Φοιτητική ζωή στην Αλεξανδρούπολη

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Aloha παίδες!:hello:

Το πιθανότερο είναι οτι μπαίνω στο τμήμα Μοριακής Βιολογίας στην Αλεξ/πολη και θα εκτιμούσα οποιαδήποτε πληροφορία σχετικά με τα εξής θέματα:
  • Υπάρχει τοπικό τμήμα Σ.Ε.Ο. (=Σώμα Ελληνικού Οδηγισμού) στην πόλη;
  • Μέρη για metalάδες- rockάδες υπάρχουν; (Ή μιλάμε μόνο για μπουζούκια;:P)
Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :D
Καταρχας καλως ορισες στην ομορφη πολη μας Μαρια... Εγω το Σεπτεμβριο μπαινω στο δευτερο ετος και σπουδαζω στο παιδαγωγικο:)!! Δυστυχως στην πρωτη σου ερωτηση δε μπορω να σου απαντησω (ομολογω πως δεν εχω ιδεα), αλλα τη δευτερη τη θεωρω τουλαχιστον ανοητη... Η Αλεξανδρουπολη φυσικα και δεν ειναι μπουζουκοσκυλουπολη (1 μπουζουξιδικο εχει ολο κι ολο) και εχει πολες "εναλλακτικες" επιλογες!! Μαγαζια με ροκ και εναλλακτικη διαθεση θα βρεις πολλα, οποιαδηποτε ωρα της ημερας... Τωρα μεταλαδικο υπηρχε ενα (το ντεζαβου), αλλα απ'οσο ξερω εχει κλεισει!! Παρολα αυτα ομως, το κενο του αναπληρωνει το ραχατι... Παντως κι εγω που δεν ειμαι καθολου των μπουζουκιων και των κλαμπς περναω υπεροχα!! Ειμαι σιγουρος πως θα την αγαπησεις την πολη και θα περασεις πολυ καλα... Μη φοβασαι τιποτα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hristos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθερούπολη (Καβάλα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Καταρχας καλως ορισες στην ομορφη πολη μας Μαρια... Εγω το Σεπτεμβριο μπαινω στο δευτερο ετος και σπουδαζω στο παιδαγωγικο:)!! Δυστυχως στην πρωτη σου ερωτηση δε μπορω να σου απαντησω (ομολογω πως δεν εχω ιδεα), αλλα τη δευτερη τη θεωρω τουλαχιστον ανοητη... Η Αλεξανδρουπολη φυσικα και δεν ειναι μπουζουκοσκυλουπολη (1 μπουζουξιδικο εχει ολο κι ολο) και εχει πολες "εναλλακτικες" επιλογες!! Μαγαζια με ροκ και εναλλακτικη διαθεση θα βρεις πολλα, οποιαδηποτε ωρα της ημερας... Τωρα μεταλαδικο υπηρχε ενα (το ντεζαβου), αλλα απ'οσο ξερω εχει κλεισει!! Παρολα αυτα ομως, το κενο του αναπληρωνει το ραχατι... Παντως κι εγω που δεν ειμαι καθολου των μπουζουκιων και των κλαμπς περναω υπεροχα!! Ειμαι σιγουρος πως θα την αγαπησεις την πολη και θα περασεις πολυ καλα... Μη φοβασαι τιποτα!!
Γεια σου ρε μπολια άξιε πρεσβευτή της πόλης που φοιτάς :P:P.
Όσο για τα μαγαζία μπύρα καλή να υπάρχει και η διάθεση (ροκ μέταλ κλπ κλπ) έρχεται απο μόνη της.(Είναι όπως τα λέει ο Κωνσταντίνος) :).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Holly Mary

Νεοφερμένος

Η Maria Sgl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κως (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ευχαριστώ άπειρα παιδιά! Πραγματικά νιώθω ήδη πολύ καλύτερα που έμαθα για το πως έχουν τα πράγματα..:happy:

