Φοιτητική ζωή στην Αθήνα

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,793 μηνύματα.
Εξαρχεια θα διαλεγα εγω(αν και για ψαρωμενους επαρχιωτες ,μπορει να τους φανει καπως)

Ευχαριστουμε ολοι οι ψαρωμενοι επαρχιωτες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για τα σπίτια και τις περιοχές γίνεται εκτενής κουβέντα στο θέμα " Σπίτι στην Αθήνα". Κοιτάξτε το. ΄Ισως σας βοηθήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 824270

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχουν εν έτη 2014, ψαρωμένοι επαρχιώτες; :P

Γιατι; Δεν υπαρχουν εν ετη 2014 επαρχιες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Σχεδιάζεται η 4η γραμμή του μετρό, αλλά μας βλέπω να πηγαίνουμε στα εγκαίνια της στάσης "Ζωγράφου" με μαγκούρες...
Κάπου άκουσα οτι θα ξεκινήσει το 2020...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Kαλά, στο 608 δεν παλεύεται η κατάσταση, ειδικά τώρα το καλοκαίρι...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Κάπου άκουσα οτι θα ξεκινήσει το 2020...

ουτε η μελετη του εργου δεν εχει αρχισει ,ποσο μαλλον τα εργα. το νωριτερο το 25-30 το κοβω(ειναι μεγαλη γραμμη)
Βγαλτε διπλωμα να ξεμπερδευετε,εχουν πεσει καπως οι τιμες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Για εναν που μενει κοντα στην πατρα(για μενα αναφερομαι) θα ηταν καλυτερο να φοιτα σε αλλη πολη αν η πατρα εχει το αντιστοιχο τμημα που θελει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Αν ζειτε Ζωγραφου το ιδανικοτερο θα ηταν να εχετε κι ενα κουβα για τις μετακινησεις σας. Ενα σαραβαλακι 1000κεκ που να εχει μεσα 5€ βενζινη που λεει ο λογος. Θα σας γλυτωσει απο τεραστια ταλαιπωρια. Οταν θελετε να το παιζετε οικολογοι παρτε το λεωφορειο αλλα θα ειναι μερες που με τη σκεψη των Αθηναικων λεωφορειων θα σας λουζει κρυος ιδρωτας

Για εναν που μενει κοντα στην πατρα(για μενα αναφερομαι) θα ηταν καλυτερο να φοιτα σε αλλη πολη αν η πατρα εχει το αντιστοιχο τμημα που θελει?

Για ποιο λογο να το κανεις αυτο? Μπορεις να ζεις στην πατρα κανονικα αλλα και σε μια στραβη εχεις παντα την εναλλακτικη να ξαναμεινεις σπιτι σου χωρις να παρατησεις τη σχολη. Αν ζεις κανα διωρο και βαλε μακρια απο το πανεπιστημιο, αυτο δεν γινεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Peace_

Τιμώμενο Μέλος

Η Peace_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Πατρών (Πάτρα). Έχει γράψει 1,563 μηνύματα.
Αν ζειτε Ζωγραφου το ιδανικοτερο θα ηταν να εχετε κι ενα κουβα για τις μετακινησεις σας. Ενα σαραβαλακι 1000κεκ που να εχει μεσα 5€ βενζινη που λεει ο λογος. Θα σας γλυτωσει απο τεραστια ταλαιπωρια. Οταν θελετε να το παιζετε οικολογοι παρτε το λεωφορειο αλλα θα ειναι μερες που με τη σκεψη των Αθηναικων λεωφορειων θα σας λουζει κρυος ιδρωτας

Δεν υπάρχει η κατάσταση, ειδικά το καλοκαίρι. Σαρδελοποίηση στο λεωφορείο, με κάτι τύπους που έχουν να μυρίσουν/δουν/αγγίξουν αποσμητικό κανένα τρίχρονο το λιγότερο. Και να φανταστείτε ότι υπάρχουν αρκετά λεωφορεία που εξυπηρετούν την περιοχή του Ζωγράφου, 608, 235, 622, εν μέρει το 230, και μη μιλήσω για τα λεωφορεία που πηγαίνουν καρφί πανεπιστημιούπολη (όπως το 250).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Και το ωραιο ειναι οτι αυτοι οι τυποι το παιζουν κ γκομενοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Για ποιο λογο να το κανεις αυτο? Μπορεις να ζεις στην πατρα κανονικα αλλα και σε μια στραβη εχεις παντα την εναλλακτικη να ξαναμεινεις σπιτι σου χωρις να παρατησεις τη σχολη. Αν ζεις κανα διωρο και βαλε μακρια απο το πανεπιστημιο, αυτο δεν γινεται...

