Χαμηλές επιδόσεις στην Έκθεση. Ποια είναι η γνώμη σας;

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Οταν απο τους 20 πολυ καλους μαθητες στην εκθεση στο σχολειο οι 18 γραφουν χαλια,τοτε ναι,οι βαθμολογητες φταινε.Εγω ειπα,και μαθητες με αντικειμενικα πολλες ελλειψεις στην εκθεση εγραψαν 15.Δεν ειναι θεμα ικανοτητας...:)
Δηλαδή τι μου λες; :hmm:
Ότι κάποιοι βαθμολογητές βάζουν απλά έτσι στο άσχετο βαθμούς/πετσοκόβουν ή ότι γνωρίζουν τις επιδόσεις του καθενός και βαθμολογούν με τέτοιο τρόπο ώστε να βγει το παράδοξο;

Επίσης, ο μαθητής του 15 μπορεί να προσέγγισε πιο καλά το θέμα από ότι ο μαθητήσ του 18. Η έκθεση δεν απαιτεί παπαγαλία or something.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
παιδιά συμφωνήσαμε στο ότι η έκθεση κρίνεται σε σημαντικό βαθμό (ένα 40-50% για εμένα) από τον εξεταστή αλλά μην φτάνουμε στο άλλο άκρο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχαλης Κα

Νεοφερμένος

Ο Μιχαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
οι περισσοτεροι φιλολογοι τα εχουν χαμενα,νομιζουν οτι η εκθεση ειναι ΤΟ μαθημα,και οτι αυτοι μονο τα λενε καλα και ολοι οι υπολοιποι ειμαστε ηλιθιοι! αυτο το συμπερασμα το εβγαλα αφου ολοι οι καθηγητες που μου εκαναν εκθεση μιλουσαν περιφρονητικα για τα αλλα μαθηματα αλλα και για αυτους που τα διδασκουν, κυριως μαθηματα θετικων επιστημων,η πλακα ηταν οτι ημουν και θετικη...οι χαμηλες βαθμολογιες στο μαθημα της εκθεσης πηγαινουν και ερχονται,εχω αρχισει να αμφιβαλω πιστευω οτι ειμαι χαζος,ζητω το κωλο13 που εγραψα στις φετινες πανελλαδικες.(σε ολα τα υπολοιπα εγραψα πανω απο 17)
αν πιστευεται οτι ολοι ειμαστε χαζοι και μονο οι εκθεσαδες ειναι εξυπνοι δωστε μια θετικη ψηφο!!!!!!!
υ.γ. εκθεση μας εκαψες!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socrates1997

Νεοφερμένος

Ο socrates1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Η έκθεση γενικά είναι ένα δύσκολο μάθημα. Μόνο από το σχολείο κανείς δεν μαθαίνει να γράφει έκθεση γιατί γράφουν μόνο δυο-τρεις εκθέσεις τη χρονιά αν δεν κάνω λάθος. Από την άλλη στο φροντηστήριο γράφουν έκθεση μια φορά την εβδομάδα και έτσι εξασκούνται. Ίσως λόγω της κρίσης να μην έστειλαν πολλοί γονείς τα παιδιά τους στο φροντηστήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Kατα την γνωμη μου η εκθεση ειναι ενα μαθημα που το καλλιεργεις επι σειρα ετων,απο τοδημοτικο ακομα.Το υφος το λεξιλογιο ,η εκφραση ακομα και η ορθογραφια ειναι αποτελεσμα ετων και εμπειριας.Μεσα σε 1-2 χρονια μπορεις να βελτιωθεις στις ασκησεις και περιληψη αλλα στην εκθεση νομιζω ελαχιστα.Οποιος ξερει να γραφει καλα και το εχει μεσα του για πολλους λογους,ακομα και 2 εκθεσεις ολη την χρονια να γραψει, μπορει να θεωρηθει ετοιμος..Και δεν ειναι μονο δικια μου διαπιστωση.

