Φοιτητική ζωή στην Αθήνα

mirto.dr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mirto.dr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Eρώτηση προς όσους γνωρίζουν από Αθήνα. Ποιά περιοχή θεωρείτε ως καλύτερη σε ποιότητα ζωής,πράσινο,καλές συγκοινωνίες,καλά σπίτια κτλ.... Νέα Σμύρνη ή Ζωγράφου ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Εξαρτάται που είναι η σχολή σου. Σε άποψη τιμών ζωγράφου είναι φοιτητούπολη...νέα σμύρνη είναι πιο ζόρικα σε απόσταση αν είσαι ΕΚΠΑ ή ΕΜΠ

πράσινο στην Αθήνα? πλάκα κάνεις ? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mirto.dr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mirto.dr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
κοιτα ρωτάω ανεξάρτητα απο σχολές.Γιατι είμαι ανάμεσα σε Πάντειο και ΕΚΠΑ και η περιοχή που θα ζω θα παίξει σημαντικό παράγονται στην επιλογή μου πέρα από τους υπόλοιπους λόγους που εννοείται θα με κάνουν να διαλέξω.

Όσο για το πράσινο δεν είπα και για κανένα Αμαζόνιο:P Μου έχουν πει γνωστοί μου ότι κάποιες περιοχές έχουν πιο πολύ πράσινο από κάποιες άλλες.Αλλά θα ήθελα να ακούσω και τη γνώμη κάποιου που ζει εκεί ή τελος πάντων γνωρίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
πάντειο σε συμφέρει νέα σμύρνη. ΕΚΠΑ ζογράφου αν είναι για τμήμα του campus. Η περιοχή δεν έχει σχέση με την επιλογή σου. πρώτα είναι το τμήμα και μετά η περιοχή μην το πας ανάποδα...

Για πράσινο της προκοπής πρέπει να πας πιο βόρεια ή πιο νότια πράγμα που δεν ευνοεί τις συγκοινωνίες.

Κοίτα προγράμματα σπουδών για αρχή και μετά κοίτα περιοχή έστω και με πράσινο με συγκοινωνία προς τα εκεί. Έχει πόσες γειτονιές η αθήνα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ζωγραφου ειναι καλα μονο αν σε ενδιαφερει να πηγαινεις με τα ποδια στη σχολη. Αν θες συγκοινωνια ουτως ή αλλως προτιμησε καπου που να εχει μετρο εκτος αν εχεις αμαξι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mirto.dr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mirto.dr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Ζωγραφου ειναι καλα μονο αν σε ενδιαφερει να πηγαινεις με τα ποδια στη σχολη. Αν θες συγκοινωνια ουτως ή αλλως προτιμησε καπου που να εχει μετρο εκτος αν εχεις αμαξι



Οκ θα το εχω υποψη μου αυτο.Ποιο ησυχα και απο βαβουρα και απο εκγληματικοτητα ειναι Ζωγραφου ε ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fisher96

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Στο κεντρο εχει σιγουρα βαβουρα. Αλλα οι φοιτητες νομιζω εκει τριγυρω στις σχολες μενουνε.
Αν θες ησυχια Δυτικα ή Νοτια προαστια αλλα ειναι πολυ μακρια απο τις σχολες οποτε αστο θα τρως ολη τη μερα στα μετρο κ τους ηλεκτρικους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Οκ θα το εχω υποψη μου αυτο.Ποιο ησυχα και απο βαβουρα και απο εκγληματικοτητα ειναι Ζωγραφου ε ;

Γενικα αυτες οι περιοχες που παιζουν για ενα φοιτητη δεν μπορεις να πεις οτι ειναι ησυχα. Αν εισαι απο μικρο μερος της επαρχιας θα σου φανει δυσκολο στην αρχη αλλα θα συνηθισεις και θα σ αρεσει. Τωρα γενικα οι περισσοτερες περιοχες στην Αθηνα δεν εχουν θεμα απο εγκληματικοτητα, εχει ησυχασει πολυ η κατασταση και δεν υπαρχει κατι να φοβασαι. Λιγο περισσοτερη προσοχη θελει στις συγκοινωνιες, ειδικα σε ωρα αιχμης οπου αν μπεις, ειναι πιτα και εχεις το πορτοφολι στην κωλοτσεπη ε ενταξει μπορει και στο παρουν. Αλλα γενικα με στοιχειωδη μετρα προστασιας εισαι αρκετα καλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Βασικα αν ασχολεισαι με τη σχολη και δεν πιστολιαζεις δε θα προλαβαινεις να δεις την περιοχη, οποτε δεν παιζει και τοσο ρολο. Το πρωι θα ξυπνας νωρις για να φυγεις για μαθημα και θα ξαναμπαινεις σπιτι απογεμα προς βραδυ λιωμα. Λιγο να κατσεις λιγο να διαβασεις παει η μερα. Νανι και φτου κι απ την αρχη. Παντως ζωγραφου ειναι καλα,εγω εμεινα χρονια εκει. Γρηγορα ερχεσαι κεντρο, συχνη συγκοινωνια, ουτε πηξιμο ουτε ερημια, κεντρο αποκεντρο που λεμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Για έναν Αθηναίο, είναι καλύτερα πιστεύετε να μείνει στην Αθήνα ή να πάει επαρχία; (π.χ. Θεσ/νίκη, Πάτρα, δε μιλάω για μικρότερες πόλεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GhastaL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GhastaL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Eρώτηση προς όσους γνωρίζουν από Αθήνα. Ποιά περιοχή θεωρείτε ως καλύτερη σε ποιότητα ζωής,πράσινο,καλές συγκοινωνίες,καλά σπίτια κτλ.... Νέα Σμύρνη ή Ζωγράφου ;

