Φοιτητική ζωή στο Ρέθυμνο ή στα Ιωάννινα;

blueroses37

Νεοφερμένος

Η blueroses37 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Γεια σας! Περασα σε ένα περιφερειακό πανεπιστήμιο αλλά θελω να πάρω μετεγγραφή λόγω απόστασης (Κατάγομαι από Μεσσηνία) . Κατά πάσα πιθανότητα έχω ελπίδες να μετεγγραφώ στο αντίστοιχο τμήμα των Ιωαννίνων ή του Ρεθύμνου.
Οποιος μπορεί ας μου πει κάποια λόγια για τις παραπάνω πόλεις.
 

Slytherin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Slytherin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,116 μηνύματα.
Γεια σας! Περασα σε ένα περιφερειακό πανεπιστήμιο αλλά θελω να πάρω μετεγγραφή λόγω απόστασης (Κατάγομαι από Μεσσηνία) . Κατά πάσα πιθανότητα έχω ελπίδες να μετεγγραφώ στο αντίστοιχο τμήμα των Ιωαννίνων ή του Ρεθύμνου.
Οποιος μπορεί ας μου πει κάποια λόγια για τις παραπάνω πόλεις.

Στα Ιωάννινα έχω πάει διακοπές και μου άρεσαν πάρα πολύ.Απλά το χειμώνα ίσως κάνει κρύο εκεί.

Αν ήμουν στην θέση σου θα πήγαινα Ιωάννινα.

Στην Κρήτη θα πρέπει να ταξιδεύεις με Πλοίο και ίσως είναι δύσκολο να ταξιδέψεις για Χριστούγεννα πχ στους δικούς σου λόγω καιρικών συνθηκών.Βέβαια υπάρχει και η λύση του αεροπλάνου πιστεύω αλλά κοστίζει.
 

Xristinaqui

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xristinaqui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Στην θέση σου θα επέλεγα κι εγώ Ιωάννινα.
Πολύ ωραία η Κρήτη, είναι γεγονός, αλλά τον χειμώνα δεν είναι τόσο ζωντανή πόλη το Ρέθυμνο (και γενικότερα το νησί), από όσο μου έχουν πει. Επίσης, σχετικά με τις μετακινήσεις, πέρα από τις καιρικές συνθήκες, τα εισιτήρια τους πιο "καλοκαιρινούς" (δηλαδή με καλό καιρό, Μάιο-Σεπτέμβριο) θα είναι πιο ακριβά εξαιτίας του τουρισμού (φτου-φτου, όλα να πάνε καλά).
Είναι βέβαιο ότι και στις δύο πόλεις θα περάσεις εξαιρετικά, σε οποιαδήποτε πόλη δηλαδή, αν βρεις μια καλή παρέα, το θέμα είναι τι θα σε βολέψει καλύτερα.
Θα βοηθούσε σε αυτήν την περίπτωση να απαντήσουν δύο παιδιά που να έχουν σπουδάσει στις αντίστοιχες πόλεις ώστε να σου πουν τα συν και τα πλην.
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Σπουδάζω Ρέθυμνο.
Για τα Γιάννενα δεν γνωρίζω πολλά πράγματα να σου πω την αλήθεια οπότε θα μιλήσω για το Ρέθυμνο αποκλειστικά.
Έχει πολύ καλή ζωή χειμώνα - καλοκαίρι, πολύ φοιτητόκοσμο και πολύ ωραία μαγαζάκια. Το πανεπιστήμιο επίσης είναι πολύ καλό. Το μόνο αρνητικό είναι η κακοκαιρία και η υγρασία τον χειμώνα και τα πανάκριβα ενοίκια.
Παρόλα αυτά πιστεύω δεν θα το μετανιώσεις άμα έρθεις!
Και στα Γιάννενα να πας, αν έχεις καλή παρέα μια χαρά θα περάσεις!
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.
Η Κρήτη ειναι μαγική .

Πανέμορφος τόπος .
Αμα έχεις καλη παρεα θα γυρνάτε και ολο το νησί το καλοκαίρι.

Πιστεύω το μοναδικό μειονέκτημα ειναι οτι ειναι πανάκριβα τα ενοίκια και οτι θα σπουδαζεις κυρίως με άτομα του ίδιου φύλου.
Μη το γελάτε , το έχω ακούσει απο ατομα που σπουδάζουν εκει κι έλκονται από αγόρια ,υπάρχει έλλειψη. :bleh:

Κατα τα αλλα για τη ζωή δεν εχω ακούσει παράπονα.

Τωρα για τα Ιωάννινα επίσης ειναι ομορφη πολη και αντίστοιχα έχουν γυρω γύρω τα Ζαγοροχώρια για να εξερευνήσει κάνεις.

Σίγουρα θα έχει παραπανω προσφορά σε σπίτια( οχι οτι παλι δεν ειναι ακριβά ) κι παραπάνω πραγματα να κανεις εκεί γενικότερα.
Επίσης δεν ειναι νησι , επομένως κανει πιο εύκολες τις αυθόρμητες μετακινήσεις προς τον τόπο της μόνιμης κατοικίας σου.

Πολλα ατομα τα χαλάει ο καιρός έντονα , αυτο εχω ακούσει μονο σαν αρνητικό.