ξερω ένα παιδι που κανει την αποσταση πατρα-κορινθος καθε μερα :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
ξερω ένα παιδι που κανει την αποσταση πατρα-κορινθος καθε μερα :hmm:

Ενταξει αυτο ειναι υπερβολη αλλα υπαρχουν αρκετα παιδια κυριως απο Πελοποννησο που μενουν σπιτια τους και πηγαινουν Πατρα να δινουν μαθηματα. Δεν ειναι ιδανικο σαφως, αλλα δεν ειναι και αναγκαστικο να εγκαταλειψει καποιος τη σχολη του σε περιπτωση που δεν του ερθουν οικονομικα τα πραγματα οπως περιμενε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.

Χαχαχα ο Θεός να βάλει το χέρι του :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.

mittsaki10

Νεοφερμένος

Η mittsaki10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
μιλήστε για τον εαυτό σας παιδιά. μπορεί να φτάινε ο πειραιάς και η νίκαια που μένετε, να μην κολλάτε με τα παιδιά από τη σχολή σας, για τους αθηναίους ότι μένουν με τους γονείς τους ή 1002 άλλα. η αθήνα για μένα προσωπικά είναι τέλεια. προφανώς σε ένα βαθμό φταίει το ότι μένω ζωγράφου όπως και πολλοί άλλοι φοιτητές από επαρχία και έτσι υπάρχουν και τα + της "επαρχιώτικης" πόλης παράλληλα με τα θετικά της ίδιας της αθήνας. αλλά η αθήνα εάν την αξιοποιήσεις είναι έτσι και αλλιώς φοβερή για φοιτητική ζωή. και μπορεί να γίνει σχεδόν για όλους. αμέτρητα ενδιαφέροντα μέρη, άπειρες επιλογές για όλα τα γούστα.

οι συγκρίσεις που βλέπω με γιάννενα, πάτρα κλπ. είναι τουλάχιστον γελοίες. και μένα φίλοι που έχουν έρθει από αυτές τις πόλεις αθήνα, ενώ πριν δεν είχαν και την καλύτερη άποψη για αυτή, ανανγώρισαν ότι είναι σαφώς καλύτερα από ότι εκεί. γενικότερα η άσχημη εικόνα της αθήνας ως πόλη για φοιτητές έχει καλλιεργηθεί επειδή ένα πολύ μεγάλο μέρος των φοιτητών είναι οι ίδιοι αθηναίοι και συνεπώς μένους με τους γονείς τους και συχνά σε μέρος μακριά του πανεπιστημίου, πηγαίνουνε και μια φορά σε φίλο τους από το σχολείο που έχει περάσει σε επαρχιακή πόλη, βλέπουν που έχει κάνει παρέες και περνάει καλά και καταλήγουν στο συμπέρασμα ότι η χ πόλη είναι καλή για φοιτητική ζωή και η αθήνα χάλια. αν κάνει επίσης, όπως γίνεται συχνά, το λάθος και κλειστεί στις παρέες που έχει, έχει ήδη χάσει ένα μέρος της φοιτητικής ζωής. όσο για αυτούς που έχουν έρθει από επαρχία, μάλλον φταίει το ότι δεν έχουν βρει την κατάλληλη παρέα για να την εξερευνήσουν.

και για να συμφωνήσω με κάτι post στην πρώτη σελίδα, και μένα η αθήνα ανέκαθεν με μάγευε όταν εξακολουθεί να με μαγεύει τώρα που μένω σε αυτή. κάθε μέρα που κυκλοφορείς θα δεις κάτι διαφορετικό που θα σε κάνει να χαμογελάσεις :)

Ποπο..Να σαι καλα!Μου εφτιαξες τη διαθεση..Ειμαι απο Εβρο και δηλωσα (και μαλλον πιανω) Αθηνα...Εχω βαρεθει να ακουω απο οσους το λεω ποσο λαθος επιλογη εκανα, οτι ειναι αχανης πολη, απροσωπη και οτι επρεπε να δηλωσω Θεσσαλονικη που ειναι πιο κοντα στη πολη μου και εχει τελεια φοιτητικη ζωη..Εχω αρχισει να ξενερωνω λοιπον και να προβληματιζομαι για την επιλογη μου..Χαιρομαι πολυ που επιτελους ακουω και μια διαφορετικη γνωμη! :D

Μια χαρά περιοχή είναι και έχει ό,τι θελήσεις. Αυτό που πρέπει να προσέξεις όπως είπαν και παραπάνω είναι η επιλογή σπιτιού. Οπωσδήποτε πρέπει να βρίσκεται κοντά στη σχολή και κοντά στη στάση του μετρό έτσι ώστε να φτάνεις και στα δύο με τα πόδια. Για όλα τα υπόλοιπα μην σε απασχολεί. Θα εγκλιματιστείς γρήγορα και θα περνάς μια χαρά.

