Φοιτητική ζωή στην Αθήνα

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,793 μηνύματα.
Αφιερωμενο στους ορκισμενους εχθρους της Αθηνας


Επισης 5 λεπτα απο τη φυση, εναν γνωστο σου που θα του πιασεις την κουβεντα, τη θαλασσα και η αποσταση απο τον ΚΑΘΑΡΟ ουρανο ειναι μονο μια ματια. (Ζω σε επαρχια, δεν ειμαστε ολοι ετσι :P )

Ωστοσο, ανυπομονω κι εγω να ερθω σε μεγαλουπολη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Αφιερωμενο στους ορκισμενους εχθρους της Αθηνας

Το επιβεβαιώνω. Η ζωή μας έχει πάρει την κατιούσα από τότε που φύγαμε από την πρωτεύουσα. Κοντεύουμε να ζούμε σαν τους πρωτόγονους! ΟΥΤΕ 1 ΦΑΛΑΦΕΛ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΦΑΣ! :cry_x: :cry_x: :cry_x:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βασικα προσωπικα δεν εχω επισκεφθει ποτε την Αθηνα εως τωρα.Αν τελικα περασω εκει εχω ηδη σπιτι που βρισκεται οπως μου ειπαν κοντα στους στυλους του Ολυμπιου Διος..επειδη δεν εχω ιδεα απο περιοχες στην Αθηνα :worry: ( και εσυ φαινεται οτι το εχεις) ξερεις αν ειναι καλη περιοχη? Αν θα εχω ευκολια σε μετακινησεις και τα σχετικα? Ευχαριστω εκ των προτερον! :)

Μπαίνοντας στο σάιτ του οασα, στην εφαρμογή "αναζήτηση βέλτιστης διαδρομής" πληκτρολογείς τη διεύθυνση του σπιτιού σου και την διεύθυνση της σχολής σου. Σου υποδεικνύει ποιος είναι ο καλύτερος και γρηγορότερος τρόπος για να φτάσεις στη σχολή σου και με ποια συγκοινωνιακά μέσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

girly14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η girly14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
εγω να ρωτησω τωρα αν τα μαθηματα ειναι καθημερινα? γιατι αν ειναι θα πρεπει να αλλαζω καθε μερα απο Πειραια για Πανεπιστημιουπολη 4 συγκοινωνιες!!!! 2 ωρες να παω και 2 να γυρισω.... μηπως κανεις σας ξερει καμια γραμμη που να πηγαινει απευθειας απο Πειραια στον Ζωγραφου?? Κλαιω μονο στην ιδεα οτι θα φαω τετοιο λουκι 4 χρονια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
εγω να ρωτησω τωρα αν τα μαθηματα ειναι καθημερινα? γιατι αν ειναι θα πρεπει να αλλαζω καθε μερα απο Πειραια για Πανεπιστημιουπολη 4 συγκοινωνιες!!!! 2 ωρες να παω και 2 να γυρισω.... μηπως κανεις σας ξερει καμια γραμμη που να πηγαινει απευθειας απο Πειραια στον Ζωγραφου?? Κλαιω μονο στην ιδεα οτι θα φαω τετοιο λουκι 4 χρονια!

Ναι ,υπαρχει το Ε90 (Πειραιάς - Πανεπιστηµιούπολη express) που απο πειραια παει πανεπιστημιουπολη κατευθειαν ,οποτε θα σε βολεψει πιστευω .Τωρα απο που ακριβως στον πειραια περναει ,δεν γνωριζω ,μπορεις να παρεις τηλ στον οασα ,η να μπεις στο σαιτ τους για να δεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackorgrey

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο blackorgrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 263 μηνύματα.
Ναι ,υπαρχει το Ε90 (Πειραιάς - Πανεπιστηµιούπολη express) που απο πειραια παει πανεπιστημιουπολη κατευθειαν ,οποτε θα σε βολεψει πιστευω .Τωρα απο που ακριβως στον πειραια περναει ,δεν γνωριζω ,μπορεις να παρεις τηλ στον οασα ,η να μπεις στο σαιτ τους για να δεις
Αυτό είσαι σίγουρος ότι περνάει;Γιατί το ψάχνω υπάρχει σαν διαδρομή,βλέπω τις στάσεις αλλά δεν λέει ωράριο και τέτοια.Εκτός αν περνάει κάποια συγκεκριμένη ώρα.Ρωτάω γιατί θα με βόλευε και εμένα αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

girly14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η girly14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Ναι ,υπαρχει το Ε90 (Πειραιάς - Πανεπιστηµιούπολη express) που απο πειραια παει πανεπιστημιουπολη κατευθειαν ,οποτε θα σε βολεψει πιστευω .Τωρα απο που ακριβως στον πειραια περναει ,δεν γνωριζω ,μπορεις να παρεις τηλ στον οασα ,η να μπεις στο σαιτ τους για να δεις
το ειδα κι αυτο αλλα στο site της σχολης ελεγε εμμεσως πλην σαφως οτι περναει οποτε του καπνισει!!! επισης το γεγονος οτι ειναι express σημαινει και καποια επιβαρυνση στην τιμη των εισητηριων ή της καρτας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Αυτό είσαι σίγουρος ότι περνάει;Γιατί το ψάχνω υπάρχει σαν διαδρομή,βλέπω τις στάσεις αλλά δεν λέει ωράριο και τέτοια.Εκτός αν περνάει κάποια συγκεκριμένη ώρα.Ρωτάω γιατί θα με βόλευε και εμένα αυτό.

το ειδα κι αυτο αλλα στο site της σχολης ελεγε εμμεσως πλην σαφως οτι περναει οποτε του καπνισει!!! επισης το γεγονος οτι ειναι express σημαινει και καποια επιβαρυνση στην τιμη των εισητηριων ή της καρτας?

Οτι περναει ,περναει ,το εχω δει πολλες φορες! Τωρα το καθε ποτε ,αυτο δεν το γνωριζω .Μπορειτε να παρετε τηλ στον οασα ,θα σας πουν
Οσο για την τιμη ,οχι δεν εχει παραπανω επιβαρυνση .Το "express" σημαινει απλως οτι δεν κανει ενδιαμεσες στασεις και παει κατευθειαν στον προορισμο που λεει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

girly14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η girly14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Αυτό είσαι σίγουρος ότι περνάει;Γιατί το ψάχνω υπάρχει σαν διαδρομή,βλέπω τις στάσεις αλλά δεν λέει ωράριο και τέτοια.Εκτός αν περνάει κάποια συγκεκριμένη ώρα.Ρωτάω γιατί θα με βόλευε και εμένα αυτό.
το ελεγξα κι εγω και πραγματι δεν εχει δρομολογια..φανταζομαι πως επειδη ειναι σχολικη γραμμη θα περναει μονο οταν εχουν αρχισει τα μαθηματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blackorgrey

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο blackorgrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 263 μηνύματα.
το ελεγξα κι εγω και πραγματι δεν εχει δρομολογια..φανταζομαι πως επειδη ειναι σχολικη γραμμη θα περναει μονο οταν εχουν αρχισει τα μαθηματα
Ελπίζω γιατί θα με βολεύει αρκετά καθώς μία στάση του είναι πολύ κοντά σε εμένα.Αν όμως περνάει όποτε του καπνίσει τότε καλύτερα να κάνω το δρομολόγιο της 1 ώρας + που κάποια στιγμή θα το βαρεθώ.Βέβαια αν έχεις 2ωρο εσύ είναι πολύ χειρότερο...Ε κανά τηλέφωνο μόνο για ερωτήσεις δεν βλέπω αλλιώς να βγάζουμε άκρη με αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Πέρα από την πλάκα, από Ριζάρη ποιο πάει Νομική; Έχει αρκετά συχνά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
το ε90 επειδη περναει κι εξω απο το παντειο στην σταση που περιμενα ειναι λεωφορειο φαντασμα. ωστοσο με το που βγουν τα δρομολογια καποιος μπορει να ελεγχει τι ωρες εχει ετσι ωστε αν τον βολευει να το παιρνει αλλα οχι βεβαια να το περιμενει και στην σταση. ειδικη χρεωση δεν υπαρχει. αλλιως τσεκαρισμα στο youdrive για διαφορετικα δρομολογια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelikicr7