Τώρα είδα ότι έχεις απαντήσει. ΕΚΠΑ, αν η σχολή σου είναι στην Πανεπιστημιούπολη τότε Ζωγράφου είναι πολύ καλύτερα γιατί οι συγκοινωνίες εκεί είναι περίεργες λόγω λεωφορείων, και η Ζωγράφου είναι δυσπρόσιτη σχετικά. Για Πάντειο δεν ξέρω για τις περιοχές γύρω - γύρω, Συγγρού και Καλλιθέα, η Νέα Σμύρνη δεν είναι μακριά γεωγραφικά αλλά απ' ότι ξέρω δεν είναι κι αυτή ευπρόσιτη (όλα αυτά επειδή δεν υπάρχει μετρό αλλά το αργό τραμ). Σε καμιά περίπτωση άμα πας Πάντειο μη μείνεις Ζωγράφου, και αν πας Πανεπιστημιούπολη μη μείνεις Ν. Σμύρνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Ποια περιοχή βολεύει καλύτερα για δυο συγκατοικους που ο ένας είναι Μετσόβειο και ο άλλος ασοεε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pol_94

Νεοφερμένος

Ο pol_94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
νοικιασε ευαγγελισμο αν και βεβαια η περιοχη ειναι χαλια εσυ θα εισαι κοντα στο μετρο και αρα στην σχολη σου και ο αλλος θα παιρνει λεωφορειο για να πηγαινει ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
νοικιασε ευαγγελισμο αν και βεβαια η περιοχη ειναι χαλια εσυ θα εισαι κοντα στο μετρο και αρα στην σχολη σου και ο αλλος θα παιρνει λεωφορειο για να πηγαινει ....
Καλά ακόμα δεν ξέρω αν θα δηλώσω Αθήνα όπως και αυτός.Ψαχνόμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Για έναν Αθηναίο, είναι καλύτερα πιστεύετε να μείνει στην Αθήνα ή να πάει επαρχία; (π.χ. Θεσ/νίκη, Πάτρα, δε μιλάω για μικρότερες πόλεις)

Γενικα ειναι καλο να μενεις μονος σου απο πλευρας ανεξαρτητοποιησης. Αλλα επειδη και το κοστος ειναι μεγαλο δεν πιστευω οτι ειναι σωστο να εχεις επιλογη να μπεις στην ιδια σχολη στην πολη σου και να πας αλλου. Θα χαλασεις παρα πολλα λεφτα σε νοικια/ρευματα κλπ που θα μπορεσεις να τα κανεις ο,τι θελεις (να πας ταξιδια, εκδρομες, να παρεις ισως αυτοκινητο κλπ κλπ) ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aladdin

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 948 μηνύματα.
Ή μπορεις να κατσεις στην πολη σου και να νοικιαζεις μια γκαρσονιερα σε νορμαλ αποσταση απ τους δικους σου. Οι τιμες εχουν πεσει παρα πολυ. Ετσι θα συνδυαζεις και τα 2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GhastaL

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GhastaL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Ποια περιοχή βολεύει καλύτερα για δυο συγκατοικους που ο ένας είναι Μετσόβειο και ο άλλος ασοεε;

Μπορείτε να βρείτε και στα Πατήσια κάτι. Με τις συγκοινωνίες της Πατησίων φτάνεις πολύ γρήγορα και είσαι και κεντρικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,793 μηνύματα.
Μπορείτε να βρείτε και στα Πατήσια κάτι. Με τις συγκοινωνίες της Πατησίων φτάνεις πολύ γρήγορα και είσαι και κεντρικά.

Ηθελα να ρωτησω για αυτο! Τα Πατησια γενικα ειναι καλη περιοχη? Εχει ηλεκτρικο εκει κοντα και μου ειπαν οτι θα με βολευει πολυ. Ειναι μακρυα απο το ΕΚΠΑ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Ηθελα να ρωτησω για αυτο! Τα Πατησια γενικα ειναι καλη περιοχη? Εχει ηλεκτρικο εκει κοντα και μου ειπαν οτι θα με βολευει πολυ. Ειναι μακρυα απο το ΕΚΠΑ?

Δε λεει να χρησιμοποιεις και καθε μερα ηλεκτρικο και λεωφορειο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sparkling

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γεωργια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 327 μηνύματα.
για το εκπα αν δεν θελετε συγκοινωνιες κλπ ειναι καλυτερα να νοικιασετε ζωγραφου, καισαριανη που ακομα και με τα ποδια μπορειτε να πατε. εγω καθε μερα παω πανεπιστημιουπολη με τα ποδια γιατι μενω κοντα. επισης αυτες οι περιοχες ειναι και κοντα στο κεντρο. μονο ενα λεωφορειο περνεις μονο που αργει λιγο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top