Χάσιμο εξαμήνου

Tzi Alex

Νεοφερμένος

Ο Tzi Alex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ειμαι πρωτοετης φοιτητης στο Πανεπιστημιο Πατρων, τμημα Γεωλογιας και με τα νεα μετρα του κορονοϊου ειχα μπερδευτει με τις δηλωσεις μαθηματων, δηλωσα δηλαδη τα μαθηματα μονο στο eclass και οχι στο progress, με αποτελεσμα να χασω τις εξετασεις του πρωτου εξαμηνου. Πως μπορω να συνεχισω τις σπουδες μου χωρις να χασω τη χρονια? Ευχαριστω προκαταβολικα για τη βοηθεια!
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.
Ειμαι πρωτοετης φοιτητης στο Πανεπιστημιο Πατρων, τμημα Γεωλογιας και με τα νεα μετρα του κορονοϊου ειχα μπερδευτει με τις δηλωσεις μαθηματων, δηλωσα δηλαδη τα μαθηματα μονο στο eclass και οχι στο progress, με αποτελεσμα να χασω τις εξετασεις του πρωτου εξαμηνου. Πως μπορω να συνεχισω τις σπουδες μου χωρις να χασω τη χρονια? Ευχαριστω προκαταβολικα για τη βοηθεια!
αν τους παρακαλαγες να ανοιξουν το συστημα να τα δηλωσεις εκπροθεσμα μηπως?τρεχα γυρευε με τους κομπλεξικους βεβαια θα μου πεις.υπαρχει και η λυση να πας να τα δωσεις κανονικα και να παρακαλεσεις καθηγητες να σου κρατησουν βαθμο για του χρονου που θα τα δηλωσεις κανονικα
 

Tzi Alex

Νεοφερμένος

Ο Tzi Alex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
αν τους παρακαλαγες να ανοιξουν το συστημα να τα δηλωσεις εκπροθεσμα μηπως?τρεχα γυρευε με τους κομπλεξικους βεβαια θα μου πεις.υπαρχει και η λυση να πας να τα δωσεις κανονικα και να παρακαλεσεις καθηγητες να σου κρατησουν βαθμο για του χρονου που θα τα δηλωσεις κανονικα
Δηλαδη την εχω χασει τη χρονια?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,570 μηνύματα.

Tzi Alex

Νεοφερμένος

Ο Tzi Alex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Μου σταλθηκε email απο τη σχολη "σαν υπενθυμιζουμε πως δεν εχετε κανει τις απαραιτητες δηλωσεις στην περιοδο που επρεπε με αποτελεσμα νανμην μπορειτε να συμμετασχετε στην εξεταστικη Φεβρουαριου
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,627 μηνύματα.
Συνήθως στους πρωτοετείς στο 1ο εξάμηνο την δήλωση την κάνει η γραμματεία ;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,570 μηνύματα.
Μου σταλθηκε email απο τη σχολη "σαν υπενθυμιζουμε πως δεν εχετε κανει τις απαραιτητες δηλωσεις στην περιοδο που επρεπε με αποτελεσμα νανμην μπορειτε να συμμετασχετε στην εξεταστικη Φεβρουαριου
Μαλιστα... μικρη η δικη σου εθυνη και μεγαλυτερη της γραματειας.
Η πλειονοτητα των γραμματειων πανελληνιως δηλωνουν τα μαθηματα του 1ου εξαμηνου μοναχες τους διοτι οι του 1ου εξαμηνου φοιτητες ειναι ''βοδακια'' και δεν ξερουν τι πρεπει να κανουν. Τωρα θα μου πεις οτι μπορει να εχεις ενα μαθημα επιλογης ,ωραια , το εμαιλ αυτο δεν μπορουσαν να το στειλουν στην ωρα του? Ειδικα φετος που δεν πατησατε σε αμφιθεατρο και δεν σας μαζεψαν στην αρχη να σας ενημερωσουν.
Απαντησε στο ειμαιλ τους και πες οτι δεν ηξερες οτι πρεπει να δηλωσεις καθοτι μαλιστα γνωστοι σου απο αλλα ιδρυματα σου ειπαν οτι τα δηλωνει η γραματεια αυτοματα. Παρακαλεσε τους να κανουν μια εξαιρεση και να στα δηλωσουν. Η πατρα δεν φημίζεται για τον τσαμπουκα της, εσυ που επεσες?
 

