Φυσικό vs Μαθηματικό

giorgos_1992

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια, βγηκαν τα αποτελεσματα χθες και καταφερα να συγκεντρωσω 18265 στο 3ο πεδιο και 18072 στο 2ο..
Θελω να ακολουθησω κατι σχετικο με την μετεωρολογια αλλα δεν μπορω να αποφασισω αν μου ταιριαζει το Φυσικο ή το Μαθηματικο..Επισης με ταλαιπωρει η επιλογη της πολης..
Σας ευχαριστω εκ των προτερων.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Noμίζω ότι καλύτερες προσβάσεις για μετεωρολογία και φυσική της ατμόσφαιρας, θα έχεις από το φυσικό. Όχι όμως ότι και από το μαθηματικό, δεν θα μπορούσες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xdf21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xdf21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Χωρις να θελω να σε επηρεασω, επαγγελματικα μου ειπαν στο φροντιστηριο οτι καλυτερο ειναι το μαθηματικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Πάντως με βάση την διεθνή αγορά εργασίας, οι φυσικομαθηματικές επιστήμες έχουν εξίσου καλές εργασιακές προοπτικές λόγω του υποβάθρου που προσφέρουν αλλά και του άριστου επιπέδου θετικών επιστημόνων, κάτι που παρέχει άνετες προσβάσεις σε μεταπτυχιακές σπουδές ανά πάσα στιγμή. Πολλοί φυσικοί αλλά και μαθηματικοί με κάποιο μεταπτυχιακό για παράδειγμα στην χρηματοοικονομική μηχανική, μπορούν να εργαστούν σε οικονομοτεχνικές μελέτες...κτλ στο εξωτερικό. Δεν νομίζω ότι η φυσική υστερεί επαγγελματικά από το αδερφάκι της, τα μαθηματικά. Απλά ίσως τα μαθηματικά απλώνονται σε περισσότερες από μια επιστήμη (από μαθηματικά και φυσική μέχρι κοινωνιολογία και βιολογία). Αντιθέτως η φυσική απλώνεται στην φυσική, χημεία, γεωλογία και ίσως βιολογία. Και τα δυο μαζί, μας δίνουν τις επιστήμες του μηχανικού...

Το θέμα είναι τι σου αρέσει περισσότερο να μελετήσεις. Μαθηματικά ή Φυσική. Φορμαλιστικές ιδέες και αξιώματα ή Πειραματικές διαδικασίες και νόμους της φύσης. Τώρα αν περισσότεροι μπαίνουν μαθηματικό για να μάθουν στατιστική ή προγραμματισμό, τι να πω...Φαινόμενο των καιρών. Ας πήγαιναν καλύτερα σε κάποιο Τμήμα Στατιστικής ή Πληροφορικής αντίστοιχα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nevermind

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nevermind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Στο φυσικο θα πρεπει να υποστεις ΠΑΡΑ πολλα μαθηματικα ειδικα τον πρωτο χρονο και λογικα θα ασχοληθεις με φυσικη, λιγο χημεια κτλ.Απο οτι μου ειπαν, στο μαθηματικο ειναι μονο μαθηματικα.4 χρονια μονο μαθηματικα με ελαχιστα μαθηματα που αποκλινουν οπως η μετεωρολογια.Αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι στο Φυσικο θα εχεις κ λιγο ποικιλια κ δεν θα βαρεθεις.Αν αγαπας τα μαθηματικα εννοειται πως μπορεις να πας οπου θελεις.Αλλα αν εχεις αμφιβολιες, 4 χρονια μονο μαθηματικα δυσκολο να το αντεξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Ποιος σου είπε ότι στο Μαθηματικό κάνουμε μόνο μαθηματικά; Ποιος διαδίδει τέτοιες ασάφειες και "απομακρύνει" νέους που θα ήθελαν να ασχοληθούν με τα μαθηματικά; Έχεις δει ποτέ σου κάποιο πρόγραμμα σπουδών Μαθηματικού Τμήματος; Δηλ., όσοι σπουδάζουμε μαθηματικά, πήξαμε στα μαθηματικά; Βαρεθήκαμε;