Βασικα προσωπικα δεν εχω επισκεφθει ποτε την Αθηνα εως τωρα.Αν τελικα περασω εκει εχω ηδη σπιτι που βρισκεται οπως μου ειπαν κοντα στους στυλους του Ολυμπιου Διος..επειδη δεν εχω ιδεα απο περιοχες στην Αθηνα :worry: ( και εσυ φαινεται οτι το εχεις) ξερεις αν ειναι καλη περιοχη? Αν θα εχω ευκολια σε μετακινησεις και τα σχετικα? Ευχαριστω εκ των προτερον! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Αφιερωμενο στους ορκισμενους εχθρους της Αθηνας

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mittsaki10

Νεοφερμένος

Η mittsaki10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Αφιερωμενο στους ορκισμενους εχθρους της Αθηνας


Λιιιιιγο υπερβολικος...δν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα στην επαρχια!Απλα πιστευω ειναι θεμα συνηθειας και τροπου ζωης..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

undead2033

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο undead2033 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Προς τα παιδια που ερχονται απο επαρχια θελω να πω πως επειδη ζω στην Αθηνα ολη μου την ζωη και εχω επισκεφθει σχεδον ολες τις αλλες "φοιτητουπολεις", η Αθηνα για καποιον που θελει να βγαινει και να αραζει κλπ και να κανει την λεγομενη "φοιτητικη ζωη" ειναι μακραν η καλυτερη πολη της Ελλαδας. Αν μενεις μονος σου και εχεις παρεα να βγαινεις δεν θα περασεις πουθενα καλυτερα και δεν βαριεσαι ποτε, τα μερη να πας ειναι αμετρητα. Επισης πας οπου θες πανευκολα με τοσες συγκοινωνιες δεν θα εχεις προβλημα παραμονο ισως τις μεταμεσονυκτιες ωρες. Αν εχεις και δικο σου μεταφορικο νταξει δεν το συζητω καθαρισες, εισαι στην καλυτερη περιοχη.
Οτιδηποτε ψαχνεις θα το βρεις. Οτι σου ερθει στο μυαλο, καπου εκει κοντα θα υπαρχει, πραγμα που δεν συμβαινει σε αλλες πολεις.
Αν εμενα επαρχια 100% θα ερχομουν Αθηνα για σπουδες, σας το λεω δεν θα το μετανιωσετε που την επιλεξατε και αφηστε τους αλλους να λενε(το πιθανοτερο να ηθελαν και αυτοι Αθηνα και να μην περασαν...)
Καλη επιτυχια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
Προς τα παιδια που ερχονται απο επαρχια θελω να πω πως επειδη ζω στην Αθηνα ολη μου την ζωη και εχω επισκεφθει σχεδον ολες τις αλλες "φοιτητουπολεις", η Αθηνα για καποιον που θελει να βγαινει και να αραζει κλπ και να κανει την λεγομενη "φοιτητικη ζωη" ειναι μακραν η καλυτερη πολη της Ελλαδας. Αν μενεις μονος σου και εχεις παρεα να βγαινεις δεν θα περασεις πουθενα καλυτερα και δεν βαριεσαι ποτε, τα μερη να πας ειναι αμετρητα. Επισης πας οπου θες πανευκολα με τοσες συγκοινωνιες δεν θα εχεις προβλημα παραμονο ισως τις μεταμεσονυκτιες ωρες. Αν εχεις και δικο σου μεταφορικο νταξει δεν το συζητω καθαρισες, εισαι στην καλυτερη περιοχη.
Οτιδηποτε ψαχνεις θα το βρεις. Οτι σου ερθει στο μυαλο, καπου εκει κοντα θα υπαρχει, πραγμα που δεν συμβαινει σε αλλες πολεις.
Αν εμενα επαρχια 100% θα ερχομουν Αθηνα για σπουδες, σας το λεω δεν θα το μετανιωσετε που την επιλεξατε και αφηστε τους αλλους να λενε(το πιθανοτερο να ηθελαν και αυτοι Αθηνα και να μην περασαν...)
Καλη επιτυχια

Ας μην ήταν η λεωφόρος και το οακα στην Αθήνα και θα σου έλεγα εγώ αν διάλεγα την Αθήνα :P

Πέρα από αυτό,πρέπει να είναι ωραία πόλη...θα δείξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top