφα γύρω στο 15 και εκνευριζομουν. Όμως τα λάθη στα διαγωνίσματα και το γεγονός ότι οι φορές που έγραψα το απολυτο 20 ήταν λίγες με εκαναν να μην το βάλω ποτέ κάτω και να προσπαθώ συνεχώς να μαθαίνω από τα λάθη μου. Εδωσα φέτος πανελλήνιες και εν τέλη έγραψα 17.125, μπορεί να μην έπιασα ιατρική αλλά πηγα αρκετά καλά
 

Nia Skg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nia Skg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
14-17 δεν είναι κακά και υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης σίγουρα.

Εγώ στα διαγωνίσματα έγραφα 11-12 όσο και στις πανελλήνιες δηλαδή .

Αν γράψεις 17 στις Πανελλήνιες θα είσαι μια χαρά.

Πάντως έχεις όλη την χρονιά μπροστά σου να βελτιωθείς. Είναι νωρίς ακόμα να απογοητεύεσαι και να θυμάσαι να είσαι ψύχραιμη.

Προφανώς όλοι οι βαθμοί είναι καλοί αλλά για τη σχολή που με ενδιαφέρει τα 14αρια δεν αρκούν :(
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Χαλαρωσε εχεις 9 μηνες μεχρι να δωσεις .Εγω για πχ στο αεππ εγραφα 11 13 15 οπου το τελευταιο διαγωνισμα ηταν περιπου 2 μηνες πριν μπορω να πω 1 μηνα πριν δωσω καταλαβα την λογικη του μαθηματος και γραψα καλα 16.6.Ειναι λογικο να αγχωνεσαι και να κανεις αρνητικες σκεψεις το ιδιο συνεβαινε και σε μενα.Συνεχισε δυναμικα.Τι σχολη σε ενδιαφερει?

Μοριακή βιολογία θέλω, γι'αυτό με αγχώνουν τα 14αρια
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,388 μηνύματα.
Καλημέρα/καλησπέρα.
Πρόσφατα ξεκίνησα, όπως χιλιάδες άλλοι μαθητές, τη χειμερινή προετοιμασία για πανελλαδικές. Έχω επιλέξει την ομάδα προσανατολισμού θετικών σπουδών και συγκεκριμένα το πεδίο υγείας. Στα θερινά τα πήγαινα πολύ καλά, έκανα άπειρη εξάσκηση, έλυνα ασκήσεις, συμμετείχα στο μάθημα... Οι καθηγητές ήταν πολύ ευχαριστημένοι, έλεγαν ότι ξεκίνησα δυναμικά κτλ. Όλα καλά κι ωραία μέχρι την 1η Σεπτεμβρίου που άρχισα να γράφω διαγωνίσματα και τεστ... Ενώ έδειχνα να καταλαβαίνω τα πάντα, οι πρώτοι βαθμοί μου ήταν πολύ χαμηλοί (14-17). Υπάρχει περίπτωση να καταφέρω να βελτιωθώ μέσα στη χρονιά ή θα συνεχίσω με τον ίδιο ρυθμό, παρόλο που διαβάζω; Είναι φυσιολογικό να τα πηγαίνω μέτρια έως κακά τον πρώτο μήνα ή απλά δεν το χω;
Ευχαριστώ ^^

Θα σου προτεινα να αλλαξεις πεδιο (2ο). Το τριτο ειναι αμείλικτο αν δεν γραψεις αριστα ,αριστα.
 