Νεοφερμένος

Η aggelikicr7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Προς τα παιδια που ερχονται απο επαρχια θελω να πω πως επειδη ζω στην Αθηνα ολη μου την ζωη και εχω επισκεφθει σχεδον ολες τις αλλες "φοιτητουπολεις", η Αθηνα για καποιον που θελει να βγαινει και να αραζει κλπ και να κανει την λεγομενη "φοιτητικη ζωη" ειναι μακραν η καλυτερη πολη της Ελλαδας. Αν μενεις μονος σου και εχεις παρεα να βγαινεις δεν θα περασεις πουθενα καλυτερα και δεν βαριεσαι ποτε, τα μερη να πας ειναι αμετρητα. Επισης πας οπου θες πανευκολα με τοσες συγκοινωνιες δεν θα εχεις προβλημα παραμονο ισως τις μεταμεσονυκτιες ωρες. Αν εχεις και δικο σου μεταφορικο νταξει δεν το συζητω καθαρισες, εισαι στην καλυτερη περιοχη.
Οτιδηποτε ψαχνεις θα το βρεις. Οτι σου ερθει στο μυαλο, καπου εκει κοντα θα υπαρχει, πραγμα που δεν συμβαινει σε αλλες πολεις.
Αν εμενα επαρχια 100% θα ερχομουν Αθηνα για σπουδες, σας το λεω δεν θα το μετανιωσετε που την επιλεξατε και αφηστε τους αλλους να λενε(το πιθανοτερο να ηθελαν και αυτοι Αθηνα και να μην περασαν...)
Καλη επιτυχια

Συμφωνώ απόλυτα..Πέρυσι πέρασα στη Φιλοσοφική Αθηνας από επαρχία.Μένω Ιλίσια που για εμενα ειναι η ιδανικοτερη περιοχη για φοιτητη χωρις μεταναστες, ειμαι κοντα στο κεντρο και περναω τέλεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,793 μηνύματα.
Ποσο επικινδυνη ειναι η Αθηνα ως τοπος για να ζησεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ανάλογα με τις περιοχές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

heydelilah

Νεοφερμένος

Η heydelilah αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ποσο επικινδυνη ειναι η Αθηνα ως τοπος για να ζησεις?

Δεν μπορείς να πεις ότι κάπου συγκεκριμένα δεν θα σου συμβεί τίποτα. Αν είσαι από επαρχία, μπαίνεις σε city mode, δεν μπορείς να περπατάς στο δρόμο, ακόμα και μέρα μεσημέρι και να χαζολογάς τελείως. Θέλει να έχεις το μάτια σου ανοιχτά γενικά. Εννοείται πως αποφεύγεις περίεργες περιοχές όσο το δυνατόν, αλλά και πάλι δεν μπορείς να εγγυθείς ότι δε θα σου συμβεί κάτι σε "καλές" και "νορμάλ" περιοχές. Τις προάλλες πχ μπήκαν στο σπίτι μιας φίλης μου στους Αμπελοκήπους.

