Φοιτητική ζωή στην Αθήνα

Αγγελική!!!

Δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 727 μηνύματα.
Διαβάζω, διαβάζω αυτά που γράφετε και νομίζω ότι ζω σε άλλη Αθήνα από αυτή που περιγράφετε... Και εγώ απο επαρχία είμαι και σπουδάζω Αθήνα και πραγματικά τα περισσότερα που έχω να πω είναι θετικά...
Αυτό για τις παρέες ότι είναι κλειστές και σνομπ κλπ κλπ δεν ισχύει ούτε στο ελάχιστο, τουλάχιστον στην περίπτωσή μου και στο τμήμα που σπουδάζω. Ειδικά στο πρώτο έτος θα γνωρίσει ο πρωτοετής τόοοοσα πολλά άτομα που είτε θέλει είτε όχι σίγουρα θα βρει κάποιον να ταιριάξει.
Το σπίτι και τις συγκοινωνίες τα επιλέγεις εσύ (αν δεν είσαι απο Αθήνα) οπότε μπορείς να βρεις τις κατάλληλες συνθήκες για εσένα!
Και γενικά μην ανησυχείτε πολύ για το πώς θα έρθουν τα πράγματα! Να δείτε μετά το πρώτος έτος δεν θα θέλετε να σπουδάσετε σε άλλη πολη!
Μην παρεξηγηθώ δεν λέω ότι δεν έχει και τα αρνητικά της η Αθήνα, αλλά αν κάνεις τις σωστές επιλογές (σπίτι, φίλοι, βόλτες) δεν θα βλέπεις κανένα απο τα αρνητικά της!
Enjoy it!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Δεν κατάλαβα ποτέ σε αυτό το φόρουμ για ποιο λόγο "ανάβουν" τα αίματα σχετικά με ανούσιες συγκρίσεις. Ελλάδα δεν είναι μόνο η Αθήνα για...σπουδές και γνωριμίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efi1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Efi1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Καλησπέρα σας. Παρακολουθώ το νήμα μέρες, διότι και εγώ αναμένω να περάσω Αθήνα. Το πρώτο που έχω να πω, είναι πως ορισμένοι εδώ μέσα διατυπώνουν απόψεις γενικευμένες, και πολλοί ξεχνούν τη σχετικότητα των πραγμάτων. Πλέον, περισσότερο από ποτέ, όλα είναι σχετικά, και οι συγκερασμοί που κάνουν ορισμένοι είναι ανούσιοι και ανεδαφικοί. Μάλλον ξεχνάτε ότι μιλάτε για μια πόλη όπου φιλοξενούνται χιλιάδες φοιτητές, και κατοικούν εκατομμύρια κατοίκων.Αυτά επ' αυτού.!
-Το θέμα μου έχει ως εξής. Επειδή, όπως είπα αναμένεται εκτός εξαιρετικών εξαιρέσεων(να φτάσει η νομική Κομοτηνής ή η ψυχολογία Ρεθύμνου τα 16.103!) σκέφτομαι να μεταβώ στην Αθήνα νωρίτερα από την ανακοίνωση των βάσεων, με σκοπό να έχω μεγαλύτερη ευκαιρία να βρω κάποιο σπίτι σε καλύτερη τιμή και ποιότητα από ότι να πήγαινα το Σεπτέμβρη. Ισχύει τέτοια λογική. Ποία είναι η άποψη σας? Έχει νόημα να πάω νωρίτερα να νοικιάσω? Πέρσι πάντως που είχα περάσει Θεσσαλονίκη και πήγα μετά τις 5/9 και δυσκολεύτηκα αρκετά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Πάντως παιδιά εγώ όταν πήγα Λάρισα να σπουδάσω, δεν πήγα για να γνωρίσω Λαρισαίους,Σαλονικιούς,Πατρινούς κλπ πήγα να γνωρίσω τους συμφοιτητές μου. Δεν με ενδιέφερε από το που ήταν ο άλλος ούτε σχημάτιζα τη γνώμη μου γι'αυτόν βάση του από που είναι. Δεν τους έβλεπα ως επαρχιώτες/βλάχους/whateva αλλά σαν παιδιά που σπουδάζουν στην ίδια σχολή με μένα. Το ίδιο σκεπτικό είχαν και τα υπόλοιπα παιδιά που ήταν από Αθήνα.

