Φοιτητική αδιαφορία... χαμηλό επίπεδο φοιτητών

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Κυριως αφορουσε ατομα με τρομερα χρηματα απο πισω, που δεν χαλαγε ο κοσμος εαν τελειωναν 1, 2, 5 χρονια παραπισω
η χειρότερη "μερίδα" φοιτητών,πραγματικά...
Έχω τέτοια άτομα στη σχολή μου και όχι μόνο...
Τέτοια άτομα ούτε βιβλία δεν παίρνουν...
Είναι σαν να μου λες ότι επειδή είχα έναν κακό καθηγητή στο αντικείμενο αυτό δεν το έμαθα...
Ποτέ δεν πρέπει να αυτοπεριορίζεσαι... η ουσιαστική δουλειά πολλές φορές γίνεται εκτός του πανεπιστημιακού πλαισίου
Ο καθηγητής όμως θα σε ωθήσει να ψάξεις παραπάνω για περισσότερη γνώση-αυτός μπορεί να αποτελέσει "εμπνεύση" για κάτι περισσότερο!
Οι καλοί θα είναι καλοί πάντα γιατί θα παίρνουν πρωτοβουλίες και θα διαβάζουν απο μόνοι τους. Δεν θα περιμένουν τον καθηγητή να τους πιάσει απο το χεράκι.
Αυτή γενικά είναι και η λογική του πανεπιστημίου γενικά,ότι θα πρέπει να ψάξεις μόνος σου...ο καθηγητής και το μάθημα θα σου δώσει ένα μικρό μέρος της γνώσης,η εξελίξη της είναι απολύτως δικό σου ζήτημα...
Για παράδειγμα εμείς κάνουμε προγραμματισμο με R στη σχολή(Βασικά πράγματα),ο καθηγητής έχει δώσει 2 βιβλία σε ηλεκτρονική μορφή για περεταίρω ενασχόληση και εμένα επειδή μου άρεσε σαν μάθημα πήγα και τα έκανα σε μορφή spiral(όπως γράφετε τέλος πάντων 😂) και όταν τελείωσω με την εξεταστική θα τα αρχίσω σιγά σιγά να τα μελετώ τα συγγράμματα!
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,313 μηνύματα.
Δε συμφωνώ με το demoralisation που υπάρχει στο thread αυτό καθώς από ένα σημείο και μετά είναι απλά δικαιολογία και στρεβλώνει το θέμα.

Ναι όντως η Ελλάδα είναι ένα χάλια μέρος για να κανείς καριέρα καθώς οι μισθοί είναι σε τραγικά χαμηλά επίπεδα, η ανεργία στους νέους ξεπερνάει το 30%, οι συνθήκες εργασίας είναι απάνθρωπες πολλές φορές και γενικά το μέλλον της Ελληνικής οικονομίας είναι αβέβαιο με αποτέλεσμα οι φοιτητές να απογοητεύονται.

Απο εκεί και πέρα όμως αυτό δεν πάει να πει ότι μπαίνουμε σε ένα πανεπιστήμιο και δεν κάνουμε τίποτα λόγω των οικονομικών συνθηκών της χώρας. Αρχικά να πούμε ότι δεν αμείβονται όλοι στην Ελλάδα με 800 και 900€ , υπάρχουν θέσεις εργασίας που με τα χρόνια φτάνεις τα 2.000-3.000€ άνετα αρκεί όμως να το αξίζεις και να είσαι καλός σε αυτό που κανείς. Επίσης, η αγορά εργασίας δεν είναι η Ελλάδα μόνο. Αν βλέπεις ότι δεν μπορείς εδώ τότε τα μαζεύεις και φεύγεις στο εξωτερικό είτε είσαι 30 είτε 35 είτε 40. Επιπροσθέτως, δεν έχουν όλοι την ίδια τύχη στη ζωή τους, σε ένα τμήμα πανεπιστημίου απο τους 200 φοιτητές οι 150-160 λογικά δεν θα πάνε πολύ υψηλά απο θέμα μισθολογικής άποψης. Υπάρχουν όμως και αυτοί οι 20,30,40 που θα πάνε μπροστά , θα κάνουν καριέρα είτε εδώ είτε στο εξωτερικό και θα ζήσουν μια ανετη ζωή. Γιατί να μην προσπαθήσεις να είσαι σε αυτούς τους 30 που θα πετύχουν;; Με το να κάθεσαι και να κλαις τη κακή σου τύχη μη κάνοντας ούτε μια πρόσθετα να την αλλάξεις η πορεία σου είναι προκαθορισμένη να παραμείνει σε χαμηλά επίπεδα.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ναι μεν τα πράγματα στην Ελλάδα δεν είναι καλά , όμως απο την άλλην με το να μην κανείς τίποτα έχεις προεξοφλήσει τη τύχη σου για την υπόλοιπη ζωή σου περιμένοντας ένα θαύμα / μια επανάσταση ώστε να βγεις από το τούνελ που μόνος σου μπήκες. Καθένας πρέπει να προσπαθεί , να δίνει το 100%, να αγαπάει αυτό που κάνει και απο εκεί και πέρα η ζωή θα τον βγάλει στο σωστό δρόμο. Σίγουρα όμως δεν κερδίζεις έναν πόλεμο έχοντας παραδοθεί πρώτου καν αρχίσει.😉😉
 

