Φυσικό ή Μηχανολόγων και Αεροναυπηγών Μηχανικών;

ikigai

Νεοφερμένος

Ο ikigai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους! Όπως ξερουμε ολοι εφτασε και η περιοδος των μηχανογραφικων και οπως πολλοι αλλοι βρισκομαι και εγω σε ενα τεραστιο διλλημα. Εξ αρχης ο στοχος μου ηταν να περασω στο φυσικο γιατι αυτο ηταν και το ονειρο μου, ωστοσο τελευταια εχω αρχισει και σκεφτομαι και το τμημα Μηχανολογων και Αεροναυπηγων Μηχανικων της Πατρας. Προεκυψε κυριως απο το γεγονος οτι η σχολη αυτη εχει αρκετα μαθηματικα και φυσικη οπως και το φυσικο (κοινο ενδιαφερον δηλαδη) και απο το γεγονος οτι (μαλλον) προσφερει μια πολυ καλυτερη επαγγελματικη αποκατασταση (ειτε ως μηχανολογος ειτε ως αεροναυπηγος). Να σημειωθει επισης οτι και στις 2 περιπτωσεις θελω να φυγω απο Ελλαδα στο μελλον για δουλεια. Το προγραμμα σπουδων μου φανηκε ενδιαφερον, χωρις ωστοσο να εχω την παραμικρη επαφη-ιδεα με τη μηχανολογια. Μπορει καποιος να μου πει μια γνωμη με οποιο τροπο μπορει? Ευχαριστω πολυ!
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μακρυά από το φυσικό λ, ναι στο αεροναυπηγων γιατι θα εχεις μεγαλυτερη εξελιξη και ανοιγεις πολλους επαγγελματικους τομείς. Με τη φυσική θα χρειαζεσαι μεταπτυχιακο, ενω η επαγγελμ αποκατασταση ειναι παρα πολυ δυσκολη
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους! Όπως ξερουμε ολοι εφτασε και η περιοδος των μηχανογραφικων και οπως πολλοι αλλοι βρισκομαι και εγω σε ενα τεραστιο διλλημα. Εξ αρχης ο στοχος μου ηταν να περασω στο φυσικο γιατι αυτο ηταν και το ονειρο μου, ωστοσο τελευταια εχω αρχισει και σκεφτομαι και το τμημα Μηχανολογων και Αεροναυπηγων Μηχανικων της Πατρας. Προεκυψε κυριως απο το γεγονος οτι η σχολη αυτη εχει αρκετα μαθηματικα και φυσικη οπως και το φυσικο (κοινο ενδιαφερον δηλαδη) και απο το γεγονος οτι (μαλλον) προσφερει μια πολυ καλυτερη επαγγελματικη αποκατασταση (ειτε ως μηχανολογος ειτε ως αεροναυπηγος). Να σημειωθει επισης οτι και στις 2 περιπτωσεις θελω να φυγω απο Ελλαδα στο μελλον για δουλεια. Το προγραμμα σπουδων μου φανηκε ενδιαφερον, χωρις ωστοσο να εχω την παραμικρη επαφη-ιδεα με τη μηχανολογια. Μπορει καποιος να μου πει μια γνωμη με οποιο τροπο μπορει? Ευχαριστω πολυ!


καλησπέρα φίλε μου. Από άποψη ενδιαφέροντος θα επέλεγα Μηχανολόγων γιατί τη Φυσική από μόνη της τη θεωρώ βαρετή σαν τμήμα , εξαρτάται βέβαια από το δικό σου γούστο. Συμβουλή μου, πήγαινε Φυσική ΜΟΝΟ αν έχεις τρέλα με την επιστήμη , αλλιώς Μηχανολόγων με τα χίλια. Πολλές προοπτικές και για τα δύο στο εξωτερικό οπότε εφόσον θα φύγεις για εξωτερικό επέλεξε με βάση τι σου αρέσει πιο πολύ, δες προγράμματα σπουδών, δες τι κάνουν ΟΙ ΑΠΟΦΟΙΤΟΙ των σχολών αυτών (πολύ βασικό , μην κάνεις καμια μπαρούφα και μετά δεν σου αρέσει σαν επάγγελμα αυτό που σπούδασες) και επέλεξε με βάση αυτά τα κριτήρια :). Καλή συνέχεια!
 

ikigai

Νεοφερμένος

Ο ikigai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ! Μπορω να εχω και αλλες γνωμες ή και περισσοτερα πανω στη μηχανολογια που ανεφερα κλπ;
 

