Φυσικό/Πληροφορική/Γεωλογία ή κάτι άλλο;

Wrongturn

Νεοφερμένος

Ο Wrongturn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Γεια σας παιδια! δεν εχω γραψει πολλες φορες στο forum αν και το θεωρω αξιοπιστο και πολυ σημαντικο..Ειδικα στις μερες μας που δεν ειναι το πιο ευκολο πραγμα να μαθεις πληροφοριες για κατι που θες οσον αφορα την εκπαιδευση... εγω καλως η κακως ξαναδινω πανελληνιες φετος επειδη το ΤΕΙ πληροφορικης θεσσαλονικης δεν μου αρεσε...σκεφτομαι να δηλωσω (Θεσσαλονικη παντα) Πληροφορικη,Φυσικο,Γεωλογια.....Οτι απο αυτα και να περασω το μονο που ειναι σιγουρο ειναι οτι το μεταπτυχιακο μου θα εχει να κανει με πληροφορικη και ολα τα παρεμφερες αντικειμενα της..
Θα ηθελα οποιος θελει και γνωριζει να μου πει μια γνωμη...ολες οι αποψεις και οι γνωμες ευπροσδεκτες..Φυσικα νομιζω καταλαβατε την κληση σ οτι με ενδιαφερει...οποτε αν εχετε να προτινετε κατι αλλο ευχαριστως να ακουσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
το ΤΕΙ πληροφορικης θεσσαλονικης δεν μου αρεσε...

το μονο που ειναι σιγουρο ειναι οτι το μεταπτυχιακο μου θα εχει να κανει με πληροφορικη και ολα τα παρεμφερες αντικειμενα της..

Γιατί δε σου άρεσε το ΤΕΙ Πληροφορικής; Και αφού δεν σου άρεσε, πως είσαι τόσο σίγουρος ότι θα σου αρέσει ένα πανεπιστήμιο και ένα μεταπτυχιακό πληροφορικής;

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
Γιατί δε σου άρεσε το ΤΕΙ Πληροφορικής; Και αφού δεν σου άρεσε, πως είσαι τόσο σίγουρος ότι θα σου αρέσει ένα πανεπιστήμιο και ένα μεταπτυχιακό πληροφορικής;

:)

την ιδια απορια ακριβως εχω κ γω...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Η Φυσικη και η Γεωλογια συνδεονται με τη Πληροφορικη , δεν τιθεται θεμα ειναι και οι τρεις θετικες-τεχνολογικες επιστημες και σιγουρα θα εχουν καποιο μεταπτυχιακο που θα αφορα τη Πληροφορικη. Απο την αλλη ομως εχετε σκεφθει οτι θα μπλεξετε με συνθετα αντικειμενα που μπορει να μην σας αφορουν και να μην σας ενδιαφερουν ; Γιατι η Γεωλογια και ειδικα η Φυσικη δεν ειναι κατι το οποιο απλα θα σπουδασεις για να καταληξεις σε κατι αλλο. Επισης αυτο για το οποιο θα επρεπε να ησασταν πιο σιγουροι ειναι αν οντως θελετε Πληροφορικη. Το πιο συχνο λαθος (το οποιο εκανα και εγω φετος και ευελπιστω να το διορθωσω) ειναι να πατε σε σχολη Πληροφορικης γιατι σας ενδιαφερει ο Προγραμματισμος. Η Πληροφορικη ευτυχως ή δυστηχως μπλεκεται με πολυ πιο συνθετα αντικειμενα που αφορουν κυριως μαθηματικα, αλγοριθμους (τα οποια εχουν κυριως θεωριτικο επιπεδο) και αναλογα και με τον οδηγο σπουδων και λιγη φυσικη , ηλεκτρολογια κ.τ.λ. Αυτο το αναφερω απλως καθως συνεχεια ακουω οτι στα ΤΕΙ Πληροφορικης εχει περισσοτερο πρακτικη και οχι θεωριτικα μαθηματα. Καλη επιτυχια παντως στις Πανελληνιες και σε οποιαδηποτε αλλη επιλογη κανετε στη συνεχεια. ;)
Φιλικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrongturn

