Φοιτητική ζωή στην Αθήνα

Armark

Νεοφερμένος

Ο Armark αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορω να κανω μονο 2 έτη μετα απο την χρονια που εδωσα πανελληνιες οποτε τωρα δεν μπορω. Το εχω εξακριβώσει.
Τη στιγμή που το θέμα σου είναι η πόλη νομίζω καλό θα ήταν να προσπαθήσεις να κάνεις δραστηριότητες που θα σε τραβάνε να μείνεις στην Αθήνα. Μέσα από τις δραστηριότητες αυτές και από τη σχολή θα γνωρίσεις άτομα που επίσης θα κάνουν τη διαμονή πιο ευχάριστη. Προσπάθησε να είσαι συνεπής στις σπουδές σου να τις ολοκληρώσεις, ούτως ή άλλως αν είναι 4ετης έχεις ακόμα 2.5 χρόνια. Η Αθήνα είναι πολύ δύσκολη πόλη για όσους έρχονται από άλλες πόλεις ή την λατρεύουν, τη στιγμή που είναι το αντικείμενο που θέλεις να ακολουθήσεις απλά προσπάθησε να προσαρμοστείς. Αν δεν σου αρέσει η σχολή σου αλλάζει η κατάσταση, αλλά μετά γίνεται ειδικότερη περίπτωση.
 

tasoss

Νεοφερμένος

Ο tasoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
ρε παιδια δεν μαζευομαστε μετα την καραντινα για κανενα καφεδακι εμεις οι φοιτητες της αθηνας?
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Hello κοσμε ,

Οσοι ψάξατε πρόσφατα σπίτι Αθηνα μπορείτε να μου πείτε τι παίζει με τις τιμες;
Που αξίζει να ψάξω ;

Υπάρχουν σπίτια μέχρι 300€; , γιατί απο οτι εχω καταλάβει τα ποσά που δίναμε το 2014 για μεγαλα σχετικά σπιτια κιόλας ειναι όνειρο απατηλό πλέον.

Thanks ♥️
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
@Alizoula2
Δυστυχώς και Αθήνα μέχρι πρότινος επικρατούσε κόλαση με τις τιμές, στις κλασσικές φοιτητοπεριοχές (Ιλίσια,Ζωγράφου,Καισαριανή,Παγκράτι,Αμπελόκηπους/Πανόρμου).
Μιλάμε για 400Ε για μία τρύπα. Πέρα από χρόνο όμως που ίσως χάσεις, ασφαλώς και να ψάξεις και εκεί.

Δεν ξέρω στην μετα-κοροναϊού εποχή, αλλά φαντάζομαι θα μπορείς να βρεις φθηνότερα Γαλάτσι, Περιστέρι (Δυτικά), Αγ.Δημήτριο, Ηλιούπολη.
Ορισμένοι προτιμούν και Κυψέλη/Καλλιθέα, προσωπικά δεν μου γέμισαν ποτέ το μάτι, υπερβολικά πυκνοκατοικημένες.
Γενικά η λογική λέει εάν έχεις το μετρό κοντά, είσαι καλά, για δεδομένα Αθήνας.
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Όπου έχει μετρό κοντά, οι τιμές είναι στον Θεό...
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
@Ryuzaki αυτά ακούω και εγω και αγχώνομαι.
Εχει παραγίνει το κακο.
Εγω το 14' νοικιαζα σπιταρονα Θεσσαλονίκη με 300€ .
Γενικά μπορούσες να βρεις παρα πολυ καλα σπίτια με 250 -300€.
300€ ηταν κι πολλα.
Το ίδιο φίλοι/ γνωστοί μου Αθήνα.

Τώρα απο όλους ακούω/διαβάζω οτι αυτές οι τιμες δεν υπάρχουν ούτε για τρύπες.
Θεσσαλονίκη οσοι φύγαμε ειδαμε τα σπίτια μας να νοικιάζονται 50+.

Γι αυτό και στην Αθηνα πολλοί καταφεύγουν σε κακοφημες ( αλλα οχι πραγματικά επικίνδυνες) περιοχές η σε περιοχές μακρια απο το κέντρο.

Πολλοί τα δινουν και μαύρα τα λεφτά .

Ελπίζω να μαι τυχερή και να πεσω σε καλους ανθρώπους.
Βασικα θα ψάχνω μεχρι να βρω κατι σε λογική τιμή.
Κοντά 400αρι δεν δινω σε καμια περίπτωση.😡
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εξαρτάται τι εννοούμε μακριά από το κέντρο παιδιά...
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
@Alizoula2 Σκέφτεσαι το ενδεχόμενο να βρεις φίλες/ους για συγκατοίκηση για να βγει πιο οικονομικά; Γενικά, στην Καισαριανή και στις γύρω περιοχές έχουν τσιμπηθεί αρκετά οι τιμές, και, μάλιστα, στην μετά-καραντίνας εποχή έχουν παραμείνει εκεί, χωρίς κάποια πτωτική διάθεση. :Ρ
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,819 μηνύματα.
Θες να είσαι πιο κοντά από το κέντρο; Σκέφτηκες καθόλου τις περιοχές Αιγάλεω Κορυδαλλό και Νίκαια τώρα που άνοιξε το μετρό εκεί; Υπάρχουν σχετικά μεγάλα σπίτια με λογικά ενοίκια που το έψαξα λίγο.
 

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ολα εγιναν λογω airbnb. Σιγα σιγα ξεφουσκωνουν και τα ενοικια. Ψαξε σε Παγκρατι, Αμπελοκηπους, Πανορμου, Ζωγραφου, Αιγαλεω και τελσυταια Κυψελη.

Εχουν δικιο τα παιδια αλλα νομιζω πλεον τα πραγματα ειναι πιο αισιοδοξα και δεν χρειαζεται απογοητευση. Απλα να βρεις μια φιλη να μεινεις Αθηνα γιατι θα χρειαστεις χρονο
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,658 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ παρα πολύ όλους !

Εχω που να μείνω μέχρι να βρω σπίτι , παλι καλα.
Και εγω νομίζω με το δεύτερο κύμα που έρχεται θα θέλουν να τα νοικιάσουν πλεον.

κορυδαλλός μου φαίνεται παρα πολυ μακριά απο το κέντρο.
Ξερω έχει πλεον μέτρο αλλα κι παλι.
Αν δεν βρω κατι στο κέντρο θα αρχίσω να απομακρύνομαι.
Πάντως θα αργήσω σχετικά να ψάξω , πραγμα που μαλλον δυσχεραίνει την ολη κατάσταση😅
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Θα το αναφέρω και αργότερα, αλλά όσοι γνωρίζουν ότι περνάνε στην περιοχή προτίμησής τους, καλό είναι να ψάξουν σπίτι σύντομα και να μην περιμένουν την ανακοίνωση των Βάσεων, καθώς τότε θα γίνει χαμός, και θα φύγουν πολύ γρήγορα τα διαθέσιμα διαμερίσματα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top