Πολλοι ομως δεν γραφουν καλα στις παννεληνιες ακομα και αν το αξιζουν πραγματικα.Αυτο συμβαινει γιατι στην εκθεση πολλες φορες υπαρχει αδικια στην βαθμολογηση.Και στα αλλα μαθηματα αλλα καμια σχεση με εκθεση.Γιατι ενας μαθητης οσο και να μην του πηγαινει το θεμα ,αν γραφει καλα,το αποτελεσμα θα ειναι και καλο.Ειναι τραγικο να βλεπεις μαθητη 1ος βαθμιλογητης 19 και δευτερος 10.Αυτο εχει γινει λιγο παλαιοτερα που η εκθεση επιανε 50 αλλα ειναι για κλαματα.Πειτε μου φταιει ο μαθητης για μια τετοια αποκλιση?Αρα χρειαζεται και τυχη για να σου πεσουν οι καταλληλοι βαθμολογητες.Πολλοι απο εσας θα εχετε εκπλαγει απο τον βαθμο σας στην Εκθεση στην πανελλαδικες και καταλαβαινεται τι εννοω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sting3r

Νεοφερμένος

Ο sting3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Η έκθεση είναι το πιο υποκειμενικό μάθημα, και όπως είπε και ο Δημήτρης αν δεν το έχεις τα πράγματα δυσκολεύουν. Δε θέλει αποστήθιση απλά θέλει εξάσκηση, κάτι το οποίο δεν μπορεί να γίνει στο σχολείο.

Συμφωνώ απόλυτα!Για παράδειγμα,εγώ έδωσα φέτος.Ο πρώτος βαθμολογητής 97 ο άλλος 77...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα!Για παράδειγμα,εγώ έδωσα φέτος.Ο πρώτος βαθμολογητής 97 ο άλλος 77...!!!

97???Μπραβο;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα!Για παράδειγμα,εγώ έδωσα φέτος.Ο πρώτος βαθμολογητής 97 ο άλλος 77...!!!

ο παράλλος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
ο παράλλος?
Σωστός!
Κανονικά πήγες και σε τρίτο βαθμολογητή. Γενικά έχω ακούσει και για μεγάλες αποκλίσεις σε μαθηματικά πχ, είναι στην κρίση του καθενός. Κάτι που θεωρεί ο Χ εκπαιδευτικός ως ενδεδειγμένη λύση, ο Ψ τη θεωρεί λάθος ή ελλιπής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Special K

Νεοφερμένος

Η Special K αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ενδεικτικά αναφέρω ότι συμμαθητής-τουρίστας που είχε γράψει 3 εκθέσεις στο φροντιστήριο όλη την χρονιά, έγραψε 16 πανελλήνιες..(μαγκιά)εγώ με το ζόρι 16,8..στην τελική το θέμα είναι να κοιτάξεις το γραπτό σου και να πεις..Ε ναι λοιπόν,έγραψα 1ομορφιά!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darklord

Νεοφερμένος

Ο Darklord αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Παιδιά στην έκθεση το μόνο που ισχύει είναι ότι ο καθένας βαθμολογεί με το δικό του κριτήριο. Μπορεί να έχεις γράψει ΤΟ γραπτό, το ύφος σου να τα σπάει και να πας να πέσεις σε έναν γέρο φιλόλογο που περιμένει να έχεις γράψει απλά μια ολόκληρη θεματογραφία copy - paste. Και το αντίθετο φυσικά. Γι' αυτό το καλύτερο είναι να δώσεις τον καλύτερο εαυτό σου στις ασκήσεις και περίληψη, να κάνεις τον σταυρό σου και να ελπίζεις.
Πάντως για να μάθει κάποιος να γράφει έκθεση πρέπει από μικρός να διαβάζει και κανένα βιβλίο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
εγω θεωρω οτι για να μαθει καποιος να γραφει εκθεση πρεπει να διαβαζει πολλες εννοιες...να βρισκει μια λεξη δηλαδη και να διβαζει ποια ειναι τα αιτια οι αφορμες και τα αποτελεσματα...και αλλα...γιατι αν εχετε παρατηρησει τον τελευταιο καιρο πεφτουν μονο εννοιες στις εκθεσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Βασικα το μεγαλο προβλημα ειναι οτι οι μαθητες γενικως παραμελουν την εκθεση... Το λεω πραγματικα απο πειρα καθως προσφατα πηρα τα αποτελεσματα μου απο τις πανελληνιες και ηταν η εκθεση που μου καταστρεφει ολοκληρο το βαθμο και μπορει να μην μπω στην σχολη μου...
Και οι δυο ωρες στο φροντιστηριο ειναι αρκετες και ολα... Απλα δεν τις δινουμε την σημασια που χρειαζεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mf92