Όσο για την πρώτη ερώτηση που έθεσα foreverfreak, μου την έλυσε ήδη άλλος, το Σ.Ε.Ο. στην Αλεξ/πολη διαλύθηκε πριν 2 χρόνια.. :/: Αλλά anyway! Thank you για την άμεση απάντηση σου, με βοήθησες αρκετά! :D Δεν έχω ανέβει ακόμα Αλεξ/πολη αλλά όπως και να χει, καλώς σας βρήκα..!:P:)

Hristo όντως η καλή διάθεση μετράει και απο αυτήν έχω άπειρη, οπότε όλα comple:clapup: (Αλήθεια καλή η μπύρα?! Απο τιμές πώς πάμε;;)) Αααα! Σπουδάζεις ΜΒ ε; Η σχολή τί λέει, εργαστήρια κ μαθήματα γίνονται κανονικά; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Γεια σου ρε μπολια άξιε πρεσβευτή της πόλης που φοιτάς :P:P.
Όσο για τα μαγαζία μπύρα καλή να υπάρχει και η διάθεση (ροκ μέταλ κλπ κλπ) έρχεται απο μόνη της.(Είναι όπως τα λέει ο Κωνσταντίνος) :).
Γεια σου τρελε ποδοχωριανε:P:P...Πραγματικα ο δημαρχος πρεπει να μου δωσει τιμητικη διακριση:P!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

helen_r

Νεοφερμένος

Η helen_r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
κάποιες απορίες για την πόλη....
για όσουσ φοιτητές είναι ιατρική σχολή αλεξανδρούπολης ή στη μοριακή που είναι μαζί αυτά νομίζω πού τους συμφέρει να νοικιάσουν σπίτι?
Νέα χιλή ή στην αλεξανδρούπολη κέντρο? και απ'ο το κέντρο με λεωφορείο πόση ώρα κάνει μέχρι το πανεπιστημιακό νοσοκομείο της Αλεξανδρούπολης?
η πόλη έχει αρκετά μαγαζιά?
ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
κάποιες απορίες για την πόλη....
για όσουσ φοιτητές είναι ιατρική σχολή αλεξανδρούπολης ή στη μοριακή που είναι μαζί αυτά νομίζω πού τους συμφέρει να νοικιάσουν σπίτι?
Νέα χιλή ή στην αλεξανδρούπολη κέντρο? και απ'ο το κέντρο με λεωφορείο πόση ώρα κάνει μέχρι το πανεπιστημιακό νοσοκομείο της Αλεξανδρούπολης?
η πόλη έχει αρκετά μαγαζιά?
ευχαριστώ
Ναι, η πολη φυσικα και εχει αρκετα μαγαζια... Ας μην ξεχναμε πως μιλαμε για την πρωτευουσα του Εβρου:D!!
Για οποιονδηποτε φοιτητη, ανεξαρτητα που εχει περασει (και το παιδαγωγικο, μαζι με των νηπιαγωγων στη χιλη ειναι), θα ηταν σιγουρα καλυτερο να βρει σπιτι στο κεντρο... Μην πεσεις κι εσυ στην παγιδα που πεφτουν οι περισσοτεροι πρωτοετεις!! Απο τη δικια σας σχολη, το λεωφορειο κανει ενα μισαωρο πανω-κατω (οκ, μπορει και λιγοτερο), γιατι ειναι μακρια!! Δε σε συμφερει ομως να μεινεις στη χιλη, γιατι αν εισαι ανθρωπος του εξω, θα χαλασεις ολα σου τα λεφτα για να γυριζεις το βραδυ με ταξι στη χιλη... Οποτε, με του που βγουν οι βασεις, φυγε κατευθειαν και ψαξε σπιτι στο κεντρο!! Για ο,τι αλλο χρειαστεις, εμεις ειμαστε εδω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Danai!