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 798 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυ! Μπορω να εχω και αλλες γνωμες ή και περισσοτερα πανω στη μηχανολογια που ανεφερα κλπ;


https://www.youtube.com/watch?v=W74y1RxN6BA για δες αυτό το βιντεάκι να πάρεις μια ιδέα (είναι στα Αγγλικά βέβαια αλλά τα εξηγεί καλά πιστεύω :)) , η μηχανολογία ουσιαστικά εστιάζει στην σχεδίαση, κατασκευή και συντήρηση μηχανολογικών κατασκευών (αεροπλάνα,ρομπότ,αυτοκίνητα κλπ) για να στο πω συνοπτικά.
 

thodoris_eng

Νεοφερμένος

Ο thodoris_eng αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Φίλε, μιας και είμαι μηχανολόγος μηχανικός, να σε ενημερώσω πως ο κλάδος μας είναι ακόμα ένας κορεσμένος κλάδος. Απλά τα πράγματα είναι κάπως καλύτερα από τους φυσικούς, αυτό όμως δεν αλλάζει την κατάσταση, μιας και όταν η προσφορά υπερβαίνει κατά πολύ τη ζήτηση, από ένα σημείο και μετά δεν έχει και τόσο μεγάλο νόημα το πόσο μεγάλη είναι αυτή η υπέρβαση.

Δύο ακόμα πράγματα να λάβεις υπόψιν σου :

1) πως το επάγγελμα του μηχανικού δεν είναι για όλους, μιας και συνδυάζει εξαντλητικά ωράρια, ασφυκτικές προθεσμίες και κακές συνθήκες εργασίας, γι'αυτό και οι περισσότεροι μετά από λίγα χρόνια στο επάγγελμα εξαφανίζονται και στρέφονται προς άλλες απασχολήσεις. Δύσκολα σήμερα θα δεις ηλικίες 40+ στον κλάδο.

2) Τα χρήματα πλέον στους περισσότερους κλάδους μηχανικών/φυσικών επιστημών/ΙΤ είναι πάνω κάτω τα ίδια, οπότε μην περιμένεις μεγάλες διαφοροποιήσεις από κλάδο σε κλάδο.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
1) Μην πας πολυτεχνείο, εάν δεν θες να γίνεις μηχανικός. Φορτώνεσαι όλα τα αρνητικά του κλάδου, χωρίς να επομίζεσαι τα ωφέλη.
2) Μην πας πολυτεχνείο, εάν θες να ασχοληθείς με μαθηματικά ή φυσική ή χημεία. Έχει πολύ περισσότερα μαθήματα που δεν έχουν καμία σχέση με τις θετικές επιστήμες και, ουσιαστικά, τα μαθήματα θετικών επιστημών που διδάσκονται είναι εισαγωγικά και αποτελούν το θεμέλιο για να γίνει η διδασκαλία μαθημάτων μηχανικής.
 

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους! Όπως ξερουμε ολοι εφτασε και η περιοδος των μηχανογραφικων και οπως πολλοι αλλοι βρισκομαι και εγω σε ενα τεραστιο διλλημα. Εξ αρχης ο στοχος μου ηταν να περασω στο φυσικο γιατι αυτο ηταν και το ονειρο μου, ωστοσο τελευταια εχω αρχισει και σκεφτομαι και το τμημα Μηχανολογων και Αεροναυπηγων Μηχανικων της Πατρας. Προεκυψε κυριως απο το γεγονος οτι η σχολη αυτη εχει αρκετα μαθηματικα και φυσικη οπως και το φυσικο (κοινο ενδιαφερον δηλαδη) και απο το γεγονος οτι (μαλλον) προσφερει μια πολυ καλυτερη επαγγελματικη αποκατασταση (ειτε ως μηχανολογος ειτε ως αεροναυπηγος). Να σημειωθει επισης οτι και στις 2 περιπτωσεις θελω να φυγω απο Ελλαδα στο μελλον για δουλεια. Το προγραμμα σπουδων μου φανηκε ενδιαφερον, χωρις ωστοσο να εχω την παραμικρη επαφη-ιδεα με τη μηχανολογια. Μπορει καποιος να μου πει μια γνωμη με οποιο τροπο μπορει? Ευχαριστω πολυ!


Καταρχην το τμημα ναι εχει καποια κοινα στοιχεια οπως και τομεις που μπορεις να εργαστεις ειτε εχεις τελιωσει πχ μηχ μηχ ειτε φυσικο . Βεβαια ισως να αλλαζει η οπτικη που θα βλεπεις τα γεγονοτα / προβληματα αλλα το αποτελεσμα να ειναι ιδιο. Με αλλα λογια μπορεις να φτασεις στο ιδιο εργασιακο χωρο απο δυο διαφωτερικους σχολες . Η ερωτηση ειναι πιος δρομος εχει προβληματα που εσυ θα εισαι χαρουμενος οταν θα τα λυνεις.