Νεοφερμένος

Η mf92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
tsarachaf, αυτό που λες, ότι δηλαδή δε δίνεται η απαραίτητη βαρύτητα στην Έκθεση δε νομίζω ότι ισχύει για την πλειοψηφία των *άριστων* μαθητών. Προσωπικά, αφιέρωνα στην έκθεση και σε ό,τι σχετίζεται με το μάθημα (πχ. να διαβάζω άρθρα κτλ.) περισσότερο χρόνο και από τη Φυσ.Κατ. αρκετές φορές, είχα δυνατότητες, έγραφα καλά, διάβαζα μεθοδικά και δεν είχα το αποτέλεσμα που θα ήθελα, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΛΛΟΙ. Αντίθετα, μαθητές που αδιαφορούσαν γενικώς- χωρίς να τους υποτιμώ για αυτό που έγραψαν- είχαν τον καλύτερο τους βαθμό( μέχρι και άριστα) στην έκθεση στις πανελλήνιες. Δεν ξέρω ποιο είναι το κλειδί της επιτυχίας, όπως λέγεται, πάντως το διάβασμα δεν είναι!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Σορρυ κιολας αλλα ανηκεις στις εξαιρεσεις που επιβεβαιωνουν τον κανονα... Δεν μιλαω φυσικα μονο για τον εαυτο μου αλλα βλεποντας γενικως την κατασταση μεταξυ συμμαθητων και αλλων γνωστων μου... Κι ειχα την ατυχια να ανηκω στους αριστους εκθεσοκαμμενους μαθητες (εκθεση14,4)...κι ειμαι σ'αναμμενα καρβουνα...

Φυσικα και δεν αρκει μονο το διαβασμα... Αλλα παιζει πολυ σημαντικο ρολο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mf92

Νεοφερμένος

Η mf92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Σορρυ κιολας αλλα ανηκεις στις εξαιρεσεις που επιβεβαιωνουν τον κανονα... Δεν μιλαω φυσικα μονο για τον εαυτο μου αλλα βλεποντας γενικως την κατασταση μεταξυ συμμαθητων και αλλων γνωστων μου... Κι ειχα την ατυχια να ανηκω στους αριστους εκθεσοκαμμενους μαθητες (εκθεση14,4)...κι ειμαι σ'αναμμενα καρβουνα...

Φυσικα και δεν αρκει μονο το διαβασμα... Αλλα παιζει πολυ σημαντικο ρολο...
Θα ιδρύσω Σύλλογο Αδικημένων στην ΄Εκθεση Αριστων Μαθητών!Δεν κάηκα τόσο, αλλά κι εγώ άρπαξαα λίγο.....
ΥΓ.Μέλη για το σύλλογο ΣΑΕΑΜ;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ακομα δεν καταλαβες ποσο καηκα....

Να τον ιδρυσεις τον συλλογο... Κανω αιτηση εγγραφης απο τωρα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εγώ παιδιά, δεν πήγα ποτέ σε φροντιστήριο για έκθεση και έγραψα 18.2. Το λέω γιατί δεν είμαι και κανένας φωστήρας, απλά διάβασα αυτά που έπρεπε να διαβάσω κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς, που εμένα ήταν και κάμποσα παραπάνω καθότι έδινα 9 μαθήματα πανελλαδικές.

Δεν θέλει κόπο, θέλει τρόπο! Το θέμα της έκθεσης πολύ εύκολα προβλέπεται αν παρακολουθείς την επικαιρότητα. Πάντα έχει σχέση.

Μην το υποτιμάτε το μάθημα...Ένα μεγάλο ποσοστό των φοιτητών στα πανεπιστήμια δεν ξέρει να αρθρώσει μια πρόταση...Η Έκθεση θα μπορούσε να αποδειχθεί μεγάλο συν και εφόδιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Το θέμα της έκθεσης πολύ εύκολα προβλέπεται αν παρακολουθείς την επικαιρότητα..

Δν νομίζω...Εμείς ελπίζαμε να πέσει το διαζύγιο σαν θέμα αλλά δν έπεσε:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δν νομίζω...Εμείς ελπίζαμε να πέσει το διαζύγιο σαν θέμα αλλά δν έπεσε:(

το περιμένατε γιατί...?
λόγω της Μενεγάκη....????:P

Με την προσθήκη των λέξεων "δια βίου μάθηση" στον νέο τίτλο του υπουργείου παιδείας θα έπρεπε να το ξέρετε "παπαγαλία"....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top