Νεοφερμένος

Η Danai! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Μαγαζια με ροκ και εναλλακτικη διαθεση θα βρεις πολλα, οποιαδηποτε ωρα της ημερας... Τωρα μεταλαδικο υπηρχε ενα (το ντεζαβου), αλλα απ'οσο ξερω εχει κλεισει!! Παρολα αυτα ομως, το κενο του αναπληρωνει το ραχατι... Παντως κι εγω που δεν ειμαι καθολου των μπουζουκιων και των κλαμπς περναω υπεροχα!! Ειμαι σιγουρος πως θα την αγαπησεις την πολη και θα περασεις πολυ καλα... Μη φοβασαι τιποτα!!

Αν είναι έτσι θα περάσω τέλεια !!! :clapup::clapup::clapup: Άντε και σε ένα μήνα κι εγώ Αλεξανδρούπολη :D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Narcissa

Νεοφερμένος

Η Narcissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
περασα στη μοριακη βιολογια αλλα εχω μπερδευτει πολυ με το θεμα της αστικης συγκοινωνιας..καταρχην ποιο λεωφορειο συμφερει να παιρνω,αυτο που λεει πανεπιστημια η αυτο που λεει νοσοκομειο?και ποσο κοστιζει το εισητηριο για εναν φοιτητη?τι δρομολογια εχουν τα λεωφορεια αυτα? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

namaste

Νεοφερμένος

Η namaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
περασα στη μοριακη βιολογια αλλα εχω μπερδευτει πολυ με το θεμα της αστικης συγκοινωνιας..καταρχην ποιο λεωφορειο συμφερει να παιρνω,αυτο που λεει πανεπιστημια η αυτο που λεει νοσοκομειο?και ποσο κοστιζει το εισητηριο για εναν φοιτητη?τι δρομολογια εχουν τα λεωφορεια αυτα? :worry:

Απ' όσο ξέρω και τα 2 λεωφορεία κάνουν το ίδιο δρομολόγιο οπότε παίρνεις όποιο πετύχεις, τα φοιτητικά εισιτήρια κοστίζουν 80 λεπτά, ( τα προηγούμενα χρόνια ήταν δωρεάν, φέτος δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει, χθες στο αστικό για να πάω στη σχολή πλήρωσα ενώ στο γυρισμό όχι, ένας οδηγός μας είπε οτι η μετακίνηση είναι δωρεάν...) Για τα δρομολόγια τις καθημερινές έχει κάθε 15 λεπτά, ενώ Σ/Κ και αργειες κάθε 30 λεπτά (δεν τα τηρούν πάντα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Narcissa

Νεοφερμένος

Η Narcissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
thanks για τις πληροφοριες! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Χειμώνα και άνοιξη την έχω επισκεφτεί ελάχιστα την πόλη οπότε δεν πολυξέρω πως είναι τα πράγματα τότε. Πάντως το καλοκαίρι ΦΥΣΑΕΙ! Μαζεύει τρελό κόσμο :P

άνοιξη το κλίμα είναι πιο εύθυμο,χειμώνα ερημιά..αλλά και πάλι,ζωή έχει..το κακό με την αλεξανδρούπολη είναι ότι στα περισσότερα στέκια μαζεύονται μαθητες και μετά τι να διαλέξουν οι φοιτητές? :P στριμώχνονται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christidim

Νεοφερμένος

Η Dimitra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξάνδρεια (Ημαθία). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Αν δεν βρεις σπίτι στο κέντρο,ποια είναι η καλύτερη κοντινή περιοχή για να νοικιάσεις;Πως βρίσκεις τα σπίτια προς ενοικίαση χωρις μεσολάβηση μεσιτικού γραφείου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βασιλική1997

