Φοιτητική ζωή στην Αθήνα

life12

Πολύ δραστήριο μέλος

Η life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,588 μηνύματα.
1. Αναπαραγεις στερεοτυπα για μια μεγαλουπολη που εχει περιπου το 40% του ελληνικου πληθυσμου. Και το χωριο του παππου μου ειναι πιο ευκολο γιατι εχει τρεις δρομους που ολοι βγαινουν στην πλατεια.
2. Στην Αθηνα χρησιμοποιουμε το θ και το ς.

επειδη γινεσαι αφανταστα ειρωνικοσ ειπα την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ sorry κιολασ που εκφραστηκα καλε....
δεν εχω γνωριζει ολο τον πλη8υσμο τησ α8ηνασ κ τησ 8εσσαλονικησ για να 3ερω , διαμορφωσα μια αποψη συμφωνα με αυτα π εχω ζησει σε αυτεσ τισ πολεισ...η παρομοιωση σου τελειωσ αστοχη η 8εσσαλονικη δεν ειναι σα το χωριο του παππου( το οποιο εχει αν8ρωπουσ με καλυτερο χαρακτηρα ομωσ!!)
ετσι πληροφοριακα 3.683 km²Νομός Θεσσαλονίκης,,412 km²Αθήνα μηπωσ μπευρδευτηκεσ με αττικη γενικα(αν και παλι σε εκταση μικροτερη ειναι σε πλη8υσμο οχι):whistle:

μην ανχωχεσαι δεν ειναι προτερημα των α8ηναιων μονο ολοι η ελλαδα τα χρησιμοποιει...εγω ομωσ γουσταρω να γραφω με 8 κ σ γιατι με βολευει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
ειμαι απο νησι κ χαιρομαι π δεν περασα α8ηνα
για μενα τουλαχιστον ισχυει αυτο α8ηνα=ζουγκλα(κ ωσ αν8ρωπουσ που την εχουν δει καπωσ επειδη ζουνε στην πρωτευουσα τησ ελλαδασ κ ωσ τοποσ χαοσ με δυσκολο προσανατολισμο) απο μεγαλουπολεισ προτιμω 8εσσαλονικη γιατι εχω καταλαβει απο τισ φορεσ π εχω παει ο κοσμοσ εκει πανω ειναι πιο ζεστοσ κ φιλικοσ κ εχει κ πιο ευκολο προσανατολισμο ολοι οι δρομοι βγαινουν στο λιμανι...
προσωπικη αποψη παντα

Νομίζω γίνεσαι απόλυτη για μία πόλη που δε γνωρίζεις....Αθήνα δεν είναι μόνο το Μοναστηράκι και η Ομόνοια , υπάρχουν δεκάδες περιοχές και 5 εκατομμύρια άνθρωποι που ζουν σ' αυτές ,που και να θέλουν δεν μπορούν να είναι ίδιοι :) ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

life12

Πολύ δραστήριο μέλος

Η life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,588 μηνύματα.
Νομίζω γίνεσαι απόλυτη για μία πόλη που δε γνωρίζεις....Αθήνα δεν είναι μόνο το Μοναστηράκι και η Ομόνοια , υπάρχουν δεκάδες περιοχές και 5 εκατομμύρια άνθρωποι που ζουν σ' αυτές ,που και να θέλουν δεν μπορούν να είναι ίδιοι :) ....

νομιζω δεν καταλαβαινομαστε τελικα...αυτο ακριβωσ λεω αν δεισ στο πιο πανω ποστ μ λεω για αυτα που 3ερω εγω κ για τουσ αν8ρωπουσ που γνωριζω απο την κα8ε πολη προφανωσ κ δεν μιλαω γενικα δεν εχω μα8ει ολο το πλη8υσμο τησ α8ηνασ κ τησ 8εσσαλονικησ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
νομιζω δεν καταλαβαινομαστε τελικα...αυτο ακριβωσ λεω αν δεισ στο πιο πανω ποστ μ λεω για αυτα που 3ερω εγω κ για τουσ αν8ρωπουσ που γνωριζω απο την κα8ε πολη προφανωσ κ δεν μιλαω γενικα δεν εχω μα8ει ολο το πλη8υσμο τησ α8ηνασ κ τησ 8εσσαλονικησ...

