Φοιτητική ζωή στην Πάτρα

Dr. No

Δραστήριο μέλος

Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Αν έχεις αυτοκίνητο, προτείνω ανεπιφύλακτα να κοιτάξεις για σπίτι στην Αγυιά. Κατά τη γνώμη μου είναι η πιο ωραία περιοχή, με καινούριες πολυκατοικίες, δέντρα κλπ. Είναι κοντά στη σχολή (15' με αυτοκίνητο) και κοντά στο κέντρο (30'-40' με τα πόδια και 5-10' με αυτοκίνητο, ανάλογα την περιοχή). Αν πάλι δεν έχεις αυτοκίνητο, πας με τα πόδια ή με λεωφορείο, όπου 0,60 έχει το εισιτήριο του λεωφορείου και 4-5 ευρώ ταξί από το κέντρο, αν θέλεις να γυρίσεις το βράδυ. Αν θέλεις να πηγαίνεις το πρωί στη σχολή, καλό είναι να βγαίνεις στη στάση πχ από τις 8.20 (για το μάθημα που ξεκινάει στις 9) για να είσαι σίγουρος ότι δε θα σε αφήσει εκτός το λεωφορείο, επειδή δε χωράτε.

Οι περισσότεροι φοιτητές επιλέγουν σπίτι στην Αγία Σοφία. Η περιοχή αυτή δε με ενθουσιάζει και τόσο γιατί ούτε κέντρο είναι, ούτε έξω από την πόλη είναι (δηλαδή με φύση, καθαρό αέρα κλπ). Είναι κοντά όμως σε άλλους φοιτητές, κάτι πολύ θετικό.

Στο κέντρο, έχεις το πλεονέκτημα ότι είναι όλα κοντά, το βράδυ βγαίνεις εύκολα και ότι παίρνεις από τους πρώτους το λεωφορείο για τη σχολή σου. Το αρνητικό είναι ότι θα κάνεις περισσότερο χρόνο να φτάσεις στη σχολή σου, συν ότι η ατμόσφαιρα είναι κάπως... αποπνικτική, με πολλούς να έχουν πρόβλημα με κατσαρίδες.

Το θετικό με το τρένο είναι ότι έχει καλύτερους χώρους και δεν είναι έτοιμο να διαλυθεί, όπως το λεωφορείο, όμως τρένο έχει μόνο κάθε μια ώρα, και μερικές φορές, ειδικά τις πρώτες μέρες είναι ασφυκτικά γεμάτο.

Μια συμβουλή: Αγοράστε μια ομπρέλα και έχετέ την μέσα στην τσάντα σας ολόκληρη τη χρονιά. Ποτέ δεν ξέρεις πότε θα συμβεί το κακό! :P

Όντως η Αγυια είναι η πιο κυριλέ περιοχή, αν διαθέτει κάποιος αυτοκίνητο, όσο για την τελευταία σου συμβουλή, είναι μακράν η πιο χρήσιμη για κάποιον πού δεν γνωρίζει από Πάτρα και η τύχη (ή ατυχία για κάποιους) τον έφερε εκεί.

Sorry για το off-topic αλλά μάς την έκανες έμαθα? Σε πήρε κι εσένα κοντά της, η ξελογιάστρα Αθήνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
έβαλαν αστικό μέχρι τις 12:worry: προοδεύουμε βλέπω...:clapup:
το 6 Δευτέρα με Παρασκευή από την Ερμού έως το πανεπιστήμιο (και χωρίς επιστροφή) ;)

Sorry για το off-topic αλλά μάς την έκανες έμαθα? Σε πήρε κι εσένα κοντά της, η ξελογιάστρα Αθήνα.
Ισχύει :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolySol

Δραστήριο μέλος

Η PolySol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 493 μηνύματα.
έβαλαν αστικό μέχρι τις 12:worry: προοδεύουμε βλέπω...:clapup:
Μπα,όχι...τώρα που το σκέφτομαι χλωμό το κόβω...άντε να έχει μέχρι 11μιση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
Κι όμως. Το 6 έχει δρομολόγια μέχρι τις 11 και μετά άλλο ένα στις 12 έως το Παν/μιο χωρίς επιστροφή (όπως ειπώθηκε και παραπάνω).

edit: Μιλάω πάντα για χειμερινά δρομολόγια. Στα θερινά δε νομίζω να 'ναι τόσο large!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boo 41

Νεοφερμένος

Ο boo 41 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Μια συμβουλή: Αγοράστε μια ομπρέλα και έχετέ την μέσα στην τσάντα σας ολόκληρη τη χρονιά. Ποτέ δεν ξέρεις πότε θα συμβεί το κακό! :P
Άμα βρέχει στο Ρίο,όχι ομπρέλα ,ούτε η πανοπλία του Darth Vader δεν σε σώζει...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
Κι επειδή οι παλιοί ξέρουν και οι καινούριοι θα καταλάβουν σύντομα...