Και εγώ από μικρή πόλη μεταφέρθηκα στην Αθήνα και το μόνο που μπορώ να πω είναι απλά να έχεις επαφή με το περιβάλλον γύρω σου. Οτιδήποτε σου φανεί περίεργο, απλά απομακρύνσου. Και έχω και ένα ρόπαλο στο σπίτι έτσι για παν ενδεχόμενο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris_SM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dimitris_SM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Όποιος σιχαίνεται το κέντρο της Αθήνας απλά νοικιάζει στα προάστια και ξεμπέρδεψε.Θα ζει μέσα στο πράσινο, λες και βρίσκεται σε άλλη πόλη αλλά θα πληρώνει ακριβότερο ενοίκιο(εκτός άμα βρει κάποια ευκαιρία) και θα ναι μακρυά απτην σχολή(εκτός και αν ξέρει που να ψάξει ). Π.χ. αμα έχεις περάσει ΑΣΟΕΕ δεν χρειάζεται να νοικιάσεις στην κυψέλη για να είσαι δίπλα.Άμα νοικιάσεις κοντά σε σταθμό ηλεκτρικού όπως Ν. Ηράκλειο ή Νέα Ιωνία(καταπράσινες περιοχές) τότε είσαι 15-20 λεπτά απτην σχολή με τρένο. Εγώ πάντως άμα ερχόμουν απο επαρχεία στην Αθήνα για σπουδές (γιατί όπως καταλάβατε ζω και σπουδάζω εδώ) θα κοίταγα για Αμπελόκηπους,Ζωγράφου,Γουδί (ανεξαρτήτως σχολής) και για τους μη κομπλεξικούς προτείνω Εξάρχεια.Είσαι κοντά στο κέντρο και πας παντού .Άμα έχεις και ένα παπάκι (γιατί αυτοκίνητο+νοίκι δύσκολα συνδυάζονται) είσαι τέλειος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
+1 για τη Νεα Ιωνια, απο οσο ξερω τα ενοικια ειναι προσιτα και αν μενεις κοντα σε εναν απο τους τρεις σταθμους, Περισσο, Πευκακια, Νεα Ιωνια (λιγο δυσκολο) εισαι σε 20' Συνταγμα και 10-15' Mall-Mαρουσι. Βολευει ομως μονο για σχολες που ειναι κεντρο. Εμενα που ειναι Ζωγραφου, αν παω με συγκοινωνια θελω καμια ωρα.

Ποσο επικινδυνη ειναι η Αθηνα ως τοπος για να ζησεις?

Θα παιρνεις τα στοιχειωδη μετρα προφυλαξης και θα εισαι μια χαρα. Οπου στοιχειωδη σημαινει δεν κυκλοφορεις βραδυ σε κωλοπεριοχες (αν και ειναι ελαχιστες πλεον) και προσεχεις τα προσωπικα σου αντικειμενα σε κλειστους χωρους. Αν βαλεις το πορτοφολι στην εξωτερικη θηκη απο backpack και μπεις στο 608 σε ωρα αιχμης, ε μπορει και να στο παρουν. Τιποτα να σε τρομαζει ωστοσο. Η εγκληματικοτητα στην Αθηνα εχει μειωθει παρα πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

life12

Πολύ δραστήριο μέλος

Η life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,588 μηνύματα.
ειμαι απο νησι κ χαιρομαι π δεν περασα α8ηνα
για μενα τουλαχιστον ισχυει αυτο α8ηνα=ζουγκλα(κ ωσ αν8ρωπουσ που την εχουν δει καπωσ επειδη ζουνε στην πρωτευουσα τησ ελλαδασ κ ωσ τοποσ χαοσ με δυσκολο προσανατολισμο) απο μεγαλουπολεισ προτιμω 8εσσαλονικη γιατι εχω καταλαβει απο τισ φορεσ π εχω παει ο κοσμοσ εκει πανω ειναι πιο ζεστοσ κ φιλικοσ κ εχει κ πιο ευκολο προσανατολισμο ολοι οι δρομοι βγαινουν στο λιμανι...
προσωπικη αποψη παντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
ειμαι απο νησι κ χαιρομαι π δεν περασα α8ηνα
για μενα τουλαχιστον ισχυει αυτο α8ηνα=ζουγκλα(κ ωσ αν8ρωπουσ που την εχουν δει καπωσ επειδη ζουνε στην πρωτευουσα τησ ελλαδασ κ ωσ τοποσ χαοσ με δυσκολο προσανατολισμο) απο μεγαλουπολεισ προτιμω 8εσσαλονικη γιατι εχω καταλαβει απο τισ φορεσ π εχω παει ο κοσμοσ εκει πανω ειναι πιο ζεστοσ κ φιλικοσ κ εχει κ πιο ευκολο προσανατολισμο ολοι οι δρομοι βγαινουν στο λιμανι...
προσωπικη αποψη παντα

1. Αναπαραγεις στερεοτυπα για μια μεγαλουπολη που εχει περιπου το 40% του ελληνικου πληθυσμου. Και το χωριο του παππου μου ειναι πιο ευκολο γιατι εχει τρεις δρομους που ολοι βγαινουν στην πλατεια.
2. Στην Αθηνα χρησιμοποιουμε το θ και το ς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top