Χάσιμο κιλών

Scarlett

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Scarlett αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Σε όλη μου την ζωή ήμουν υπέρβαρη (ποτέ δεν ήμουν παχύσαρκη ούτε είχα πρόβλημα υγείας).
Έκανα πάντοτε διατροφές τις οποίες τις παραταγα στην μέση
Όλα αυτά μέχρι φέτος που είδα ένα πολύ ανησυχητικό νούμερο στην ζυγαριά μου και το έχω πάρει απόφαση να προσέξω
Είμαι όμως τρίτη λυκείου δίνω πανελλήνιες και φοβάμαι πως μπορεί μετά το Πάσχα να παχύνω
Μέχρι το καλοκαίρι τουλάχιστον δεν υπάρχει η προοπτική να πάω σε διαιτολόγο ούτε να κάνω κάποια έντονη γυμναστική
Πιστεύετε είναι εφικτό να χάσω δέκα κιλά μέχρι το τέλος των εξετάσεων χωρίς να εξασθένησει ο οργανισμός μου .(κοπέλα ύψος 1.65 και 75 κιλά που είναι το μέγιστο που έχω φτάσει🤦)
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Σε όλη μου την ζωή ήμουν υπέρβαρη (ποτέ δεν ήμουν παχύσαρκη ούτε είχα πρόβλημα υγείας).
Έκανα πάντοτε διατροφές τις οποίες τις παραταγα στην μέση
Όλα αυτά μέχρι φέτος που είδα ένα πολύ ανησυχητικό νούμερο στην ζυγαριά μου και το έχω πάρει απόφαση να προσέξω
Είμαι όμως τρίτη λυκείου δίνω πανελλήνιες και φοβάμαι πως μπορεί μετά το Πάσχα να παχύνω
Μέχρι το καλοκαίρι τουλάχιστον δεν υπάρχει η προοπτική να πάω σε διαιτολόγο ούτε να κάνω κάποια έντονη γυμναστική
Πιστεύετε είναι εφικτό να χάσω δέκα κιλά μέχρι το τέλος των εξετάσεων χωρίς να εξασθένησει ο οργανισμός μου .(κοπέλα ύψος 1.65 και 75 κιλά που είναι το μέγιστο που έχω φτάσει🤦)
Προσπάθησε να τρέφεσαι σωστά και ισορροπημένα, πέντε γεύματα, όχι ζάχαρη
Επειδή έχεις πολύ διάβασμα, προσπάθησε να περπατάς κάθε μέρα ένα μισάωρο, γρήγορο περπάτημα
Σημασία έχει να είσαι καλά ψυχολογικά και να ξέρεις ότι το περπάτημα ηρεμεί και καθαρίζει το μυαλό
Καλή σου επιτυχία στις εξετάσεις σου
 

Eirinakiii8

Νεοφερμένος

Η Eirinakiii8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γειαα, καταλαβαίνω την πίεση σου αυτόν τον καιρό και με τις πανελλήνιες και με τα μαθήματα. Θα σου πρότεινα απλά να ξεκινήσεις από βασικα πράγματα όπως να εντάξεις στη διατροφή σου πολλά φρούτα, λαχανικά, όσπρια, προϊόντα ολικης άλεσης,και να πίνεις πολύ νερό. Όλα τα άλλα θα έρθουν. Στόχος σου να είναι να αποκτήσεις ισορροπημένη διατροφή, και όχι απλά να χάσεις κάποια κιλά. Επίσης μην ακολουθήσεις κάποια διαιτα της φίλης σου, της μαμάς σου, της γειτόνισσας, ή κάποια που βρήκες στο διαδίκτυο. Ο καθένας έχει διαφορετικές ανάγκες. Γι αυτό λοιπόν αφού δεν είσαι διατεθειμένη να πας σε κάποιο διαιτολόγο τώρα, ξεκινά από αυτά που σου είπα. Σε συμβουλεύω αυτή τη περίοδο που είναι δύσκολη, να προσπαθήσεις να είσαι με το μέρος του εαυτού σου, να τον προσέχεις όσο μπορείς, και να τον αγαπάς.