Tzi Alex

Νεοφερμένος

Ο Tzi Alex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Δεν καταγομαι απο τη Πατρα φιλε, πρωτη φορα πηγα Πατρα φετος, οποτε μπορεις να φανταστεις το μπερδεμα που βιωσα και με τη σχολη αλλα και με τη διαβιωση. Χαοθηκα κανονικα. Παντως ευχαριστω για τη βοηθεια!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,570 μηνύματα.
Δεν καταγομαι απο τη Πατρα φιλε, πρωτη φορα πηγα Πατρα φετος, οποτε μπορεις να φανταστεις το μπερδεμα που βιωσα και με τη σχολη αλλα και με τη διαβιωση. Χαοθηκα κανονικα. Παντως ευχαριστω για τη βοηθεια!
Ειτε εισαι απο πατρα ειτε οχι ,ολοι το ιδιο ήμαστε στην αρχη, χαμος.
Αμα δεν στο κανουν κανε αυτο που λεει ο ευκλειδης μιλα με τους δασκαλους για να δωσεις.
Φετος τους εβαλε δεσμευεις η κυρα νικη με τα φοιτητολογια και τις δηλωσεις και τα μπαχαλεψε.
Παντως οι δηλωσεις θα ανοιξουν για το εαρινο ( αρχες μαρτιου) οποτε εσυ θα δηλωσεις το εαρινο και ισως να μπορεις και για το χειμερινο. Αν οχι τοτε θα μπορει σιγουρα η γραμματεια . Φετος θα γινει μεγαλη αναστατωση και με τις δηλωσεις του χειμερινου απο τα μετεγγραφομενα παιδια. Οποτε για μενα η γραμματεια μπορει να σε δηλωσει τωρα αμα θελει. Η δηλωση μαθηματων ειναι υποχρεωτικη οποτε αυτη γινει για να εχεις δικαιωμα και στις εξετασεις του σεπτεμβριου.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.
το ετος δεν το χανεις σε καμια περιπτωση παντως.θα δηλωσεις κανονικα του εαρινου εξαμηνου και θα εισαι μια χαρα.ρεαλιστικα αυτο που σου λεω πρεπει να κανεις.συνενοηση με καθε καθηγητη ξεχωριστα και παρακαλετα να δωσεις και να σου περασουν το βαθμο του χρονου αν περασεις με το καλο.με τις γραμματειες επειδη ως επι το πλειστον αποτελειται απο αμορφωτα ατομα που χουν διοριστει με βυσμα ακρη δε θα βγαλεις
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Φίλε συμφοιτητης μου στην Πάτρα πέρυσι έπαθε αντίστοιχη ζημιά ξέχασε να δηλώσει εκείνος και πέρασε η προθεσμία. Η γραμματεία τον έγραψε κανονικά και έπιασε έναν έναν τους καθηγητες και όλοι τον άφησαν να δώσουν και θα του περάσουν τη βαθμολογία