Φοιτητική ζωή στη Φλώρινα

Fata_Morgana

Νεοφερμένος

Η Fata_Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Πέρασα Φλώρινα και όπως δείχνουν τα πράγματα θα πάω να σπουδάσω εκεί. Υπάρχει κανείς εδώ που να σπουδάζει στην Φλώρινα? Θέλω να μάθω αν γενικά υπάρχει κίνηση στην πόλη, αν το κόστος ζωής είναι όσο χαμηλό φαίνεται, αν υπάρχει πολύπλευρη διασκέδαση (κανένα εναλλακτικό μαγαζάκι, μουσικές σκηνές, μπυραρίες, ρεμπετάδικα). Και επίσης πιο είναι το επίπεδο της λέσχης και των εστιών :)

Πέρασε κανένας άλλος από εσάς Φλώρινα ΑΕΙ ή ΤΕΙ?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata_Morgana

Νεοφερμένος

Η Fata_Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Ρε παιδιά τίποτα? Μόνη και έρημη θα είμαι εκεί στα όρη, τα άγρια βουνά?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

always the sun

Νεοφερμένος

Η always the sun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
εγωωω καλως την !! ΠΕΡΑΣΑ ΦΕΤΟς στο τμημα δημοτικης εκπαιδευσης....μια φιλη μου σπουδαζει εκει κ μ ειπε τ εξης
δεν ειναι καμια μεγαλουπολη ,,,πολλα κλαμπ δν εχει... περνανε καλα ομως ειναι ολοι μια παρεα...πηγαινουν κυριως απ τ 2ο εξαμηνο
απ σπιτι σε σπιτι ...τ χειμωνα εχει κρυο ... χιονι αρκετο ..εχει χιονοδρομικα για εξορμησεις το χειμωνα...οντως ειναι πολυ φθηνα μου ειπε..μαγαζια/ενοικιασεις σπιτιων...το πανεπιστημιο ( τα ΑΕΙ) ειναι λιγο πιο εξω απ τ πολη περναει λεωφορειο ομως κ μεταφερει τς φοιτητες...για τα ΤΕΙ δεν εχω ιδεα...! αυτα πανω κατω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Eγώ είμαι στο Βαλκανικών. Δεν ξέρω καλή μου φάνηκε η περιοχή,πολύ γραφική. Μπυραρία εντόπισα μια μόλις πήγα. :P
Ενοίκια πολύ φθηνά,με 190 νοίκιασα. Ένα τρίχωρο διαγώνια από την εκκλησία,στο ποτάμι κοντά.

Γενικά σε τέτοιο επίπεδα είναι τα ενοίκια σε όλες τις περιοχές εκεί από όσα έμαθα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata_Morgana

Νεοφερμένος

Η Fata_Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Eγώ είμαι στο Βαλκανικών. Δεν ξέρω καλή μου φάνηκε η περιοχή,πολύ γραφική. Μπυραρία εντόπισα μια μόλις πήγα. :P
Ενοίκια πολύ φθηνά,με 190 νοίκιασα. Ένα τρίχωρο διαγώνια από την εκκλησία,στο ποτάμι κοντά.

Γενικά σε τέτοιο επίπεδα είναι τα ενοίκια σε όλες τις περιοχές εκεί από όσα έμαθα.
\

Και εγώ Βαλκανικό πέρασα και θα πάω για σπίτι μέσα στην εβδομάδα, αν και είδα κάτι τιμές με 120-150 επιπλωμένα και άνοιξε το μάτι μου:P Είναι πολύ φτηνά ρε γαμώτο αλλά απορώ αν θα ζεσταίνονται το χειμώνα χωρίς να μας βγαίνει ο κούκος αηδόνι. Και εγώ ελπίζω κάτι κοντά στο ποτάμι να βρω, είναι όμορφο μέρος εκεί.

εγωωω καλως την !! ΠΕΡΑΣΑ ΦΕΤΟς στο τμημα δημοτικης εκπαιδευσης....μια φιλη μου σπουδαζει εκει κ μ ειπε τ εξης
δεν ειναι καμια μεγαλουπολη ,,,πολλα κλαμπ δν εχει... περνανε καλα ομως ειναι ολοι μια παρεα...πηγαινουν κυριως απ τ 2ο εξαμηνο
απ σπιτι σε σπιτι ...τ χειμωνα εχει κρυο ... χιονι αρκετο ..εχει χιονοδρομικα για εξορμησεις το χειμωνα...οντως ειναι πολυ φθηνα μου ειπε..μαγαζια/ενοικιασεις σπιτιων...το πανεπιστημιο ( τα ΑΕΙ) ειναι λιγο πιο εξω απ τ πολη περναει λεωφορειο ομως κ μεταφερει τς φοιτητες...για τα ΤΕΙ δεν εχω ιδεα...! αυτα πανω κατω

Το ότι δεν είναι μεγάλη πόλη εμένα μου φαίνεται θετικό, από την Θεσσαλονίκη δεν θα μπορούσα να πάω στην χαώδη Αθήνα, και τα κλαμπ δεν με καίνε, κουτούκια να έχει μόνο και άγιος ο Θεός:P Αυτή η φίλη σου ξέρει αν τρώγονται τα φαγητά της λέσχης?