Βέβαια, παρατήρησα ότι αρκετά παιδιά που ήταν από άλλες πόλεις μας λέγαν πρωτευουσιάνους, Αθηνέζους, "Αθηναίους" (υποτιμητικά) χωρίς να έχουμε μπει σε φάση σύγκρισης, ούτε καν υποτίμησης της Λάρισας. Τότε κατάλαβα ότι οι επαρχιώτες μπαίνουν στη διαδικασία σύγκρισης με την Αθήνα και βγάζουν κόμπλεξ μ'αυτή. (χωρίς να υπάρχει λόγος να νιώθουν κομπλεξικά)

Η επαρχία ασχολείται με την Αθήνα όχι το αντίστροφο. Σκεφτείτε το.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Μην τους ακούτε τους πυροβολημένους από πάνω. Η Αθήνα (και ιδιαίτερα οι Αθηναίοι) είναι όντως χάλια.

Πηγή.

ΥΓ: Το ότι πιστέψατε άρθρο από την φρικηπαίδεια λέει πολλά για την ευφυΐα σας. Πραγματικά σας οικτίρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

sofsme

Νεοφερμένος

Η sofsme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Γεια σας,
Περνώ άνετα Αθήνα, ΕΚΠΑ στη σχολή της πρώτης μου επιλογής. Τελευταία ψάχνομαι να ακούσω γνώμες σχετικά με τη φοιτητική της ζωή. Μέχρι στιγμής η έκταση της και η τεράστια ποικιλία που προσφέρει μ'αρεσαν. Όμως διάβασα και σε άλλα forum ότι είναι αρκετά πιο δύσκολο να κάνεις και να διατηρήσεις φιλίες εκεί, επειδή οι περισσότεροι φοιτητές που ζουν εκεί είναι ντόπιοι και διατηρούν τις προηγούμενες παρέες τους, με αποτέλεσμα να δημιουργούνται κλίκες. Είμαι από επαρχία και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τις γνωριμίες μου η με την κοινωνικοποίηση μου, ωστόσο η άποψη που διάβασα σε ένα ποστ από ένα φοιτητή τα παρουσίαζε όλα μαύρα. Μάλιστα έλεγε ότι δε ζεις καν φοιτητική ζωή, τα πρόσωπα που βλεπεις στις εξόδους σου είναι άγνωστα και διαφορετικής ηλικίας, ενώ αντίθετα αν είσαι Πάτρα βλέπεις μόνο φοιτητόκοσμο.
Εσείς τι λέτε; Ακόμα η άποψη παιδιών που σπουδάζουν Αθήνα και είναι από επαρχία θα με βοηθούσε.
Οι καλύτεροι μου φίλοι έχουν περάσει σε διαφορετικές πόλεις και φυσικά θα ήθελα να κάνω και καινούριες γνωριμίες. Λίγες φίλες μου μόνο θα είναι Αθήνα και σε διαφορετικά Πανεπιστήμια.
Ποια σχολη δηλωσες στην Αθηνα ; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μην τους ακούτε τους πυροβολημένους από πάνω. Η Αθήνα (και ιδιαίτερα οι Αθηναίοι) είναι όντως χάλια.

Πηγή.

ΥΓ: Το ότι πιστέψατε άρθρο από την φρικηπαίδεια λέει πολλά για την ευφυΐα σας. Πραγματικά σας οικτίρω.

