Φοιτητική ζωή στην Αθήνα

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Παιδιά γνωρίζει κανείς περίπου πόσο θα μ βγαίνει Σε βενζίνη τη μέρα Άγιο στέφανο πανεπιστημιουπολη? (36χμλ)

Εξαρταται τι αυτοκινητο οδηγεις, πως οδηγεις, αν βρισκεις κινηση κλπ κλπ κλπ. Αν παω με ενα τριλιτρο βενζινη στις 4,000 στροφες δεν θα καψω το ιδιο με ενα 1,300αρι ντιζελ σε οικονομικη οδηγηση ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Ούσα φοιτήτρια εδώ μπορώ να πω ότι είναι ιδανική φοιτητούπολη καθώς παρέχει τα πάντα αρκεί να έχεις το μετρό κοντά σου. Αυτό που με ξενίζει είναι το απρόσωπο των ντόπιων και η αγένεια τους πολλές φορές. Επίσης αν θες να πας με το 250 φιλοσοφική ξανασκέψου το. :P

250 και 608 το αιωνιο βασανο των φοιτητων που πανε Ζωγραφου. Αμα εχεος εργαστηριο κατα τις 10:00 οι πιθανοτητες να το χασεις ειναι αυξημενο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ούσα φοιτήτρια εδώ μπορώ να πω ότι είναι ιδανική φοιτητούπολη καθώς παρέχει τα πάντα αρκεί να έχεις το μετρό κοντά σου. Αυτό που με ξενίζει είναι το απρόσωπο των ντόπιων και η αγένεια τους πολλές φορές. Επίσης αν θες να πας με το 250 φιλοσοφική ξανασκέψου το. :P

Καλά αυτό με το 250 κτλ δεν έχει να κάνει με την Αθήνα ως φοιτητούπολη. Σε κάθε πόλη που φιλοξενεί μεγάλο αριθμό φοιτητών υπάρχουν πάνω - κάτω τέτοια θέματα.

Η Αθήνα από μόνη της σου προσφέρει τα πάντα! Καλύπτει όλα τα γούστα και μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα! Ενα σπαστικό πράγμα είναι οι αποστάσεις, αλλά σιγά δεν είναι και κάτι το τραγικό αυτό. Αυτό με το "απρόσωπο των ντόπιων" οφείλεται στο γεγονός ότι είναι μια πολύ μεγάλη πόλη με τον μισό σχεδόν πληθυσμό της χώρας. Και το αντίστροφο δεν μπορεί να συμβεί για τους ευνόητους λόγους. Προσωπικά μου αρέσει αυτό το στοιχείο! :redface:

Εμένα αν κάτι μου την σπάει από την Αθήνα είναι ότι μερικοί Αθηναίοι το παίζουν κάποιοι. Και καλά είναι ανώτεροι από άλλους γιατί είναι πρωτευουσιάνοι. :P Και εγώ Αθηναία είμαι, αλλά δεν το παίρνω και πάνω μου. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ειλικρινα δεν καταλαβαινω τον κουσουρι που βρισκουν στην Αθηνα οτι ειναι "απροσωπη". Δεν εχετε φιλους; Γνωστους; Συγγενεις; Θελετε να πιασετε φιλια με τον μαναβη, τον περιπτερα, την κομμωτρια, τον υπαλληλο στην τραπεζα ή την ταμια του σουπερμαρκετ; Μετα γκρινιαζετε οτι σας κουτσομπολευουν. Οταν θελω να αγορασω κατι, θελω να ψωνισω, οχι να κανω νεους φιλους. Για αυτο μ αρεσει που σε πολλα μαγαζια σου μιλανε και στον πληθυντικο. Απροσωπη συναλλαγη ειναι. Και με χαλαει απιστευτα οταν μερικοι φερονται λες και σε ξερουν κι απο χθες. Το να εισαι ευγενικος με αγνωστους ειναι δειγμα πολιτισμενου ανθρωπου.