Και ελπίζω να βρεθούμε και οι 3 εκεί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

always the sun

Νεοφερμένος

Η always the sun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
οταν λες λεσχης , εννοεις του πανεπιστημιου ν φανταστω ετσι??
γτ μου ειπε οχι παντα αλλα σ γενικες γραμμες τρωγωνται....αλλα εχει κ καλα μαγαζια για φαγητο στ κεντρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ανα1

Νεοφερμένος

Η Ανα1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
γεια σας παιδια κι εγω Φλωρινα περασα στο τμημα Νηπιαγωγων.
Εχει κανεις καποια πληροφορια γι'αυτο το τμημα για το αν ειναι ευκολο,πως ειναι οι καθηγητες κι αν θα πρεπει να μενω Φλωρινα για να το σπουδασω ή γινεται και απλα να πηγαινω στις εξεταστικες?

Επισης ξερει κανεις τι κατασταση επικρατει στις φοιτητικες εστιες?Μενουν 2 ατομα σε ενα δωματιο ?ειναι καθαρα ?ειναι κοντα στο πανεπιστημιο?

οποιος ξερει κατι παρακαλω ας βοηθησει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelliana

Νεοφερμένος

Η stelliana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά και εγω Φλώρινα πέρασα.....Είμαι στο νηπιαγωγων και επειδη δεν ξέρω πως ειναι εκει πανω τα πραγματα θα ηθελα να μου δωσετε οσοι γνωρίζετε την πολη μερικες πληροφοριες. Σας παρακαλώ απαντήστε για να εχω μια ιδεα πριν ερθω!!!!
Θα ηθελα να μαθω και εγω για την σχολη ,δηλαδη τα μαθηματα,την λεσχη και τις εστιες αν ειναι καλές!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asteriss

Νεοφερμένος

Ο asteriss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Χαιρετω! Και εγω περασα Φλωρινα στο Παιδαγωγικο Δημοτικης Εκπαιδευσης.
Η πολη ειναι αρκετα ομορφη απο οσο προλαβα να δω, γιατι πηγα μολις 2-3 μερες για να δω σπιτια. Η πρωτη εντυπωση ηταν θετικη, εχει δηλαδη κοσμο, κινηση, δραστηριοτητες αλλα και αρκετα ηρεμα μερη. Μικρη και ευκολη στο περπατημα, τουλαχιστον οταν δεν εχει χιονι, αν και τοτε (τουλαχιστον απο φωτογραφιες που ειδα) πρεπει να ειναι πολυ ομορφη.
Οι τιμες για τα σπιτια ειναι σε χαμηλα επιπεδα απο ο,τι ειδα και τα περισσοτερα ειναι μερικως ή πληρως επιπλωμενα. Επισης να ρωτατε παντα για το καθεστως της θερμανσης γιατι ειναι πανακριβη (1,4 το λιτρο ενω προπερσι ηταν 0,7) , π.χ κεντρικη θερμανση δε συμφερει με τιποτα εναν φοιτητη. 1000 ευρω το χρονο ειναι ενα μεσο και αισιοδοξο ποσο για το Πετρελαιο. Ρωτηστε και τους ιδιοκτητες αν εχει προβλημα το σπιτι με κλειστα τα σωματα, μην σπανε οι σωληνες δηλαδη. Μην ξεχνατε οτι απο μεσα Οκτωβρη μεχρι μεσα Απριλη ειναι Χειμωνας.

Τα πιο φτηνα σπιτια τα βρηκα στην πλατεια Ηρώων, που ειναι στο δυτικο ακρο της πολης που απεχει 2,5 χιλιομετρα περιπου απο το κεντρο και αρκετα ακομα απο τα ΑΕΙ, τα οποια ειναι εκτος πολης (ανατολικα) και πας με το αστικο λεωφορειο. Οι αποστασεις βεβαια σε θερμοκρασιες υπο το μηδεν πολλαπλασιαζονται, οποτε καλυτερα θα ηταν να βρειτε σπιτι κεντρο φανταζομαι, αλλα γουστα ειναι αυτα.
Προσπαθειστε να αποφυγετε και τους ψηλους οροφους λογω κρυου, γιατι υπο προϋποθεσεις η θερμανση βγαινει και παραπανω απο το νοικι.

Δυστυχως δε ξερω και τιποτα παραπανω, οπως για μερη εξοδου . Οπότε οποιος σπουδαζει ηδη εκει ας μας διαφωτισει.

