Φοιτητική ζωή στην Αθήνα

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
έχω ζήσει "φοιτητική ζωή" και σε άλλες πόλεις και έχω δει πως είναι η απλή καθημερνότητα..Δεν λέω για τρελά πράγματα και πίστεψε με η κατάσταση εδώ ωχριά σχεδόν σε σχέση με εκεί..όσο για τα υπόλοιπα οποία έγραψες συμφωνώ εν μέρει αλλά όχι ε όλα

βασικά τι εννοείς, έχεις σπουδάσει και σε άλλη πόλη ή απλά έχεις επισκεφτεί πόλεις -σε φίλους σου πχ- και έχεις πάρει μια γεύση του πώς είναι η φοιτητική ζωή στην επαρχία? γιατί αν είναι το 2ο θεωρώ ότι αν δεν έχεις ζήσει την πόλη για ένα κάποιο χρονικό διάστημα μηνών δεν μπορείς να βγάλεις στάνταρ συμπέρασμα.

πάντως θα ήθελα να ακούσω εμπειρίες ή σχόλιά σου για την καθημερινότητα σε άλλες πόλεις ( είναι θέμα που το έχω χιλιοσυζητήσει σε φοιτητοπαρέες και συλλέγω γνώμες και απόψεις..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Η αληθεια ειναι οτι οσοι απο εμας επισκεφθουμε φιλους σε αλλη πολη, νομιζουμε οτι εκει ειναι ιδανικα επειδη ειναι ολα κοντα, μαζεμενα, δν χρειαζεσαι συγκοινωνιες αλλα πιστευω αν δν ζησεις καπου ενα διαστημα (κανα 3μηνο τουλαχιστον) δν μπορεις να καταλαβεις αν η ζωη ειναι καλυτερη ή χειροτερη απο εκει π μενεις εσυ. Το ιδιο βεβαια μπορει να ισχυει και για καποιον ο οποιος ερχεται εκδρομη στην Αθηνα και του αρεσει πολυ περισσοτερο απο την πολη του, χωρις να ζησεις την καθημερινοτητα δν μπορεις να κατανοησεις τα αρνητικα ενος μερους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babletheone

Νεοφερμένος

Ο babletheone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
έχω μείνει 5 μέρες Γιάννενα και 10 μέρες χανιά..Ο καφές που θα πιεις σε ένα μέρος γεμάτο φοιτητές,ο δρόμος ο οποίος είναι γεμάτος φοιτητές,τα μαγαζιά που είναι γεμάτα απο φοιτητές,τα σπίτια που είναι "2 βήματα",..Απλά η καθημερινότητα..Οι πιο πολλές παρεές,το σε "10 λεπτά είμαι εκεί"..Όλα αυτά συνθέτουν κατ'εμέ μια ιδανική ζωή για φοιτητή..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κάθε μέρος έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματά του. Φρόντισε να εκμεταλλευτείς τα πρώτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babletheone

Νεοφερμένος

Ο babletheone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Κάτσε να τα βρω πρώτα χαχ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ελα ρε συ!!! Μπούγιο, τρέλα και φοιτητική κορδέλα!!! :hehe: :redface:

Α! Και σχετικά με τις παρέες: μη σκας επειδή στην Αθήνα δε συναντάται αυτό το φαινόμενο με τις παρέες των 100 ατόμων όπως πχ στην επαρχία. :P Η καλύτερη επιλογή είναι λίγοι και καλοί! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babletheone

Νεοφερμένος

Ο babletheone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Δεν ξέρω ρε συ..Προς το παρόν πακέτο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Παιδιά,θελω τοσο Κοινωνική εργασία αλλα αποφεύγω την Κρήτη! Αθηνα,Αιγάλεω ειναι χάλια; Το ΤΕΙ πως ειναι; Μπορω να μείνω κάπου κοντά Καλύτερα; Έχω μείνει Ζωγράφου,ΤΕΛΕΙΑ αλλα καμια σχέση! Απο ΑΙΓΑΛΕΩ ποσο θελω γ κέντρο,ζωγράφου,γλυφάδα; Πφφ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά,θελω τοσο Κοινωνική εργασία αλλα αποφεύγω την Κρήτη! Αθηνα,Αιγάλεω ειναι χάλια; Το ΤΕΙ πως ειναι; Μπορω να μείνω κάπου κοντά Καλύτερα; Έχω μείνει Ζωγράφου,ΤΕΛΕΙΑ αλλα καμια σχέση! Απο ΑΙΓΑΛΕΩ ποσο θελω γ κέντρο,ζωγράφου,γλυφάδα; Πφφ

