Φροντιστήριο και ελεύθερος χρόνος στην Β Λυκείου

Konstantina19

Νεοφερμένος

Η Konstantina19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Καλησπέρα σας φίλοι του forum ελπίζω να είστε όλοι καλά! Όπως καταλαβαίνετε σε 1 εβδομάδα ανοίγουν τα σχολεία και θα πάω Δευτέρα Λυκείου. Λόγω αυτού, αρχίζω και φροντιστήριο και σιγά σιγά η προετοιμασία για τις Πανελλήνιες και διάλεξα την Θεωρητική κατεύθυνση λόγω των μαθημάτων αλλά και για τις σχολές. Το μόνο μου πρόβλημα είναι το εξής. Χθες, μου έστειλαν το πρόγραμμα του φροντιστηρίου και έχω κάπως ξενερωσει. Είναι όλες οι μέρες μου γεματες πέραν της Δευτέρας😳. Όταν λέω έχω ξενερωσει εννοώ πως δεν ξέρω κατά πόσο θα έχω ελεύθερο χρόνο όχι μόνο για να βγαίνω καμία βόλτα αλλά επειδή ασχολούμαι και με το γυμναστήριο δεν ξέρω αν θα προλαβαίνω. Φοβάμαι ότι αν από φέτος είναι έτσι του χρόνου θα κουραστω και επειδή το ψυχολογικό κομμάτι παίζει σημαντικό ρόλο είμαι ένας άνθρωπος που έχει ενδιαφέροντα και δεν θέλω να τα στερηθω όλα στον βωμό των Πανελληνίων. Κάθε άποψη δεκτή ευχαριστώ εκ των προτέρων💙
 

Guest 302501

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προφανώς και δεν θα υπάρχει πολύς ελεύθερος χρόνος τώρα. Νομίζω θα πρέπει να κάνεις εσύ ένα πρόγραμμα και να διαχειρίζεσαι βάσει αυτού τον χρόνο σου. Σίγουρα θα προλαβαίνεις να ασχολείσαι με τα ενδιαφέροντά σου, απλώς μπορεί όχι σε καθημερινή βάση. Θα σου πρότεινα να αλλάξεις τις ώρες που πας γυμναστήριο αν συμπίπτουν με το πρόγραμμα του φροντιστηρίου και ίσως να κάνεις γυμναστική στο σπίτι τις μέρες που το γυμναστήριο δεν είναι εφικτό. Όσο για τις βόλτες, τα Σαββατοκύριακα που δεν θα γράφεις στο φροντιστήριο λογικά θα έχεις λίγο χρόνο. 🤗🤗🤗
 

Konstantina19

Νεοφερμένος

Η Konstantina19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση το έχω συνειδητοποιήσει αυτό αλλά όσο το σκέφτομαι κάπως στεναχωριέμαι και ξενερώνω γτ φοβάμαι μην κουραστω από φέτος και δεν τα δώσω όλα στην Τρίτη Λυκείου που είναι βασικό. Όσον αφορά το γυμναστήριο από Δευτέρα έως Παρασκευή είναι ανοιχτό από 10-11 το βράδυ και Σκ 11-2 το μεσημέρι. Ουσιαστικά, θα έχω κενές μέρες Δευτέρα που θα πηγαίνω απόγευμα και μετά Σάββατο και Κυριακή αλλά το θέμα είναι ότι εγώ ήθελα τα Σαββατοκύριακα τελείως κενά για να ξυπνάω να διαβάσω και όταν προλαβαίνω να βγαίνω καμία βόλτα και ουσιαστικά τώρα θα πρέπει να πηγαίνω το πολύ 12 το πρωί μέχρι τις 1:30 να γυρνάω μεσημεριανό και να αρχίζω το διάβασμα στις 3:30 και όσο πάει......
 

Guest 302501

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα τα καταφέρεις 🤗🤗. Δύο χρόνια είναι η κούραση, μετά θα είναι αρκετά πιο χαλαρά. Η μόνη συμβουλή που έχω να σου δώσω είναι να μην αφήσεις τον εαυτό σου να πέσει ψυχικά. Να διαχειρίζεσαι έξυπνα τον ελεύθερό σου χρόνο, ώστε να φορτίζεις τις μπαταρίες σου και να έχεις μετά περισσότερη ενέργεια και εννοείται αισιοδοξία.
 

