Φυσικό/Πληροφορική/Γεωλογία ή κάτι άλλο;

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Κάτι τελευταίο... Δηλαδή αν διαβάζεις μία ώρα την ημέρα συστηματικά δεν σε βοηθάει να μην ρίχνεις τόσο διάβασμα μετά? Γιατι μου φαίνεται αρκετά περίεργο να παρακολουθείς τα μαθήματα και να τα ψιλοδιαβάζεις και στο σπίτι και να μην σου μένει τίποτα, αλλά να σου μένουν αν τα διαβάζεις όλα μαζι.

Δεν σου λέει κανείς ότι δεν βοηθάει το καθημερινό διάβασμα αλλά δύσκολα μπορείς να το πετύχεις γιατί ως φοιτήτρια θα θέλεις να κάνεις και άλλα πράματα εκτός από σπίτι-σχολή. Νομίζω ότι η παρακολούθηση αρκεί. Το θέμα είναι όταν πας να διαβάσεις το μάθημα για την εξεταστική να έχεις μια ιδέα περί του αντικειμένου. Εγώ για παράδειγμα τα μαθήματα που τα παρακολουθώ τα περνάω αρκετά πιο εύκολα. Το θέμα είναι ότι δεν παρακολουθώ πολλά:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ouifou

Νεοφερμένος

Η ouifou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Και κάτι άλλο (αλήθεια τελευταίο :P ) πόσες ώρες περίπου την ημέρα είναι τα μαθήματα? Το πρόγραμμά σου δηλαδή, έτσι να πάρω μια ιδέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Και κάτι άλλο (αλήθεια τελευταίο :P ) πόσες ώρες περίπου την ημέρα είναι τα μαθήματα? Το πρόγραμμά σου δηλαδή, έτσι να πάρω μια ιδέα.

Αυτό είναι το πρόγραμμα του πρώτου εξαμήνου:
https://www.physics.auth.gr/resources/semester1.pdf?1317731856
Όπως βλέπεις για τα περισσότερα μαθήματα υπάρχουν 2 με 3 τμήματα. Δεν είναι αναγκαστικό να πας να παρακολουθήσεις σε αυτό που ανήκεις ονομαστικά αλλά πας σε όποιον καθηγητή σου αρέσει. Το κακό είναι που σε μερικά μαθήματα οι καθηγητές εφαρμόζουν και εναλλακτικές μεθόδους εξέτασης, όπως αυτή των προόδων και δεν σε δέχονται άμα δεν ανήκεις στο τμήμα του.
Το εργαστήριο πληροφορικής και χημείας είναι μια φορά τη βδομάδα. Η χημεία και η ιστορία έχουν ένα τμήμα. (Η ιστορία στο νέο πρόγραμμα γίνεται επιλογής αν θυμάμαι καλά, οπότε δεν θα το έχεις σίγουρα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ouifou

Νεοφερμένος

Η ouifou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ευχαριστώ και πάλι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Κάτι τελευταίο... Δηλαδή αν διαβάζεις μία ώρα την ημέρα συστηματικά δεν σε βοηθάει να μην ρίχνεις τόσο διάβασμα μετά? Γιατι μου φαίνεται αρκετά περίεργο να παρακολουθείς τα μαθήματα και να τα ψιλοδιαβάζεις και στο σπίτι και να μην σου μένει τίποτα, αλλά να σου μένουν αν τα διαβάζεις όλα μαζι.

Κι εγώ πιστεύω ότι χρειάζεται καθημερινό συστηματικό διάβασμα (και στα προπτυχιακά και στα μεταπτυχιακά, στα δεύτερα ακόμη περισσότερο), προκειμένου να εμπεδωθεί η ύλη, να παίρνουμε μεγάλους βαθμούς και να μην πέφτουν πολλά στο τέλος. Στην εξεταστική καλό θα ήταν να έχει βγει η ύλη και να κάνουμε επανάληψη. Έτσι, θα είναι λιγότερο το άγχος και μεγαλύτερο το όφελος. Όλα αυτά, βέβαια, κατά την ταπεινή μου γνώμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
αυτό ξαναπέστο. Το φυσικό δεν χρειάζεται να το σκέφτεται κανένας και για καμία περίπτωση.

χρειάζεται του πούστη το διάβασμα για να βγει. Στο ΑΠΘ που είμαι εγώ (δεν ξέρω για τα άλλα τμήματα), οι καθηγητές είναι γ****** τα. Υπάρχουν μαθήματα που έχουν ποσοστό αποτυχίας στις εξεταστικές 90%

Α! Και στην Αθήνα γίνεται. Ιδιαίτερα στη νομική. Στο Οικονομικό της Ασοέ που τελείωσα δεν ήταν και τόσο αυστηρά. Σωστή πάντως η παρατήρησή σου! Τι θέλουν να δείξουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ouifou

Νεοφερμένος

Η ouifou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
WOW, είχα ξεχάσει ότι είχα λογαριασμό, και ότι είχα τέτοιες απορίες. Τελικά, σπούδασα σκηνοθεσία.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top