Θα σου συνιστούσα τον οίκτο σου να τον κρατήσεις για τον εαυτό σου. Σίγουρα δεν ισχυριζόμαστε ότι έχουμε το υψηλότερο IQ στον πλανήτη αλλά σε διαβεβαιώνω ότι δεν είναι ραδικιού. Ασφαλώς και δεν πήραμε σοβαρά το άρθρο αλλά μάθε κι εσύ να γράφεις σωστά όταν θέλεις να υπονοήσεις ότι δεν πιστεύεις κάτι αλλά το γράφεις για πλάκα. Βάλε τις επίμαχες λέξεις μέσα σε εισαγωγικά ("πυροβολημένους"), βάλε καμιά σχετική φατσούλα (:P, :laugh: ), έκφασέ το καλύτερα. Για να μπορούμε να συνεννοηθούμε βρε αδερφέ! Και στο κάτω-κάτω της γραφής, γιατί να πιστέψεις εσύ ότι εμείς θεωρήσαμε αληθινό το άρθρο και να μην πιστέψουμε εμείς ότι εσύ το θεωρείς ως τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Ασφαλώς και δεν πήραμε σοβαρά το άρθρο αλλά μάθε κι εσύ να γράφεις σωστά όταν θέλεις να υπονοήσεις ότι δεν πιστεύεις κάτι αλλά το γράφεις για πλάκα. Βάλε τις επίμαχες λέξεις μέσα σε εισαγωγικά ("πυροβολημένους"), βάλε καμιά σχετική φατσούλα (:P, :laugh: ), έκφασέ το καλύτερα. Για να μπορούμε να συνεννοηθούμε βρε αδερφέ!
Έτσι θα το προδώσω αμέσως όμως και θα είναι λιγότερο αστείο.

