Φοιτητική VS Μαθητική ζωή

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν έφτασα μέχρι την εξεταστική αλλά το λίγο που έζησα ως φοιτήτρια ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΊΝΕΤΑΙ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Η μαθητική ζωή είναι υπέροχη. Μηδέν έγνοιες, μηδέν άγχη. Σπίτι - Σχολείο - Φροντιστήριο - Βόλτα.

Στην μαθητικη ζωη δεν μπορω να αναπτυξω την προσωπικοτητα μου,τον εαυτο μου,να παρω εμπειριες,να ζησω καταστασεις που διαφορετικα δεν θα ζουσα (και επειδη μεγαλωνω σε χωριο).

Τι να την κανω την αγνοια και την βολτα οταν δεν μπορω να ειμαι ο πραγματικος μου εαυτος (να κανω δλδ πραγματα που θελω)??

Υ.Σ.Χωρις να τρωω καταποιεση και αυστηροτητα απο γονεις και χωρις το χωριο να ειναι μικρο (βασικα ειναι και μαλιστα πολυ αλλα δεν νομιζω να αλλαζαν και πολλα αν ηταν λιγο μεγαλυτερο).Αλλοι ειναι οι λογοι που δεν μπορω να εκφρασω τον εαυτο μου στην καθημερινοτητα μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Κάθε φάση έχει τη γλύκα της... λένε ότι τα φοιτητικά χρόνια είναι τα καλύτερα... είμαι 1ο έτος και απλά περνάω γαμάτα!! δεν θα ξεχάσω όμως ποτέ πόσο ωραία περνούσα και στο σχολείο... ναι, πολύ άγχος και πίεση από τις πανελλήνιες, αλλά λόγω παρέας περνούσα πολύ όμορφα, τόσο στο σχολείο όσο και στο φροντιστήριο και όταν έβγαινα έξω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ξέρω ότι δεν είναι το κατάλληλο topic αλλά είναι τεράστιο ψέμα ότι στο πανεπιστήμιο έχεις παραπάνω ελεύθερο χρόνο από ότι στις πανελλήνιες (αν θες να είσαι συνεπής). Ειδικά αν περάσεις σε καμιά δύσκολη σχολή. (Στις "εύκολες" δεν ξέρω τι γίνεται). Η μόνη διαφορά είναι στην πίεση όπου εσείς έχετε τεράστια ενώ εμείς πολύ μικρή. Οπότε παιδιά, προσπαθείστε να το κάνετε καθημερινότητα και να καταλάβετε ότι αυτός θα είναι ο ρυθμός της ζωής σας από εδώ και πέρα. Αδειάστε το κεφάλι από τις ανοησίες και συγκεντρωθείτε στον στόχο σας.

PS. Αυτό το μήνυμα έχει γενικό χαρακτήρα τώρα που ξενυχτώ για να λύσω μαθηματικά.

Σημείωση: Τα μηνύματα 84-92 προήλθαν από το θέμα "Πανελλήνιες 2013"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Όχι.

Ο ρυθμός της ζωής σας θα 'ναι αυτός που επιλέγετε εσείς να είναι απ' τη στιγμή που θα ξεφορτωθείτε το σχολείο.

Όλοι έχουμε πράγματα στο κεφάλι μας. Είχαμε, έχουμε, κι αυτά υπό συνεχή αλλαγή κι επαναπροσδιορισμό. Δεν υπάρχουν default φάσεις, κι ούτε στανταρισμένα προγράμματα. Δε μπαίνετε σε καλούπια αν δε θέλετε εσείς να μπείτε, και οι σπουδές σου δίνουν αυτή ακριβώς την δυνατότητα: να συνδυάσεις το σύμπαν όπως θες κι όπως κρίνεις ότι βολεύει καλύτερα τα άπειρα (ελπίζω) ενδιαφέροντά σου.

Οπότε απλά κοιτάχτε να συγκεντρωθείτε άλλους έξι μηνες να την κάνετε απ' το λύκειο. Μετά απλά ανοίγεσαι σε οτιδήποτε δεν ήξερες πριν και κάνεις τις επιλογές σου.

Καλές φάσεις. Κι απαιτητικές συχνά. Ανάλογα του τι θες βέβαια, ναι.

But you get the point, yes? Good. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Ξέρω ότι δεν είναι το κατάλληλο topic αλλά είναι τεράστιο ψέμα ότι στο πανεπιστήμιο έχεις παραπάνω ελεύθερο χρόνο από ότι στις πανελλήνιες (αν θες να είσαι συνεπής). Ειδικά αν περάσεις σε καμιά δύσκολη σχολή. (Στις "εύκολες" δεν ξέρω τι γίνεται). Η μόνη διαφορά είναι στην πίεση όπου εσείς έχετε τεράστια ενώ εμείς πολύ μικρή. Οπότε παιδιά, προσπαθείστε να το κάνετε καθημερινότητα και να καταλάβετε ότι αυτός θα είναι ο ρυθμός της ζωής σας από εδώ και πέρα. Αδειάστε το κεφάλι από τις ανοησίες και συγκεντρωθείτε στον στόχο σας.