Απλά έλεος...η έλλειψη σωστής πληροφόρησης στην Ελλάδα, είναι αιώνιο φαινόμενο και μεταλαμπαδευόμενη κληρονομιά στους νεότερους. Δεν περίμενα τόση άγνοια. Μόνο στην Ελλάδα, ισχύει το λάθος και ψευδές επιχείρημα ότι στο Μαθηματικό κάνεις Μαθηματικά...όταν σε όλον τον κόσμο, διδάσκονται και εφαρμογές μέσω μαθημάτων φυσικής, πληροφορικής, μοντελοποίησης, στατιστικής, ...κτλ. Η μετεωρολογία ή η αστροφυσική δεν μπορώ να πω πως αποκλίνει σαν μάθημα, όταν κάποιος μαθηματικός διδάσκεται κατ' επιλογήν (υπό ανάλογη κατεύθυνση) και ρευστομηχανική ή και υπολογιστική ρευστοδυναμική, ουράνιο μηχανική, μηχανική Hamilton, ηλεκτροδυναμική, θεωρία δυναμικού, μη γραμμικές διαφορικές εξισώσεις εξέλιξης (για τα μη γραμμικά φυσικά φαινόμενα),...κτλ. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nevermind

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nevermind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Ρωτησα τον καθηγητη μου στα μαθηματικα, ο οποιος τελειωσε πριν περιπου 20 χρονια και ο ιδιος μου ειπε (επειδη σκεφτομουν κι εγω αυτην την σχολη) οτι αν δεν αγαπω πολυ τα μαθηματικα δεν προκειται να αντεξω τοσα χρονια.Ειλικρινα δεν εχω δει ποτε οδηγο σπουδων, λεω ομως οτι ακριβως μου ειπε ο καθηγητης μου.Οτι κατα κυριο λογο ειναι μονο μαθηματικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Φιλος μου περασε περσυ Φυσικο στα Γιαννενα... τωρα θα κανει μηχ/κο 10%... αποτι μου χει πει με τη φυσικη μια χαρα τα πηγαινει αλλα εχει παρα πολλα μαθηματικα η σχολη! και λογω αυτου σκεφτεται να αλλαξει σχολη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Empristis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Empristis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Morelo συγχαρητηρια για τα αποτελεσματα.Περασες πατρα που θες ρε θηριο?
Ο μπλακσιπ ειμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Ο καθηγητής σου nevermind είναι πριν 20 χρόνια, όπου δεν υπήρχε η σύγχρονη μαθηματική επιστήμη στην Ελλάδα. Κάτι τέτοιους καθηγητές μαθηματικών απεχθάνομαι που απομακρύνουν τους νέους από τα μαθηματικά, λόγω άγνοιας. Ο κύριος έμεινε χρόνια πίσω. Εδώ συγγενής μου που έχει τελειώσει μαθηματικό εδώ και 25 χρόνια και του φαίνονται κινέζικα αυτά τα μαθηματικά που κάνω τώρα....και ήταν καλός φοιτητής. Το μαθηματικό στην Ελλάδα, ακολουθεί πιστά τις αμερικάνικες τάσεις σε όλο το φάσμα θεωρητικών και εφαρμοσμένων μαθηματικών με θεαματικές βελτιώσεις σε μαθήματα (π.χ. στο μέλλον θα υπάρχει και μαθηματική βιολογία, μαθηματική νευροφυσιολογία, ...κτλ). Τα μαθηματικά πλέον δεν είναι η κλασική εικόνα που έχουμε ή μάλλον έχετε, δηλ., μιας απόμακρης επιστήμης με ενασχόληση μόνο με την γεωμετρία ή την αλγεβροανάλυση. Σε παγκόσμιο επίπεδο γίνεται έρευνα και διδασκαλία μαθηματικών (άλγεβρα, ανάλυση, γεωμετρία) σε πανεπιστημιακό επίπεδο με στόχο την διασύνδεσή τους με παράπλευρες θετικές ή και θεωρητικές επιστήμες (π.χ. διδακτική, μαθηματική παιδεία, μαθηματική φυσική, κρυπτογραφία, θεωρητική χημεία, αριθμητική προσομοίωση φυσικών/ βιολογικών φαινομένων σε εικονική πραγματικότητα, μαθηματική φιλοσοφία, μαθηματική μοντελοποίηση φυσικών θεωριών από μετεωρολογία, κβαντομηχανική, φυσική πολυμερών, εξελικτική βιολογία, οικολογία, μοριακή βιολογία, αντισεισμική τεχνολογία, ιατρική τεχνολογία, ρομποτική, μαθηματική οικονομία, μαθηματική στατιστική, μη γραμμική παλινδρόμηση, ...κτλ) μέσω της χρήσης μαθηματικών (φορμαλιστικών) θεωριών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
:offtopic: Μωρε περναω αλλα δεν ξερω τι θελω ακομα :confused:
ευχαριστω :P :offtopic:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Ήθελα να μάθω ποιος ήταν αυτός-η που ψήφισε αρνητικά το μήνυμα 6. Δεν μπορεί να παραλέω κάτι, από την στιγμή που τα διδάσκομαι. Αλλά το αν κάποιοι έχουν πρόβλημα με την επιστήμη των μαθηματικών και προσωπικά κόμπλεξ, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. :whistle: Η αλήθεια πολλές φορές πονάει...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos_1992