Konstantina19

Νεοφερμένος

Η Konstantina19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ θα το προσπαθήσω απλα τώρα μου φαίνονται όλα βουνό και έχω και άγχος και όλα όσα συνοδεονται με αυτήν την κατάσταση❤️
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,469 μηνύματα.
Δεν ξέρω πως θα ακουστεί σε κάποιους, αλλά θα σε συμβούλευα να μην ασχοληθείς πολύ με τα δευτερεύοντα μαθήματα του σχολείου (αν το είχες σκοπό). Συμμαθητές μου βγήκαν πιο κερδισμένοι από μένα που απλώς μάζεψα 20άρια.
 

Konstantina19

Νεοφερμένος

Η Konstantina19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Ναι συμφωνώ απολύτως δεν υπάρχει περίπτωση να ασχοληθώ με τα δευτερεύοντα μαθήματα παρά μόνο όταν γράφουμε τεστ να διαβάζω λίγο
 

Oof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Oof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Θα είμαι ειλικρινής. Υπάρχει αυτή η αντίληψη στην ελληνική κοινωνία ότι δε διαβάζεις έως ότου πας γ λυκείου που τα δίνεις όλα μια χρονιά και μετά τελος . Αυτό είναι ένας μύθος. Αν έχεις στοχους και η Β και η Α λυκείου έχουν αρκετή δουλειά. Οπότε αν θες να δουλέψεις όλη την ύλη φέτος των μαθημάτων σου σοβαρά θα χρειαστεί να κάνεις θυσιες χρόνου και να δοκιμάσεις την αντοχή σου. Ότι θα κουραστείς, θα κουραστείς αλλά αυτό δε σημαίνει ούτε ότι δε θα έχεις ελεύθερο χρόνο(προσωπικά πχ στη Β λυκείου ξεκίνησα ως χόμπι την ανάγνωση βιβλιων, ενώ ακόμα και στη γ στο πρώτο τετράμηνο έφερνα διαφορά λογοτεχνικά και στο σχολείο να διαβάζω και οι άλλοι με κοίταγαν και νόμιζαν ότι τα έχω παρατήσει λολ) ούτε ότι μετά δε θα μπορείς να αποδώσεις. Λογικό είναι να σου φαίνεται ξενερα δτην αρχή γιατί τόσο καιρό δεν είχες κάποιο πρόγραμμα. είναι θέμα συνήθειας. Όσο περνάει ο χρόνος το να διαβάζεις σχεδόν όλη μέρα θα σου φαίνεται λιγότερο κουραστικό ειδικά αν δεις ότι σου αρέσουν τα μαθήματα της κατεύθυνσης. Εύχομαι επιτυχία και θα δεις σύντομα όπως όλοι ειδαμε ότι δεν ήταν τόσο τρομακτικο όσο νομίζαμε
 

Konstantina19

Νεοφερμένος

Η Konstantina19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ μακάρι να είναι έτσι. Επίσης συμφωνώ με αυτό που λες ότι αν έχεις στόχους πρέπει να ξεκινάς σοβαρό διάβασμα από την Πρώτη Λυκείου γιατί και εγώ αυτό έκανα καθώς έχω υψηλές προσδοκίες και δεν έχω αφήσει κενά μέχρι τώρα. Απλά με τρομοκρατεί κάπως το γεγονός ότι ξαφνικά φεύγουν οι μέρες και μένουν λίγα και όσα άλλα ανέφερα παραπάνω
 