ε, όταν λες αθήνα= ζούγκλα και ότι χαίρεσαι που δεν πέρασες αθήνα ,μην περιμένεις να το δω αλλιώς ...σέβομαι βέβαια ότι είναι γνώμη σου :)
(άσχετο , αλλά η αντιστοιχία σύγκρισης του νομού θεσσαλοννίκης είναι ο νομός αττικής)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

life12

Πολύ δραστήριο μέλος

Η life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,588 μηνύματα.
ε, όταν λες αθήνα= ζούγκλα και ότι χαίρεσαι που δεν πέρασες αθήνα ,μην περιμένεις να το δω αλλιώς ...σέβομαι βέβαια ότι είναι γνώμη σου :)
(άσχετο , αλλά η αντιστοιχία του νομού θεσσαλοννίκης είναι ο νομός αττικής)

γιατι δεν μπορειται απλα να καταλαβετε οτι μιλαω ΓΙΑ ΜΕΝΑ με αυτα π εχω ζησει με τισ συνη8ειεσ μ για μενα ναι η α8ηνα ειναι σα ζουγκλα κ ναι χαιρομαι π δεν περασα α8ηνα κ στεναχωριεμαι που δεν περασα 8εσσαλονικη(ακυρο κ η πατρα βασικα δεν με χαλαει μια χαρα ειναι :redface: )

δεν χρειαζετε να βγαζετε τα μαχαιρια αμεσωσ ειπα απλα κατι που πιστευω ΕΓΩ ολοι οι αλλοι μπορει να πιστευουν το αντι8ετο οκ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
γιατι δεν μπορειται απλα να καταλαβετε οτι μιλαω ΓΙΑ ΜΕΝΑ με αυτα π εχω ζησει με τισ συνη8ειεσ μ για μενα ναι η α8ηνα ειναι σα ζουγκλα κ ναι χαιρομαι π δεν περασα α8ηνα κ στεναχωριεμαι που δεν περασα 8εσσαλονικη(ακυρο κ η πατρα βασικα δεν με χαλαει μια χαρα ειναι :redface: )

δεν χρειαζετε να βγαζετε τα μαχαιρια αμεσωσ ειπα απλα κατι που πιστευω ΕΓΩ ολοι οι αλλοι μπορει να πιστευουν το αντι8ετο οκ...

Κανείς δε βγήκε με μαχαίρια....εσύ μάλλον υπεραμύνεσαι αυτή τη στιγμή...κουβέντα κάνουμε και απλώς είπα ότι δε χρειάζεται να είσαι τόοοσο απόλυτη και κάθετη . Είπα ότι σέβομαι την άποψη σου και εξέφρασα και τη δική μου ,ως Αθηναία . :) (συμφωνώ για την Πάτρα :D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
επειδη γινεσαι αφανταστα ειρωνικοσ ειπα την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ sorry κιολασ που εκφραστηκα καλε....
δεν εχω γνωριζει ολο τον πλη8υσμο τησ α8ηνασ κ τησ 8εσσαλονικησ για να 3ερω , διαμορφωσα μια αποψη συμφωνα με αυτα π εχω ζησει σε αυτεσ τισ πολεισ...η παρομοιωση σου τελειωσ αστοχη η 8εσσαλονικη δεν ειναι σα το χωριο του παππου( το οποιο εχει αν8ρωπουσ με καλυτερο χαρακτηρα ομωσ!!)
ετσι πληροφοριακα 3.683 km²Νομός Θεσσαλονίκης,,412 km²Αθήνα μηπωσ μπευρδευτηκεσ με αττικη γενικα(αν και παλι σε εκταση μικροτερη ειναι σε πλη8υσμο οχι):whistle:

μην ανχωχεσαι δεν ειναι προτερημα των α8ηναιων μονο ολοι η ελλαδα τα χρησιμοποιει...εγω ομωσ γουσταρω να γραφω με 8 κ σ γιατι με βολευει...