Οσο για τις συγκοινωνιες, οπου πηγαινει μετρο ειναι πολυ καλες. Το προβλημα ειναι στα λεωφορεια αλλα καθε πολη εχει προβλημα με τα λεωφορεια ειδικα οι επαρχιακες που δεν εχουν μετρο. Αν σας φαινονται τα λεωφορεια της Αθηνας αργα, αναξιοπιστα και κουραστικα, προφανως δεν εχετε παρει λεωφορειο στη Θεσσαλονικη, που και μετρο δεν εχει και δεν ειναι σαν αλλες επαρχιακες πολεις που ολοι παιρνουν το αυτοκινητο τους οπου και να πανε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Οσο για τις συγκοινωνιες, οπου πηγαινει μετρο ειναι πολυ καλες. Το προβλημα ειναι στα λεωφορεια αλλα καθε πολη εχει προβλημα με τα λεωφορεια ειδικα οι επαρχιακες που δεν εχουν μετρο. Αν σας φαινονται τα λεωφορεια της Αθηνας αργα, αναξιοπιστα και κουραστικα, προφανως δεν εχετε παρει λεωφορειο στη Θεσσαλονικη, που και μετρο δεν εχει και δεν ειναι σαν αλλες επαρχιακες πολεις που ολοι παιρνουν το αυτοκινητο τους οπου και να πανε

Έχεις απόλυτο δίκιο. Στο Πανεπιστήμιο είναι πολύ εύκολο να δημιουργήσει κανείς φιλίες ανεξαρτήτως από το πού σπουδάζει. Επίσης, όπου υπάρχουν πανεπιστήμια, κατά κανόνα είναι καλή η συγκοινωνία (μιλάω κυρίως για την Αθήνα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Οσοι πατε για τις μεγαλες σχολες μην ακουτε για φοιτητικη ζωη κ κανετε ονειρα. Πρεπει να λιωσετε για να σπουδασετε, δεν πατε για τουρισμο στην πολη! Οι πανελληνιες ειναι τιποτα μπροστα στο διαβασμα που χρειαζεται. Χαραματα φευγεις απ το σπιτι, βραδυ ξαναμπαινεις λιωμα. Λιγο να ηρεμησεις σ επιασε το βραδυ, τι να διαβασεις μετα? Και φτου κι απ την αρχη. Πρεπει να κοιμασαι κ νωρις για να αντεξεις το αλλο πρωι κ μ αυτο το μοτιβο περναει ο καιρος νερακι! Ουτε που το καταλαβαινεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Οσοι πατε για τις μεγαλες σχολες μην ακουτε για φοιτητικη ζωη κ κανετε ονειρα. Πρεπει να λιωσετε για να σπουδασετε, δεν πατε για τουρισμο στην πολη! Οι πανελληνιες ειναι τιποτα μπροστα στο διαβασμα που χρειαζεται. Χαραματα φευγεις απ το σπιτι, βραδυ ξαναμπαινεις λιωμα. Λιγο να ηρεμησεις σ επιασε το βραδυ, τι να διαβασεις μετα? Και φτου κι απ την αρχη. Πρεπει να κοιμασαι κ νωρις για να αντεξεις το αλλο πρωι κ μ αυτο το μοτιβο περναει ο καιρος νερακι! Ουτε που το καταλαβαινεις!

Ένας ακόμη εκπρόσωπος της σχολής του ρεαλισμού!:P Χωρίς πλάκα τώρα, έχεις δίκιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
Οταν θες ολα τα προλαβαινεις! !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Βασικα αν εισαι σε δυσκολη σχολη για να κανεις τη ζωη σου ευκολη πρεπει να ισχυει μια προϋποθεση: Αν εισαι επαρχιωτης να μενεις κοντα στη σχολη. Αν εισαι Αθηναιος να οδηγεις. Για σχολες με 8ωρα προγραμματα βεβαια (οπως του ΕΜΠ). Αν και γενικα ειμαι υπερ της ενασχολησης στο σπιτι παρα της παρακολουθησης, αυτο που ο καθηγητης σου διδασκει σε 3-4 διωρα, αν κατσεις δυο ωρες σοβαρα το εχεις καταλαβει μονος σου. Βεβαια αυτο δεν ισχυει για ολα τα μαθηματα, αλλα για τα περισσοτερα απο αυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Navarro1996

Νεοφερμένος

Ο Navarro1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Παιδια πειτε μου λιγο ορισμενα πραγματα για το Χαροκοπειο αν γνωριζετε!! (τοποθεσια, συγκοινωνιες, επιπεδο πανεπιστημιου κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vivian.

Δραστήριο μέλος

Η Vivian. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Γκάιζ απο Αιγάλεω και Τει τι παίζει?

:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmzk

Δραστήριο μέλος

Ο Dmzk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 451 μηνύματα.
Το Αιγάλεω τραβάει αρκετό κόσμο το ΤΕΙ βρίσκεται σε ωραία τοποθεσία,τι άλλο να πω; Καλή φάση είναι για διασκέδαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vivian.

Δραστήριο μέλος

Η Vivian. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Το Αιγάλεω τραβάει αρκετό κόσμο το ΤΕΙ βρίσκεται σε ωραία τοποθεσία,τι άλλο να πω; Καλή φάση είναι για διασκέδαση.

Ω κομπλε :D

Απο ενοίκια και τέτοια γνωρίζουμε τίποτα? Και γενικά ένας φοιτητής στο Αιγάλεω θα μπορέσει να ανταπεξέλθει οικονομικά στις καθημερινές του ανάγκες?
:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dmzk

Δραστήριο μέλος

Ο Dmzk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 451 μηνύματα.
Μμμμ,φυσιολογικά έχω μάθει πως είναι τώρα δεν ξέρω τιμές ψάξε και θα δεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragneel

Νεοφερμένος

Ο dragneel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Γεια σας,
Περνώ άνετα Αθήνα, ΕΚΠΑ στη σχολή της πρώτης μου επιλογής. Τελευταία ψάχνομαι να ακούσω γνώμες σχετικά με τη φοιτητική της ζωή. Μέχρι στιγμής η έκταση της και η τεράστια ποικιλία που προσφέρει μ'αρεσαν. Όμως διάβασα και σε άλλα forum ότι είναι αρκετά πιο δύσκολο να κάνεις και να διατηρήσεις φιλίες εκεί, επειδή οι περισσότεροι φοιτητές που ζουν εκεί είναι ντόπιοι και διατηρούν τις προηγούμενες παρέες τους, με αποτέλεσμα να δημιουργούνται κλίκες. Είμαι από επαρχία και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τις γνωριμίες μου η με την κοινωνικοποίηση μου, ωστόσο η άποψη που διάβασα σε ένα ποστ από ένα φοιτητή τα παρουσίαζε όλα μαύρα. Μάλιστα έλεγε ότι δε ζεις καν φοιτητική ζωή, τα πρόσωπα που βλεπεις στις εξόδους σου είναι άγνωστα και διαφορετικής ηλικίας, ενώ αντίθετα αν είσαι Πάτρα βλέπεις μόνο φοιτητόκοσμο.
Εσείς τι λέτε; Ακόμα η άποψη παιδιών που σπουδάζουν Αθήνα και είναι από επαρχία θα με βοηθούσε.
Οι καλύτεροι μου φίλοι έχουν περάσει σε διαφορετικές πόλεις και φυσικά θα ήθελα να κάνω και καινούριες γνωριμίες. Λίγες φίλες μου μόνο θα είναι Αθήνα και σε διαφορετικά Πανεπιστήμια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ματθαιος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ματθαιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Γεια σας,
Περνώ άνετα Αθήνα, ΕΚΠΑ στη σχολή της πρώτης μου επιλογής. Τελευταία ψάχνομαι να ακούσω γνώμες σχετικά με τη φοιτητική της ζωή. Μέχρι στιγμής η έκταση της και η τεράστια ποικιλία που προσφέρει μ'αρεσαν. Όμως διάβασα και σε άλλα forum ότι είναι αρκετά πιο δύσκολο να κάνεις και να διατηρήσεις φιλίες εκεί, επειδή οι περισσότεροι φοιτητές που ζουν εκεί είναι ντόπιοι και διατηρούν τις προηγούμενες παρέες τους, με αποτέλεσμα να δημιουργούνται κλίκες. Είμαι από επαρχία και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τις γνωριμίες μου η με την κοινωνικοποίηση μου, ωστόσο η άποψη που διάβασα σε ένα ποστ από ένα φοιτητή τα παρουσίαζε όλα μαύρα. Μάλιστα έλεγε ότι δε ζεις καν φοιτητική ζωή, τα πρόσωπα που βλεπεις στις εξόδους σου είναι άγνωστα και διαφορετικής ηλικίας, ενώ αντίθετα αν είσαι Πάτρα βλέπεις μόνο φοιτητόκοσμο.
Εσείς τι λέτε; Ακόμα η άποψη παιδιών που σπουδάζουν Αθήνα και είναι από επαρχία θα με βοηθούσε.
Οι καλύτεροι μου φίλοι έχουν περάσει σε διαφορετικές πόλεις και φυσικά θα ήθελα να κάνω και καινούριες γνωριμίες. Λίγες φίλες μου μόνο θα είναι Αθήνα και σε διαφορετικά Πανεπιστήμια.