Oof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Oof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Δεν έχει νόημα να αγχώνεσαι που πλησιάζουν οι μέρες. Είναι κάτι εκτός του ελέγχου σου.
Ούτως ή άλλως όπως είπα Θα δεις ότι θα έχεις χρόνο, πιο περιορισμένο ναι μεν, αλλά θα κάνεις παρέα με τους φίλους σου και όσο μπορείς γυμναστήριο. Το ξεκίνημα θα είναι δύσκολο γιατί θα αλλάξεις απότομα πρόγραμμα αλλά είναι πιστεύω μέχρι να πάρεις το κολάι.
Τώρα δεν ήμουν θεωρητική για να σου δώσω πιο καλά tips ελπιζω οι γενικολογιες μου να ήταν κάπως βοηθητικές
 

Konstantina19

Νεοφερμένος

Η Konstantina19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Ναι με κατατοπίσες και με έβαλες μέσα στο θέμα ευχαριστώ πολύ και πάλι
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Καλή σχολική χρονιά και καλή αρχή στον διετή μαραθώνιο που ξεκινάς με τερματισμό τις Πανελλαδικές Εξετάσεις!

Πράγματι η μετάβαση από την Α' Λυκείου στη Β' σηματοδοτεί την αλλαγή τη σταδιακή αλλαγή των ρυθμών διαβάσματος και εισάγει την ανάγκη προγραμματισμού. Θα δεις όμως ότι ειδικά τώρα, τους πρώτους μήνες της Β' Λυκείου θα έχεις ελεύθερο χρόνο και θα μπορείς να βγαίνεις. Ο χρόνος ναι, θα είναι μειωμένος σε σχέση με πέρυσι, αλλά δεν είναι αποπνικτικός. Ακολούθησε και τη συμβουλή της Pak, αν δεις ότι τα μαθήματα της γενικής παιδείας σου δημιουργούν μεγάλο προβληματισμό μείωσε τον χρόνο που δαπανάς σε αυτά (δεν λέω να τα εγκαταλείψεις, αλλά μην κυνηγάς και το 20 στη Χημεία ή τη Βυζαντινή Ιστορία). Μην κάνεις όμως εκπτώσεις από τα μαθήματα του προσανατολισμού, αν κάτι πρέπει να περιοριστεί ας περιοριστεί αυτό.

Εμένα με βοήθησε βέβαια που η Β' Λυκείου ήταν στη χρονιά καραντίνας και μπορούσα να "κλέψω" λίγο στα μαθήματα της γενικής χωρίς επιπτώσεις στους βαθμούς, αλλά και από κοντά να πήγαινα θεωρώ αδύνατο να τα έφερνα όλα εις πέρας. Είχα λίγο ελεύθερο χρόνο τα σαββατοκύριακα και θα μπορούσα να έχω και περισσότερο με καλύτερο πρόγραμμα αλλά δεν το προσπάθησα ιδιαίτερα λόγω της κατάστασης, δεν έβγαινα.

Για το γυμναστήριό σου τώρα, μπορείς να πηγαίνεις τις Δευτέρες, ίσως και κάποια μέρα που έχεις νωρίς μάθημα στο φροντιστήριο και όχι πολλές ώρες; Θα το δεις στην πράξη ότι μπορεί και κάποια καθημερινή να σου προκύψει ελεύθερος χρόνος γιατί η επόμενη μέρα δε θα είναι πολύ φορτωμένη. Φυσικά υπάρχουν και τα ΣΚ.

Μην ξεχνάς επίσης ότι ανάμεσα στη Β' και τη Γ' Λυκείου μεσολαβεί ένα καλοκαίρι που θα σου επιτρέψει να φορτίσεις τις μπαταρίες σου και θα μπορέσεις τουλάχιστον για 20 ημέρες να αδειάσεις το κεφάλι σου (πιο πολύ θα κάτσεις αλλά λογικά θα έχεις και διαγωνίσματα οπότε τις τελευταίες 10-15 μέρες θα πρέπει να διαβάσεις).

Προσπάθησε γενικά για να περνάς καλά (όσο γίνεται) και την ώρα του διαβάσματος να βρίσκεις το ενδιαφέρον που αυτά κρύβουν. Δε θα το βρεις παντού, αλλά μην το βλέπεις ως αγγαρεία, δες το ως γνώση. Στην Ιστορία θα το μάθεις βέβαια και αυτολεξεί γιατί δυστυχώς έτσι πρέπει, αλλά μπορείς να αποκομίσεις και κάποιες ουσιαστικές γνώσεις για το πως ξεκίνησε η σύγχρονη Ελλάδα (και ποιες παθογένειες διατηρεί ακόμη από το 1830...).