Όλα αυτά φιλικά!!❤
 

desp1naa

Νεοφερμένος

Η desp1naa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Εννοείται μπορείς να χάσεις κιλά μέχρι το καλοκαίρι και δε χρειαζεται να κάνεις δίαιτα ούτε να πεθάνεις της πείνας. Το μυστικό είναι να τρως υγιεινά, δε εννοώ μόνο σαλάτες φρούτα και λαχανικά αλλα τα πάντα με μέτρο και ικανοποιητικες ποσότητες. Δε χρειάζεται να κάνεις ούτε κάποια τρομερή γυμναστική, ένα περπάτημα ως το σχολείο και το φροντιστήριο αρκεί. Αποτελέσματα δε θα δεις σε ένα βράδυ προφανώς ουτε σε δύο εβδομάδες ίσως πάρει κάποιους μήνες να χάσεις όλα αυτά που θες αλλά να έχεις υπομονή και κίνητρο Το fasting επίσης βοηθάει πολύ και έχει πολλά οφέλη για τον οργανισμό. Παρεμπιπτόντως και γω προσπαθώ να χάσω 5 κιλά αλλά οι διατροφικές μου συνήθειες είναι ότι να ναι ποτέ δε τρωω φυσιολογικά. Όντας βουλιμικη η κάνω υπερφαγικα επεισόδια η πεινάω όλη μέρα:) μπορείς να τα καταφέρεις < 3 και μη το σκέφτεσαι πολύ επικεντρώσου στα μαθήματα
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,138 μηνύματα.
Σε όλη μου την ζωή ήμουν υπέρβαρη (ποτέ δεν ήμουν παχύσαρκη ούτε είχα πρόβλημα υγείας).
Έκανα πάντοτε διατροφές τις οποίες τις παραταγα στην μέση
Όλα αυτά μέχρι φέτος που είδα ένα πολύ ανησυχητικό νούμερο στην ζυγαριά μου και το έχω πάρει απόφαση να προσέξω
Είμαι όμως τρίτη λυκείου δίνω πανελλήνιες και φοβάμαι πως μπορεί μετά το Πάσχα να παχύνω
Μέχρι το καλοκαίρι τουλάχιστον δεν υπάρχει η προοπτική να πάω σε διαιτολόγο ούτε να κάνω κάποια έντονη γυμναστική
Πιστεύετε είναι εφικτό να χάσω δέκα κιλά μέχρι το τέλος των εξετάσεων χωρίς να εξασθένησει ο οργανισμός μου .(κοπέλα ύψος 1.65 και 75 κιλά που είναι το μέγιστο που έχω φτάσει🤦)
Αχ

Δεν χρειάζεται να κάνεις έντονη γυμναστική ούτε να πας σε διαιτολόγο. Απλά φαντάζομαι ότι καταναλώνεις σνακ υψηλά σε θερμίδες, είναι σύνηθες αυτό μαζί με το διάβασμα.
Να αντικαταστήσεις αυτά με πιο light επιλογές όπως φρούτα ,ξηροί καρποί (με μέτρο ) , ακόμα και αυτές οι ρυζογκοφρετες με γεύση είναι καλή λύση.
Γενικά μείωσε τις θερμίδες σου. Και όσο μπορείς περπατά μέχρι πχ το φροντιστήριο ή το σχολείο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όντας βουλιμικη η κάνω υπερφαγικα επεισόδια η πεινάω όλη μέρα
Καλή μου πήγαινε σε έναν ειδικό ψυχικής υγείας σε παρακαλώ...
 

desp1naa

Νεοφερμένος

Η desp1naa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Καλή μου πήγαινε σε έναν ειδικό ψυχικής υγείας σε παρακαλώ...
[/QUOTE]
δε ξέρω πως να το πω στους γονείς μου, βασικά δε θελω να τους στεναχωρήσω. Νομίζουν ότι είμαι καλά..
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,138 μηνύματα.
Καλή μου πήγαινε σε έναν ειδικό ψυχικής υγείας σε παρακαλώ...
δε ξέρω πως να το πω στους γονείς μου, βασικά δε θελω να τους στεναχωρήσω. Νομίζουν ότι είμαι καλά..
[/QUOTE]
Πες το είναι κρίμα. Να ταλαιπωρείσαι μικρή κοπέλα
 

Αναστασία197

Νεοφερμένος

Η Αναστασία197 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Καλή μου πήγαινε σε έναν ειδικό ψυχικής υγείας σε παρακαλώ...
δε ξέρω πως να το πω στους γονείς μου, βασικά δε θελω να τους στεναχωρήσω. Νομίζουν ότι είμαι καλά..
[/QUOTE]