Η Αθηνα μαζι με τα προαστια της (οχι τα περιχωρα) εχει εκταση 412km^2 και πληθυσμο 3,074,160. Η Θεσσαλονικη μαζι με τα προαστια της εχει εκταση 111,7 km^2 και πληθυσμο 790,000. Αρα η Αθηνα ειναι κατι λιγοτερο απο 4 φορες μεγαλυτερη και σε εκταση και σε πληθυσμο απο τη Θεσσαλονικη. Λογω του μεγεθους της η Θεσσαλονικη εννοειται πως ειναι πιο ευκολη, για αυτο σου εφερα και το παραδειγμα του χωριου. Αν ειχες ζησει στην Αθηνα θα καταλαβαινεις οτι δεν ειναι η ζουγκλα που εχεις στο μυαλο σου γιατι εχει δυο-τρεις οδικες αρτηριες που εξυπηρετουν τις περισσοτερες περιοχες (Κηφισιας και Ποταμι κυριως). Οπως επισης δεν γινεται να τσουβαλιαζεις ολους τους Αθηναιους γιατι οι περιοχες της Αθηνας διαφερουν σημαντικα η μια απο την αλλη αρα διαφερει κι ο κοσμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

life12

Πολύ δραστήριο μέλος

Η life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,588 μηνύματα.
αστο ειναι τοσο διαφορετικα αυτα που πιστευει ο κα8ενασ απο τον τροπο σκεψησ μεχρι τον τροπο ζωησ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
3 μυρια λιγα δεν ειναι? Πανω απο 4 ειναι ρε συ, ειδικα στο κεντρο νομιζεις οτι περπατας στην καμπουλ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

life12

Πολύ δραστήριο μέλος

Η life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,588 μηνύματα.
Κανείς δε βγήκε με μαχαίρια....εσύ μάλλον υπεραμύνεσαι αυτή τη στιγμή...κουβέντα κάνουμε και απλώς είπα ότι δε χρειάζεται να είσαι τόοοσο απόλυτη και κάθετη . Είπα ότι σέβομαι την άποψη σου και εξέφρασα και τη δική μου ,ως Αθηναία . :) (συμφωνώ για την Πάτρα :D)

ναι κανεισ δεν τα εβγαλε...ειπα αυτο που πιστευω ...υπεραμυνομαι ισωσ γιατι νιω8ω μια επι8ετικοτητα προσ την αποψη μ που αυτη εχω κ δεν μπορει καποιοσ να μ την αλλα3ει κ ισωσ καποιοι να μην την σεβονται κιολασ...κ στην τελικη ναι εχω ενοχλη8ει με αυτα τα ποστ γιατι μ δινουν την αισ8ηση τησ ειρωνιασ
Αφιερωμενο στους ορκισμενους εχθρους της Αθηνας


. Στην Αθηνα χρησιμοποιουμε το θ και το ς.

κ εγω σεβομαι την δικη σ αποψη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
3 μυρια λιγα δεν ειναι? Πανω απο 4 ειναι ρε συ, ειδικα στο κεντρο νομιζεις οτι περπατας στην καμπουλ!

Αυτο εδειξε η απογραφη του 11. Ολη η ''μητροπολητικη'' περιοχη αγγιζει τα 4. Τα 3,000,000 αν δεν κανω λαθος ειναι χοντρικα οσες περιοχες εχουν τηλεφωνο με 21 μπροστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
ναι κανεισ δεν τα εβγαλε...ειπα αυτο που πιστευω ...υπεραμυνομαι ισωσ γιατι νιω8ω μια επι8ετικοτητα προσ την αποψη μ που αυτη εχω κ δεν μπορει καποιοσ να μ την αλλα3ει κ ισωσ καποιοι να μην την σεβονται κιολασ...κ στην τελικη ναι εχω ενοχλη8ει με αυτα τα ποστ γιατι μ δινουν την αισ8ηση τησ ειρωνιασ

Έλα τώρα...μην το πας εκεί. 'Όταν λες την άποψη σου, μην εκνευρίζεσαι όταν δε συμφωνούν όλοι. Είναι λογικό κάποιοι να διαφωνήσουν,όπως κάποιοι άλλοι θα συμφωνήσουν.Αυτό δε σημαίνει όμως ότι δε σέβονται τη γνώμη σου. Αν ήθελα , μπορούσα να πω ότι με πρόσβαλες , γιατί με πέταξες στα "σκουπίδια" ,μαζί με άλλους τόσους Αθηναίους, τη στιγμή μάλιστα που λες κι εσύ ότι δε γνωρίζεις καλά τι γίνεται....Αλλά δεν το έκανα κι ούτε πρόκειται . Και συνεχίζεις, αποδίδοντάς αυτές τις διαφορετικές απόψεις σε διαφορετικό τρόπο ζωής και σκέψης, λες και μας γνωρίζεις προσωπικά ...Σου είπα ,φιλικά , αυτό που ξέρω πολύ καλά για την πόλη μου. Όσο για την ειρωνεία, εγώ δεν την είδα πουθενά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
To be continued... :popcorn:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