Θα κουραστείς, θα πιεστείς αλλά μην ξεχάσεις την Κωνσταντίνα! Θα βρεις λίγο χρόνο να ασχοληθείς με τα ενδιαφέροντά σου και θα το διαπιστώσεις και μόνη σου καθώς θα εξελίσσονται οι πρώτες εβδομάδες της χρονιάς.

Καλή αρχή και πάλι με ψυχραιμία και όλα θα πάνε καλά! :happy:
 

Konstantina19

Νεοφερμένος

Η Konstantina19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ θα ακολουθήσω όλες τις συμβουλές που μου δώσατε. Επίσης για να απαντήσω στην ερώτηση σου για το γυμναστήριο έτσι και αλλιώς όσο τώρα πηγαίνω 1,5 ώρα περίπου από 3 φορές την εβδομάδα τον χειμώνα και το καλοκαίρι 4 επειδή είχα χρόνο. Όσον αφορά τα μαθήματα όσα ανήκουν στης γενικής δεν κυνηγάω τους βαθμούς απλά θα τα διαβάζω ελάχιστα για τον βαθμό ένα 15-16 το πολύ και όταν πρόκειται για να κάνα τεστ μέχρι εκεί όμως.
 

Konstantina19

Νεοφερμένος

Η Konstantina19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Γεια σας και πάλι! Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση για να πάρω γνώμες. Όπως σας έχω αναφέρει αύριο ξεκινάω την Δευτέρα Λυκείου ακολουθώ Θεωρητική κατεύθυνση και δεν θα δίνω τόσο βάση στα μαθήματα γενικής παιδείας. Υπάρχει όμως ένα θέμα. Στα μαθηματικά από πάντα δεν ήμουν καλή και έκανα φροντιστήριο όμως από πέρσι ούτε εκείνο δεν με σώζει. Από την στιγμή που πήγα Λύκειο ακόμη και που στο Γυμνάσιο κάτι καταλάβαινα μου φάνηκαν όλα ξένη γλώσσα πραγματικά και φανταστείτε με φροντιστήριο πήρα 13 στα 2 πρώτα τετράμηνα και στο τέλος έγραψα 8😳. Το θέμα μου είναι το εξής. Εγώ δεν μπορώ να κάτσω να τα διαβάσω ούτε λίγο και φέτος το φροντιστήριο σε όσους πάνε Θεωρητική μπορεί να προσφέρει μόνο ένα 2ωρο. Εγώ είμαι 50 50 καθώς από την μια σκέφτομαι μην μείνω στην τάξη για το μάθημα αλλά από την άλλη γιατί να σπαταλήσω τον χρόνο μου σε ένα μάθημα το οποίο δεν μου αρέσει και δεν θα το ακολουθήσω. Έχω και τους γονείς μου οι οποίοι με πιέζουν να γραφτώ γτ φοβούνται μην μείνω όχι για να πάρω 16-17 αλλά τουλάχιστον ένα 14-15 πφφφ. Πραγματικά δεν ξέρω γιατί φοβάμαι ότι θα επιβαρυνθω και άλλο χωρίς λόγο καθώς θα γράφω και τεστ 3 κύκλους διαγωνισματων χωρίς λόγο. κάθε άποψη δεκτή ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Magigi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Magigi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Πατρών. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Γεια σας και πάλι! Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση για να πάρω γνώμες. Όπως σας έχω αναφέρει αύριο ξεκινάω την Δευτέρα Λυκείου ακολουθώ Θεωρητική κατεύθυνση και δεν θα δίνω τόσο βάση στα μαθήματα γενικής παιδείας. Υπάρχει όμως ένα θέμα. Στα μαθηματικά από πάντα δεν ήμουν καλή και έκανα φροντιστήριο όμως από πέρσι ούτε εκείνο δεν με σώζει. Από την στιγμή που πήγα Λύκειο ακόμη και που στο Γυμνάσιο κάτι καταλάβαινα μου φάνηκαν όλα ξένη γλώσσα πραγματικά και φανταστείτε με φροντιστήριο πήρα 13 στα 2 πρώτα τετράμηνα και στο τέλος έγραψα 8😳. Το θέμα μου είναι το εξής. Εγώ δεν μπορώ να κάτσω να τα διαβάσω ούτε λίγο και φέτος το φροντιστήριο σε όσους πάνε Θεωρητική μπορεί να προσφέρει μόνο ένα 2ωρο. Εγώ είμαι 50 50 καθώς από την μια σκέφτομαι μην μείνω στην τάξη για το μάθημα αλλά από την άλλη γιατί να σπαταλήσω τον χρόνο μου σε ένα μάθημα το οποίο δεν μου αρέσει και δεν θα το ακολουθήσω. Έχω και τους γονείς μου οι οποίοι με πιέζουν να γραφτώ γτ φοβούνται μην μείνω όχι για να πάρω 16-17 αλλά τουλάχιστον ένα 14-15 πφφφ. Πραγματικά δεν ξέρω γιατί φοβάμαι ότι θα επιβαρυνθω και άλλο χωρίς λόγο καθώς θα γράφω και τεστ 3 κύκλους διαγωνισματων χωρίς λόγο. κάθε άποψη δεκτή ευχαριστώ εκ των προτέρων