Τωρα σαν τμημα το τμημα της πατρας κατα την αποψη μου εχει ενα αρκετα σφαιρικο οδηγο σπουδων. Βεβαια τα τμηματα μηχ μηχ εχουν ενα μεγαλο αριθμο μαθηματων απο διαφωρετικους τομεις με αποτελεσαμ να κουραζουν τους φοιτητες με κακη γνωση που ισως να μην θες να την λαβεις στο βαθμο που ειναι.

Ενα αλλο ερωτημα που πρεπει να απαντησεις ειναι σε τι τομεα θες να δουλεψεις αν πχ πεις αστρονομια προφανως μονοδρομος το φυσικο. Αν παλι πεις υλικα μπορεις ειτε απο μηχ μηχ ειτε απο φυσικο ειτε χημικο ειτε χημ μηχ ειτε τμηαμ υλικων ( προφανως :) )
 

JimRav

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ (Αθήνα). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Έχω ακριβώς το ίδιο δίλημμα με εσένα. Από την αρχή της χρονιάς σκεφτόμουν Φυσικό Αθήνας, και τώρα τελευταία έχω αρχίσει να σκέφτομαι και Μηχανολόγων Μηχανικών στο ΕΜΠ. Πρώτα απ'όλα, προσπάθησε να συγκεντρώσεις όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες μπορείς, από γνωστούς, καθηγητές, φοιτητές, διαδίκτυο, κτλ. ΠΡΟΣΟΧΗ, μην βασίζεσαι σε άτομα που λένε να πας Μηχ.Μηχ μόνο και μόνο επειδή είναι Πολυτεχνείο. Η έρευνα αυτή γίνεται μόνο και μόνο για να δεις τι σου αρέσει. Μπες, διάβασε προσεκτικά το πρόγραμμα σπουδών και των 2 σχολών. Και το περιεχόμενο των μαθημάτων. Προσπάθησε να αποβάλλεις σκέψεις όπως: άμα δεν πάω Μηχ.Μηχ. θα πάνε άχρηστα τόσα μόρια, κτλ. Επικεντρώσου μόνο στο τι σου αρέσει. Μετά αφού έχεις συλλέξει όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες, κάτσε 2-3 μέρες μόνος σου και σκέψου τον εαυτό σου σε 10 χρόνια. Τι θα ήθελες να κάνεις; Τσέκαρε στο YouTube τον MajorPrep. Είναι μηχανικός, βγάζει πολύ βοηθητικά βίντεο.
 

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους! Όπως ξερουμε ολοι εφτασε και η περιοδος των μηχανογραφικων και οπως πολλοι αλλοι βρισκομαι και εγω σε ενα τεραστιο διλλημα. Εξ αρχης ο στοχος μου ηταν να περασω στο φυσικο γιατι αυτο ηταν και το ονειρο μου, ωστοσο τελευταια εχω αρχισει και σκεφτομαι και το τμημα Μηχανολογων και Αεροναυπηγων Μηχανικων της Πατρας. Προεκυψε κυριως απο το γεγονος οτι η σχολη αυτη εχει αρκετα μαθηματικα και φυσικη οπως και το φυσικο (κοινο ενδιαφερον δηλαδη) και απο το γεγονος οτι (μαλλον) προσφερει μια πολυ καλυτερη επαγγελματικη αποκατασταση (ειτε ως μηχανολογος ειτε ως αεροναυπηγος). Να σημειωθει επισης οτι και στις 2 περιπτωσεις θελω να φυγω απο Ελλαδα στο μελλον για δουλεια. Το προγραμμα σπουδων μου φανηκε ενδιαφερον, χωρις ωστοσο να εχω την παραμικρη επαφη-ιδεα με τη μηχανολογια. Μπορει καποιος να μου πει μια γνωμη με οποιο τροπο μπορει? Ευχαριστω πολυ!


Ως επιστήμονας θα μελετάς και θα ερμηνεύεις ένα φαινόμενο,ενώ ως μηχανικός θα χρησιμοποιήσεις την επιστήμη για να λύσεις προβλήματα (πχ διαρροή σε έναν αγωγό)
 

ikigai

Νεοφερμένος

Ο ikigai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Σας ευχαριστω πολυ ολους! Τελικα οριστικοποιησα σημερα το μηχανογραφικο μου με πρωτη επιλογη τη Φυσικη! Καλη συνέχεια ευχομαι!
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top