PS. Αυτό το μήνυμα έχει γενικό χαρακτήρα τώρα που ξενυχτώ για να λύσω μαθηματικά.
Μην τρελαθουμε εχω φιλους σε νομικη και ιατρικες που τα περνανε τα μαθηματα και δεν υπαρχει καμια συγκριση λενε,πανελληνιες μακραν η χειροτερη περιοδος,φοιτητικη η καλυτερη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν μπορούν να συγκριθούν! :)
Είσαι σε άλλη φάση ζωής.

(ας συμπληρώσω..ΑΝ μπείτε στη διαδικασία σύγκρισης, όσο ανεβαίνεις στην εκπαιδευτική βαθμίδα, πολλαπλασιάζεις και το άγχος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Μην τρελαθουμε εχω φιλους σε νομικη και ιατρικες που τα περνανε τα μαθηματα και δεν υπαρχει καμια συγκριση λενε,πανελληνιες μακραν η χειροτερη περιοδος,φοιτητικη η καλυτερη
Μην ξεχνάς πως αυτοί στην ιατρική βγάζουν 19000+, οπότε με το διάβασμα που ρίχνουν στις πανελλήνιες δύσκολο να βρουν χειρότερο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Μην ξεχνάς πως αυτοί στην ιατρική βγάζουν 19000+, οπότε με το διάβασμα που ρίχνουν στις πανελλήνιες δύσκολο να βρουν χειρότερο. :)
Το διάβασμα για το πανεπιστήμιο δεν συγκρίνεται με αυτό για τις πανελλήνιες. Είναι εντελώς διαφορετικά, θα το διαπιστώσετε και εσείς οι ίδιοι, λίγος καιρός υπομονή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Το διάβασμα για το πανεπιστήμιο δεν συγκρίνεται με αυτό για τις πανελλήνιες. Είναι εντελώς διαφορετικά, θα το διαπιστώσετε και εσείς οι ίδιοι, λίγος καιρός υπομονή.
Ε, τίποτα δεν συγκρίνεται με το να διαβάζεις σχεδόν σε όλο τον χρόνο που έχεις για να βγάλεις 19000+ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ναι κα-λά! :P
Κρατήστε μικρό καλάθι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Ε, τίποτα δεν συγκρίνεται με το να διαβάζεις σχεδόν σε όλο τον χρόνο που έχεις για να βγάλεις 19000+ :P
Δεν το νομίζω ειλικρινά. Το διάβασμα για τις Πανελλήνιες είναι πιο εύκολο απο το διάβασμα για το πανεπιστήμιο. Και 19.000 μόρια να βγάλεις, θα σου φαίνεται σαν παιχνίδι μπροστά απο αυτά που θα δείς στο πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Δεν το νομίζω ειλικρινά. Το διάβασμα για τις Πανελλήνιες είναι πιο εύκολο απο το διάβασμα για το πανεπιστήμιο. Και 19.000 μόρια να βγάλεις, θα σου φαίνεται σαν παιχνίδι μπροστά απο αυτά που θα δείς στο πανεπιστήμιο.
Κανεις λαθος για το διαβασμα για τις πανελληνιες ειναι πιο δυσκολο γιατι ειναι πιο αγχωτικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Έχεις περάσει από άλλα διαβάσματα...;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Κανεις λαθος για το διαβασμα για τις πανελληνιες ειναι πιο δυσκολο γιατι ειναι πιο αγχωτικο
Aν θές εσύ γίνεται αγχωτικό. Επίσης και το διάβασμα ενός περιοδικού ή μιας εφημερίδας μπορεί να γίνει αγχωτικό, αλλά αυτό δεν λέει κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Καταρχην στις πανελληνιες η υλη ειναι βιβλιο 100 σελιδων ενω στο πανεπιστημιο 800.Τι συγκρινουμε?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
100 σελίδες που πρέπει να τις ξέρεις σχεδόν αυτούσιες ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Καταρχην στις πανελληνιες η υλη ειναι βιβλιο 100 σελιδων ενω στο πανεπιστημιο 800.Τι συγκρινουμε?:P

ξεχνάς τον παράγοντα άγχος- αβέβαιο μέλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
100 σελίδες που πρέπει να τις ξέρεις σχεδόν αυτούσιες ;)


Έτσι σας κάνουν να πιστεύετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
βασικά για να πω την άποψή μου θεωρώ ότι το διάβασμα στις πανελλήνιες φαίνεται παραπάνω από το φοιτητικό μόνο όταν είσαι στα πρώτα έτη της σχολής που έχει έυκολα μαθήματα και που, σε ενδιαφέρουν περισσότερο οι γνωριμίες, τόσο με άτομα, όσο και με τα νέα μέρη στα οποία πήγες!
στο πτυχίο σοβαρεύει το πράγμα!
καλά για μεταπτυχιακά και διδακτορικά δεν το συζητώ, θυμάμαι τις αδερφές μου που έλιωναν -και λιώνει η μία ακόμα- στο διάβασμα και στις εργασίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top