Φροντιστήριο ή ιδιαίτερα

testardaas

Νεοφερμένος

Η testardaas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γειαα σας φέτος θα πάω β λυκείου βρίσκομαι
όμως σε τεράστιο δίλημμα σχετικά με το αν φέτος πρέπει κάνω ιδιαίτερα η φροντιστήριο.

Παρόλα αυτά έχει περασει απο το μυαλό μου και το ενδεχόμενο να πάρω βοηθήματα και να κάνω μόνη μου την προετοιμασία για φέτος χωρίς την βοήθεια κάποιου καθηγητής.

Θα με ενδιέφερε αρκετά και οι δικές σας απόψεις επί του θέματος.
 

Schlimazel

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Schlimazel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Γειαα σας φέτος θα πάω β λυκείου βρίσκομαι
όμως σε τεράστιο δίλημμα σχετικά με το αν φέτος πρέπει κάνω ιδιαίτερα η φροντιστήριο.

Παρόλα αυτά έχει περασει απο το μυαλό μου και το ενδεχόμενο να πάρω βοηθήματα και να κάνω μόνη μου την προετοιμασία για φέτος χωρίς την βοήθεια κάποιου καθηγητής.

Θα με ενδιέφερε αρκετά και οι δικές σας απόψεις επί του θέματος.
Είναι εσύ τι προτιμάς; προτιμάς αλληλεπιδραση στην τάξη; ή την ησυχία σου;
 

Than003

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Than003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 276 μηνύματα.
Γειαα σας φέτος θα πάω β λυκείου βρίσκομαι
όμως σε τεράστιο δίλημμα σχετικά με το αν φέτος πρέπει κάνω ιδιαίτερα η φροντιστήριο.

Παρόλα αυτά έχει περασει απο το μυαλό μου και το ενδεχόμενο να πάρω βοηθήματα και να κάνω μόνη μου την προετοιμασία για φέτος χωρίς την βοήθεια κάποιου καθηγητής.

Θα με ενδιέφερε αρκετά και οι δικές σας απόψεις επί του θέματος.
Θα σου πρότεινα να πάρεις βοηθήματα και φέτος να δουλέψεις μόνη σου. Η ύλη της β λυκείου δεν είναι δα και τόσο μεγάλη ή δυσνόητη. Με λίγο προσοχή στο σχολείο και με δική σου επιμονή μπορείς άνετα να ξεσκονίσεις ακόμα και προηγούμενες γνώσεις ή να καλύψεις τυχόν κενά. Δες εκτός από βοηθήματα και τίποτα διαγωνίσματα, θέματα ΟΕΦΕ κτλ (για β λυκείου), που τα βρίσκεις δωρεάν στο διαδίκτυο. Μόνο η γλώσσα είναι λίγο περίεργη, αν όμως δεν έχεις σοβαρό θέμα δεν χρειάζεται να σε αγχώνει. Και μην σου πω ότι αν προσπαθήσεις μόνη σου θα βγάζεις περισσότερη δουλειά από αυτά που θα σου έβαζε το οποιοδήποτε φροντιστήριο. Εγώ ήμουν υγείας, φροντιστήριο έκανα στη Γ λυκείου και δεν είχα θέμα. Φαντάζομαι το ίδιο θα ισχύει και στις άλλες κατευθύνσεις. Προς το καλοκαίρι άρχισε να σκέφτεσαι περί φροντιστηρίου/ιδιαιτέρου.
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Εγω προσωπικα και μιλαω για εμενα ειχα δοκιμασει φροντιστηριο αλλα επειδη ημουν ενα παιδι που ντρεποταν να ρωτησει αποριες και αντε πες οτι ρωτουσα αν ειχα και δευτερη απορια δεν ξαναρωτουσα για να μην παει το τμημα πισω η μετα με κοιτανε ασχημα,ειχα κανει ιδιαιτερα που στην δικια μου προσωπικοτητα ειχαν βοηθησει γτ του ελεγα διαρκως αποριες.Περυσι που αποφασισα μετα απο πολλα χρονια να ξαναδωσω δεν πηγα και εκατσα μονος μου και διαβασα,το ιντερνετ ηταν μια τεραστια βοηθεια που τοτε δεν υπηρχε καν.Απλα ειπα την γνωμη μου δεν θελω να σε επηρεασω απλα σκεφτηκα να την αναφερω για να εχεις και μια γνωμη παραπανω να διαβασεις.
 