Νεοφερμένος

Η Βασιλική1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γεια σας!
Το θέμα απευθύνεται σε όσους είναι ήδη φοιτητές στην Αλεξανδρούπολη, ή σε όσους πέρασαν φέτος στην πόλη αυτή!!
Ποια περιοχή βρίσκεται κοντά στο κέντρο και παράλληλα βολεύει η συγκοινωνία για τις σχολές;;; Η ζωή στην πόλη γενικά έχει υψηλό κόστος;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steve391242

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Τα ενοικια απο οτι μου εχουν πει (γιατι εγω ειμαι απο εδω και μενω με τους γονεις μου) ειναι καπως ακριβα συγκριτικα με αλλες πολεις. Βρισκεις βεβαια σε ολες τις τιμες.
Το λεωφορειο που παει στις σχολες ( το ιδιο παιρνουμε και για τα 4 τμηματα της πολης ) περσι ηταν ανα μιση ωρα δωρεαν ενα δρομολογιο αποκλειστικα φοιτητικο (μονο αν εδειχνες πασο εμπαινες τζαμπα) αλλιως μπορεις να παιρνεις και αυτο του νοσοκομειου ( ανα μιση ωρα και αυτο, 60 λεπτα το εισητηριο νομιζω). Κυκλοφορει μονο στην λεωφορο δημοκρατιας (ψαξε χαρτες) και παει απο ανατολικο ακρο της πολης προς το δυτικο οπου ειναι και οι σχολες. Νομιζω ειναι 4χλμ παιδαγωγικο και νηπιαγωγων και 6χλμ ιατρικη μοριακη., οποτε κανει κανενα 20λεπτο με 25λεπτο μεχρι να γεμισει κοσμο στις στασεις και να φτασει. Επειδη ειμαστε γενικα πολλοι φοιτητες και τα λεωφορεια μονα,ειδικα τα φοιτητικα τα δρομολογια για να τα προλαβεις το πρωι θα πρεπει να πηγαινεις στις στασεις ανατολικοτερα.
Το τετραγωνο λεωφορος δημοκρατιας-14ης μαιου-καβυρη ειναι το πιο κεντρικο, και τα μαγαζια ειναι εκει γυρω. Οι καφετεριες ειναι γενικα απο δημοκρατιας και κατω, προς την θαλασσα.

Ο,τι αλλο θες ρωτα.! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrMimi

Νεοφερμένος

Η DrMimi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Για μεταφορά Αθήνα αλεξανδρουπολη τι είναι πιο οικονομικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Για μεταφορά Αθήνα αλεξανδρουπολη τι είναι πιο οικονομικό;
αεροπλανο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrMimi

Νεοφερμένος

Η DrMimi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Δηλαδή από τιμές πως πάει το θέμα? Επίσης άμα έχει πάει κάποιος να βρει σπίτι ας μου πει πως τα είδε τα πράγματα εκεί:redface::P επάνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Δηλαδή από τιμές πως πάει το θέμα? Επίσης άμα έχει πάει κάποιος να βρει σπίτι ας μου πει πως τα είδε τα πράγματα εκεί:redface::P επάνω

Μην ανχωνεσε,και σπιτι θα βρεις οπως το θες και η πολη ειναι πολυ ωραια.Θα περασεις καλα.Καλες σπουδες σου ευχομαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ira1123