Απο ανθρωπους που προλαβα να γνωρισω ηταν ζεστοι και φιλικοι. Προθυμοι να βοηθησουν γενικα.
Παντως ελεγαν οτι οι φοιτητες δύο φορες κλαινε. Την μια οταν πρωτοφτανουν στη Φλωρινα και την αλλη οταν φευγουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiLoOkOzz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!!!Και εγω φλωρινα πέρασα το τει γεωπονίας!!!!!!Εχω βαρεθεί να ψάχνω συμφοιτητές μου και να μην βρίσκω στην ίδια σχολή με μενα!Συνήθως είναι απο παιδαγωγικά!!!!!!-.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiLoOkOzz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
Fata_Morgana εγω έχω βρει σπιτι ακριβώς μπροστά απο το ποτάμι!!!χαχα!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Φοιτητές στη Φλώρινα που είστε από Θεσσαλονίκη,σας φέρνω καλά νέα:

Αρχές Οκτωβρίου το τρένο και πάλι στην Φλώρινα. :clapup::D

Μακάρι να εξελιχθούν όλα καλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asteriss

Νεοφερμένος

Ο asteriss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Fata_Morgana εγω έχω βρει σπιτι ακριβώς μπροστά απο το ποτάμι!!!χαχα!!!!!!!
Ολοι σχεδον στο ποταμι ειναι. Ειναι 2,5 χιλιομετρα βεβαια εκταση μεσα στη πολη
Εαν πηγαινεις στα ΤΕΙ σε βολευει να βρεις σπιτι κεντρο, ή και δυτικα της πολης (πλατεια Ηρωων) γιατι εκει βρηκα τα φτηνοτερα. Τα ΤΕΙ γενικα ειναι κεντρο κοντα απο τη πανω μερια. Βρισκονται σε διαφορετικη τοποθεσια απο τα ΑΕΙ που ειναι εκτος πολης.

Φοιτητές στη Φλώρινα που είστε από Θεσσαλονίκη,σας φέρνω καλά νέα:

Αρχές Οκτωβρίου το τρένο και πάλι στην Φλώρινα. :clapup::D

Μακάρι να εξελιχθούν όλα καλά!

Αυτα ειναι κατι πολυ παραπανω απο καλα νεα, αλλα οσο και αν εψαξα μονο σε αυτο το μπλοκ βρηκα πληροφοριες... Και γιατι πολλα εχουμε ακουσει καλυτερα μη βιαστουμε.. γιατι δε το κοβω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

karolosnaronta

Νεοφερμένος

Ο Κάρολος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ΑΛΟΧΑ :) και γω πέρασα στο τει φλώρινας γεωπονίας και τεχνολογίας ,LiLoOkOz θα 'θελα να σου κάνω μια ερώτηση για το τει ξέρεις τι παίζει με τα τμήματα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiLoOkOzz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
ελα να σου πω σε ποιο τμημα εισαι??
υπαρχουν τρια τμηματα εκει μεσα
1.ζωικης παραγωγης (ειμαι κ εγω εκει)
2.φυτικη παραγωγη
3.αγροτικη αναπτυξη something (ασχολειται με τα οικονομικα πιο πολυ..)
βασικα ειναι πολυ ομορφα!!!στειλε μου λιγο με pm αν εχεις fb ή κατι να μιλησουμε!!! :)

στην ηρωων βρηκα σπιτι εκει που εχει και το ρολοι! ειναι 500 m απο την σχολη νομιζω !πας πολυ ευκολα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

karolosnaronta

Νεοφερμένος

Ο Κάρολος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
:) χαχα και γω εκει εχω βρει σπιτι :-D

εγω ειμαι στο τριτο σαυτο με τα οικονομιικα αλλα υποθετω και τα τρια τμηματα θα ναι στο ιδιο κτιριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

LiLoOkOzz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
ναι και τα 3 ειναι στο ιδιο κτηριο!!!!
που εχεις βρει σπιτι? βασικα κανε με αποδοχη να τα πουμε αυτα απο κει ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.

PieMaker

Δραστήριο μέλος

Ο Φιλοποιμην αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 702 μηνύματα.

Με βαζετε σε σκεψεις να σας ερθω μια βολτα, μολις κατεβω Θεσσαλονικη:P!! Παντως πραγματικα αυτα ειναι πολυ καλα νεα, για μια τεραστια μεριδα των φοιτητων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princessula

Νεοφερμένος

Η princessula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Παιδιά σας χαιρετώ,

είναι κάποιος που σπουδάζει στο Τμήμα Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών;

Πόσο μακριά είναι από την πόλη;
Που είναι καλύτερα να νοικιάσουμε;
Το επίπεδο πως είναι;

Τι γίνεται με την θέρμανση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top