Φυσικοθεραπεία vs Βιοϊατρικών Επιστημών

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Mα από ότι θυμάμαι στην Γ η χημεία είναι οργανική (καινούρια πράγματα) και οξειγονοαναγωγικές αντιδράσεις. Επίσης απο ότι είδα στα θέματα των πανελλαδικών το 1ο θέμα και 2ο θέματα είναι βασισμένο στα τροχιακά (που από ότι θυμάμαι αν κάνω λάθος διορθώτε με διδάσκονται μόνο στην γ λυκείου, το 3ο θέμα είναι μηχανισμός οργανικών αντιδράσεων που και πάλι διδάσκονται μόνο στην γ λυκείου και το 4ο θέμα έχει ένα διαλυματάκι (εκεί χρειάζονται οι γνώσεις από τα παλιά) οι οποίες δεν είναι αγεφύρωτες.



Πιστεύω ότι πρέπει να κάνεις το μεγάλο βήμα και να πας θετική από την στιγμή που έχεις θεσπίσει έναν στοχο. Δε πιστεύω πως είναι φρόνιμα να ξεκινάς με -3000 μόρια.

Πήγαινε θετική και με λίγη προσπάθεια στην Χημεία είμαι σίγουρος ότι θα τα καταφέρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Όχι,οργανική χημεία διδάσκεται και στη β λυκείου στη γενική παιδεία,και η ενασχόληση με αυτό το μάθημα είναι απαραίτητη για να ανταπεξέλθει ο μαθητής στην οργανική της γ.
Κατά τα άλλα όνο ο ''τρόπςο σκέψης'' χρειάζεται,όσον αφορά την ανόργανη.Τα τροχιακά ναι,ενταλώς καινούρια αλλά στο συγκεκριμένο κεφάλαιο παίζει π.π.,οπότε χρειάζεται και γνώση των χημικών δεσμών.

Τι -3.000 καλέ,-1.400 είναι το μαξ.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fergie

Νεοφερμένος

Η Fergie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
καλησπερα σας
εγω προσωπικα εχω επιλεξει την αισθητικη απλα ποσο ακριβως πρεπει να γραψω στα μαθηματα? νομιζω η σχολη φετος εχει φτασει στα 14.000 μορια :/: ειμαι θεωρητικη κατευθυνση και εχω απωλεια μοριων? αλλα ποσο?? δηλαδη πρεπει να γραψω 16.000 μορια για μια σχολη που ειναι 14.000? τα βρισκω σκουρα στην ιστορια και ναι στην εκθεση τι να κανω πια δεν ξερω...απλως θελω να μαθω περιπου ποσο πρεπει να γραψω στο καθε μαθημα, εναν μεσο ορο τουλαχιστον.
Σας ευχαριστω!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
καλησπερα σας
εγω προσωπικα εχω επιλεξει την αισθητικη απλα ποσο ακριβως πρεπει να γραψω στα μαθηματα? νομιζω η σχολη φετος εχει φτασει στα 14.000 μορια :/: ειμαι θεωρητικη κατευθυνση και εχω απωλεια μοριων? αλλα ποσο?? δηλαδη πρεπει να γραψω 16.000 μορια για μια σχολη που ειναι 14.000? τα βρισκω σκουρα στην ιστορια και ναι στην εκθεση τι να κανω πια δεν ξερω...απλως θελω να μαθω περιπου ποσο πρεπει να γραψω στο καθε μαθημα, εναν μεσο ορο τουλαχιστον.
Σας ευχαριστω!:redface:




Η απωλεια μοριων που εχεις απο τη Βιολογια ειναι σιγουρα 1400 μορια, γιατι κι εγω περυσι εδινα! Οποτε απο τα μορια που θα βγαλεις στο 1ο πεδιο για την αισθητικη στο 3ο υπολογισε 1400 μορια λιγοτερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Manou

Νεοφερμένος

Η Claire Manou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας!!!!Είμαι κι εγώ καινούρια...Ενδιαφέρομαι να μάθω ποιά κατεύθυνση και ποιό πεδίο πρέπει να πάρω για να μην χάσω μόρια......:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Προτιμω τη φυσικοθεραπεια,στην οποια μαλλον θα παω,αλλα ειμαι απο θετικη.......απο θεωρητικη πιστευω οτι θα ειναι λιγακι πιο δυσκολα συμφωνα με τα μαθηματα!!!!! :/:
https://www.phys.teilam.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Eγω θα σου ελεγα φυσικοθεραπεια:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

matinase

Νεοφερμένος

Η matinase αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
γεια σας!καινουρια ειμαι κι εγω..θα ηθελα να ρωτησω αν η φυσικοθεραπεια θελει ειδικο μαθημα,δηλαδη γυμναστικη και τετοια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
γεια σας!καινουρια ειμαι κι εγω..θα ηθελα να ρωτησω αν η φυσικοθεραπεια θελει ειδικο μαθημα,δηλαδη γυμναστικη και τετοια..
οχι δεν χρειαζεται κατι τετοιο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steve391242

