Φυσική στο Φυσικό vs στο Πολυτεχνείο

evelyn

Νεοφερμένος

Η evelyn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
η φυσική που κανουν στο πολυτεχνειο ειναι κατωτερη απ τη φυσική που κανουν στο φυσικό (ετσι μου εχουν πει). το θεμα είναι ποσο κατωτερη; μηπως ξερει κανεις να μου πει; γιατι ειμαι σε διλημμα κ δεν ξερω τι να δηλωσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
κατωτερη απ το φυσικο δε γινεται!

δυστυχως δε μπορω να σε ενθαρρυνω να πας στο φυσικο

ουτε κι αν διψουσες θα σου προτεινα να επισκεφτεις μια ερημο

(λυπηρο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
η φυσική που κανουν στο πολυτεχνειο ειναι κατωτερη απ τη φυσική που κανουν στο φυσικό (ετσι μου εχουν πει). το θεμα είναι ποσο κατωτερη; μηπως ξερει κανεις να μου πει; γιατι ειμαι σε διλημμα κ δεν ξερω τι να δηλωσω...


Κάθε σχολή πολυτεχνείου εξειδικεύεται σε ένα κομμάτι της φυσικής και σε αυτό κάνουν υψηλότερου επιπέδου φυσική από το φυσικό. Π.χ. οι πολιτικοί και μηχανολόγοι μηχανικοί κάνουν πολύ υψηλότερου επιπέδου μηχανική από τους φυσικούς όμως ελάχιστα από τους υπόλοιπους κλάδους της φυσικής και οι ηλεκτρολόγοι κάνουν υψηλότερου επιπέδου ηλεκτρομαγνητισμό και κυκλώματα από ότι στο φυσικό όμως ελάχιστα από τους υπόλοιπους κλάδους της φυσικής. Επίσης οι αγρονόμοι-τοπογράφοι και οι μεταλλειολόγοι-μεταλλουργοί κάνουν υψηλότερου επιπέδου γεωφυσική από ότι στο φυσικό όμως ελάχιστα από τους υπόλοιπους κλάδους της φυσικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catherine3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Catherine3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Το ίδιο ισχύει και για τα μαθηματικά???? Στο πολυτεχνείο κάνουν υψηλότερου επιπέδου μαθηματικά από το μαθηματικό??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sosat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διαβασε το username αναποδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Το ίδιο ισχύει και για τα μαθηματικά???? Στο πολυτεχνείο κάνουν υψηλότερου επιπέδου μαθηματικά από το μαθηματικό??

Αυτο δεν νομιζω να ισχυει ...
Στα πρωτα εξαμηνα κανουν παρομοια μαθηματικα με το μαθηματικο αλλα δε εμβαθυουν ιδιαιτερα οπως στο μαθματικο στην πορεια αν δεν κανω λαθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Το ίδιο ισχύει και για τα μαθηματικά???? Στο πολυτεχνείο κάνουν υψηλότερου επιπέδου μαθηματικά από το μαθηματικό??

ΟΧΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catherine3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Catherine3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Γιατί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Η φυσικη εχει πολλους κλαδους και στο φυσικο κανουν λιγο απο ολους ενω στο πολυτεχνειο εξιδικευονται σε εναν τομεα αναλογα το αντικειμενο σπουδων.Τα μαθηαματικα δεν εχουν (πολλους) κλαδους και ετσι στο μαθηματικο εμβαθυνουν πιο πολυ απο το πολυτεχνειο γιατι ειναι το αντικειμενο σπουδων τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios3

Νεοφερμένος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Και εγώ το ίδιο δίλημμα (Μηχανολόγος Μηχανικός VS Φυσικό) έχω αλλά αφού εξειδικεύομαι στο πολυτεχνείο σε ένα κλάδο της Φυσικής μπορώ να διαβάσω μόνος μου τους υπόλοιπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evelyn

Νεοφερμένος

Η evelyn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
το θεμα δεν ειναι η εξιδεικευση. στο πολυτεχνειο μαθαινουν περισσοτερο τυποποιημενα πραγματα να το πω( ; ). κ εγω θελω να μαθω φυσικη - αυτο ειναι το κολλημα μου τελοσπαντων... κ εγω πιανω τους μηχανολογους, αλλα δεν ξερω τι να κανω.. πολυτεχνειο ή φυσικο; αυτο που με προβληματιζει κυριως είναι το τι θα κανω μετά, αφού τελιωσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cel

Δραστήριο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 665 μηνύματα.
Αφου βλεπω οτι σ αρεσει η φυσικη και διακρινω μια "αντιπαπαθεια" για τη φυσικη του πολυτεχνειου μη το σκεφτεσαι.Τραβα φυσικο και οπου βγει.Μην γινει και εσυ απο αυτους που διαλεγουν πολυτεχνειο επειδη εχει κυρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
το θεμα δεν ειναι η εξιδεικευση. στο πολυτεχνειο μαθαινουν περισσοτερο τυποποιημενα πραγματα να το πω( ; ). κ εγω θελω να μαθω φυσικη - αυτο ειναι το κολλημα μου τελοσπαντων... κ εγω πιανω τους μηχανολογους, αλλα δεν ξερω τι να κανω.. πολυτεχνειο ή φυσικο; αυτο που με προβληματιζει κυριως είναι το τι θα κανω μετά, αφού τελιωσω

Έχω μια φίλη που είχε ακριώς το ίδιο δίλημμα με σένα! Τρελαινόταν για ΦΥσική αλλά έπιανε και Μχανολόγους...

