Φροντιστήρια για εκμάθηση Ιταλικών

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Αποφασισα μετα χαρας να ξεκινησω να μαθω ιταλικα... Εσεις ξερετε καποια καλα φροντιστηρια στο κεντρο της Αθηνας ή βορεια προαστια;;; Εν τω μεταξυ, νομιζω πως για να πας στο Ιταλικο Ινστιτουτο θα πρεπει να εχεις κανει εγγραφη το Σεπτεμβριο, δε νομιζω οτι δεχονται τωρα....Διορθωστε με αν γνωριζετε...
Επισης, αν εκανα ιδιαιτερο, που θα εβρισκα καθηγητη; Με ποιους τροπους, ωστε να ξερω ομως οτι ειναι εγγυηση κατα το δυνατον...
Ευχαριστω!!!

Υπαρχει καποιος που να ξερει αν το Ιταλικο Ινστιτουτο κανει ακομα εγγραφες για τμηματα του Φεβρουαριου;;;
Σας παρακαλω, μια βοηθεια! Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Αποφασισα μετα χαρας να ξεκινησω να μαθω ιταλικα... Εσεις ξερετε καποια καλα φροντιστηρια στο κεντρο της Αθηνας ή βορεια προαστια;;; Εν τω μεταξυ, νομιζω πως για να πας στο Ιταλικο Ινστιτουτο θα πρεπει να εχεις κανει εγγραφη το Σεπτεμβριο, δε νομιζω οτι δεχονται τωρα....Διορθωστε με αν γνωριζετε...
Επισης, αν εκανα ιδιαιτερο, που θα εβρισκα καθηγητη; Με ποιους τροπους, ωστε να ξερω ομως οτι ειναι εγγυηση κατα το δυνατον...
Ευχαριστω!!!

Υπαρχει καποιος που να ξερει αν το Ιταλικο Ινστιτουτο κανει ακομα εγγραφες για τμηματα του Φεβρουαριου;;;
Σας παρακαλω, μια βοηθεια! Ευχαριστω!

Ισως στο μεταξύ να βρήκες άκρη, αλλά το γράφω παρόλα αυτά... όπως μπορείς να δεις και εδώ https://www.iicatene.esteri.it/NR/rdonlyres/B878D9EB-42E5-41A1-8955-43170EC459D7/84006/corsi1112.pdf υπάρχει ένα εντατικό τμήμα που ξεκινάει 23/4 και διαρκεί δύο μήνες. Υπήρχε όντως κι ένα που ξεκινούσε Φλεβάρη...

Τώρα, αν θέλεις για ιδιαίτερα μπορώ να σου συστήσω έναν εξαιρετικό καθηγητή, που είχα κι εγώ, αλλά μένει νότια προάστια, δεν ξέρω αν σε βολεύει :hmm: (αν θέλεις πες μου πάντως!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Στην πολη που θα περασω θελω να βρω ενα φροντιστηριο για να αρχισω ιταλικα.
Υπαρχουν τμηματα ενηλικων οπου αρχιζουν ιταλιλα απο την αρχη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pkat876

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
Στην πολη που θα περασω θελω να βρω ενα φροντιστηριο για να αρχισω ιταλικα.
Υπαρχουν τμηματα ενηλικων οπου αρχιζουν ιταλιλα απο την αρχη;

Φυσικά και θα υπάρχουν! Το ρωτάς; Βέβαια, αν θες τη συμβουλή μου προτίμησε το ιταλικό ινστιτούτο. Δυστυχώς μένω πολύ μακριά από το κέντρο, όπου βρίσκεται, οπότε κάνω ιδιαίτερα. Όμως έχω ακούσει ότι η δουλειά που γίνεται είναι εξαιρετική και τα μαθήματα οικονομικότατα ( 5 ευρώ την ώρα!!! ). Άλλωστε θα βρίσκεσαι μέσα στην πηγή των εξετάσεων. Τώρα, ιταλικό ινστιτούτο μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι υπάρχει στη Θεσσαλονίκη και στην Αθήνα. Για την Πάτρα δεν ξέρω... Το σίγουρο όμως είναι ότι εκεί διεξάγονται εξετάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Φυσικά και θα υπάρχουν! Το ρωτάς; Βέβαια, αν θες τη συμβουλή μου προτίμησε το ιταλικό ινστιτούτο. Δυστυχώς μένω πολύ μακριά από το κέντρο, όπου βρίσκεται, οπότε κάνω ιδιαίτερα. Όμως έχω ακούσει ότι η δουλειά που γίνεται είναι εξαιρετική και τα μαθήματα οικονομικότατα ( 5 ευρώ την ώρα!!! ). Άλλωστε θα βρίσκεσαι μέσα στην πηγή των εξετάσεων. Τώρα, ιταλικό ινστιτούτο μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι υπάρχει στη Θεσσαλονίκη και στην Αθήνα. Για την Πάτρα δεν ξέρω... Το σίγουρο όμως είναι ότι εκεί διεξάγονται εξετάσεις.
Το ιταλικο ινστιτουτο τι ειναι;; τι διαφορα εχει με τα φροντιστηρια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pkat876