1069321_437343996373305_1416037443_n.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράνοια

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεμίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
παιδιά νοίκιασα στον Πελεκάνο σπίτι..Και έχω να πω ότι έχω ενθουσιαστεί ιδιαίτερα με αυτή την περιοχή,καθώς είναι κέντρο απόκεντρο και έχει πολλούς φοιτητές! Έχεις τις καφετέριες από κάτω στην θαλασσίτσα,έχεις ηρεμία..Γενικά νόμιζα ότι το ιδανικό είναι η Αγία Σοφία αλλά μόλις έφτασα εκεί απογοητεύτηκα. Είναι τόσο αποπνικτική η ατμόσφαιρα.Για αυτό σας προτείνω με βεβαιότητα να κοιτάξετε και σπίτια στον Πελεκάνο,και θα με θυμηθείτε!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kat xat

Νεοφερμένος

Η κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Εκτός από τα Stone, Memphis, Blue Monday, Why Not(πρώην 502) ξέρετε κανένα άλλο ροκομεταλάδικο? Έχω οργώσει το κέντρο αλλά τζίφος.

Και γω το γκαημό των καλών και ποιοτικών μαγαζιών που παίζουν ροκ/μεταλ και όχι παντελίδη (νο οφένσ) έχω τώρα που θα μετακομίσω Πάτρα.. Μετά από ένα σύντομο search στο γκούγκλ βρήκα μερικά σχετικά μαγαζιά που φαντάζομαι λειτουργούν ακόμα. Παραθέτω: More Steps και cinema. :vroum: Ωραία φάνηκαν και τα hey you, gleymore και lonely planet αλλά είμαι σχεδόν σίγουρη πως μπήκε λουκέτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Και γω το γκαημό των καλών και ποιοτικών μαγαζιών που παίζουν ροκ/μεταλ και όχι παντελίδη (νο οφένσ) έχω τώρα που θα μετακομίσω Πάτρα.. Μετά από ένα σύντομο search στο γκούγκλ βρήκα μερικά σχετικά μαγαζιά που φαντάζομαι λειτουργούν ακόμα. Παραθέτω: More Steps και cinema. :vroum: Ωραία φάνηκαν και τα hey you, gleymore και lonely planet αλλά είμαι σχεδόν σίγουρη πως μπήκε λουκέτο...

τα bold πρεπει να εχουν εξαφανιστει ;Ρ Λοιπον πατε γεροκωστοπουλου και θα βρειτε :) επισης υπαρχει το Mods που ειναι σαν κλαμπ αλλα παιζει διαφορα, εχει βραδιες απο ρεγκε μεχρι psy και thrash partiesss. Blue monday, apple,si doux και mr Burger για μεγαλα μπεργκερ με 2.5-3 ευρω ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kat xat

Νεοφερμένος

Η κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 23 μηνύματα.

κατερω

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η κατερω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Ναι ναι το επισκεπτηκα και εγω αυτο το κολαστηριο αχ! :clapup:
Παιδες, απο κινηματογραφους τι λεει το Πατρακι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Παιδες, απο κινηματογραφους τι λεει το Πατρακι;

Στην Veso Mare είναι το καλύτερο σινεμά, τα Ster Cinemas, εκεί σου προτείνω να πας ;). Μετά μπορείς να επισκεφτείς το Πάνθεον, αλλά στην Βέσο είναι σαν εμπορικό κέντρο, εκεί είναι ωραία να πας με παρέα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράνοια

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεμίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Εγώ μόνο το veso mare ξέρω που είναι το εμπορικό. Έχει STER CINEMAS..αυταααα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλα το veso mare εχει εκτος απο σινεμα και μαγαζια για φαγητο, καφε (αν και εχουν κλεισει καμποσα που στεγαζονταν εκει) καθως και εναν χωρο με πληθος παιχνιδιων οπως μποουλινγκ, μπιλιαρδο και πολλα αλλα. Εγω συνηθιζω μετα την ταινια να πηγαινω με τους φιλους και να καιγομαστε στο μποουλινγκ ή στο μπιλιαρδο:P Βεβαια ενα κακο οσον αφορα το σινεμα ειναι οτι δεν ''φερνει'' πλεον τοσες πολλες ταινιες καθως επιλεγει σχεδον αποκλειστικα τις εμπορικες ταινιες. Βεβαια στο παρελθον η κινηματογραφικη λεσχη Πατρων εκανε καποιες προβολες (καθε Δευτερα αν θυμαμαι καλα) και ετσι ειχε δειξει καποια αριστουργηματα (πχ Δεσμωτης του ιλιγγου) αλλα και καποια διαμαντια της 7ης τεχνης οχι και τοσο γνωστα:) Ενα αλλο κακο που εχει το veso mare ειναι οτι βρισκεται καπως μακρια απο το κεντρο της Πατρας (ειναι κοντα στην εκκλησια του Αγιου Ανδρεα). Για αυτο συμφερει να παρεις το τρενο που κανει σταση σχεδον διπλα απο το βεσο μαρε. Αν και το τελευταιο τρενο να ξερεις παιρναει κατα τις 10,30 -νομιζω- απο το κεντρο :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράνοια

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεμίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Χθες βγήκα και πήγα σε 2 μαγαζιά στο κέντρο,καλά ήταν! Αλλά ο καιρός ήταν σκατά και δεν υπήρχε ιδιαίτερη κίνηση!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κατερω

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η κατερω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Melania, Παράνοια και Δημήτρη ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!
Δεν υπάρχει θερινό έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Καλα το veso mare εχει εκτος απο σινεμα και μαγαζια για φαγητο, καφε (αν και εχουν κλεισει καμποσα που στεγαζονταν εκει) καθως και εναν χωρο με πληθος παιχνιδιων οπως μποουλινγκ, μπιλιαρδο και πολλα αλλα. Εγω συνηθιζω μετα την ταινια να πηγαινω με τους φιλους και να καιγομαστε στο μποουλινγκ ή στο μπιλιαρδο:P Βεβαια ενα κακο οσον αφορα το σινεμα ειναι οτι δεν ''φερνει'' πλεον τοσες πολλες ταινιες καθως επιλεγει σχεδον αποκλειστικα τις εμπορικες ταινιες. Βεβαια στο παρελθον η κινηματογραφικη λεσχη Πατρων εκανε καποιες προβολες (καθε Δευτερα αν θυμαμαι καλα) και ετσι ειχε δειξει καποια αριστουργηματα (πχ Δεσμωτης του ιλιγγου) αλλα και καποια διαμαντια της 7ης τεχνης οχι και τοσο γνωστα:) Ενα αλλο κακο που εχει το veso mare ειναι οτι βρισκεται καπως μακρια απο το κεντρο της Πατρας (ειναι κοντα στην εκκλησια του Αγιου Ανδρεα). Για αυτο συμφερει να παρεις το τρενο που κανει σταση σχεδον διπλα απο το βεσο μαρε. Αν και το τελευταιο τρενο να ξερεις παιρναει κατα τις 10,30 -νομιζω- απο το κεντρο :/

Εντάξει, δεν είναι πολύ μακριά :). Εγώ την απόσταση Veso-Αγ. Νικολάου(δηλαδή κέντρο) την κάνω και με τα πόδια :P.

Χθες βγήκα και πήγα σε 2 μαγαζιά στο κέντρο,καλά ήταν! Αλλά ο καιρός ήταν σκατά και δεν υπήρχε ιδιαίτερη κίνηση!!!

Κόσμο θα βρίσκεις κυρίως Παρασκευή και Σάββατο, ειδικά το Σάββατο ;).

Melania, Παράνοια και Δημήτρη ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!
Δεν υπάρχει θερινό έτσι;

Kάποτε, πριν χρόνια είχα πάει θερινό σινεμά, αλλά τώρα δεν γνωρίζω αν υπάρχει ακόμα :/:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χθες βγήκα και πήγα σε 2 μαγαζιά στο κέντρο,καλά ήταν! Αλλά ο καιρός ήταν σκατά και δεν υπήρχε ιδιαίτερη κίνηση!!!

Καλα χθες πλημμυρισαμε:P

Melania, Παράνοια και Δημήτρη ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!
Δεν υπάρχει θερινό έτσι;


Υπαρχει! Στο Ριο βρισκεται εκανε και φετος προβολες:D

Εντάξει, δεν είναι πολύ μακριά :). Εγώ την απόσταση Veso-Αγ. Νικολάου(δηλαδή κέντρο) την κάνω και με τα πόδια :P.

Καλα ναι δεν εχεις αδικο Μελανια αλλα παιρνει χρονο:P Εγω οταν καθομουν στο veso mare μεχρι αργα πηγαινα με τα ποδια εως την μαρινα της Πατρας να φανταστεις αλλα αμα εχεις πιεση χρονου καλυτερα να παρεις τρενο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Παράνοια

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σεμίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Παιδιααα τι ωραία που είναι η Πάτρα;; τα μπαράκια,οι καφετέριες,πολύ γουτσου!! :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Καλα ναι δεν εχεις αδικο Μελανια αλλα παιρνει χρονο:P Εγω οταν καθομουν στο veso mare μεχρι αργα πηγαινα με τα ποδια εως την μαρινα της Πατρας να φανταστεις αλλα αμα εχεις πιεση χρονου καλυτερα να παρεις τρενο:P

Ναι, σ'αυτό έχεις δίκιο! :happy:

Παιδιααα τι ωραία που είναι η Πάτρα;; τα μπαράκια,οι καφετέριες,πολύ γουτσου!! :P:P

Δεν είναι; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top