Νεοφερμένος

Ο Wrongturn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Παιδια καταρχας ευχαριστω ολους για τις αποψεις σας...βασικα δεν το εγραψα ουτε το ξεκαθαρισα σωστα...το ΤΕΙ δν μου αρεσε επειδη ειναι πολυ μακρυα απο το σπιτι μου και δεν συμφερει ουτε απο αποψη χρονου,ουτε οικονομικα πρωτον.... και δευτερον επειδη μειωνετε λιγο ο βαθμος ευκολιας στο να κανεις μετα ενα καλο μεταπτυχιακο εντος Ελλαδος..γιατι εκτος δν υπαρχει προβλημα...
αυτοι ηταν οι κυριου λογοι που πηρα την αποφαση να ξαναδωσω..>!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
πήγαινε πληροφορική αφού σου αρέσει περισσότερο και έχει και καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση από φυσικό και γεωλογία.
αλλά αν δε σου άρεσαν τα μαθήματα στο ΤΕΙ τότε ξανασκέψου το γιατί τα ίδια πράγματα σε πιο προχωρημένο επίπεδο θα κάνεις και στο παν/μιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
καλο κουραγιο και καλη σου επιτυχια:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrongturn

Νεοφερμένος

Ο Wrongturn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Ευχαριστω και παλι...απλα δεν ξερω ειμαι λιγο μπερδεμενος ακομα αλλα πιστευω να ξεκαθαρισει το τοπιο μολις θα εχω και καποια μορια στα χερια μου....αρχισα κ σκεφτομαι κ την εφαρμοσμενη αλλα ακουω οτι περισσοτερο οικονομικα παρα πληροφορικη κανεις .....οποτε δεν ξερω..κ παλι αν εχεις καποιος καποια προταση ευχαρίστως να την ακούσω! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ouifou

Νεοφερμένος

Η ouifou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Θα ήθελα να μου περιγράψετε περίπου πόση ώρα περίπου αφιερώνεται καθημερινά στην μελέτη για την κάθε σχολή! :)

Σημείωση συντονιστή: Το μήνυμα αυτό προήλθε από το θέμα Φυσική, Γεωλογία (Θεσσαλονίκη) για να λάβει καλύτερες απαντήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mitsolas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mitsolas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
μην πας φυσικο σε καμια περιπτωση αν δεν σε ενδιαφερει φουλ, θα φας τσαμπα χρονια απτη ζωη σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ouifou

Νεοφερμένος

Η ouifou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
(αν πήγαινε σε εμένα) Με ενδιαφέρει προφανώς για να το σκέφτομαι. Απλά πρέπει να ξέρω πόσο χρόνο περίπου θα αφιερώνω για την μελέτη, διότι πρέπει οπωσδήποτε να δουλεύω παράλληλα. Αλλιώς, δεν θα μπορέσω να σπουδάσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
μην πας φυσικο σε καμια περιπτωση αν δεν σε ενδιαφερει φουλ, θα φας τσαμπα χρονια απτη ζωη σου

αυτό ξαναπέστο. Το φυσικό δεν χρειάζεται να το σκέφτεται κανένας και για καμία περίπτωση.
(αν πήγαινε σε εμένα) Με ενδιαφέρει προφανώς για να το σκέφτομαι. Απλά πρέπει να ξέρω πόσο χρόνο περίπου θα αφιερώνω για την μελέτη, διότι πρέπει οπωσδήποτε να δουλεύω παράλληλα. Αλλιώς, δεν θα μπορέσω να σπουδάσω.
χρειάζεται του πούστη το διάβασμα για να βγει. Στο ΑΠΘ που είμαι εγώ (δεν ξέρω για τα άλλα τμήματα), οι καθηγητές είναι γ****** τα. Υπάρχουν μαθήματα που έχουν ποσοστό αποτυχίας στις εξεταστικές 90%
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ouifou

Νεοφερμένος

Η ouifou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Γιατί? Τοσο χρόνο απαιτεί αυτο το τμήμα πια? :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
(αν πήγαινε σε εμένα) Με ενδιαφέρει προφανώς για να το σκέφτομαι. Απλά πρέπει να ξέρω πόσο χρόνο περίπου θα αφιερώνω για την μελέτη, διότι πρέπει οπωσδήποτε να δουλεύω παράλληλα. Αλλιώς, δεν θα μπορέσω να σπουδάσω.

