Φοιτητική ζωή και περιθωριοποίηση

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
Στις σχολές (αλλά και στις δουλειές..) καλό είναι να πηγαίνουμε με αέρα, άνεση και διάθεση
για επικοινωνία..

Αυτό μπορεί να μην είναι εφικτό πάντα, αλλά καλό είναι να γίνεται όποτε μπορούμε...
ένα άτομο απόμακρο μπορεί να μην φανερώνει πάντα αν ο λόγος είναι επειδή σνομπάρει
ή επειδή νιώθει άβολα.

με τον καιρό και αφού σε μάθουν μπορείς να πέσεις στα πιο φυσιολογικά σου επίπεδα.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,263 μηνύματα.
Ολοι μιλανε για το πώς πηγαν με τα μαθηματα και το διαβασμα τους και οοοο,τι εχει να κανει με την σχολη, επειδη δεν εχουν ζωη εξω απο αυτη (common μηχανικος) . Ναι, αυτοι ειναι no. Ειναι ξενερα να βγαινεις για εναν καφε να ξεσκασεις απο την σχολη και να ακους παααλι για την σχολη και τα μαθηματα. Like give it a rest , ειναι ωρα να πουμε για κατι αλλο
Αυτά τα παιδάκια δεν είναι μηχανικοί, είναι φοιτητές, έχει διαφορά.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,263 μηνύματα.
Δεν μπορώ να πω πως είναι περιθωριοποίηση, γιατί είχα φίλους στη σχολή.
Θυμάμαι, όμως, ότι επειδή είμαι ομοφυλόφιλος και μου φαίνεται υπήρχαν άτομα που ενώ στο πρώτο έτος κάναμε παρέα όλοι μαζί αποκόπηκαν γιατί τους χαλούσα την εικόνα και σκέφτονταν, ότι αν με δουν μαζί τους θα πιστέψουν ότι είναι και αυτά gay.
Εαν κάποιος θέλει να σπάσει μαζί σου για αυτό τον λόγο, είναι το λιγότερο γελοίος και σίγουρα δεν αξίζει καθόλου τον χρόνο και την παρέα που προσφέρεις.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Έχετε ποτέ περιθωριοποιηθεί από συμφοιτητές στη σχολή; Αν ναι,πως το αντιμετωπίσατε;
Να σου πω την αλήθεια,εμένα αυτό δε μου έχει τύχει γιατί βρήκα γρήγορα παρέα,ακόμα και αν εν τέλει ήταν παντελώς ακατάλληλη.Τώρα ευτυχώς έχω βρει ισορροπίες και είμαι οκ.

Αυτό που σου συμβαίνει βασικά,δε θα σου πω ψέματα,ήταν πάντα ο μεγαλύτερος μου φόβος,δηλαδή να μείνω εντελώς μόνη μου στο μέρος που σπουδάζω.Ωστόσο αργότερα κατάλαβα ότι ο φόβος μου να βρω κάποιο άτομο για παρέα με έφτασε στο απίστευτο λάθος να μπλέξω με ακατάλληλους ανθρώπους.Αν με ρωτήσεις τώρα λοιπόν,τι θα έκανες στον εαυτό σου αν γυρνούσες 4 χρόνια πριν που άρχισες τη σχολή,αυτό που θα έκανα ήταν να μου ρίξω μια τεράστια μούτζα και να μου πω "σοβαρέψου και μην ασχολείσαι με ανώριμους ανθρώπους,καλύτερα μόνη με ήθος και αξίες παρά να έχεις πολλά άτομα για παρέα τα οποία είναι φουλ τοξικά και δε σε αφήνουν να ανελιχθείς όπως θα ήθελες"