Γεια σας και πάλι! Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση για να πάρω γνώμες. Όπως σας έχω αναφέρει αύριο ξεκινάω την Δευτέρα Λυκείου ακολουθώ Θεωρητική κατεύθυνση και δεν θα δίνω τόσο βάση στα μαθήματα γενικής παιδείας. Υπάρχει όμως ένα θέμα. Στα μαθηματικά από πάντα δεν ήμουν καλή και έκανα φροντιστήριο όμως από πέρσι ούτε εκείνο δεν με σώζει. Από την στιγμή που πήγα Λύκειο ακόμη και που στο Γυμνάσιο κάτι καταλάβαινα μου φάνηκαν όλα ξένη γλώσσα πραγματικά και φανταστείτε με φροντιστήριο πήρα 13 στα 2 πρώτα τετράμηνα και στο τέλος έγραψα 8😳. Το θέμα μου είναι το εξής. Εγώ δεν μπορώ να κάτσω να τα διαβάσω ούτε λίγο και φέτος το φροντιστήριο σε όσους πάνε Θεωρητική μπορεί να προσφέρει μόνο ένα 2ωρο. Εγώ είμαι 50 50 καθώς από την μια σκέφτομαι μην μείνω στην τάξη για το μάθημα αλλά από την άλλη γιατί να σπαταλήσω τον χρόνο μου σε ένα μάθημα το οποίο δεν μου αρέσει και δεν θα το ακολουθήσω. Έχω και τους γονείς μου οι οποίοι με πιέζουν να γραφτώ γτ φοβούνται μην μείνω όχι για να πάρω 16-17 αλλά τουλάχιστον ένα 14-15 πφφφ. Πραγματικά δεν ξέρω γιατί φοβάμαι ότι θα επιβαρυνθω και άλλο χωρίς λόγο καθώς θα γράφω και τεστ 3 κύκλους διαγωνισματων χωρίς λόγο. κάθε άποψη δεκτή ευχαριστώ εκ των προτέρων
Εγω στη θέση σου δεν θα πηγαινα. Έχοντας περασει τη Β λυκείου νομίζω πως το καλυτερο που έχεις να κάνεις είναι να δίνεις βάση στα μαθήματα για του χρόνου και από τα αλλά του σχολείου να κάνεις μια τίμια προσπαθεια μόνη σου. Και δεν εννοώ να γράφεις άριστα και να καλύψεις ο, τι κενό υπάρχει. Εννοώ να δείξεις ότι προσπαθεις, οι καθηγητές αυτό θέλουν. Θεωρώ χάσιμο χρημάτων αλλά και χρόνου ένα τέτοιο μάθημα αφου δεν σε ενδιαφέρει για αργότερα. Άλλωστε δεν μένεις τάξη για ένα μάθημα βρε παιδι μου τι στο καλό. Btw κι εγώ στη Β δυσκολευτηκα με τα μαθς της κατεύθυνσης χωρίς φροντ αλλά έκανα το καλυτερο που μπορουσα και δεν είχα ιδιαίτερο προβλημα. Αν προσπαθήσεις λιγάκι μόνη σου νομίζω δε θα έχεις θέμα.
 