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Με το καινουριο συστημα,αν δεν το αλλαξουν και παλι,δεν μπορεις απο οτι μου εχουν εξηγησει οι καθηγητες απο το φροντηστηριο μου...θα πρεπει να πας στην καινουρια θετικοτεχνολογικη τωρα στην 2α και στην 3η να παρεις την κατευθυνση των επιστημων υγειας. Αλλα απο εκει θα εχεις βιολογια χημεια φυσικη και εκθεση χωρις μαθηματικα, που το θεωρω πολυ θετικο γιατι και εγω που με το παλιο συστημα ημουν θετικη στα μαθηματικα τα εβρισκα σκουρα. Αμα θες πολυ για φυσικοθεραπεια ξανασκεψου το μηπως την επιλεξεις τελικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Laou_95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Laou_95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 255 μηνύματα.
Μπορείς από θεωρητική να ανοίξεις το 3ο επιστημονικό πεδίο με βιολογία γενικής!!!!!!!
Θα χάσεις βέβαια κάποια μόρια... Πάντως,μπορείς άνετα να τα καταφέρεις!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Γεια σας,ειμαι καινουργια εδω :) Τωρα θα παω δευτερα λυκειου και εχω επιλεξει θεωρητικη(εχω το νεο συστημα). Θελω παρα πολυ να σπουδασω φυσικοθεραπεια αλλα δεν τα παω και πολυ καλα με τα θετικα μαθηματα.Πολλοι μου εχουν πει οτι πρεπει να παω απο θετικη.Μηπως ξερετε αν μπορω να σπουδασω φυσικοθεραπεια απο θεωρητικη κατευθυνση; :(





Με το νεο συστημα δεν εχετε τη δυνατοτητα να δηλωνετε πολλες σχολες, ουτε την ευκαιρια να μεταπηδατε σε αλλο επιστημονικο πεδιο, δυστυχως! Οποτε πρακτικα κι εσυ με τα φιλολογικα μαθηματα(1η ομαδα προσανατολισμου) δεν μπορεις να δηλωσεις τις επιστημες υγειας. Η αληθεια ομως ειναι οτι και με το παλιο συστημα ηταν δυσκολο να βγαλεις μια σχολη της θετικης, λογω μαθηματων(φυσικη,χημεια,βιολογια)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexa30

Νεοφερμένος

Η Alexa30 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Μπορείς από θεωρητική να ανοίξεις το 3ο επιστημονικό πεδίο με βιολογία γενικής!!!!!!!
Θα χάσεις βέβαια κάποια μόρια... Πάντως,μπορείς άνετα να τα καταφέρεις!!!!!!!!!

Ξέρεις αν ισχύει και για το νέο σύστημα;

Με το νεο συστημα δεν εχετε τη δυνατοτητα να δηλωνετε πολλες σχολες, ουτε την ευκαιρια να μεταπηδατε σε αλλο επιστημονικο πεδιο, δυστυχως! Οποτε πρακτικα κι εσυ με τα φιλολογικα μαθηματα(1η ομαδα προσανατολισμου) δεν μπορεις να δηλωσεις τις επιστημες υγειας. Η αληθεια ομως ειναι οτι και με το παλιο συστημα ηταν δυσκολο να βγαλεις μια σχολη της θετικης, λογω μαθηματων(φυσικη,χημεια,βιολογια)!

Ααα :( τι να πώ...σ' ευχαριστώ πάντος!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Μπορεις επισης να παρεις και ενα βιβλιο που υπαρχει κ λεει μερικα απο τα μαθηματα που γινινται στα εξαμηνα!!λεγετε παμε πανεπιστημιο και ειναι πολυ ωραιο γιατι λεει για ολες τις σχολες ακομα και καποιες που τις παραμελουμε!!!