Και στο κάτω-κάτω της γραφής, γιατί να πιστέψεις εσύ ότι εμείς θεωρήσαμε αληθινό το άρθρο και να μην πιστέψουμε εμείς ότι εσύ το θεωρείς ως τέτοιο.
Γιατί τσεκάρουμε την αξιοπιστία των πηγών πριν βγάλουμε συμπεράσματα. Αλλιώς δεν θα είχαν νόημα ύπαρξης το κουλούρι, το onion, η uncyclopaedia και και και...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Καλησπερα.Θα προσπαθησω να ειμαι οσο μπορω αντικειμενικος και ψυχραιμος.Ειμαι απο επαρχια και περυσι περασα στην μεγαλη πολη.Οντως ειναι αρκετα δυσκολο να κανεις καλες παρεες που θα ειστε κατι παραπανω απο γνωστοι που απλα νυχτοπερπατουν μαζι το σαββατοβραδο. αλλα εκει που θα ξενερωσεις τελειως ειναι με τα παιδια που μεγαλωσαν,σπουδαζουν και θα γερασουν στην Αθηνα.Πρωτον και κυριον μενουν με τον μπαμπα και την μαμα που σημαινει οτι βρισκονται σε εντελως διαφορετικο mood απο εναν φοιτητη ο οποιος μενει μονος του , πρεπει να αυτοσυντηρηθει να φαει να κανει να ρανει κτλπ.Αυτα τα παιδια απλα μπενουν στο σπιτι και ολα ειναι οπως στο λυκειο.Για εμενα, μπορει να ακουστει υπερβολικο αλλα δεν ειναι φοιτητες με ολη την σημασια της λεξης.Απλα εκει που πηγαιναν στο λυκειο τωρα περνουν ενα μεγαλο τρενο(που το λενε μετρο) και πηγαινουν στο πανεπιστημιο.Οπως γινεται κατανοητο εχουν ηδη τι δικη τους ζωη (μαζι και τους φιλους απο το λυκειο που ως γνησιοι αθηναιοι περασαν κ αυτοι στην πολη τους φυσικα, ισως και γκομενους/γκομενες) και οι περισσοτεροι (οχι ολοι) δεν ψηνονται και πολυ να κανουν εντελως διαφορετικες παρεες.Επιπλεον επειδη εχουν μεγαλωσει διαφορετικα και σε τελειως διαφορετικους ρυθμους ζωης οι περισσοτεροι εχουν διαφορετικο τροπο σκεψης και κοσμοθεωρια.Εκτος ομως απο τα παιδια της Αθηνας θα σε ξενερωσει πιστευω αρκετα οι μεγαλες αποστασεις και οι μετακινησεις που θα πρεπει να κανεις για τις εξοδους σου κτλπ.Θα ξεκινας μινιμουμ μιση ωρα πριν για να εισαι στην ωρα σου στο μαγαζι και εδω ειναι το καλυτερο....η θα φυγεις στις 1.30 με το τελευταιο μετρο ή στις 6 το πρωι.Απιστευτο σπασιμο αυτη η κατασταση με το μετρο αλλα αν βγεις στην περιοχη σου θα το γλιτωσεις.Παμε τωρα στα θετικα.Ενα απο τα πολυ θετικα της Αθηνας που θα το βρεις μονο σε αυτη και στην συμπρωτευουσα ειναι τα μαγαζια για ΟΛΑ τα γουστα.Οσο κι αν περιεργη και αντισυμβατικη μουσικη και να ακους , οσο και περιεργο στυλακι να εχεις αν ψαξεις σιγουρα θα βρεις το μερος που θα νιωθεις ανετα.Αυτο δεν νομιζω να το παρεχει καμια αλλη πολη.Ενα ακομα θετικο ειναι οτι επειδη ειναι τεραστια πολη το πανεπιστημιο δεν ειναι εξω απο αυτη (οπως σχεδον σε ολες τις επαρχιακες) και υπαρχουν σπιτια αρκετα κοντα στη σχολη που σημαινει οτι δεν θα χρειαζεται να περνεις λεωφορεια κτλπ αλλα θα πηγαινεις με τα ποδια.Επιπροσθετα την Αθηνα δεν θα την βαρεθεις ποτε.Αυτο νομιζω πως δεν θα το γλιτωσεις σε μια επαρχιακη πολη.Γενικα υπαρχουν θετικα κ αρνητικα κ δν ειναι ολα μονοδιαστατα αλλα για εμενα η αθηνα δεν προσφερεται για μια "φυσιολογικη" φοιτητικη ζωη.Ο τελειος συνδυασμος πιστευω ειναι η Θεσσαλονικη.
ΥΓ.1 Προσπαθησε να κανεις παρεα με παιδια απο την επαρχια για να καταλαβαινει ο ενας τις αναγκες του αλλου.
ΥΓ.2 Η αποψη μου κ αυτα που εγραψα παραπανω ειναι σαφως υποκειμενικα και καλο θα ηταν να παρεις κ αλλες γνωμες.
ΥΓ.3 Καλη φοιτητικη ζωη!!!!
Αιντέεεεεεεεε. Ναι λες και εμείς που περάσαμε στην πόλη μας αρνηθήκαμε να κάνουμε παρέες στο πανεπιστήμιο γιατί είπαμε "γνωστούς έχω εδώ τι να τους κάνω και στη σχολή". Επειδή μπορεί εσύ να έπεσες σε τίποτα σνομπαρίες ξέρω γω δεν χρειάζεται να τσουβαλιάζεις όλο τον κόσμο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Πάντως αυτό που αναφέρει η Φρικιπαίδεια, πως πολλοί κάτοικοι Αθηνών έχουν καταγωγή από κάποιο άλλο μέρος της Ελλάδας, είναι αλήθεια. Συνήθως κάποιος παππούς άφησε το χωριό και πήγε στην Αθήνα.
Οπότε αυτοί που είναι σνομπ ας χαλαρώσουν λίγο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Πάντως αυτό που αναφέρει η Φρικιπαίδεια, πως πολλοί κάτοικοι Αθηνών έχουν καταγωγή από κάποιο άλλο μέρος της Ελλάδας, είναι αλήθεια. Συνήθως κάποιος παππούς άφησε το χωριό και πήγε στην Αθήνα.
Οπότε αυτοί που είναι σνομπ ας χαλαρώσουν λίγο. :P
Χχαχαχαχαχαα τώρα με θύμησες συζήτηση μαρινέλας ζουμπολίας για τον παππού τον πρόξενα/μανάβη. :hehe:

(sorry για το οφφ δεν άντεξα. :hehe:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ματθαιος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ματθαιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Αιντέεεεεεεεε. Ναι λες και εμείς που περάσαμε στην πόλη μας αρνηθήκαμε να κάνουμε παρέες στο πανεπιστήμιο γιατί είπαμε "γνωστούς έχω εδώ τι να τους κάνω και στη σχολή". Επειδή μπορεί εσύ να έπεσες σε τίποτα σνομπαρίες ξέρω γω δεν χρειάζεται να τσουβαλιάζεις όλο τον κόσμο. :P

Δεν τσουβαλιασα κανεναν.Παρεθεσα την δικια μου εμπειρια. Η απαντηση εχει ερθει απο το μηνυμα που σχολιασες .

ΥΓ.2 Η αποψη μου κ αυτα που εγραψα παραπανω ειναι σαφως υποκειμενικα και καλο θα ηταν να παρεις κ αλλες γνωμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Δεν τσουβαλιασα κανεναν.Παρεθεσα την δικια μου εμπειρια. Η απαντηση εχει ερθει απο το μηνυμα που σχολιασες .

ΥΓ.2 Η αποψη μου κ αυτα που εγραψα παραπανω ειναι σαφως υποκειμενικα και καλο θα ηταν να παρεις κ αλλες γνωμες.
Είσαι υπερβολικός και παρουσίασες τα παιδιά των μεγάλων πόλεων λες και ζουν σε άλλον πλανήτη. Δεν λέω μπορεί εσύ να έτυχε να πέσεις σε τέτοια άτομα αλλά η πλειοψιφία όταν πάει στο πανεπιστήμιο δεν είναι στην ίδια σχολή με την παρέα του ας πούμε εκεί γνωρίζεις άλλα άτομα και κάνεις πολλές γνωριμίες. Εγώ σε αυτά στάθηκα γιατί θεωρώ την γνώμη σου υπερβολική. Κανείς δεν νοιάζεται από που είναι ο καθένας εκεί μέσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ματθαιος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ματθαιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Είσαι υπερβολικός και παρουσίασες τα παιδιά των μεγάλων πόλεων λες και ζουν σε άλλον πλανήτη. Δεν λέω μπορεί εσύ να έτυχε να πέσεις σε τέτοια άτομα αλλά η πλειοψιφία όταν πάει στο πανεπιστήμιο δεν είναι στην ίδια σχολή με την παρέα του ας πούμε εκεί γνωρίζεις άλλα άτομα και κάνεις πολλές γνωριμίες. Εγώ σε αυτά στάθηκα γιατί θεωρώ την γνώμη σου υπερβολική. Κανείς δεν νοιάζεται από που είναι ο καθένας εκεί μέσα.

Εγω ποτε δεν εγραψα οτι συναντησα κλικες και κλειστες παρεες και γενικα ρατσισμο μεταξυ επαρχιας-αθηνας.Αυτα ειναι σε αλλα μηνυματα.Ναι η πλειοψηφια των ατομων που συναντησα ειναι απο αλλο πλανητη.Δεν ξερω ισως εχω εγω το προβλημα.Αυτη ειναι η εμπειρια μου κ αυτη παρεθεσα.Εσυ μπορεις να θεωρεις τη γνωμη μου οτι θελεις, δικαιωμα σου, αλλα δεν ειναι ωραιο να μου καταλογιζεις πραγματα που δεν εγραψα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Efi1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Efi1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Ψάχνει κανείς αυτό το καιρό να νοικιάσει σπίτι στην Αθήνα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgalicious97

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olgalicious97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 281 μηνύματα.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Πάντως αυτό που αναφέρει η Φρικιπαίδεια, πως πολλοί κάτοικοι Αθηνών έχουν καταγωγή από κάποιο άλλο μέρος της Ελλάδας, είναι αλήθεια. Συνήθως κάποιος παππούς άφησε το χωριό και πήγε στην Αθήνα.
Οπότε αυτοί που είναι σνομπ ας χαλαρώσουν λίγο. :P