Καλησπερα.Θα προσπαθησω να ειμαι οσο μπορω αντικειμενικος και ψυχραιμος.Ειμαι απο επαρχια και περυσι περασα στην μεγαλη πολη.Οντως ειναι αρκετα δυσκολο να κανεις καλες παρεες που θα ειστε κατι παραπανω απο γνωστοι που απλα νυχτοπερπατουν μαζι το σαββατοβραδο. αλλα εκει που θα ξενερωσεις τελειως ειναι με τα παιδια που μεγαλωσαν,σπουδαζουν και θα γερασουν στην Αθηνα.Πρωτον και κυριον μενουν με τον μπαμπα και την μαμα που σημαινει οτι βρισκονται σε εντελως διαφορετικο mood απο εναν φοιτητη ο οποιος μενει μονος του , πρεπει να αυτοσυντηρηθει να φαει να κανει να ρανει κτλπ.Αυτα τα παιδια απλα μπενουν στο σπιτι και ολα ειναι οπως στο λυκειο.Για εμενα, μπορει να ακουστει υπερβολικο αλλα δεν ειναι φοιτητες με ολη την σημασια της λεξης.Απλα εκει που πηγαιναν στο λυκειο τωρα περνουν ενα μεγαλο τρενο(που το λενε μετρο) και πηγαινουν στο πανεπιστημιο.Οπως γινεται κατανοητο εχουν ηδη τι δικη τους ζωη (μαζι και τους φιλους απο το λυκειο που ως γνησιοι αθηναιοι περασαν κ αυτοι στην πολη τους φυσικα, ισως και γκομενους/γκομενες) και οι περισσοτεροι (οχι ολοι) δεν ψηνονται και πολυ να κανουν εντελως διαφορετικες παρεες.Επιπλεον επειδη εχουν μεγαλωσει διαφορετικα και σε τελειως διαφορετικους ρυθμους ζωης οι περισσοτεροι εχουν διαφορετικο τροπο σκεψης και κοσμοθεωρια.Εκτος ομως απο τα παιδια της Αθηνας θα σε ξενερωσει πιστευω αρκετα οι μεγαλες αποστασεις και οι μετακινησεις που θα πρεπει να κανεις για τις εξοδους σου κτλπ.Θα ξεκινας μινιμουμ μιση ωρα πριν για να εισαι στην ωρα σου στο μαγαζι και εδω ειναι το καλυτερο....η θα φυγεις στις 1.30 με το τελευταιο μετρο ή στις 6 το πρωι.Απιστευτο σπασιμο αυτη η κατασταση με το μετρο αλλα αν βγεις στην περιοχη σου θα το γλιτωσεις.Παμε τωρα στα θετικα.Ενα απο τα πολυ θετικα της Αθηνας που θα το βρεις μονο σε αυτη και στην συμπρωτευουσα ειναι τα μαγαζια για ΟΛΑ τα γουστα.Οσο κι αν περιεργη και αντισυμβατικη μουσικη και να ακους , οσο και περιεργο στυλακι να εχεις αν ψαξεις σιγουρα θα βρεις το μερος που θα νιωθεις ανετα.Αυτο δεν νομιζω να το παρεχει καμια αλλη πολη.Ενα ακομα θετικο ειναι οτι επειδη ειναι τεραστια πολη το πανεπιστημιο δεν ειναι εξω απο αυτη (οπως σχεδον σε ολες τις επαρχιακες) και υπαρχουν σπιτια αρκετα κοντα στη σχολη που σημαινει οτι δεν θα χρειαζεται να περνεις λεωφορεια κτλπ αλλα θα πηγαινεις με τα ποδια.Επιπροσθετα την Αθηνα δεν θα την βαρεθεις ποτε.Αυτο νομιζω πως δεν θα το γλιτωσεις σε μια επαρχιακη πολη.Γενικα υπαρχουν θετικα κ αρνητικα κ δν ειναι ολα μονοδιαστατα αλλα για εμενα η αθηνα δεν προσφερεται για μια "φυσιολογικη" φοιτητικη ζωη.Ο τελειος συνδυασμος πιστευω ειναι η Θεσσαλονικη.
ΥΓ.1 Προσπαθησε να κανεις παρεα με παιδια απο την επαρχια για να καταλαβαινει ο ενας τις αναγκες του αλλου.
ΥΓ.2 Η αποψη μου κ αυτα που εγραψα παραπανω ειναι σαφως υποκειμενικα και καλο θα ηταν να παρεις κ αλλες γνωμες.
ΥΓ.3 Καλη φοιτητικη ζωη!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Γεια σας,
Περνώ άνετα Αθήνα, ΕΚΠΑ στη σχολή της πρώτης μου επιλογής. Τελευταία ψάχνομαι να ακούσω γνώμες σχετικά με τη φοιτητική της ζωή. Μέχρι στιγμής η έκταση της και η τεράστια ποικιλία που προσφέρει μ'αρεσαν. Όμως διάβασα και σε άλλα forum ότι είναι αρκετά πιο δύσκολο να κάνεις και να διατηρήσεις φιλίες εκεί, επειδή οι περισσότεροι φοιτητές που ζουν εκεί είναι ντόπιοι και διατηρούν τις προηγούμενες παρέες τους, με αποτέλεσμα να δημιουργούνται κλίκες. Είμαι από επαρχία και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τις γνωριμίες μου η με την κοινωνικοποίηση μου, ωστόσο η άποψη που διάβασα σε ένα ποστ από ένα φοιτητή τα παρουσίαζε όλα μαύρα. Μάλιστα έλεγε ότι δε ζεις καν φοιτητική ζωή, τα πρόσωπα που βλεπεις στις εξόδους σου είναι άγνωστα και διαφορετικής ηλικίας, ενώ αντίθετα αν είσαι Πάτρα βλέπεις μόνο φοιτητόκοσμο.
Εσείς τι λέτε; Ακόμα η άποψη παιδιών που σπουδάζουν Αθήνα και είναι από επαρχία θα με βοηθούσε.
Οι καλύτεροι μου φίλοι έχουν περάσει σε διαφορετικές πόλεις και φυσικά θα ήθελα να κάνω και καινούριες γνωριμίες. Λίγες φίλες μου μόνο θα είναι Αθήνα και σε διαφορετικά Πανεπιστήμια.