αναδρομικά. Σίγουρα αν δεν είσαι τυχερός όσο το παιδί που σου λέω και σε βοηθήσουν όλοι οι καθηγητές, θα υπάρξει έστω κάποια ανταπόκριση από ορισμένους. Οπότε κάνε αυτό που σου είπαν από πάνω, να τους κλαφτεις λίγο κιόλας ότι φέτος οι πρωτοετείς δεν είχατε καμία επαφή με τη σχολή και υπήρχε σύγχυση και θα σε βοηθήσουν θεωρώ. Να ξέρεις αυτά τα μαθήματα πρέπει να τα δηλώσεις στο επόμενο χειμερινό εξάμηνο και από εκεί και πέρα θα μπορείς να τα.δινεις και το Σεπτέμβρη τυπικά. Ωστόσο μπορείς να τα δώσεις και τώρα άτυπα και να σου κρατήσουν τον βαθμό για τότε που θα γίνει η δήλωση τους.
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Δεν κάνουν τη δήλωση πάντα οι γραμματείες για τους πρωτοετείς και ειδικά όταν υπάρχουν μαθήματα επιλογής. Μίλα με τη γραμματεία, ίσως έχουν κάποιον τρόπο να φαίνεται ότι έχεις κάνει δήλωση αλλιώς πιάνεις τους καθηγητές. Να σου πω ότι δεν το δέχονται όλοι, αλλά προσπάθησε το.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Σε τι πανεπιστήμια πάτε ρε παιδιά και σας δηλώνουν οι γραμματείες τις δηλώσεις σας;Εμάς από το πρώτο εξάμηνο του πρώτου έτους μας έβαλαν να τις κάνουμε μόνους μας χωρίς να μας ειδοποιήσουν κιόλας.Ευτυχώς το πήραμε πρέφα γρήγορα.
Τώρα όσο αναφορά την δήλωση μαθημάτων,δυστυχώς σχεδόν πάντα οι γραμματείες κάνουν τον κινέζο.Σου προτείνω να επικοινωνήσεις με τη γραμματεία.Αν δεν ανταποκριθεί ή σε γράψει,που είναι το πιο πιθανό,στείλε εμαιλ σε κάθε καθηγητή που είχες αυτό το εξάμηνο ώστε να τους πεις να σου κρατήσουν τις βαθμολογίες.Μην αγχώνεσαι πάντως δε θα χάσεις και το εαρινό εξάμηνο!
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας ΑΠΘ. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Ειμαι πρωτοετης φοιτητης στο Πανεπιστημιο Πατρων, τμημα Γεωλογιας και με τα νεα μετρα του κορονοϊου ειχα μπερδευτει με τις δηλωσεις μαθηματων, δηλωσα δηλαδη τα μαθηματα μονο στο eclass και οχι στο progress, με αποτελεσμα να χασω τις εξετασεις του πρωτου εξαμηνου. Πως μπορω να συνεχισω τις σπουδες μου χωρις να χασω τη χρονια? Ευχαριστω προκαταβολικα για τη βοηθεια!