Η περιοχή του Αιγάλεω είναι πολύ ωραία για να μείνεις εκεί. ΄Εχει ό,τι χρειάζεται για να περάσει καλά ένας φοιτητής.Καλύτερα να βρεις ένα σπίτι κοντά στο ΤΕΙ έτσι ώστε να μπορείς να πηγαίνεις στη σχολή σου με τα πόδια. Από τη σχολή μπορείς να πάρεις το 731 το οποίο σε 10 περίπου λεπτά σε αφήνει στο μετρό (κόκκινη γραμμή) στη στάση Αγίου Αντωνίου. Μπαίνεις και σε 3-5 λεπτά είσαι Ομόνοια ή Σύνταγμα. Κανένα πρόβλημα άσε που πιστεύω πως όταν δημιουργήσεις παρέες με τους συμφοιτητές σου συνήθως σε μαγαζιά του Αιγάλεω θα συχνάζετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Η περιοχή του Αιγάλεω είναι πολύ ωραία για να μείνεις εκεί. ΄Εχει ό,τι χρειάζεται για να περάσει καλά ένας φοιτητής.Καλύτερα να βρεις ένα σπίτι κοντά στο ΤΕΙ έτσι ώστε να μπορείς να πηγαίνεις στη σχολή σου με τα πόδια. Από τη σχολή μπορείς να πάρεις το 731 το οποίο σε 10 περίπου λεπτά σε αφήνει στο μετρό (κόκκινη γραμμή) στη στάση Αγίου Αντωνίου. Μπαίνεις και σε 3-5 λεπτά είσαι Ομόνοια ή Σύνταγμα. Κανένα πρόβλημα άσε που πιστεύω πως όταν δημιουργήσεις παρέες με τους συμφοιτητές σου συνήθως σε μαγαζιά του Αιγάλεω θα συχνάζετε.

Ευχαριστω το λεω επειδη απο Γλυφαδα και Ζωγραφου ξερω!! Εχει καλα μαγαζια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πολύ καλά. Μην ανησυχείς.΄Οταν έρθεις θα το διαπιστώσεις και μόνος σου. Εξάλλου με το μετρό βρίσκεσαι μέσα σε λίγα λεπτά όπου θέλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ!!!!!! Σαν περιοχή πως ειναι_
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ!!!!!! Σαν περιοχή πως ειναι_

Υπαρχουν και καλυτερες, υπαρχουν και χειροτερες. Αν παλι θες τη γνωμη μου, μεινε οσο πιο κοντα στο μετρο μπορεις. Παρασκευη-Σαββατο μπορεις να γυρνας στις 2,30 ενω αν χρειαζεσαι λεωφορειο οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danopfin95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
ολοι μου λενε πως η Αθηνα δεν ειναι ιδανικη για φοιτητικη ζωη...
ισως να εχουν δικιο ομως για την μονη πολη που θα εφευγα απο δω που σπουδαζω, αν μπουρουσα θα ηταν η πρωτευουσα!:D
αγαπαμε Αθήνα:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Μην έχετε στο μυαλό σας μόνο τα ξενύχτια, τα κλαμπ και τα μπουζούκια...
Βρείτε την πόλη που σας προσφέρει καλό επίπεδο σπουδών στην επιστήμη που σας ενδιαφέρει και όλα τα άλλα βρίσκονται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
ολοι μου λενε πως η Αθηνα δεν ειναι ιδανικη για φοιτητικη ζωη...
ισως να εχουν δικιο ομως για την μονη πολη που θα εφευγα απο δω που σπουδαζω, αν μπουρουσα θα ηταν η πρωτευουσα!:D
αγαπαμε Αθήνα:clapup:

Αν κανεις σωστη επιλογη σπιτιου, τοτε ειναι μια χαρα πολη. Εχει καλα πανεπιστημια, παρα πολλα μερη να επισκεφθεις, πολλες επιλογες για διασκεδαση κλπ. Αν καποια στιγμη καταφερει ενας φοιτητης να παρει κι ενα σαραβαλακι, τοτε δν εχει κανενα θεμα. Αλλα και το μετρο κανει πολυ καλη δουλεια. Το προβλημα ειναι αν εισαι Αθηναιος και σπουδαζεις στην Αθηνα (δν μενεις μονος σου, εισαι μακρια απο σχολη κοκ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σε ευχαριστώ πολύ!!!!!! Σαν περιοχή πως ειναι_