Konstantina19

Νεοφερμένος

Η Konstantina19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Εγώ θα κάνω μαθηματικά γενικής παιδείας καθώς θα πάω Θεωρητική και το θεωρώ επίσης πέταμα χρημάτων αλλά είναι οι γονείς από πίσω και με αναγκάζουν και γίνεται ένας χαμός
 

Magigi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Magigi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Χημείας Πατρών. Έχει γράψει 126 μηνύματα.
Εγώ θα κάνω μαθηματικά γενικής παιδείας καθώς θα πάω Θεωρητική και το θεωρώ επίσης πέταμα χρημάτων αλλά είναι οι γονείς από πίσω και με αναγκάζουν και γίνεται ένας χαμός
Ναι το ξέρω ότι εσυ θα κάνεις γενικής απλά μίλησα για της κατευθυνσης για να παραθέσω το δικό μου βίωμα που σχετίζεται με αυτό που είπες εσυ πιο πανω. Στο θέμα μας όμως.
Τα επόμενα δυο χρόνια εσυ θα τα περασεις πανω απο βιβλία, σχολείο καθε μέρα και φροντιστήριο αρκετές ώρες ήδη. Πρέπει να είσαι εσυ εντάξει με το πρόγραμμα σου και να μη νιώθεις οτι χάνεις τον χρόνο σου. Ξαναλέω ότι δεν εννοώ να τα γράψεις ολα έτσι. Απλά θεωρώ υπερβολή το φροντ για οποιοδήποτε μάθημα γενικής φέτος. Οι γονείς σου σε πιεζουν γιατί θέλουν το καλό σου και δε θέλουν να μείνεις τάξη. Αν όμως πιστευεις οτι μπορείς να κάνεις μόνη σου μια τίμια προσπάθεια μίλησέ τους, εξήγησε τους και νομίζω θα καταλάβουν. Ειδικα κιόλας αν το πρόβλημα έγκειται μόνο στα μαθηματικά κι όχι σε αλλά μαθήματα, λίγη προσπαθεια από πλευρας σου θεωρώ ότι είναι υπέρ αρκετή.
 

atlantida

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η atlantida αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Γεια σας και πάλι! Θα ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση για να πάρω γνώμες. Όπως σας έχω αναφέρει αύριο ξεκινάω την Δευτέρα Λυκείου ακολουθώ Θεωρητική κατεύθυνση και δεν θα δίνω τόσο βάση στα μαθήματα γενικής παιδείας. Υπάρχει όμως ένα θέμα. Στα μαθηματικά από πάντα δεν ήμουν καλή και έκανα φροντιστήριο όμως από πέρσι ούτε εκείνο δεν με σώζει. Από την στιγμή που πήγα Λύκειο ακόμη και που στο Γυμνάσιο κάτι καταλάβαινα μου φάνηκαν όλα ξένη γλώσσα πραγματικά και φανταστείτε με φροντιστήριο πήρα 13 στα 2 πρώτα τετράμηνα και στο τέλος έγραψα 8😳. Το θέμα μου είναι το εξής. Εγώ δεν μπορώ να κάτσω να τα διαβάσω ούτε λίγο και φέτος το φροντιστήριο σε όσους πάνε Θεωρητική μπορεί να προσφέρει μόνο ένα 2ωρο. Εγώ είμαι 50 50 καθώς από την μια σκέφτομαι μην μείνω στην τάξη για το μάθημα αλλά από την άλλη γιατί να σπαταλήσω τον χρόνο μου σε ένα μάθημα το οποίο δεν μου αρέσει και δεν θα το ακολουθήσω. Έχω και τους γονείς μου οι οποίοι με πιέζουν να γραφτώ γτ φοβούνται μην μείνω όχι για να πάρω 16-17 αλλά τουλάχιστον ένα 14-15 πφφφ. Πραγματικά δεν ξέρω γιατί φοβάμαι ότι θα επιβαρυνθω και άλλο χωρίς λόγο καθώς θα γράφω και τεστ 3 κύκλους διαγωνισματων χωρίς λόγο. κάθε άποψη δεκτή ευχαριστώ εκ των προτέρων
στην θέση σου, εγώ δεν θα πήγαινα φροντιστήριο για κανέναν λόγο, δεν χρειάζεται να επιβαρύνεις τον εαυτό σου. αποκλείεται να κοπείς με έναν "κακό" βαθμό σε ένα ή δύο μαθήματα, την στιγμή που δεν έχεις πρόβλημα με τα υπόλοιπα μαθήματα. επιπλέον, οι περισσότεροι καθηγητές (όσο αυστηροί κι αν είναι) καταλαβαίνουν ότι εφόσον είσαι θεωρητική, δεν θα κάτσεις να ασχοληθείς με την άλγεβρα ούτε με την γεωμετρία και κατά πάσα πιθανότητα, δεν θα σε ενοχλήσουν στην διάρκεια της χρονιάς, ούτε θα σε πετσοκόψουν στους βαθμούς.

