Χαμηλά ποσοστά επιτυχίας σε μαθήματα στο πανεπιστήμιο - ποιος φταίει;

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Έχοντας τελειώσει το πρώτο έτος μπορώ να πω ότι τα πράγματα δεν είναι εντελώς ξεκάθαρα.Το τμήμα που φοιτώ κινείται σε μεσαία προς χαμηλά μόρια, ανάλογα το πώς μεταβάλλεται κάθε χρονιά η βάση.Αυτο που παρατήρησα και μου έκανε εντύπωση είναι το γεγονός ότι αρκετοί συμφοιτητές μου δεν έχουν λάβει σοβαρά τις σπουδές τους για ποικίλους λόγους πχ το τμήμα δεν ήταν στις πρώτες επιλογές τους ,αλλά υπάρχουν και άλλοι που ασχολούνται σοβαρά.Στο τμήμα μου δεν αναρτώνται τα ποσοστά επιτυχίας,όμως συζητώντας με αρκετούς συμφοιτητές μου έχω μια σφαιρική εικόνα των επιδόσεων της εξεταστικής.Υπαρχουν μαθήματα στα οποία έχουμε επιτυχίες και αλλά που μετά βίας τα περνάει ένα μικρό ποσοστό.Σε αυτό πιστεύω ότι μεγάλη ευθύνη κατέχουν οι καθηγητές μας,καθώς μαθήματα όπως μαθηματικά και στατιστική τα διδασκόμαστε σε θεωρητικό επίπεδο κάνοντας λιγότερες από 20 ασκήσεις το εξάμηνο.Στην εξεταστική, όμως, πρέπει να λύσουμε ασκήσεις για να περάσουμε το μάθημα.Οι καθηγητές δεν πατάνε πλήρως στα βιβλία ή και καθόλου οπότε δεν μας είναι ιδιαίτερα εύκολο να το δουλέψουμε μόνοι μας.Συνηθως, στην εξεταστική για 10 ασκήσεις έχουμε μιάμιση ώρα,γεγονός που μας δυσκολεύει αρκετά ,μιας και χρειαζόμαστε περισσότερο χρόνο για να τα καταφέρουμε.Στο πρώτο εξάμηνο μάλιστα μαθηματικά μας έφτιαχνε μια κυρία η οποία είχε δυσλεξία και οχι τρελές γνώσεις μαθηματικών.Δυδκολευοτσν αρκετά η γυναίκα λογω αυτού και μπερδευε και εμάς.Οι περισσότεροι δεν πέρασαν το μάθημα,μεταξύ αυτών και γω.Στο δεύτερο εξάμηνο, όμως, είχαμε μαθηματικό ο οποίος δούλευε συνεχώς ασκήσεις.Το αποτέλεσμα ήταν να περάσουμε αρκετά άτομα.Επομενως,έχουμε καθηγητές οι οποίοι δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους,αλλά και φοιτητές οι οποίοι δεν ασχολούνται σοβαρά με τις υποχρεώσεις τους.Αυτο που παρατήρησα,όμως,είναι ότι αν ο καθηγητής είναι σωστός στην δουλειά του ακόμα και οι οχι τόσο αφοσιωμένοι φοιτητές έχουν πιθανότητες να περάσουν κάποιο μάθημα.
Συνηθως στο 2 ετος θα ειστε πολυ λιγοτεροι απο οτι στο 1ο ετος.Αρκετα παιδια θα παρατησουν την σχολη,αλλα παιδια θα κανουν 10%,αλλα παιδια θα πανε σε κανα ιεκ η κολλεγιο κ αλλα παιδια επειδη απο το 1ο χρωστανε αρκετα θα την αφησουν.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top