Νεοφερμένος

Η Ira1123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
DrMimi πολύ φθηνές πτήσεις, γενικά, έχει η Ryan Air. Αρκεί να σου αρκεί μια βαλίτσα των 10 κιλών και ένα μικρό τσαντάκι τα οποία θα πάρεις μαζί σου πάνω στο αεροπλάνο. Αλλιώς πρέπει να κλείσεις (οπωσδήποτε νωρίτερα) εισιτήριο με επιπλέον βαλίτσα (νομίζω 15 κιλά) την οποία την παραδίδεις πριν επιβιβαστείς στο αεροπλάνο. Οι τιμές όμως για την επιπλέον βαλίτσα είναι σχετικά ακριβές...
Επίσης έχει σημασία η χρονική στιγμή που κλείνεις το εισιτήριο. Αν κλείσεις πολύ νωρίς, πχ νωρίτερα από 3 μήνες, ή πολύ αργά, πχ 1 μέρα πριν την πτήση, θα σου βγει πολύ πιο φθηνό απ'ότι στο διάστημα 1 μήνα - 1 βδομάδα πριν την πτήση. Εγώ για παράδειγμα πλήρωσα 30 ευρώ για να πάω Γερμανία, επειδή έκλεισα το εισιτήριο 5 μήνες νωρίτερα, και σχεδόν 200 ευρώ για να γυρίσω, επειδή έκλεισα το εισιτήριο 3 βδομάδες πιο πριν. (τότε που έκλεισα το "πήγαινε" δεν ήξερα ακόμα πότε θα γυρνούσα)
Να περιμένεις ότι τα εισιτήρια πριν το Πάσχα και τα Χριστούγεννα θα είναι πιο ακριβά γιατί η ζήτηση είναι μεγαλύτερη.
Ρίξε μια ματιά στην ιστοσελίδα της εταιρίας γιατί δεν θυμάμαι περισσότερες λεπτομέρειες. Η EasyJet είναι παρόμοια οικονομική εταιρία αλλά δεν ξέρω αν έχουν πτήσεις εντός Ελλάδας..
Btw πέρασα και 'γω Αλεξανδρούπολη αλλά στο τμήμα μορ. βιολογίας & γενετικής... Καλή μας αρχή λοιπόν ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StefaniaR

Νεοφερμένος

Η StefaniaR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
DrMimi πολύ φθηνές πτήσεις, γενικά, έχει η Ryan Air. Αρκεί να σου αρκεί μια βαλίτσα των 10 κιλών και ένα μικρό τσαντάκι τα οποία θα πάρεις μαζί σου πάνω στο αεροπλάνο. Αλλιώς πρέπει να κλείσεις (οπωσδήποτε νωρίτερα) εισιτήριο με επιπλέον βαλίτσα (νομίζω 15 κιλά) την οποία την παραδίδεις πριν επιβιβαστείς στο αεροπλάνο. Οι τιμές όμως για την επιπλέον βαλίτσα είναι σχετικά ακριβές...
Επίσης έχει σημασία η χρονική στιγμή που κλείνεις το εισιτήριο. Αν κλείσεις πολύ νωρίς, πχ νωρίτερα από 3 μήνες, ή πολύ αργά, πχ 1 μέρα πριν την πτήση, θα σου βγει πολύ πιο φθηνό απ'ότι στο διάστημα 1 μήνα - 1 βδομάδα πριν την πτήση. Εγώ για παράδειγμα πλήρωσα 30 ευρώ για να πάω Γερμανία, επειδή έκλεισα το εισιτήριο 5 μήνες νωρίτερα, και σχεδόν 200 ευρώ για να γυρίσω, επειδή έκλεισα το εισιτήριο 3 βδομάδες πιο πριν. (τότε που έκλεισα το "πήγαινε" δεν ήξερα ακόμα πότε θα γυρνούσα)
Να περιμένεις ότι τα εισιτήρια πριν το Πάσχα και τα Χριστούγεννα θα είναι πιο ακριβά γιατί η ζήτηση είναι μεγαλύτερη.
Ρίξε μια ματιά στην ιστοσελίδα της εταιρίας γιατί δεν θυμάμαι περισσότερες λεπτομέρειες. Η EasyJet είναι παρόμοια οικονομική εταιρία αλλά δεν ξέρω αν έχουν πτήσεις εντός Ελλάδας..
Btw πέρασα και 'γω Αλεξανδρούπολη αλλά στο τμήμα μορ. βιολογίας & γενετικής... Καλή μας αρχή λοιπόν ;)

Δεν νομίζω ότι η Ryanair πάει Αλεξανδρούπολη που το είδες??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top