Katerinaev

Δραστήριο μέλος

Η Katerinaev αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 568 μηνύματα.
Καλημέρα/καλησπέρα.
Πρόσφατα ξεκίνησα, όπως χιλιάδες άλλοι μαθητές, τη χειμερινή προετοιμασία για πανελλαδικές. Έχω επιλέξει την ομάδα προσανατολισμού θετικών σπουδών και συγκεκριμένα το πεδίο υγείας. Στα θερινά τα πήγαινα πολύ καλά, έκανα άπειρη εξάσκηση, έλυνα ασκήσεις, συμμετείχα στο μάθημα... Οι καθηγητές ήταν πολύ ευχαριστημένοι, έλεγαν ότι ξεκίνησα δυναμικά κτλ. Όλα καλά κι ωραία μέχρι την 1η Σεπτεμβρίου που άρχισα να γράφω διαγωνίσματα και τεστ... Ενώ έδειχνα να καταλαβαίνω τα πάντα, οι πρώτοι βαθμοί μου ήταν πολύ χαμηλοί (14-17). Υπάρχει περίπτωση να καταφέρω να βελτιωθώ μέσα στη χρονιά ή θα συνεχίσω με τον ίδιο ρυθμό, παρόλο που διαβάζω; Είναι φυσιολογικό να τα πηγαίνω μέτρια έως κακά τον πρώτο μήνα ή απλά δεν το χω;
Ευχαριστώ ^^
Σαν να ακούω τον εαυτό μου. Θα πάρω τον ρόλο της μεγάλης μου της αδερφής τώρα και θα σου πω ότι δεν έχει καμία σημασία ποσό γράφεις. Ιδιαίτερα τώρα που είναι Σεπτέμβριος ακόμα. Στο φροντιστήριο υπήρξε φορά που έγραψα 8 στη φυσική και στο τέλος έγραψα 19.9. Το θέμα είναι να μαθαίνεις από τα λάθη σου. Και τι σημαίνει αυτό; Όταν ο καθηγητής σας παραδίδει τα κριτήρια αξιολογήσεις φαντάζομαι σας α εξηγεί το κάθε θέμα ξεχωριστά(τουλάχιστον αυτό οφείλει να κάνει). Εσυ θα εκει θα πρέπει να κατανοήσεις ποιο ήταν το λάθος σου. Κρατά σωστές σημειώσεις πάνω στο γραπτό. Ύστερα σε κάθε επανάληψη σου ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως θα μελετάς τα διαγωνίσματα και θα προσπαθείς να τα λύσεις χωρίς να κοιτας
 

Nia Skg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nia Skg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Σαν να ακούω τον εαυτό μου. Θα πάρω τον ρόλο της μεγάλης μου της αδερφής τώρα και θα σου πω ότι δεν έχει καμία σημασία ποσό γράφεις. Ιδιαίτερα τώρα που είναι Σεπτέμβριος ακόμα. Στο φροντιστήριο υπήρξε φορά που έγραψα 8 στη φυσική και στο τέλος έγραψα 19.9. Το θέμα είναι να μαθαίνεις από τα λάθη σου. Και τι σημαίνει αυτό; Όταν ο καθηγητής σας παραδίδει τα κριτήρια αξιολογήσεις φαντάζομαι σας α εξηγεί το κάθε θέμα ξεχωριστά(τουλάχιστον αυτό οφείλει να κάνει). Εσυ θα εκει θα πρέπει να κατανοήσεις ποιο ήταν το λάθος σου. Κρατά σωστές σημειώσεις πάνω στο γραπτό. Ύστερα σε κάθε επανάληψη σου ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως θα μελετάς τα διαγωνίσματα και θα προσπαθείς να τα λύσεις χωρίς να κοιτας

Η απάντηση σου μου έδωσε απίστευτη δύναμη, ειλικρινά δεν έχεις ιδέα πόσο με βοηθάς. Ευχαριστώ πάρα πολύ και συγχαρητήρια για τον βαθμό σου στις πανελλήνιες
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Θα σου προτεινα να αλλαξεις πεδιο (2ο). Το τριτο ειναι αμείλικτο αν δεν γραψεις αριστα ,αριστα.

Είναι πολύ αργά για να αλλάξω πεδίο, κι επίσης ούτε τα μαθηματικά αλλά ούτε οι σχολές του 2ου πεδίου μου αρέσουν
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top