Αν δεν μπορείς να το πεις στους γονείς σου, πες το σε κάποια θεία, μαμά φίλης η καθηγήτρια που εμπιστευεσαι.
Μην το αφήνεις!
Και τα θέματα ψυχικής υγείας, είναι θέματα υγείας!
Αν πχ είχες χτυπήσει το ποδι σου, δεν θα έλεγες στους γονείς σου να σε πανε στον ειδικό για αυτό γιατρο; Το ίδιο είναι και για το θέμα της βουλιμιας, πας στον ειδικό για αυτό γιατρο για να σε βοηθήσει να το αντιμετωπίσεις
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,138 μηνύματα.
Μόνο έτσι γίνεται ...
Και να χάσεις τα κιλά πάλι θα έχεις τέτοια θέματα . Κι εγώ από τα 13 το ίδιο περνάω . Με τη βοήθεια βέβαια το ξεπέρασα αλλά όχι εντελώς.
Γι αυτό σου λέω όσο πιο γρήγορα πας τόσο το καλύτερο..
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Εννοείται μπορείς να χάσεις κιλά μέχρι το καλοκαίρι και δε χρειαζεται να κάνεις δίαιτα ούτε να πεθάνεις της πείνας. Το μυστικό είναι να τρως υγιεινά, δε εννοώ μόνο σαλάτες φρούτα και λαχανικά αλλα τα πάντα με μέτρο και ικανοποιητικες ποσότητες. Δε χρειάζεται να κάνεις ούτε κάποια τρομερή γυμναστική, ένα περπάτημα ως το σχολείο και το φροντιστήριο αρκεί. Αποτελέσματα δε θα δεις σε ένα βράδυ προφανώς ουτε σε δύο εβδομάδες ίσως πάρει κάποιους μήνες να χάσεις όλα αυτά που θες αλλά να έχεις υπομονή και κίνητρο Το fasting επίσης βοηθάει πολύ και έχει πολλά οφέλη για τον οργανισμό. Παρεμπιπτόντως και γω προσπαθώ να χάσω 5 κιλά αλλά οι διατροφικές μου συνήθειες είναι ότι να ναι ποτέ δε τρωω φυσιολογικά. Όντας βουλιμικη η κάνω υπερφαγικα επεισόδια η πεινάω όλη μέρα:) μπορείς να τα καταφέρεις < 3 και μη το σκέφτεσαι πολύ επικεντρώσου στα μαθήματα
Κοπέλα μου,διαβάζω το μήνυμα σου και στεναχωριέμαι.Κάποτε,πριν 2-3 χρόνια,είχα βάλει 3-4 κιλά παραπάνω από όσο ήμουν(φυσιολογικά δηλαδή ήμουν 45 και είχα φτάσει 48-49).Όταν το αντίκρισα αυτό έπαθα σοκ.Θυμάμαι τότε ήμουν 1ο έτος και σταμάτησα να τρώω,έμενα με ένα μήλο την ημέρα ή λίγα δημητριακά το πρωί.Όπως καταλαβαίνεις διέλυα τον οργανισμό μου αργά και βασανιστικά.Άρχισα να έχω πονοκεφάλους,ατονίες,ζαλάδες κτλ.Βουλιμικιά δεν έγινα αλλά ουσιαστικά κατέστρεψα το στομάχι μου.Κάποια στιγμή είπα από μέσα μου οτι πρέπει να σταματήσω να ασχολούμαι με αυτό το ζήτημα και ότι αρχίζω και με σκοτώνω.Όταν λοιπόν σταμάτησα να ασχολούμαι,τα κιλά μου έπεσαν χωρίς να το καταλάβω.Έπεσα 45 ξανά.Βέβαια μετά προστέθηκαν κι άλλες στεναχώριες και πλέον είμαι 42-43.
Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι να πας σε ένα ψυχολόγο να τα πείτε όλα αυτά...Πρέπει το μυαλό σου να φύγει από εκεί και να τρέφεσαι σωστά.Πήγαινε και σε μία διατροφολόγο και σε παρακαλώ προσπάθησε να μην επηρεάζεσαι από ποστ που μπορεί να βλέπεις στο instagram με λεπτές μέσες,χωρίς ίχνος λίπους στη κοιλιά κτλ.Όλα μπορεί να είναι ένα ψέμα και δε ξέρεις τι κρύβεται πίσω από αυτό.Να σε αγαπάς και να φροντίζεις τον εαυτό σου.
 

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,793 μηνύματα.
Σε όλη μου την ζωή ήμουν υπέρβαρη (ποτέ δεν ήμουν παχύσαρκη ούτε είχα πρόβλημα υγείας).
Έκανα πάντοτε διατροφές τις οποίες τις παραταγα στην μέση
Όλα αυτά μέχρι φέτος που είδα ένα πολύ ανησυχητικό νούμερο στην ζυγαριά μου και το έχω πάρει απόφαση να προσέξω
Είμαι όμως τρίτη λυκείου δίνω πανελλήνιες και φοβάμαι πως μπορεί μετά το Πάσχα να παχύνω
Μέχρι το καλοκαίρι τουλάχιστον δεν υπάρχει η προοπτική να πάω σε διαιτολόγο ούτε να κάνω κάποια έντονη γυμναστική
Πιστεύετε είναι εφικτό να χάσω δέκα κιλά μέχρι το τέλος των εξετάσεων χωρίς να εξασθένησει ο οργανισμός μου .(κοπέλα ύψος 1.65 και 75 κιλά που είναι το μέγιστο που έχω φτάσει🤦)
Πρέπει να κάτσεις να σκεφτείς γιατί είσαι όλη σου την ζωή υπέρβαρη, και γιατί έφτασες να πάρεις τα κιλά που πήρες. Είναι λόγω των διατροφικών συνηθειών της οικογένειάς σου; Έλλειψη άσκησης; Μήπως κάνεις υπερφαγικά επεισόδια; Κι αν ναι, πότε ξεκίνησαν; Ποιο είναι το εκλυτικό τους γεγονός κι από το αισθήματα συνοδεύονται; Η γενικότερη στάση σου απέναντι στο φαγητό ποια είναι; Με το σώμα σου πως ένιωθες παλιότερα και πως νιώθεις πλέον;
Δεν είναι ανάγκη να απαντήσεις εδώ δημόσια. Απλά σκέψου τα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top