summertime1996

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η summertime1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Ποια είναι τα πιο δημοφιλή στεκια των φοιτητών που σπουδαζουν στο κεντρο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Πλεον παρατηρω οτι ολο και περισσοτεροι φοιτητες μαζευονται στα Μικελ. Ειδικα αυτο στου Ζωγραφου και στην Κατεχακη ειναι πιτα. Στο κεντρο εχει απειρα μαγαζια για καφε/φαγητο οποτε ο κοσμος μοιραζεται. Πιο πολλα "φοιτητομαγαζα" εχει προς Ζωγραφου γτ εκει ειναι οι περισσοτεροι φοιτητες μαζεμενοι (ΕΚΠΑ & ΕΜΠ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

summertime1996

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η summertime1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Να φανταστω οι "κεντρικοι" μαζεύονται Μοναστηρακι ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Μοναστηρακι μαζευονται διαφοροι, εχει καποια καλα μαγαζια εχει και αρκετα ψιλοαθλια. Πλατεια Αγιας Ειρηνης βγαινουν αρκετοι. Γενικα θα εχετε αρκετες επιλογες για μαγαζια, θα δοκιμασετε αρκετα και μετα θα καταληξετε σε αυτο που σας αρεσει πιο πολυ. Επισης πολυ μεγαλο ποσοστο φοιτητων ειναι Αθηναιοι που σημαινει οτι μενουν και βγαινουν κοντα στα σπιτια τους και ισως για αυτο δεν υπαρχουν τοσα φοιτητομαγαζα οσο σε αλλες πολεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

summertime1996

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η summertime1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Μοναστηρακι μαζευονται διαφοροι, εχει καποια καλα μαγαζια εχει και αρκετα ψιλοαθλια. Πλατεια Αγιας Ειρηνης βγαινουν αρκετοι. Γενικα θα εχετε αρκετες επιλογες για μαγαζια, θα δοκιμασετε αρκετα και μετα θα καταληξετε σε αυτο που σας αρεσει πιο πολυ. Επισης πολυ μεγαλο ποσοστο φοιτητων ειναι Αθηναιοι που σημαινει οτι μενουν και βγαινουν κοντα στα σπιτια τους και ισως για αυτο δεν υπαρχουν τοσα φοιτητομαγαζα οσο σε αλλες πολεις
Κοτνα στο σπιτι μου πραγματικα εχω βαρεθεί να βγαινω :P Ξερεις μεχρι τι ωρα είναι το μετρο κ ο ηλεκτρικος?Καθως επισης τα λεωφορεια κανουν το τελευαιο δρομολογιο πιο αργα από τα λεωφορεια στα προάστεια?

τα λεωφορεια στο κεντρο *

τα λεωφορεια στο κεντρο *
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Διονύσης13

Τιμώμενο Μέλος

Ο Διονύσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 996 μηνύματα.
Αν βγείς μοναστηράκι δοκίμασε να πας taf, zaf, loukoumi, six dogs.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Κοτνα στο σπιτι μου πραγματικα εχω βαρεθεί να βγαινω :P Ξερεις μεχρι τι ωρα είναι το μετρο κ ο ηλεκτρικος?Καθως επισης τα λεωφορεια κανουν το τελευαιο δρομολογιο πιο αργα από τα λεωφορεια στα προάστεια?

τα λεωφορεια στο κεντρο *

τα λεωφορεια στο κεντρο *

το μετρο και ο ηλεκτρικος ειναι καθε μερα μεχρι τις 12-12:30 (αναλογα απο που θα το παρεις). μονο το μετρο παρασκευη σαββατο και κυριακη ειναι μεχρι τις 2:30. για τα λεωφορεια κοιτα στον οασα εχει τα δρομολογια αλλα τα περισσοτερα συνηθως μεχρι τις 11παρα 11 και. κοιτα μπως σε βολευει καποιο απο τα νυκτερινα(ειναι όλο το βραδυ). εμενα περναει κατω απο το σπιτι μου το 790 :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top