Τέλος πάντων,γενικά όπως καταλαβαίνεις και βλέπεις και μόνη σου, είναι πολύ σύνηθες να μένεις χωρίς παρέα στη σχολή σου,όχι επειδή εσύ έχεις πρόβλημα γλυκιά μου,αλλά επειδή ορισμένοι είναι πολύ σνομπ και με το που γνωρίσουν ένα δύο άτομα αδιαφορούν για τους υπόλοιπους.Εμένα αυτό ωστόσο ποτέ δε μου άρεσε και το έβρισκα πάρα πολύ άσχημο,ίσως επειδή ήξερα το φόβο της μοναξιάς σε ένα μέρος που δεν έχεις τους γονείς σου κοντά να πεις μια καλημέρα. Επειδή όμως όπως καταλαβαίνεις τους συμφοιτητές σου δε μπορείς να τους αλλάξεις,προσπάθησε μόνη σου να κάνεις μικρές και ουσιώδεις αλλαγές.Ξεκίνα δραστηριότητες,είτε χορό είτε ξένη γλώσσα κτλ.Εγγράψου σε προγράμματα του πανεπιστημίου αν υπάρχουν.Να δεις πως θα γνωρίσεις κόσμο εύκολα και θα ηρεμήσεις.Δε χρειάζεται σώνει και ντε να είναι από τη σχολή σου.Και να σου πω και κάτι;Και έμενα στη σχολή μου,αν εξαιρέσω καμία 7-8 άτομα,όλοι οι άλλοι ήταν για τον πούτσο,ψώνια,γεμάτα κόμπλεξ που το μόνο που ήθελαν ήταν να αναδεικνύουν τον εαυτό τους.Χίλιες φορές να έμενα μόνη μου λοιπόν παρά να έκανα παρέα με τέτοια άτομα.Αν και εσένα παίζουν τέτοια σκηνικά,απλά μη μασάς.Ανεξαρτητοποιήσου,και μην περιμένεις προκοπή από τα παιδιά της σχολής σου για να δικτυωθείς και να κοινωνικοποιηθείς.Και το σημαντικότερο,προσοχή με ποιον θα κάνεις παρέα,υπάρχουν πολλοί σκατάνθρωποι εκεί έξω που σου συστήνονται με το πιο γλυκό πρόσωπο που υπάρχει.Καλή επιτυχία!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν μπορώ να πω πως είναι περιθωριοποίηση, γιατί είχα φίλους στη σχολή.
Θυμάμαι, όμως, ότι επειδή είμαι ομοφυλόφιλος και μου φαίνεται υπήρχαν άτομα που ενώ στο πρώτο έτος κάναμε παρέα όλοι μαζί αποκόπηκαν γιατί τους χαλούσα την εικόνα και σκέφτονταν, ότι αν με δουν μαζί τους θα πιστέψουν ότι είναι και αυτά gay.
Αηδιαστική αντιμετώπιση το λιγότερο από τους συμφοιτητές σου,γλίτωσες.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Μόνιμα περιθώριο και γράψιμο. Ήταν αμφίδρομη η σχέση. Ακόμη και τώρα, δεν μπορώ να κάνω φιλία με Έλληνα. Ειδικά με Έλληνα. Δεν ξέρω..
 

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Μόνιμα περιθώριο και γράψιμο. Ήταν αμφίδρομη η σχέση. Ακόμη και τώρα, δεν μπορώ να κάνω φιλία με Έλληνα. Ειδικά με Έλληνα. Δεν ξέρω..
Μια απο τα ιδια..γιατι αραγε να συμβαινει αυτο;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Γιατί βαριέμαι εύκολα να κάνω παρέα με τη μιζέρια. Οι περισσότεροι είναι λίγο γεια σου περίπτωση και δεν έχουν στόχους. Είναι μεσήλικα παιδιά. Ακούς μόνιμα για ανεργία, γκομενικά, τσακωμούς με γονείς, ότι θα παντρευτούν κτλ. Βαριέμαι τέτοιες ιστορίες.
 

Guest 571569

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγω ξεκιναω σε λίγες μερες το πανεπιστημιο και επειδη ειμαι 39 ετων ειμαι σιγουρος πως θα με κοροιδευουν ολοι.
Έχω στο τμήμα μου αρκετά άτομα 45+. Προσωπικά μόνο θαυμασμό νιώθω για αυτά τα άτομα και είναι και οι καλύτεροι τόσο που σκέφτομαι ότι στο μέλλον θα γυρίσω στα έδρανα να σπουδάσω και κάτι ακόμη για την πλάκα μου. Ρωτάει ο καθηγητής και μόνο εκείνοι έχουν το θάρρος να απαντήσουν ή να ρωτήσουν κάτι. Σε 4 χρόνια θα έχεις πτυχίο και τίποτα απ'όλα αυτά δεν θα έχει σημασία είσαι 39 μέχρι τα 59+ έχεις τουλάχιστον αλλά 20 χρόνια πορείας/ καριέρας.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γιατί βαριέμαι εύκολα να κάνω παρέα με τη μιζέρια. Οι περισσότεροι είναι λίγο γεια σου περίπτωση και δεν έχουν στόχους. Είναι μεσήλικα παιδιά. Ακούς μόνιμα για ανεργία, γκομενικά, τσακωμούς με γονείς, ότι θα παντρευτούν κτλ. Βαριέμαι τέτοιες ιστορίες.
Ισχύει απόλυτα αυτός ο χαρακτηρισμός: μεσήλικα παιδιά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν μπορώ να πω πως είναι περιθωριοποίηση, γιατί είχα φίλους στη σχολή.
Θυμάμαι, όμως, ότι επειδή είμαι ομοφυλόφιλος και μου φαίνεται υπήρχαν άτομα που ενώ στο πρώτο έτος κάναμε παρέα όλοι μαζί αποκόπηκαν γιατί τους χαλούσα την εικόνα και σκέφτονταν, ότι αν με δουν μαζί τους θα πιστέψουν ότι είναι και αυτά gay.
Βρίσκω τόσο άσχημο να σε στήνουν στον τοίχο για κάτι που δεν επέλεξες, οτιδήποτε είναι αυτό. Εκεί όμως είναι που συνειδητοποιείς ότι τελικά αν δεν σε θέλουν είναι δικό τους πρόβλημα γιατί εσύ δεν έχεις κάνει κάτι επί της ουσίας.
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Αν παρω πτυχιο στα 45 μιας και η σχολη ειναι 5ετης,θα κανω μεχρι την συνταξη δηλαδη τα 67 και βλεπουμε κατι που μου αρεσει.Μου εκανε εντυπωση πως οι καθηγητες μου ειπαν:μικρος εισαι ακομα.μην σκεφτεσαι την ηλικια κ προχωρα
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top