Στην εξεταστική θέλει να ξεκινάς 1,5 μήνα (ίσως και περισσότερο) νωρίτερα το διάβασμα. Να υπολογίζεις ότι για να βγει η ύλη ενός μαθήματος θέλει 1 εβδομάδα στάνταρ. Λίγα είναι τα "εύκολα" μαθήματα που βγαίνουν σε 3-4 μέρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ouifou

Νεοφερμένος

Η ouifou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Και εγώ απθ θέλω. Πείπου εσένα καθημερινά πόσο σου παίρνει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ouifou

Νεοφερμένος

Η ouifou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Και κάτι ακόμα που δεν καταλαβαίνω. Τι εννοείς 1,5 μήνα νωρίτερα? Δηλαδή τον υπόλοιπο καιρό τι κάνεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Και κάτι ακόμα που δεν καταλαβαίνω. Τι εννοείς 1,5 μήνα νωρίτερα? Δηλαδή τον υπόλοιπο καιρό τι κάνεις?

Εγώ αυτό που κατάλαβα από τη μέχρι τώρα πορεία μου, είναι ότι μετράει το διάβασμα της εξεταστικής κατά πολύ (τουλ. για το φυσικό). Στο 1ο 6μηνο προσπαθούσα να διαβάζω μέσα στη χρονιά, ντάξει όχι καθημερινά γιατί το πρόγραμμα δεν το επιτρέπει, και έβλεπα ότι δεν τα αποστήθιζα. Δεν είναι όπως στο σχολείο που ο καθηγητής σου έβαζε και ασκήσεις είχες και το βιβλίο σπίτι σου οπότε οκ. Όταν διάβαζα από σημειώσεις στο 90% των μαθημάτων έκανα πασάλειμμα. Μόνο στα εργαστήρια που διάβαζα μπορούσα να αποδώσω, γιατί υπήρχε πρακτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Και εγώ απθ θέλω. Πείπου εσένα καθημερινά πόσο σου παίρνει?

Αρχικά δεν είναι όπως το σχολείο το πανεπιστήμιο για να διαβάζεις κάθε μέρα. Στις εξεταστικές όπως είπε και η Θάλεια χρειάζεται να ξεκινάς κάπου ένα μήνα πιο μπροστά. Τα περισσότερα μαθήματα χρειάζονται περίπου μια βδομάδα καλό διάβασμα για να βγει η ύλη. Άμα θέλεις και βαθμό προφανώς χρειάζεται παραπάνω από μια βδομάδα. Επίσης, βοηθάει αρκετά και η παρακολούθηση κατά τη διάρκεια του εξαμήνου.
Στο ΑΠΘ τα μαθήματα ανά εξάμηνο είναι 5-7(από τα οποία 1-2 είναι εργαστήρια). Τα εργαστήρια (εκτός από της πληροφορικής) χρειάζονται γραπτή αναφορά κάθε βδομάδα που θέλει να αφιερώσεις αρκετό χρόνο (καμιά 20αριά σελίδες θα σου βγαίνουν). Θα σου τα έλεγα και αναλυτικότερα αλλά πέρασε τον Ιούνιο νέο πρόγραμμα σπουδών στο τμήμα και αλλάζει η σειρά των εργαστηρίων και η ύλη κάποιων μαθημάτων, οπότε δεν τα ξέρω καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ouifou

Νεοφερμένος

Η ouifou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Μάλιστα. Ευχαριστώ που απαντήσατε! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ouifou

Νεοφερμένος

Η ouifou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Κάτι τελευταίο... Δηλαδή αν διαβάζεις μία ώρα την ημέρα συστηματικά δεν σε βοηθάει να μην ρίχνεις τόσο διάβασμα μετά? Γιατι μου φαίνεται αρκετά περίεργο να παρακολουθείς τα μαθήματα και να τα ψιλοδιαβάζεις και στο σπίτι και να μην σου μένει τίποτα, αλλά να σου μένουν αν τα διαβάζεις όλα μαζι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top