ας σου πω κι εγώ την εμπειρία μου ως τώρα. κι εγώ από επαρχία είμαι και ήρθα πέρυσι για σπουδές. "συμπατριώτες" μου στη σχολή είχα κάμποσους αλλά δεν κάναμε ποτέ ιδιαίτερη παρέα, οπότε δεν κάναμε ούτε και τώρα. στην αρχή πήγαινα στις συναντήσεις που κανονίζαμε όλοι οι ψαρωμένοι πρωτοετείς :P και γνώρισα αρκετά άτομα. κόλλησα με μια κοπέλα και κάναμε αρκετή παρέα, ωστόσο αυτή είχε φίλους από το χωριό της (πέρασε μαζί με κάτι φίλες της αθήνα) οπότε δεν ήταν ποτέ μόνη της και δεν με... χρειαζόταν τόσο. έχουμε βγει και σαν παρέα και μόνες μας αρκετές φορές, αλλά η αλήθεια είναι πως μπορεί να κάναμε να βρεθούμε και βδομάδες διότι δεν πάταγε στη σχολή.
κοίτα, ως πρωτοετής θα είναι λίγο δύσκολα τα πράγματα, εμένα η συμβουλή μου είναι να είσαι ανοιχτός με όλους και κυρίως να μη δένεσαι με κανέναν, τουλάχιστον στην αρχή. τώρα στο πρώτο έτος, όλοι θέλουν να περνάνε καλά και δεν ενδιαφέρονται για σοβαρές φιλίες. μακάρι πέσεις στην εξαίρεση και να έχεις ένα όμορφο πρώτο έτος (στο δεύτερο δε θα σε νοιάζει τόσο και σίγουρα θα έχεις βρει καμιά παρέα οπότε don't worry :P ).
όσο για την αθήνα, ο προλαλήσαντας με κάλυψε. οι μετακινήσεις είναι όντως ένα ζόρι αλλά σαν πόλη είναι όμορφη, αρκεί να την εξερευνήσεις. μια ακόμη συμβουλή, μην επαναπαύεσαι στο κέντρο και στην περιοχή σου, πάρε λεωφορεία/μετρό/προαστιακό και ανακάλυψέ τη σιγά-σιγά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Καλησπερα.Θα προσπαθησω να ειμαι οσο μπορω αντικειμενικος και ψυχραιμος.Ειμαι απο επαρχια και περυσι περασα στην μεγαλη πολη.Οντως ειναι αρκετα δυσκολο να κανεις καλες παρεες που θα ειστε κατι παραπανω απο γνωστοι που απλα νυχτοπερπατουν μαζι το σαββατοβραδο. αλλα εκει που θα ξενερωσεις τελειως ειναι με τα παιδια που μεγαλωσαν,σπουδαζουν και θα γερασουν στην Αθηνα.Πρωτον και κυριον μενουν με τον μπαμπα και την μαμα που σημαινει οτι βρισκονται σε εντελως διαφορετικο mood απο εναν φοιτητη ο οποιος μενει μονος του , πρεπει να αυτοσυντηρηθει να φαει να κανει να ρανει κτλπ.Αυτα τα παιδια απλα μπενουν στο σπιτι και ολα ειναι οπως στο λυκειο.Για εμενα, μπορει να ακουστει υπερβολικο αλλα δεν ειναι φοιτητες με ολη την σημασια της λεξης.