Συγγνώμη, εσύ πότε έμαθες ότι δεν έχουν δηλωθεί κανονικά και πότε έληγε η προθεσμία; Η εξεταστική είναι σε λίγες μέρες οπότε τώρα αποκλείεται να σ' αφήσουν να τα δηλώσεις εκπρόθεσμα, λογικά η διορία ήταν μέχρι τέλη Οκτώβρη-αρχές Νοέμβρη (λογικά, δεν ξέρω τώρα με covid τι γινόταν). Επομένως θα στείλεις e-mail σε όλους σου τους καθηγητές εξηγώντας τους την κατάσταση και θα σ' αφήσουν να τα δώσεις τώρα και να περαστεί ο βαθμός τον Σεπτέμβρη. Δε χάνεις τη χρονιά, μην αγχώνεσαι.
 

Tzi Alex

Νεοφερμένος

Ο Tzi Alex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Συγγνώμη, εσύ πότε έμαθες ότι δεν έχουν δηλωθεί κανονικά και πότε έληγε η προθεσμία; Η εξεταστική είναι σε λίγες μέρες οπότε τώρα αποκλείεται να σ' αφήσουν να τα δηλώσεις εκπρόθεσμα, λογικά η διορία ήταν μέχρι τέλη Οκτώβρη-αρχές Νοέμβρη (λογικά, δεν ξέρω τώρα με covid τι γινόταν). Επομένως θα στείλεις e-mail σε όλους σου τους καθηγητές εξηγώντας τους την κατάσταση και θα σ' αφήσουν να τα δώσεις τώρα και να περαστεί ο βαθμός τον Σεπτέμβρη. Δε χάνεις τη χρονιά, μην αγχώνεσαι.
Κι ομως παιδια, επικοινωνισα με τη σχολη και μου τα δηλωσαν εκεινοι ακομα και 5 μερες πριν την εξεταστικη. Θα μπορεσω να συμμετασχω! Παντως δεν περιμενα να εχω τετοια ανταποκριση στο προβλημα μου, σας ευχαριστω πολυ ολους!
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Σε τι πανεπιστήμια πάτε ρε παιδιά και σας δηλώνουν οι γραμματείες τις δηλώσεις σας;Εμάς από το πρώτο εξάμηνο του πρώτου έτους μας έβαλαν να τις κάνουμε μόνους μας χωρίς να μας ειδοποιήσουν κιόλας.Ευτυχώς το πήραμε πρέφα γρήγορα.
Τώρα όσο αναφορά την δήλωση μαθημάτων,δυστυχώς σχεδόν πάντα οι γραμματείες κάνουν τον κινέζο.Σου προτείνω να επικοινωνήσεις με τη γραμματεία.Αν δεν ανταποκριθεί ή σε γράψει,που είναι το πιο πιθανό,στείλε εμαιλ σε κάθε καθηγητή που είχες αυτό το εξάμηνο ώστε να τους πεις να σου κρατήσουν τις βαθμολογίες.Μην αγχώνεσαι πάντως δε θα χάσεις και το εαρινό εξάμηνο!

Υπάρχουν αλλά ελάχιστες σχολές. Στην πρώτη μου σχολή δεν είχαμε δηλώσει μαθήματα, είχε γίνει αυτόματα με την εγγραφή.
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.
Κι ομως παιδια, επικοινωνισα με τη σχολη και μου τα δηλωσαν εκεινοι ακομα και 5 μερες πριν την εξεταστικη. Θα μπορεσω να συμμετασχω! Παντως δεν περιμενα να εχω τετοια ανταποκριση στο προβλημα μου, σας ευχαριστω πολυ ολους!
χαχααχ ησουνα τυχερος.ειναι καποιες σχολες απιστευτα κομπλεξικες που απαξ και παρελθει η προθεσμια δεν χαμπαριαζουν τιποτα
 

Anna 16

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Anna 16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Δεν είμαι σίγουρη αν είναι το σωστό τοπικ, αλλά η ανάρτηση μου αφορά το χάσιμο εξαμήνου ως επακόλουθο της καθυστέρησης "ανοίγματος" εκ νέου του ΕΥΔΟΞΟΥ σε μετεγγραφεντες φοιτητές. Είχε αναφερθεί ότι θα άνοιγε στα μέσα Ιανουαρίου αλλά έως τώρα τίποτα. Η εξεταστική στο τμήμα μου ξεκινάει 1 Φεβρουαρίου δηλαδή σε δέκα μέρες κι αν σκεφτεί κανείς ότι ακόμα και σήμερα να ανοίξει ο ΕΥΔΟΞΟΣ, τα βιβλία θα έρθουν μετά από μέρες τότε είναι αναπόφευκτη η απώλεια του εξαμήνου.
 

iminspain

Δραστήριο μέλος

Ο iminspain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 562 μηνύματα.
Ειμαι πρωτοετης φοιτητης στο Πανεπιστημιο Πατρων, τμημα Γεωλογιας και με τα νεα μετρα του κορονοϊου ειχα μπερδευτει με τις δηλωσεις μαθηματων, δηλωσα δηλαδη τα μαθηματα μονο στο eclass και οχι στο progress, με αποτελεσμα να χασω τις εξετασεις του πρωτου εξαμηνου. Πως μπορω να συνεχισω τις σπουδες μου χωρις να χασω τη χρονια? Ευχαριστω προκαταβολικα για τη βοηθεια!
Δεν είπαν και σε εσάς πως θα γίνουν εκπροθεσμα οι δηλώσεις μαθημάτων; Πάντα να κοιτάς τις ανακοινώσεις πάντως
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top