Ρεαλιστικα νομίζω οι πιο πολλοί θα διαλεγαν Γιάννενα.
Εγω πιστεύω όπου κι να πας υπέροχα θα περάσεις.
Δες εσύ περισσότερο τι σου κάνει αίσθηση, 4 χρόνια ειναι αυτα !
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
H Κρήτη είναι πανέμορφη. Μπορείς να κάτσεις και για διακοπές το καλοκαίρι, ενώ διαθέτει αρκετές θέσεις εργασίας ( με εξαίρεση φέτος με το Κορωναιό). Μου άρεσαν πολύ τα Χανιά και το Ηράκλειο. Το Ρέθυμνο ΟΧΙ. Αλλά είναι φοιτητικά στο Ρέθυμνο.

Τα Ιωάννινα πάλι θα σου σπάσουν τα νευρά με τη βροχή. Γενικά η Β.Ελλάδα και η Ήπειρος αξίζουν μόνο το χειμώνα αλλά πολύ υγρασία και βροχή. Αλλά επειδή είσαι κοπέλα εσύ που ρωτάς, μπορώ να σου πω αυτά μόνο.

ΑΝ ήσουν αγόρι θα σου έλεγα και άλλα για τη Κρήτη αλλά δεν γίνεται χαχαχα
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,871 μηνύματα.
Γεια σας! Περασα σε ένα περιφερειακό πανεπιστήμιο αλλά θελω να πάρω μετεγγραφή λόγω απόστασης (Κατάγομαι από Μεσσηνία) . Κατά πάσα πιθανότητα έχω ελπίδες να μετεγγραφώ στο αντίστοιχο τμήμα των Ιωαννίνων ή του Ρεθύμνου.
Οποιος μπορεί ας μου πει κάποια λόγια για τις παραπάνω πόλεις.
Μιας και σπουδάζω Ιωάννινα,θα σου πω τη γνώμη μου.Τα Γιάννενα έχουν πάρα πολύ φοιτητόκοσμο,γίνεται κυριολεκτικά χαμός.Το πανεπιστήμιο είναι προσεγμένο και θα σου μπορούσα να πω με καλές εγκαταστάσεις.Ωστόσο όπως προανέφεραν και οι άλλοι έχει τσουχτερό κρύο το χειμώνα,κάποιες φορές το Γενάρη έφτανε και -5,το οποίο με υγρασία είναι σαν -10.Βέβαια,αυτό δε σημαίνει απαραίτητα ότι είναι κακό,αν σου αρέσει το κρύο :P Επίσης,είναι κοντά στα Ζαγοροχώρια τα οποία είναι μαγευτικά,κοντά στο Μέτσοβο,κοντά στη Λούτσα Πρέβεζας και στην Ηγουμενίτσα αν θες μπανάκια το καλοκαίρι.Γενικά είναι κοντά σε πολύ όμορφα μέρη τα οποία σου προτείνω να επισκεφτείς :D Δεν μπορώ να μην αναφέρω βέβαια τα όμορφα μαγαζάκια που έχει,για τσιποροκαταστάσεις,κρασάκια κτλ.Γενικά είναι όμορφα μωρέ,αρκεί να βρεις την κατάλληλη παρέα για να ζήσεις και τις πιο όμορφες στιγμές :D
 

blueroses37

Νεοφερμένος

Η blueroses37 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την γρήγορη ανταπόκριση. ❤️💕💗
Ωστόσο, βρίσκομαι σε δίλημμα λόγω της μεταφοράς . Αν πάρω μετεγγραφή στα Γιάννενα θα πηγαίνω με το λεωφορείο ενώ για να πάω στην Κρήτη θα χρειαστεί να πάρω λεωφορείο για να φτάσω στο λιμάνι να πάρω το καράβι και έπειτα να πάρω λεωφορείο για Ρέθυμνο .
Από θέμα παρεας Ένας καλός φίλος έχει περάσει Κρήτη ενώ Ιωάννινα κοινοί γνωστοί.

Απο οικονομικής φύσεως; Ποια είναι πιο φθηνή επιλογή;
Στα Ιωάννινα χρειάζονται αρκετά χρήματα για θέρμανση;
 

mourinho776

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mourinho776 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την γρήγορη ανταπόκριση. ❤💕💗
Ωστόσο, βρίσκομαι σε δίλημμα λόγω της μεταφοράς . Αν πάρω μετεγγραφή στα Γιάννενα θα πηγαίνω με το λεωφορείο ενώ για να πάω στην Κρήτη θα χρειαστεί να πάρω λεωφορείο για να φτάσω στο λιμάνι να πάρω το καράβι και έπειτα να πάρω λεωφορείο για Ρέθυμνο .
Από θέμα παρεας Ένας καλός φίλος έχει περάσει Κρήτη ενώ Ιωάννινα κοινοί γνωστοί.

Απο οικονομικής φύσεως; Ποια είναι πιο φθηνή επιλογή;
Στα Ιωάννινα χρειάζονται αρκετά χρήματα για θέρμανση;
γιαννινα δεν στεγνωνει ρουχο ουτε με αιτηση στο κεπ μιας και είναι βορεια και πεφτει τσουχτερο κρυο λογικο να χρειαζεται κτ εξτρα βεβαια και κρητη υγρασια στα υψη στην τελικη βρίσκεις ένα αμορε και πας σπιτι του και γλυτώνεις εξοδα χαχα
 
Top