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Απο ΣΕΜΦΕ δεν εχω προσβαση σε μετεωρολογια ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
από παντού έχεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos_1992

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Δηλαδη μπορω να τελειωσω ενα Μετσοβειο, να κανω ενα μεταπτυχιακο και να δουλεψω ΕΜΥ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Εφόσον θα είσαι απόφοιτος τεχνολογικής επιστήμης θεωρητικά ναι μπορείς. Εδώ κάνουν μεταπτυχιακό απόφοιτοι νομικής σε περιβαλλοντικές επιστήμες που είναι φούλ στην φυσικοχημειοβιολογία και χημική μηχανική.

Απλά καλύτερα είναι (για δική σου ευκολία στις μεταπτυχιακές σπουδές) να έχεις τελειώσει Μαθηματικός ή Φυσικός. Απλά μην σκέφτεσαι από τώρα το μεταπτυχιακό. Κοίταξε πρώτα να μπορέσεις να τελειώσεις την επιστήμη σου. Πολλοί μπήκαν φυσικομαθηματικό, αλλά δεν μπόρεσαν να πάρουν το πτυχίο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Πάντως το μεταπτυχιακό δεν δίνει επιπλέον εργασιακά δικαιώματα. Το επάγγελμα έχει να κάνει με το βασικό πτυχίο.

Εργασιακά μπορεί να ασχοληθεί με την μετεωρολογία μόνο ένας πτυχιούχος Μαθηματικός ή Φυσικός ή Γεωλόγος (νομίζω) (βάση νομοθεσίας).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βικτωρία39112

Νεοφερμένος

Η Βικτωρία39112 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
ψηφίζω μαθημάτικο!!!η αδερφή μου που σπουδάζει στο φυσικό θεσ/νίκης λεει οτι ειναι δυσκολα τα πράγματα,περιττό να σου πω οτι ο μέσοσ όρος αποφοίτησης ειναι τα 7 χρόνια.αν σκοπέυεισ να τελειώσεις το φυσικό σε 4-5 χρόνια θα πρεπει να έχεισ τρέλα με την φυσική και σταθερό ημερίσιο πρόγραμμα διαβάσματοσ.Αλλιωσ υπάρχει και το μαθηματικο, εξίσου ενδιαφέρον και με επαγγλματική διεξοδο ,στον τομέα που ψάχνεις.απότι ξέρω οι περισσότεροι μετεωρολόγοι ειναι μαθημάτικοι γιατι κι ενασ φίλοσ μου ενδιαφέρεται για κατι παρομοιο.anyway καλη επιτυχία και σταδιοδρομία.:clapup::clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
..και το μαθηματικό θέλει σταθερό ημερήσιο πρόγραμμα

και οι δυο σχολές είναι δύσκολες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βικτωρία39112

Νεοφερμένος

Η Βικτωρία39112 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
..και το μαθηματικό θέλει σταθερό ημερήσιο πρόγραμμα

και οι δυο σχολές είναι δύσκολες...
τι να σου πω ,απο προσωπικέσ μου εμπειριες (εχω συγγενεισ και στα δυο τμηματα...)παραδεχονται και αποδέχονται οτι το φυσικο ειναι πιο απαιτητικη σχολη ,χωρις φυσικα αυτο να σημαινει πωσ ειναι ανώτερη των μαθημάτικων;) μπορει η δυσκολια να αναγεται σε ελλειψης σε εκπαιδευτικο υλικο η και ανεπαρκεια καθηγητων, παντωσ αφου ξερει με τι θελει να ασχοληθει γιατι να μην ακολουθησει τον πιο συντομο και ευκολο δρομο?that's my point.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top