Μια χαρά περιοχή είναι και έχει ό,τι θελήσεις. Αυτό που πρέπει να προσέξεις όπως είπαν και παραπάνω είναι η επιλογή σπιτιού. Οπωσδήποτε πρέπει να βρίσκεται κοντά στη σχολή και κοντά στη στάση του μετρό έτσι ώστε να φτάνεις και στα δύο με τα πόδια. Για όλα τα υπόλοιπα μην σε απασχολεί. Θα εγκλιματιστείς γρήγορα και θα περνάς μια χαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

econlove

Νεοφερμένος

Η econlove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Λοιπόν, όσον άφορα την Αθήνα υπάρχουν θετικά και αρνητικά. Ας ξεκινήσουμε με τα αρνητικά: 1) Αποστάσεις!!! Εντάξει, δεν ξέρω κι εγώ πόσες φορές έχω αγανακτήσει! Δεν φτάνει που για να πας κάπου θες σχεδόν μια ώρα, έχουμε και τα λεωφορεία να περνάνε μια στο τόσο. Και όταν μπεις μέσα, α καλά εκεί είναι που γίνεται το γλέντι! Σαρδελοποίηση στο φουλ (όποιος ξέρει από 608 νιώθει)! 2) Αποξένωση. Έχοντας μεγαλώσει στην επαρχία δεν περίμενα ποτέ ότι θα έλεγα καλημέρα σε γείτονα που μένουμε ακόμα κ στον ίδιο όροφο και θα μου γύριζε την πλάτη. Γενικώς οι άνθρωποι είναι πολύ αδιάφοροι (σαν γενική εικόνα, σίγουρα υπάρχουν και εξαιρέσεις) και η αλήθεια είναι πως με τον καιρό γίνεσαι κι εσύ λίγο έτσι. Επιπλέον υπάρχει ένας γενικότερος εκνευρισμός στην ατμόσφαιρα, ειδικά στα μέσα συγκοινωνίας. Το να σε σπρώχνουν ή να σου παίρνουν την θέση είναι συνήθεια και δεν είναι καθόλου ασυνήθιστο να ακούς ανθρώπους που περιμένουν στην στάση να βρίζουν όσο πιο δυνατά μπορούν ΠΑΣΟΚ και ΝΔ- γιατί εσύ έχεις λίγα προβλήματα και απολαμβάνεις να τους ακούς να γκαρίζουν στον αέρα.
Τώρα στα θετικά, πρώτα απ'όλα έχω να πω πως είναι ωραία να είσαι κ για μια φορά αόρατος!! Στην επαρχία, ιδίως στην δικιά μου πόλη, πέραν του ότι έβγαινες και πετύχαινες τουλάχιστον το μισό σχολείο έπρεπε να υπομείνεις κ το σκανάρισμα και τα σχόλια. Εδώ είσαι άγνωστος μεταξύ αγνώστων. Και είναι ωραίο. Δεύτερον, η Αθήνα είναι τόσο μεγάλη και τόσο διαφορετική που αποκλείεται να την βαρεθείς, σε αντίθεση με άλλες μικρές πόλεις που σε ένα χρόνο έχεις δει τα πάντα. Πάντοτε θα υπάρχουν νέες περιοχές να πας, νέα στέκια να ανακαλύψεις! Τρίτον , εδώ χτυπάει η καρδιά της χώρας!! Θέατρα, κινηματογράφοι, γήπεδο (για τους λάτρεις ΠΑΟ-ΟΣΦΠ κλπ), σεμινάρια, ακόμα και πορείες διαδηλώσεις, όλα εδώ. Και εδώ είναι συνήθως και όλες οι ευκαιρίες. Τέταρτον και πολύ σημαντικό, πιστεύω ότι αν ζήσεις εδώ και μάθεις να επιβιώνεις μπορείς να πας παντού. :)
Γενικώς η Αθήνα στην αρχή με ζόρισε (ο 1ος χρόνος ήταν χάλια) αλλά τώρα την αγαπώ και την νιώθω πιο πολύ σπίτι μου από την πόλη που μεγάλωσα. Προτείνω ανεπιφύλακτα. (ps έχουμε και την Ακρόπολη) ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για όποιον ενδιαφέρεται για το φοιτητικό κόστος διαβίωσης στην Αθήνα ας κοιτάξει την ανάρτηση αριθμ.525 που έχω κάνει στο θέμα "Πόσο κοστίζει η ζωή για έναν φοιτητή που ζει μόνος".'Ισως του φανεί χρήσιμη. Απλώς λάβετε υπόψη σας ότι οι υπολογισμοί είναι οι χαμηλότεροι δυνατοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Καλά ήταν και στην Αθήνα, αλλά ακόμα καλύτερα ήταν στη Θεσσαλονίκη! Άλλες καταστάσεις ....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top