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
Το ιταλικο ινστιτουτο τι ειναι;; τι διαφορα εχει με τα φροντιστηρια;

Το ιταλικό ινστιτούτο είναι αντίστοιχο με την ελληνοαμερικανική ένωση, το γκαίτε κτλ Είναι, εκτός από κέντρο εκμάθησης ιταλικών, εξεταστικό κέντρο, στο ποίο διδάσκουν Ιταλοί καθηγητές, οι οποίοι γνωρίζουν άψογα και ελληνικά (πιστεύω να τα χρησιμοποιούν κατά τη διδασκαλία τους γιατί πώς να το κάνουμε... είναι και λίγο... σοβινιστές οι Ιταλοί!!!) και έχουν γράψει και πολλά γνωστά βιβλία, όπως η Mariangela Rapacciuolo, έχουν διδάξει στο πανεπιστήμιο ή στον ΑΣΕΠ.. . Οι περισσότεροι, αν όχι όλοι είναι και εξεταστές στα προφορικά των celi, που είναι τα πιο δύσκολα πτυχία, αλλά και τα αναγνωρισμένα σε όλη την Ευρώπη. Ο τρόπος που θα σε βαθμολογούν, καθώς και τα ειδικά εργαστήρια που προσφέρουν στα celi πριν δώσεις ένα πτυχίο( ακουστικών, προφορικών, έκθεσης), είναι απολύτως στοχευμένα. Επιπλέον, οι μαθητές του έχουν και 50% έκπτωση στα εξέταστρα, δηλαδή από 110 ευρώ θα πληρώνεις 55! Με λίγα λόγια θα βρίσκεσαι στο Casa d' Italia, όπως λέγεται , "το σπίτι της Ιταλίας", δηλαδή. Για ό,τι παραπάνω απορία έχεις μπορείς να ψάξεις και στο site https://www.iicatene.esteri.it/IIC_Atene, αλλά και να με ρωτήσεις ό,τι παραπάνω θες για τα ιταλικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Το ιταλικό ινστιτούτο είναι αντίστοιχο με την ελληνοαμερικανική ένωση, το γκαίτε κτλ Είναι, εκτός από κέντρο εκμάθησης ιταλικών, εξεταστικό κέντρο, στο ποίο διδάσκουν Ιταλοί καθηγητές, οι οποίοι γνωρίζουν άψογα και ελληνικά (πιστεύω να τα χρησιμοποιούν κατά τη διδασκαλία τους γιατί πώς να το κάνουμε... είναι και λίγο... σοβινιστές οι Ιταλοί!!!) και έχουν γράψει και πολλά γνωστά βιβλία, όπως η Mariangela Rapacciuolo, έχουν διδάξει στο πανεπιστήμιο ή στον ΑΣΕΠ.. . Οι περισσότεροι, αν όχι όλοι είναι και εξεταστές στα προφορικά των celi, που είναι τα πιο δύσκολα πτυχία, αλλά και τα αναγνωρισμένα σε όλη την Ευρώπη. Ο τρόπος που θα σε βαθμολογούν, καθώς και τα ειδικά εργαστήρια που προσφέρουν στα celi πριν δώσεις ένα πτυχίο( ακουστικών, προφορικών, έκθεσης), είναι απολύτως στοχευμένα. Επιπλέον, οι μαθητές του έχουν και 50% έκπτωση στα εξέταστρα, δηλαδή από 110 ευρώ θα πληρώνεις 55! Με λίγα λόγια θα βρίσκεσαι στο Casa d' Italia, όπως λέγεται , "το σπίτι της Ιταλίας", δηλαδή. Για ό,τι παραπάνω απορία έχεις μπορείς να ψάξεις και στο site https://www.iicatene.esteri.it/IIC_Atene, αλλά και να με ρωτήσεις ό,τι παραπάνω θες για τα ιταλικά!
ΑΑ ωραια...
αν παω σε ιταλικο ινστιτουτο, θα εχω τη δυνατοτητα να αρχισω απο την αρχη τα ιταλικα;
Επισης, γνωριζεις που κυμαινονται οι τιμες ανα μηνα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pkat876

