Φυσική Γενικής

NikosFlou

Νεοφερμένος

Ο NikosFlou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους το θέμα αφορά την Φυσική Γενικής Β Λυκείου.
Έχω επιλέξει την Θετική Κατεύθυνση για φέτος και κάνω 2 ώρες την εβδομάδα Φυσική προσανατολισμού. Φυσική Γενικής δεν κάνω καθόλου. Ειναι απαραίτητη για την Γ Λυκείου στις πανελλήνιες ορισμένα πράγματα από την ύλη της; η ειναι εντελώς άχρηστα; θα μου προτείνατε να αρχίσω και ένα 2ωρο γενικής η ειναι αχρείαστο; Γενικώς απο την ύλη της Β Λυκείου τι ειναι απαραίτητο για την Γ;
 

Praxis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Praxis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους το θέμα αφορά την Φυσική Γενικής Β Λυκείου.
Έχω επιλέξει την Θετική Κατεύθυνση για φέτος και κάνω 2 ώρες την εβδομάδα Φυσική προσανατολισμού. Φυσική Γενικής δεν κάνω καθόλου. Ειναι απαραίτητη για την Γ Λυκείου στις πανελλήνιες ορισμένα πράγματα από την ύλη της; η ειναι εντελώς άχρηστα; θα μου προτείνατε να αρχίσω και ένα 2ωρο γενικής η ειναι αχρείαστο; Γενικώς απο την ύλη της Β Λυκείου τι ειναι απαραίτητο για την Γ;

Τι εννοείς δεν "κάνεις" Φυσική; Κανονικά στη Β' Λυκείου όλοι οι μαθητές κάθε κατεύθυνσης κάνουν Φυσική Γενικής.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους το θέμα αφορά την Φυσική Γενικής Β Λυκείου.
Έχω επιλέξει την Θετική Κατεύθυνση για φέτος και κάνω 2 ώρες την εβδομάδα Φυσική προσανατολισμού. Φυσική Γενικής δεν κάνω καθόλου. Ειναι απαραίτητη για την Γ Λυκείου στις πανελλήνιες ορισμένα πράγματα από την ύλη της; η ειναι εντελώς άχρηστα; θα μου προτείνατε να αρχίσω και ένα 2ωρο γενικής η ειναι αχρείαστο; Γενικώς απο την ύλη της Β Λυκείου τι ειναι απαραίτητο για την Γ;

Εαν η φυσικη Β λυκείου περιλαμβάνει βασικά πράγματα θεωρίας κυκλωμάτων και βασική ηλεκτροστατική και δεν έχει αλλάξει η ύλη,τότε ναι είναι τελείως άχρηστα για την Γ λυκείου .

Στα πρακτικά τώρα...εαν μπορείς να κάνεις κάποιες ώρες φυσική γενικής θα σε συμβούλευα να το κάνεις για πολλούς λόγους :

1) Ο ηλεκτρομαγνητισμός είναι μια εκ των τεσσάρων θεμελιωδών αλληλεπιδράσεων .

2) Ως πρώτη αρχή , όλη η χημεία, η βιολογία και σχεδόν όλα τα φυσικά φαινόμενα που παρατηρείς γύρω σου ερμηνεύονται άμεσα απο αυτόν(σε συνδυασμό με την κβαντομηχανική) . Οπότε το να γνωρίζεις κάποιες πολύ βασικές αρχές θα σε βοηθήσει να καταλάβεις πως δουλεύουν σε ένα βαθύτερο επίπεδο τα πράγματα . Λόγου χάρη γιατί κάποιες αντιδράσεις συμβαίνουν.Γιατί σχηματίζονται αυτά τα προϊόντα και όχι άλλα βάσει αυτών των συνθηκών; Γιατί οι δεσμοί έχουν το μήκος που έχουν κτλπ . Εαν σε ενδιαφέρει η φαρμακευτική και η χημεία σε ερευνητικό επίπεδο μπορεί να φανεί πολύ χρήσιμος οπότε .

3) Εαν ακολουθήσεις τμήματα που βασίζονται πολύ στην φυσική(π.χ. πολυτεχνείο) είναι πολύ θετικό να ξέρεις κάποια απολύτως βασικά ήδη. Ιδίως εαν σε ενδιαφέρουν οι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί,βάλε βάσεις απο τώρα που είναι νωρίς . Γιατί ναι μεν θα εισαχθείς επίσημα κάποια στιγμή στον ηλεκτρομαγνητισμό(σε βάθος παραπάνω απ'ότι μπορείς να φανταστείς :P) αλλά οι καθηγητές σε διάφορα άλλα μαθήματα δεν θα χάσουν την ευκαιρία να αναφέρουν πράγματα . Οπότε θα πρέπει να ξέρεις τα απολύτως βασικά εαν θες να πιάνεις και αυτές τις λεπτομέρειες .

4) Όλη η σύγχρονη τεχνολογία εξαρτάται σε ισχυρό βαθμό απο τις τηλεπικοινωνίες,και τους υπολογιστές. Πλέον μπορούν και πρέπει να θεωρηθούν βασικές γνώσεις . Πρέπει όλοι δειλά δειλά να γνωρίζουν πως λειτουργεί όλο αυτό το σύστημα,οτι δεν είμαστε στον κόσμο του harry potter και μεταδίδουμε δια μαγείας πληροφορία . Όταν εισαχθείς στην Γ λυκείου σε κάποιες έννοιες όπως το κύμα και οι ταλαντώσεις θα εκτιμήσεις στο μέγιστο τις γνώσεις αυτές γιατί θα αντιλαμβάνεσαι πόσο κρίσιμες είναι για να λειτουργήσουν τόσα πράγματα γύρω σου και θα σε ωθήσει να θες να μάθεις περισσότερα .

Οπότε για να συνοψίσω :

α) Δεν χρειάζεται καθόλου η ύλη της β στην γ λυκείου .

β) Εαν έχεις ελεύθερο χρόνο μάθε πράγματα γιατί ενώ για το υπουργείο παιδείας είναι αμελητέας σημασίας,για τον υπόλοιπο κόσμο είναι ζωτικής σημασίας . Τόσο για την κατανόηση σου σε θεωρητικό όσο και σε πρακτικό επίπεδο .
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top