Απλα εκει που πηγαιναν στο λυκειο τωρα περνουν ενα μεγαλο τρενο(που το λενε μετρο) και πηγαινουν στο πανεπιστημιο.Οπως γινεται κατανοητο εχουν ηδη τι δικη τους ζωη (μαζι και τους φιλους απο το λυκειο που ως γνησιοι αθηναιοι περασαν κ αυτοι στην πολη τους φυσικα, ισως και γκομενους/γκομενες) και οι περισσοτεροι (οχι ολοι) δεν ψηνονται και πολυ να κανουν εντελως διαφορετικες παρεες.Επιπλεον επειδη εχουν μεγαλωσει διαφορετικα και σε τελειως διαφορετικους ρυθμους ζωης οι περισσοτεροι εχουν διαφορετικο τροπο σκεψης και κοσμοθεωρια.Εκτος ομως απο τα παιδια της Αθηνας θα σε ξενερωσει πιστευω αρκετα οι μεγαλες αποστασεις και οι μετακινησεις που θα πρεπει να κανεις για τις εξοδους σου κτλπ.Θα ξεκινας μινιμουμ μιση ωρα πριν για να εισαι στην ωρα σου στο μαγαζι και εδω ειναι το καλυτερο....η θα φυγεις στις 1.30 με το τελευταιο μετρο ή στις 6 το πρωι.Απιστευτο σπασιμο αυτη η κατασταση με το μετρο αλλα αν βγεις στην περιοχη σου θα το γλιτωσεις.Παμε τωρα στα θετικα.Ενα απο τα πολυ θετικα της Αθηνας που θα το βρεις μονο σε αυτη και στην συμπρωτευουσα ειναι τα μαγαζια για ΟΛΑ τα γουστα.Οσο κι αν περιεργη και αντισυμβατικη μουσικη και να ακους , οσο και περιεργο στυλακι να εχεις αν ψαξεις σιγουρα θα βρεις το μερος που θα νιωθεις ανετα.Αυτο δεν νομιζω να το παρεχει καμια αλλη πολη.Ενα ακομα θετικο ειναι οτι επειδη ειναι τεραστια πολη το πανεπιστημιο δεν ειναι εξω απο αυτη (οπως σχεδον σε ολες τις επαρχιακες) και υπαρχουν σπιτια αρκετα κοντα στη σχολη που σημαινει οτι δεν θα χρειαζεται να περνεις λεωφορεια κτλπ αλλα θα πηγαινεις με τα ποδια.Επιπροσθετα την Αθηνα δεν θα την βαρεθεις ποτε.Αυτο νομιζω πως δεν θα το γλιτωσεις σε μια επαρχιακη πολη.Γενικα υπαρχουν θετικα κ αρνητικα κ δν ειναι ολα μονοδιαστατα αλλα για εμενα η αθηνα δεν προσφερεται για μια "φυσιολογικη" φοιτητικη ζωη.Ο τελειος συνδυασμος πιστευω ειναι η Θεσσαλονικη.
ΥΓ.1 Προσπαθησε να κανεις παρεα με παιδια απο την επαρχια για να καταλαβαινει ο ενας τις αναγκες του αλλου.
ΥΓ.2 Η αποψη μου κ αυτα που εγραψα παραπανω ειναι σαφως υποκειμενικα και καλο θα ηταν να παρεις κ αλλες γνωμες.
ΥΓ.3 Καλη φοιτητικη ζωη!!!!