εγώ ήμουν θετική, αλλά βλέποντας φίλους μου της θεωρητικής στο σχολείο, να ξέρεις πως η πλειοψηφία (για να μην πω όλοι) απλά δεν ασχολείται με τα μαθηματικά ή την φυσική γενικής. κάποιοι μπορεί να "πασαλείψουν" όση ύλη μπορούν για να γράψουν κάτι στα διαγωνίσματα, αλλά μέχρι εκεί. οι πιο φιλόδοξοι συνήθως πιάνουν για διπλανό ή μπροστινό κανέναν θετικό για να αντιγράφουν στα διαγωνίσματα.:laugh:
 

Konstantina19

Νεοφερμένος

Η Konstantina19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις έχεις δίκιο σε αυτό γιατί και εγώ έτσι σκέφτομαι
 

xbgamerx

Νεοφερμένος

Ο xbgamerx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Καλησπέρα σας φίλοι του forum ελπίζω να είστε όλοι καλά! Όπως καταλαβαίνετε σε 1 εβδομάδα ανοίγουν τα σχολεία και θα πάω Δευτέρα Λυκείου. Λόγω αυτού, αρχίζω και φροντιστήριο και σιγά σιγά η προετοιμασία για τις Πανελλήνιες και διάλεξα την Θεωρητική κατεύθυνση λόγω των μαθημάτων αλλά και για τις σχολές. Το μόνο μου πρόβλημα είναι το εξής. Χθες, μου έστειλαν το πρόγραμμα του φροντιστηρίου και έχω κάπως ξενερωσει. Είναι όλες οι μέρες μου γεματες πέραν της Δευτέρας😳. Όταν λέω έχω ξενερωσει εννοώ πως δεν ξέρω κατά πόσο θα έχω ελεύθερο χρόνο όχι μόνο για να βγαίνω καμία βόλτα αλλά επειδή ασχολούμαι και με το γυμναστήριο δεν ξέρω αν θα προλαβαίνω. Φοβάμαι ότι αν από φέτος είναι έτσι του χρόνου θα κουραστω και επειδή το ψυχολογικό κομμάτι παίζει σημαντικό ρόλο είμαι ένας άνθρωπος που έχει ενδιαφέροντα και δεν θέλω να τα στερηθω όλα στον βωμό των Πανελληνίων. Κάθε άποψη δεκτή ευχαριστώ εκ των προτέρων💙
είναι 12 ώρες το standard ωράριο. του χρονου θα είναι 18 ώρες, είναι χειρότερο. απλά εγώ δεν παω σε όλα ακόμα γιατί είναι υπερβολή, του χρονου βέβαια αλλάζει το θέμα..
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top