Αυτή πήγε με τη λογική "Μην πάνε τα μόρια χαμένα"... (Για μένα είναι αίσχος αυτή η νοοτροπία)...

Μπήκε στους Μηχανολόγους τελικά, και αντιλήφθηκε πόσο λάθος είχε κάνει που δεν πήγε στο Φυσικό, γιατί δεν της άρεσαν καθόλου τα μαθήματα στο Πολυτεχνείο...

Συμπέρασμα: Μην τολμήσεις και κάνεις το λάθος και πας με τη λογική "Μην πάνε τα μόρια χαμένα".Αν έχεις 18000 μόρια και σου αρέσει μία σχολ΄που έχει 16 και κάτι να πας σε αυτή με το 16.
Βέβαια στ δική σου περίπτωση μπορεί να μη σου αρέσει το Φυσικό και να σου αρέσει το Πολυτεχνείο...Δες τα μαθήματα της κάθε σχολής, το πρόγραμμα σπουδών και αν είναι εφικτό μίλα με φοιτητές τς κάθε σχολής και πήγαινε εκεί που σου αρέσουν περισσότερο αλλιώς θα το μετανιώσεις σαν τη φίλη μου...

Εδώ σου δίνω μια πολύ καλή ιστοσελίδα του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου που έχει όλες τις σχολές και έχει αναλυτικά όλα τα μαθήματα και τις προοπτικές της κάθε σχολής. Μπες και πιστεύω θα σε βοηθήσει...
https://195.251.20.34/studies.asp

Εδώ είναι η μιa ιστοσελίδα των φοιτητών του Φυσικού www.infogenesis.gr.
Και εγώ ενδιαφερόμουνα για το φυσικό και έτσι μίλσα με μερικούς φοιτητές από εδώ! ΓΙα το πολυτεχνείο δεν έχω βρει, μπορείς νακοιτάξεις όμως...

Αυτά...(Πέρνα εκεί που θες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evelyn

Νεοφερμένος

Η evelyn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Δεν σκεφτομαι στο στυλ "μη πανε χαμένα τα μορια" η για το κύρος... να φανταστειτε θελω ερευνά (πεινα δηλαδη). απλως δεν με αφηνει αδιαφορη το πολυτεχνειο ως επαγγελμα, αλλα δεν εχει τη φυσική που με ενδιαφερει. αυτο ειναι ολο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Γι'αυτό δες το πρόγραμμα σπουδών. Δηλαδή τί διδάσκεται σε κάθε σχολή. Αυτό πιστεύω είναι το κλειδί για να αποφασίσεις....:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evelyn

Νεοφερμένος

Η evelyn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
ξερεις ποσες φορες τα εχω δει? αλλα ξερω ειναι δικο μου θεμα, απλως ηθελα μια αποψη για τα μαθηματα απο καποιον που ξερει... παρεπιπτωντος ευχαριστω για το infogenesis
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Τίποτα...

Εγώ να δω τί θα κάνω...Ήθελα ΑΣΟΕΕ και σιγά μην την πιάσω...Anyway...Και η φυσική μου αρέσει αλλά πραγματικά δεν ξέρω... Να πω κι ότι οικονομικά και φυσική συνδυάζονταν...Τους πιο μυστήριους συνδυασμούς πάω και κάνω... :P anyway
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evelyn

Νεοφερμένος

Η evelyn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
κοιτα κ το παπει ειναι μια χαρα πανεπιστημιο. εχω ακουσει παρα πολυ καλα λογια κ οτι ειναι πολυ καλα οργανωμενο. εχει γραφειο διασυνδεσεων που μπορεις να βρεις δουλεια κτλ. εχω μια φιλη που ενδιαφερεται για τα οικονομικα κ το ξερω. κ εκεινη ασοε ηθελε, αλλα περναει παπει...
φυσικη κ οικονομικα μονο στο πολυτεχνειο συνδυαζονται, στο λεω επειδη το εχω ψαξει εγω (τα του πολυτεχνειου)...εννοω δεν ειναι "μυστηριος" συνδυασμός... ισα ισα πουλαει κιολας
αν παντως παντως αποφασισεις φυσικο αθηνας κ το αποφασισω κ εγω... θα μαστε συμφοιτητες, βρε! :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
ας ζωντανεψουμε λιγο το νημα μετα απο χρονια

οι πολυτεχνιτες δεν ειναι φυσικοι...καθαρη θεωρητικη φυσικη κανουν σε πολυ λιγα μαθηματα...

στο φυσικο κανουν τα μαθηματα που κανουν στο πολυτεχνειο για την εξειδικευση τους οι πολυτεχνιτες,αλλα και πολλα περισσοτερα που αφορουν κλαδους με τους οποιους δεν θα ρθει σε καμια επαφη ο πολυτεχνιτης

λιγο απ ολα δεν κανουν παντως στο φυσικο..εμβαθυνουν σε καλο επιπεδο στους βασικους τομεις της φυσικης

παντως οποιος δεν αρεσει την φυσικη καλυτερα να μην μπει γιατι ειναι πολυ δυσκολη σχολη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φρεντος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,181 μηνύματα.
Ποιος παει φυσικο αν δεν του αρεσει η φυσικη;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,840 μηνύματα.
Ποιος παει φυσικο αν δεν του αρεσει η φυσικη;;

ποιος πάει πολυτεχνείο ή ιατρική, ενώ του αρέσει η φυσική ή τα μαθηματικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top