Oλη μου η ζωη τα 2 τελευταια χρονια :P Επειδή εγω εχω αρχισει και μπαινω στο μουντ οτι τελειωνω και θα γυρισω πισω και δεν εχω παει πουθενα και λογο λεφτων και λογο παρεας. Τι/που θα πρεπει να δει/να παει καποιος οπωσδήοτε πριν φυγει μονιμα απο την χαοπολη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Καλησπερα.Θα προσπαθησω να ειμαι οσο μπορω αντικειμενικος και ψυχραιμος.Ειμαι απο επαρχια και περυσι περασα στην μεγαλη πολη.Οντως ειναι αρκετα δυσκολο να κανεις καλες παρεες που θα ειστε κατι παραπανω απο γνωστοι που απλα νυχτοπερπατουν μαζι το σαββατοβραδο. αλλα εκει που θα ξενερωσεις τελειως ειναι με τα παιδια που μεγαλωσαν,σπουδαζουν και θα γερασουν στην Αθηνα.Πρωτον και κυριον μενουν με τον μπαμπα και την μαμα που σημαινει οτι βρισκονται σε εντελως διαφορετικο mood απο εναν φοιτητη ο οποιος μενει μονος του , πρεπει να αυτοσυντηρηθει να φαει να κανει να ρανει κτλπ.Αυτα τα παιδια απλα μπενουν στο σπιτι και ολα ειναι οπως στο λυκειο.Για εμενα, μπορει να ακουστει υπερβολικο αλλα δεν ειναι φοιτητες με ολη την σημασια της λεξης.Απλα εκει που πηγαιναν στο λυκειο τωρα περνουν ενα μεγαλο τρενο(που το λενε μετρο) και πηγαινουν στο πανεπιστημιο.Οπως γινεται κατανοητο εχουν ηδη τι δικη τους ζωη (μαζι και τους φιλους απο το λυκειο που ως γνησιοι αθηναιοι περασαν κ αυτοι στην πολη τους φυσικα, ισως και γκομενους/γκομενες) και οι περισσοτεροι (οχι ολοι) δεν ψηνονται και πολυ να κανουν εντελως διαφορετικες παρεες.Επιπλεον επειδη εχουν μεγαλωσει διαφορετικα και σε τελειως διαφορετικους ρυθμους ζωης οι περισσοτεροι εχουν διαφορετικο τροπο σκεψης και κοσμοθεωρια.Εκτος ομως απο τα παιδια της Αθηνας θα σε ξενερωσει πιστευω αρκετα οι μεγαλες αποστασεις και οι μετακινησεις που θα πρεπει να κανεις για τις εξοδους σου κτλπ.Θα ξεκινας μινιμουμ μιση ωρα πριν για να εισαι στην ωρα σου στο μαγαζι και εδω ειναι το καλυτερο....η θα φυγεις στις 1.30 με το τελευταιο μετρο ή στις 6 το πρωι.Απιστευτο σπασιμο αυτη η κατασταση με το μετρο αλλα αν βγεις στην περιοχη σου θα το γλιτωσεις.Παμε τωρα στα θετικα.Ενα απο τα πολυ θετικα της Αθηνας που θα το βρεις μονο σε αυτη και στην συμπρωτευουσα ειναι τα μαγαζια για ΟΛΑ τα γουστα.Οσο κι αν περιεργη και αντισυμβατικη μουσικη και να ακους , οσο και περιεργο στυλακι να εχεις αν ψαξεις σιγουρα θα βρεις το μερος που θα νιωθεις ανετα.Αυτο δεν νομιζω να το παρεχει καμια αλλη πολη.Ενα ακομα θετικο ειναι οτι επειδη ειναι τεραστια πολη το πανεπιστημιο δεν ειναι εξω απο αυτη (οπως σχεδον σε ολες τις επαρχιακες) και υπαρχουν σπιτια αρκετα κοντα στη σχολη που σημαινει οτι δεν θα χρειαζεται να περνεις λεωφορεια κτλπ αλλα θα πηγαινεις με τα ποδια.Επιπροσθετα την Αθηνα δεν θα την βαρεθεις ποτε.Αυτο νομιζω πως δεν θα το γλιτωσεις σε μια επαρχιακη πολη.Γενικα υπαρχουν θετικα κ αρνητικα κ δν ειναι ολα μονοδιαστατα αλλα για εμενα η αθηνα δεν προσφερεται για μια "φυσιολογικη" φοιτητικη ζωη.Ο τελειος συνδυασμος πιστευω ειναι η Θεσσαλονικη.
ΥΓ.1 Προσπαθησε να κανεις παρεα με παιδια απο την επαρχια για να καταλαβαινει ο ενας τις αναγκες του αλλου.
ΥΓ.2 Η αποψη μου κ αυτα που εγραψα παραπανω ειναι σαφως υποκειμενικα και καλο θα ηταν να παρεις κ αλλες γνωμες.
ΥΓ.3 Καλη φοιτητικη ζωη!!!!