Ναι, αυτό αληθεύει.
Εγώ, λ.χ., γεννήθηκα και ζω στην Αθήνα, αλλά έχω καταγωγή από τον Πύργο της Ηλείας. Και τι έγινε;
Βρε συναδέλφια, η χώρα μας μόνο ωραία μέρη έχει. Ο τόπος καταγωγής δεν αποτελεί δείκτη αυταξίας. Επίσης, ο σνομπισμός δεν έχει πατρίδα. Σνομπ ανθρώπους είναι δυνατο να συναντήσει κανείς/μία σε ολα τα μέρη της Ελλάδας, μεταξύ αυτών και στην Αθήνα.
Πρέπει να επικοινωνούμε με τους/τις συμφοιτητές/τριές μας χωρίς να βάζουμε το τοπικό κριτήριο.


Αυτός με την κόκκινη μπλούζα είναι ο Τσίπρας και η κοπέλα με το πράσινο είναι η σύντροφός του, η Περιστέρα Μπαζιάνα ή έχω παραισθήσεις λόγω της ζέστης;:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Georgesil

Νεοφερμένος

Ο Georgesil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Ειμαι πολυ άκυρος αλλα θελω να μ πει κάποιος πως να παω στο εκπα απο πειραια.ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
Ειμαι πολυ άκυρος αλλα θελω να μ πει κάποιος πως να παω στο εκπα απο πειραια.ευχαριστω

Ηλεκτρικό μέχρι Μοναστηράκι. Εκεί αλλάζεις γραμμή και πας στην μπλε γραμμή του Μετρό, προς Αεροδρόμιο. Κατεβαίνεις Ευαγγελισμό, κι απο εκεί περνάνε τα 250(αυτό σε πάει μες στην Πανεπιστημιούπολη), 608, 235, 220, 221 που σε ανεβάζουν προς Ζωγράφου-Ιλίσια που βρίσκεται η Πανεπιστημιούπολη. Επίσης νομίζω υπάρχει κι ένα express λεωφορείο από Πειραιά για Πανεπιστημιούπολη, Ε90 αν δεν κάνω λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Ειμαι πολυ άκυρος αλλα θελω να μ πει κάποιος πως να παω στο εκπα απο πειραια.ευχαριστω

Ηλεκτρικό μέχρι Μοναστηράκι. Εκεί αλλάζεις γραμμή και πας στην μπλε γραμμή του Μετρό, προς Αεροδρόμιο. Κατεβαίνεις Ευαγγελισμό, κι απο εκεί περνάνε τα 250(αυτό σε πάει μες στην Πανεπιστημιούπολη), 608, 235, 220, 221 που σε ανεβάζουν προς Ζωγράφου-Ιλίσια που βρίσκεται η Πανεπιστημιούπολη. Επίσης νομίζω υπάρχει κι ένα express λεωφορείο από Πειραιά για Πανεπιστημιούπολη, Ε90 αν δεν κάνω λάθος.

Ο πρώτος τρόπος που σου είπε ο συνάδελφος (:P) είναι ο πιο γρήγορος. Το Ε90 κάνει 4 δρομολόγια τη μέρα (δεν ειρωνεύομαι, τόσα κάνει) και το πρωινό του είναι 7:20 το πρωί από πλατεία Καραϊσκάκη. Εγώ που μένω κοντά πάω με τα πόδια εκεί αλλιώς το παίρνεις από την Βενιζέλου που κάνει στάση ή την Τερψιθέα αλλά 90% δε θα κάτσεις. Η διαδρομή συνολικά είναι γύρω στα 30-40 λεπτά ανάλογα την κίνηση στο Hilton.

Καλό κουράγιο με το ταξίδι αυτό... μου πήρε πολύ καιρό να το συνηθίσω ειδικά στις εξεταστικές που έπαιρνα (κι ακόμα παίρνω) το δρομολόγιο του Ε90 7:20 για να είμαι 8 στη σχολή να πιάσω θέση κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top