Φυσικομαθηματικοί vs Θεωρητικοί

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,315 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

T C

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο T C αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 226 μηνύματα.

SlimShady

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 864 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,315 μηνύματα.
Τι ήρωες ρε ηρέμησε. Και εσύ τα μαθαίνεις,δεν είναι κάτι :P .
Δεν τα έμαθα στο σχολείο τώρα θα τα μάθω; Γέρασα χδ. Από μικρός το έλεγε η καρδούλα μου, θεωρητική και ξερό ψωμί. Με θετικές επιστήμες το απόλυτο μηδέν.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Δεν τα έμαθα στο σχολείο τώρα θα τα μάθω; Γέρασα χδ. Από μικρός το έλεγε η καρδούλα μου, θεωρητική και ξερό ψωμί. Με θετικές επιστήμες το απόλυτο μηδέν.

Αα στο σχολείο μαθαίναμε ποτέ και πράγματα δηλαδή; :laugh: Εγώ νόμιζα οτι είναι απλά ένα μέρος που σε υποχρέωναν να πηγαίνεις στις 8 το πρωί . Λάθος τα ξέρω ; :hehe:
 

Zukov

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,903 μηνύματα.
Δεν τα έμαθα στο σχολείο τώρα θα τα μάθω; Γέρασα χδ. Από μικρός το έλεγε η καρδούλα μου, θεωρητική και ξερό ψωμί. Με θετικές επιστήμες το απόλυτο μηδέν.
Τι απο μικρος ρε εσυ ηθελες να γινεις νοσηλευτης/ γεωπονος. Τα χει βρει ολα ο @SlimShady
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,315 μηνύματα.
Τι απο μικρος ρε εσυ ηθελες να γινεις νοσηλευτης/ γεωπονος. Τα χει βρει ολα ο @SlimShady
από θεωρητική όμως τα ήθελα αυτά με βιολογία γενικής που είχαμε εμείς. Θετική δεν πήγαινα με τίποτα. Κυρίως πάντα ιστορικό ήθελα απλά ήμουν πραγματιστής μικρός, έλεγα αφού άνεργος θα είμαι που θα είμαι ας σκεφτώ εναλλακτικές :P

Τελικά θα μείνω άνεργος μέχρι το τέλος. Το τελικό πόρισμα.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
από θεωρητική όμως τα ήθελα αυτά με βιολογία γενικής που είχαμε εμείς. Θετική δεν πήγαινα με τίποτα. Κυρίως πάντα ιστορικό ήθελα απλά ήμουν πραγματιστής μικρός, έλεγα αφού άνεργος θα είμαι που θα είμαι ας σκεφτώ εναλλακτικές :P

Τελικά θα μείνω άνεργος μέχρι το τέλος. Το τελικό πόρισμα.

Είσαι τυχερός Γιάννη. Εαν ήμουν ο πατέρας σου μόλις το άκουγα αυτό, θα έλεγα απο μέσα μου "Θα τον σκοτώσω..." .
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Προσωπικά δεν μου άρεσε καθόλου η φυσική. Τα μαθηματικά ίσως παρουσιάζουν ένα ενδιαφέρον και μπορώ να πω ότι αν εξοικειωθείς, δηλαδή γίνουν κτήμα σου κατόπιν επίπονης προσπάθειας, σε εξιτάρουν. Η φυσική όμως δεν παλεύεται με τίποτα!!!
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Προσωπικά δεν μου άρεσε καθόλου η φυσική. Τα μαθηματικά ίσως παρουσιάζουν ένα ενδιαφέρον και μπορώ να πω ότι αν εξοικειωθείς, δηλαδή γίνουν κτήμα σου κατόπιν επίπονης προσπάθειας, σε εξιτάρουν. Η φυσική όμως δεν παλεύεται με τίποτα!!!

Όταν διδάσκεται αποξενωμένη απο την πειραματική διαδικασία σαν να είναι οι φυσικοί νόμοι απλά σετ αυθαίρετων μαθηματικών εξισώσεων και τίποτα παραπάνω, είναι λογικό να μην παλεύεται :P .
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Προσωπικά δεν μου άρεσε καθόλου η φυσική. Τα μαθηματικά ίσως παρουσιάζουν ένα ενδιαφέρον και μπορώ να πω ότι αν εξοικειωθείς, δηλαδή γίνουν κτήμα σου κατόπιν επίπονης προσπάθειας, σε εξιτάρουν. Η φυσική όμως δεν παλεύεται με τίποτα!!!

Επειδή διδάσκεται ξεκομμένα από τα Μαθηματικά. Βέβαια αυτό είναι κάπως ανέφικτο για την μέση εκπαίδευση καθώς σχεδόν το 90% των εξισώσεων της σχολικής Φυσικής είναι διαφορικές εξισώσεις όπου με αντιστρέψιμους (1-1 και επί) μετασχηματισμούς παρέχονται σε απλουστευμένη μορφή για τις ανάγκες της παιδαγωγικής και φυσικά με εκτενή χρήση εξαρτημένων μεταβλητών v, a, u... για να αποφεύγονται οι συναρτησιακές μορφές: x(t), v(t), u(x,y,t)...κτλ. :P
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,877 μηνύματα.
@nPb
Καπου στα μεσα της 3ης λυκειου αγαπησα τα μαθηματικα γι αυτο ακριβως το λογο: ποσο ευκολα μπορεις να πηδηξεις απο την μια εξισωση ταλαντωσης στην αλλη, με μια απλη παραγωγιση/ολοκληρωση....
Οπως επισης να παρουσιασεις γραφικα συναρτησεις κινητικης ενεργειας και πραγματικα ο,τι θες. Με καθαρο κερδος τα αντιστοιχα συμπερασματα που εμφανιζονται μπροστα σου, σε απτη μορφη για τον πρωιμο εγκεφαλο μας.
Ηταν το σημειο οπου μπηκε το τελευταιο κομματι στο παζλ και απλα σου ελυσε τα χερια.
Η επομενη μεγαλη ανακαλυψη, στο πανεπιστημιο πλεον, ηταν οταν ενα διαφορικο χρονου απο τον παρονομαστη, πηγε στο απεναντι μελος της εξισωσης... και ειδα τις προοπτικες που ανοιγονται :laugh:

Μεγαλο λαθος που βγηκαν τα μαθηματικα απο την.... θετικη.
 
Top