Alessandra Eliza

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alessandra Eliza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
ημουν ενα παιδι που ντρεποταν να ρωτησει αποριες και αντε πες οτι ρωτουσα αν ειχα και δευτερη απορια δεν ξαναρωτουσα για να μην παει το τμημα πισω η μετα με κοιτανε ασχημα,ε
Αυτό ακριβώς είχα και εγώ... Αν έχεις την οικονομική δυνατότητα για ιδιαίτερα να το προτιμήσεις, ειδικά στην έκθεση δουλεύει καλύτερα. Βέβαια είναι και τι ταιριάζει στο χαρακτήρα του καθενός...
 

Helen06

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Helen06 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 17 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου παίζουν ρόλο πολλά πράγματα. Ένα απ'αυτά είναι πως εσύ ανταποκρίνεσαι στα μαθήματα, το φροντιστήριο σίγουρα θα σου δώσει μια ώθηση, με φυλλάδια, πιο μαζεμένη θεωρία, ασκήσεις κλπ, θα ξέρεις πάνω σε τι εργάζεσαι, ενώ μόνη σου θα χάνεις αρκετό χρόνο σ'αυτά. Από την άλλη αν έχεις καλούς καθηγητές στο σχολείο (που όντως κάνουν τη δουλειά τους) και ξες πως να διαβάζεις μπορείς και μόνη σου. Από την άλλη πάλι αν δοκιμάσεις το φροντιστήριο παίζει ρόλο η τάξη την οποία θα έχεις ή ο καθηγητής και όπως είπαν πιο πάνω αν σε βοηθάει το "ανταγωνιστικό" κλίμα ή θες την ηρεμία σου. Για παράδειγμα εγώ πέρυσι έκανα φροντιστήριο στα 3 μαθήματα ενώ φέτος πήγα ιδιαίτερα στα 2 μαθηματα και αυτό γιατί η τάξη ήταν πολύ αργή (και αυτό παίζει ρόλο θεωρώ -το πως οι άλλοι αντιδρούν- αν δηλαδή υπάρχει ομοιομορφία να το πω στο τμήμα ανάλογα τις γνώσςεις του καθενός), 1-2 στο χαβά τους δεν ερχόντουσαν καν κλπ
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Για β' λυκείου θεωρώ καλύτερο το φροντιστήριο. Και για γ' δεν είναι κακό, αλλά αν θεωρείς ότι λειτουργείς καλύτερα μόνη σου, κάνε ιδιαίτερα
 

Alessandra Eliza

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Alessandra Eliza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
αυτό γιατί η τάξη ήταν πολύ αργή (και αυτό παίζει ρόλο θεωρώ -το πως οι άλλοι αντιδρούν- αν δηλαδή υπάρχει ομοιομορφία να το πω στο τμήμα ανάλογα τις γνώσςεις του καθενός)
Συμφωνώ σε Αυτό. Μου έχει τύχει να είμαι σε τμήμα με παιδιά που "ετρεχα" για να τα προλάβω...
 

HelloWorld

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ψηφιακών Τεχνών & Κινηματογράφου ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Είναι μία καθαρά προσωπική απόφαση, εγώ όταν έδινα επέλεξα να πάω φροντιστήριο γιατί νιώθω πιο βολικά όταν κάνω μαθήμα και με άλλα άτομα γύρω μου. Υπάρχει ένα πνεύμα ανταγωνισμού (με μέτρο πάντα) που με ωθούσε στο να έχω καλύτερα αποτελέσματα. Ωστόσο είναι τι βολεύει τον καθένα. Ακόμα και η επιλογή του να διαβάζεις μόνη σου με βοηθήματα είναι εφικτή.
 
Top