αυτο το βιβλιο πως λεγεται? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Μα το γράφει. "Πάμε Πανεπιστήμιο 2015" λέγεται.
Σε ευχαριστώ πολύ, δε το είχα προσέξει! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valentina¡

Νεοφερμένος

Η valentina¡ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!!Ειμαι καινουρια στο φορουμ και θα ηθελα την αποψη σας!Ειμαι θεωρητικη κατευθυνση και σκεφτομαι να περασω σε ΤΕΙ του 3ου πεδιου και πιο συγκεκριμενα φυσικοθεραπεια η αισθητικη...μου αρεσουν και τα δυο αλλα πιο πολυ η αισθητικη..ποιο ειναι η γνωμη σας για αυτες τις σχολες??Θα δυσκολευτω στα μαθηματα επειδη ειμαι απο θεωρητικη κατευθυνση??:)Ευχαριστω!!!
Τι έκανες τελικά ;
 

Guest 743029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι έκανες τελικά ;
Βαλεντίνα ή όπως αλλιώς σε λένε: Επειδή σε βλέπω αρκετά ανήσυχη από χτες και αυτό τη μια είναι καλό, γιατί δείχνεις ότι το ψάχνεις, από την άλλη δεν είναι καλό γιατί στην ηλικία που είσαι είναι κάποιοι παράγοντες που δεν το σκέφτεσαι.

Κοίτα, εμείς εδώ είμαστε όλοι άγνωστοι, κοινως ξένοι που θα σου πει ο καθένας τη γνώμη του και μετά από εκεί και πέρα εσύ θα αποφασίσεις. Ότι και αν κάνει ή έκανε ο καθένας δεν σημαίνει ότι ήταν σωστο ούτε λάθος.

Τα επαγγέλματα φυσιοθεραπείας, αισθητικής και κοσμηματολογίας, φαρμακευτικής, ιατρικής, οδοντιατρικής ακόμα και πολλά άλλα είναι πάρα πολύ ελκυστικά, απλα από πίσω πρέπει να έχεις και το απαραίτητο μπατζετ. Για παράδειγμα ας υποθέσουμε ότι εσύ με το καλό επιλέγεςι την αισθητική, περνας, τελειώνεις και πιάνεις εργασία σε κάποιο ινστιτουτο. Μετά θα θες να κάνεις κάτι δικό σου. Για να κάνεις αυτό το κάτι δικό σου θα πρέπει να επενδύσεις κάποιο μπάτζετ. Αν το έχεις και θες να το κανεις, κάντο. Αν όχι, δες το λίγο πιο διεξοδικά.

Όλα αυτά δεν σου τα λέω ούτε για να σε στενοχωρήσω, ούτε να σε προσγειώσω, ούτε τίποτα. Απλα σου αναφέρω πράγματα, επειδή στην ηλικία που είσαι, δεν μπορείς να τα σκεφτείς γιατί δεν σου ερχονται στο μυαλό...
 

valentina¡

Νεοφερμένος

Η valentina¡ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Βαλεντίνα ή όπως αλλιώς σε λένε: Επειδή σε βλέπω αρκετά ανήσυχη από χτες και αυτό τη μια είναι καλό, γιατί δείχνεις ότι το ψάχνεις, από την άλλη δεν είναι καλό γιατί στην ηλικία που είσαι είναι κάποιοι παράγοντες που δεν το σκέφτεσαι.

Κοίτα, εμείς εδώ είμαστε όλοι άγνωστοι, κοινως ξένοι που θα σου πει ο καθένας τη γνώμη του και μετά από εκεί και πέρα εσύ θα αποφασίσεις. Ότι και αν κάνει ή έκανε ο καθένας δεν σημαίνει ότι ήταν σωστο ούτε λάθος.

Τα επαγγέλματα φυσιοθεραπείας, αισθητικής και κοσμηματολογίας, φαρμακευτικής, ιατρικής, οδοντιατρικής ακόμα και πολλά άλλα είναι πάρα πολύ ελκυστικά, απλα από πίσω πρέπει να έχεις και το απαραίτητο μπατζετ. Για παράδειγμα ας υποθέσουμε ότι εσύ με το καλό επιλέγεςι την αισθητική, περνας, τελειώνεις και πιάνεις εργασία σε κάποιο ινστιτουτο. Μετά θα θες να κάνεις κάτι δικό σου. Για να κάνεις αυτό το κάτι δικό σου θα πρέπει να επενδύσεις κάποιο μπάτζετ. Αν το έχεις και θες να το κανεις, κάντο. Αν όχι, δες το λίγο πιο διεξοδικά.

Όλα αυτά δεν σου τα λέω ούτε για να σε στενοχωρήσω, ούτε να σε προσγειώσω, ούτε τίποτα. Απλα σου αναφέρω πράγματα, επειδή στην ηλικία που είσαι, δεν μπορείς να τα σκεφτείς γιατί δεν σου ερχονται στο μυαλό...
ναι έχεις απολυτο δικιο . απλα δεν θέλω να τα αφήνω όλα για τελευταία στιγμή , στη τελικη ομως δεν έχω ακόμα αποφασίσει τι θέλω να κανω αλλά έχω χρόνο να το σκεφτω περισσότερο ( υποθετω ) . ευχαριστώ παντως
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top