Φοιτητική ζωή στην πόλη που είναι το πατρικό

the.m024

Νεοφερμένος

Η the.m024 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Πιστεύετε ότι κάποιος μπορεί να κάνει άνετηκαι ωραια φοιτητική ζωή στην πόλη του;
 

Sherlockina

Νεοφερμένος

Η Sherlockina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Εάν είναι μεγάλη πόλη κ υπάρχει η οικονομική δυνατότητα να μένει σε άλλο σπίτι από ότι οι γονείς του τότε νομίζω μια χαρά θα περάσει. Επίσης αν έχει καλή παρέα όπου και αν είναι μπορεί να περάσει τέλεια πιστεύω.
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,664 μηνύματα.
Εάν είναι μεγάλη πόλη κ υπάρχει η οικονομική δυνατότητα να μένει σε άλλο σπίτι από ότι οι γονείς του τότε νομίζω μια χαρά θα περάσει. Επίσης αν έχει καλή παρέα όπου και αν είναι μπορεί να περάσει τέλεια πιστεύω.
Να νοικιάσει άλλο σπίτι; Ακόμα κι αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα, το να κάνει τέτοιο πράγμα ως φοιτητής/τρια το θεωρώ ανόητη σπατάλη χρημάτων. Όσα λεφτά κι αν έχουμε στις τσέπες μας είναι χαζο να τα σπαταλάμε χωρίς να υπάρχει λόγος.

Δεν θεωρώ ότι κανεις ‘φοιτητική ζωη’ στον τόπο διαμονής σου. Όσο ευέλικτοι κι αν είναι οι γονείς σου, αυτά που κανει ένας φοιτητής που σπουδάζει Καρδίτσα ενώ μένει Σπάρτη, εσυ πολλά από αυτά μάλλον δεν θα μπορέσεις να τα κανεις.
(Μιλαω προφανώς για πιο ξέφρενα πράγματα, οχι για καφέδες/ άραγμα/ χαλαρά ποτα)
 

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Πιστεύετε ότι κάποιος μπορεί να κάνει άνετηκαι ωραια φοιτητική ζωή στην πόλη του;
Άνετη θα είναι γιατί θα είσαι με τους γονείς σου και (λογικά) δεν θα έχεις οικονομικά προβλήματα. Ωραία, αν η πόλη σου δεν είναι η Αθήνα ή η Θεσσαλονίκη, όχι. Όσο να’ναι, όλες οι υπόλοιπες είναι μικρές πόλεις και όσα είναι να δεις, συνήθως τα έχεις δει ήδη ως μαθητής, αν εβγαινες εστω και λίγο. Εννοειται πως κανεις νέες παρέες κτλ αλλά δεν έχει καμία σχέση ο ενθουσιασμός όταν ζεις κάτι καινούριο με το να πηγαίνεις στα ίδια μέρη απλά με άλλα άτομα. Αν έχεις την δυνατότητα να πας αλλου,να το κανεις.
 

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Αν μπορείς να μείνεις στην πόλη σου, κάνε το χωρίς δεύτερες σκέψεις.

Εξοικονομείς πολλά χρήματα, και στις παρέες θα είσαι ο "ελάτε να σας ξεναγήσω", και ο "ελάτε στο καλύτερο σπίτι από το δικό σας να σας μαγειρέψω η να δούμε μπάλα".

Επίσης μη νομίζεις ότι η οικογένεια μου πχ δεν μου έλειψε αρκετά.
 

the.m024

Νεοφερμένος

Η the.m024 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Αν μπορείς να μείνεις στην πόλη σου, κάνε το χωρίς δεύτερες σκέψεις.

Εξοικονομείς πολλά χρήματα, και στις παρέες θα είσαι ο "ελάτε να σας ξεναγήσω", και ο "ελάτε στο καλύτερο σπίτι από το δικό σας να σας μαγειρέψω η να δούμε μπάλα".

Επίσης μη νομίζεις ότι η οικογένεια μου πχ δεν μου έλειψε αρκετά.
Συμφωνώ και εγώ κάπως έτσι το σκέφτηκα κ έμεινα στην πόλη μου
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Η απάντηση εδώ είναι απλή. Θέλεις περισσότερες κ πιο ζωντανές νέες εμπειρίες, φεύγεις. Θέλεις να εξοικονομησεις χρήματα κ να μην επιβαρύνεις οικονομικά την οικογένεια σου, μένεις. Φυσικά κ θα έχει νέες εμπειρίες κ στον τόπο σ αλλά δε θα μπορούν να συγκριθούν ούτε σε αριθμό ούτε κ σε ένταση σε σχέση με εκείνες που θα είχες εάν πήγαινες αλλού.
 
Top