2:30 ειναι το τελευταιο μετρο. Οσο για τους Αθηναιους φοιτητες, επειδη τυγχανω τετοιος, εχω να σου πω οτι δεν ειναι τοσο ευκολο οσο ακουγεται, αν δεν εχεις δικο σου αυτοκινητο απλα την πουλεψες. Επισης η αντιμετωπιση σου απο τους ντοπιους εξαρταται αποκλειστικα απ'τα ατομα που θα πεσεις. Στη δικη μας σχολη οι Αθηναιοι και τα παιδια απο επαρχια εχουμε αναμειχθει σε παρεες κλπ. Τελος, οι περισσοτεροι απο εμας, αν οχι ολοι, εχουμε φιλους που περασαν εκτος Αθηνων (δεν καταλαβαινω την ειρωνια σου γιατι ο "γνησιος" Αθηναιος περναει Αθηνα) οποτε αναζητησαμε κι εμεις νεες παρεες εντος πανεπιστημιου.

Oλη μου η ζωη τα 2 τελευταια χρονια :P Επειδή εγω εχω αρχισει και μπαινω στο μουντ οτι τελειωνω και θα γυρισω πισω και δεν εχω παει πουθενα και λογο λεφτων και λογο παρεας. Τι/που θα πρεπει να δει/να παει καποιος οπωσδήοτε πριν φυγει μονιμα απο την χαοπολη?

Γιατι να φυγεις και να μην μεινεις οταν τελειωσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragneel

Νεοφερμένος

Ο dragneel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Ματθαίο θα μαστε στο ίδιο Πανεπιστήμιο(τμήμα Ιατρικής όμως) οπότε παίζει και να σε δω(χωρίς να το ξέρω βέβαια, γιατι φάτσα δε γνωρίζω)! :P
Πραγματικά αρκετά κατατοπιστικές οι απαντήσεις σας! Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή σκεφτόμουν να δηλώσω Πάτρα η Ιωάννινα πρώτη επιλογή αλλά τελικά λόγω και κοντινής απόστασης έβαλα Αθήνα. Θέμα προσαρμογής είναι απ'οτι καταλαβαίνω. Με ανησυχούσε το θέμα της παρέας αλλά απ'τη στιγμή που βλέπω ότι τα παιδιά εδώ δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα, δεν υπάρχει λόγος να αγχώνομαι. Είμαι ανοιχτός και σε παιδιά απο επαρχία και σε παιδιά της Αθήνας αν βρίσκω την ανάλογη ανταπόκριση! Τις κλειστές παρέες ομώς μόνο στην Αθήνα διάβασα ότι τις συναντάς συχνά.
Για τη Σαλόνικα συμφωνώ και γω ότι είναι ιδανική φοιτητούπολη, αλλά ο μόνος τρόπος για να πάω θα ήταν να δηλώσω ΣΣΑΣ, και το κλίμα του στρατού δε με εμπνέει ιδιαίτερα.

meetmeinmontauk Σκοπεύω να την περπατήσω αρκετά, αρκεί βέβαια και να βρω και την ανάλογη παρέα που θα είναι διατεθειμένη να με συνοδεύσει! Γενικά ελπίζω να γίνονται και σε μας συναντήσεις φοιτητών, φαίνεται να βοηθούν στην απόκτηση καινούριων γνωριμιών.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top