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
ΑΑ ωραια...
αν παω σε ιταλικο ινστιτουτο, θα εχω τη δυνατοτητα να αρχισω απο την αρχη τα ιταλικα;
Επισης, γνωριζεις που κυμαινονται οι τιμες ανα μηνα;

Φυσικά και θα μπορείς να αρχίσεις από την αρχή! Κοίτα για τις τιμές δεν είμαι σίγουρη, αλλά όταν έδωσα εξετάσεις τον Ιούνιο μου είχαν δώσει ένα φυλάδιο που έλεγε ότι είναι 5 ευρώ την ώρα για τα θερινά μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Φυσικά και θα μπορείς να αρχίσεις από την αρχή! Κοίτα για τις τιμές δεν είμαι σίγουρη, αλλά όταν έδωσα εξετάσεις τον Ιούνιο μου είχαν δώσει ένα φυλάδιο που έλεγε ότι είναι 5 ευρώ την ώρα για τα θερινά μαθήματα.
Ωραια...θα το ψαξω...σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!!:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pkat876

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
Ωραια...θα το ψαξω...σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!!:):)

Παρακαλώ! Δεν κάνει τίποτα!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
Για κανένα καλό φροντιστηριο/καθηγητή-ρια στον Βόλο ξέρει κανεις τίποτα; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Για κανένα καλό φροντιστηριο/καθηγητή-ρια στον Βόλο ξέρει κανεις τίποτα; :)

σκεφτεσαι να αρχισεις ιταλικα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,088 μηνύματα.
σκεφτεσαι να αρχισεις ιταλικα;

Ναι! Λέω να αρχίσω απο αυτήν τη χρονια που δεν θα ειναι τοσο ζορικα τα πράγματα ακομα :P
Και εγω σκεφτόμουν να πήγαινα σε κανένα γκρουπ για ενηλίκους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Ναι! Λέω να αρχίσω απο αυτήν τη χρονια που δεν θα ειναι τοσο ζορικα τα πράγματα ακομα :P
Και εγω σκεφτόμουν να πήγαινα σε κανένα γκρουπ για ενηλίκους.

Kαλυτερα σε γκρουπ, για να μας ερθει και πιο οικονομικα..
το θεμα ειναι οτι μεσα σεπτεμβρη με οκτωβρη θα εχουν αρχισει τα φροντιστηρια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

charriss

Νεοφερμένος

Ο charriss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Γνωριζει κανεις καποιο καλο φροντιστηριο ιταλικων στη θεσσαλονικη; για το perugia στη θεσσαλονικη τι εχετε ακουσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheMargav

Νεοφερμένος

Η TheMargav αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλησπέρα κι από μένα!
Θέλω να ξεκινήσω Ιταλικά και απ' ότι διάβασα στο φόρουμ οι περισσότεροι προτίνουν το Ιταλικό Ινστιτούτο. Κοιτάζοντας το site του, από οικονομικής πλευράς συμφέρει πάρα πολύ. Έχω την εξής ερώτηση:
Θέλω να πάω απευθείας για celi 3, χωρίς να έχω κάποια προηγούμενη γνώση. Υπάρχει τέτοια δυνατότητα στο Ινστιτούτο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ria99

Νεοφερμένος

Η Ria99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
γνωριζετε καποιο φροντιστηριο για ιταλικα στη θεσσαλονικη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος για καλό φροντιστήριο ιταλικών στην πάτρα??όταν έκανα μαθήματα έκανα ιδιαίτερα, αλλά η κοπέλα που μου έκανε μάθημα μετακόμισε σε άλλη πόλη οπότε δεν μπορώ να συνεχίσω με αυτή (πέρα από skype, αν και δεν θα το προτιμούσα, μόνο σαν τελευταία λύση).
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος για καλό φροντιστήριο ιταλικών στην πάτρα??όταν έκανα μαθήματα έκανα ιδιαίτερα, αλλά η κοπέλα που μου έκανε μάθημα μετακόμισε σε άλλη πόλη οπότε δεν μπορώ να συνεχίσω με αυτή (πέρα από skype, αν και δεν θα το προτιμούσα, μόνο σαν τελευταία λύση).

Εδώ μπορείς να βρείς μια λίστα https://www.vrisko.gr/dir/mathimata-italikon/patra/

Ωραία τα Ιταλικά αφού σκέφτομαι με το που πάρω B2 στα Αγγλικά με το καλό να ξεκινήσω Ιταλικά.

Δεν είναι σαν τα Αγγλικά στην προφορά οπότε δεν θα έχω θέμα με Listening λογικά.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top