Obi-Wan Kenobi

Δραστήριο μέλος

Ο Obi-Wan Kenobi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Γεωπονίας Πελοποννήσου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Θεωρω οτι αν αγαπας το αντικειμενο σπουδων σου και το σπουδαζεις συνειδητα οτι και να γινεται στην σχολη νομιζω πως δεν σε αποσπα απο τον στοχο σου.
Αυτος που θελει να τα καταφερει θα ξεπερασει ακομα και με δυσκολια ολα τα εμποδια.
Ειναι σαν την γυμναστικη εγω που ειναι πορωμενος θα βγω για τρεξιμο στο κρυο ακομα και αν εχει -10 βαθμους στην βροχη και στην καραντινα που ειχαν κλεισει τα γυμναστηρια εκανα προπονηση με νερα και καρεκλες.
Αυτος που δεν του πολυ αρεσει θα πει: που να τρεχω τωρα εξω στο κρυο ή αφου τα γυμναστηρια κλεισανε πως να κανω προπονηση.
Ειναι ολα νομιζω στο μυαλο μας.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,683 μηνύματα.
Δε συμφωνώ με το demoralisation που υπάρχει στο thread αυτό καθώς από ένα σημείο και μετά είναι απλά δικαιολογία και στρεβλώνει το θέμα.

Ναι όντως η Ελλάδα είναι ένα χάλια μέρος για να κανείς καριέρα καθώς οι μισθοί είναι σε τραγικά χαμηλά επίπεδα, η ανεργία στους νέους ξεπερνάει το 30%, οι συνθήκες εργασίας είναι απάνθρωπες πολλές φορές και γενικά το μέλλον της Ελληνικής οικονομίας είναι αβέβαιο με αποτέλεσμα οι φοιτητές να απογοητεύονται.

Απο εκεί και πέρα όμως αυτό δεν πάει να πει ότι μπαίνουμε σε ένα πανεπιστήμιο και δεν κάνουμε τίποτα λόγω των οικονομικών συνθηκών της χώρας. Αρχικά να πούμε ότι δεν αμείβονται όλοι στην Ελλάδα με 800 και 900€ , υπάρχουν θέσεις εργασίας που με τα χρόνια φτάνεις τα 2.000-3.000€ άνετα αρκεί όμως να το αξίζεις και να είσαι καλός σε αυτό που κανείς. Επίσης, η αγορά εργασίας δεν είναι η Ελλάδα μόνο. Αν βλέπεις ότι δεν μπορείς εδώ τότε τα μαζεύεις και φεύγεις στο εξωτερικό είτε είσαι 30 είτε 35 είτε 40. Επιπροσθέτως, δεν έχουν όλοι την ίδια τύχη στη ζωή τους, σε ένα τμήμα πανεπιστημίου απο τους 200 φοιτητές οι 150-160 λογικά δεν θα πάνε πολύ υψηλά απο θέμα μισθολογικής άποψης. Υπάρχουν όμως και αυτοί οι 20,30,40 που θα πάνε μπροστά , θα κάνουν καριέρα είτε εδώ είτε στο εξωτερικό και θα ζήσουν μια ανετη ζωή. Γιατί να μην προσπαθήσεις να είσαι σε αυτούς τους 30 που θα πετύχουν;; Με το να κάθεσαι και να κλαις τη κακή σου τύχη μη κάνοντας ούτε μια πρόσθετα να την αλλάξεις η πορεία σου είναι προκαθορισμένη να παραμείνει σε χαμηλά επίπεδα.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ναι μεν τα πράγματα στην Ελλάδα δεν είναι καλά , όμως απο την άλλην με το να μην κανείς τίποτα έχεις προεξοφλήσει τη τύχη σου για την υπόλοιπη ζωή σου περιμένοντας ένα θαύμα / μια επανάσταση ώστε να βγεις από το τούνελ που μόνος σου μπήκες. Καθένας πρέπει να προσπαθεί , να δίνει το 100%, να αγαπάει αυτό που κάνει και απο εκεί και πέρα η ζωή θα τον βγάλει στο σωστό δρόμο. Σίγουρα όμως δεν κερδίζεις έναν πόλεμο έχοντας παραδοθεί πρώτου καν αρχίσει.😉😉
Δεν ειναι καθολου ευκολο να τα μαζεψεις και να πας εξωτερικο φωτη.Πολλοι δεν μπορουν να το κανουν(εγω πιστευω μπορω).Επισης δεν και τις προηγουμενες απαντησεις μου και θα δεις τι παιζει και με αλλες σχολες.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,313 μηνύματα.
Δεν ειναι καθολου ευκολο να τα μαζεψεις και να πας εξωτερικο φωτη.Πολλοι δεν μπορουν να το κανουν(εγω πιστευω μπορω).Επισης δεν και τις προηγουμενες απαντησεις μου και θα δεις τι παιζει και με αλλες σχολες.
Δεν είναι εύκολο όντως , όπως δεν είναι εύκολο να κάτσεις Ελλάδα με 700€. Αν ξεκινήσεις να οργανώνεις τα χαρτιά σου , το πλάνο που έχεις στο μυαλό σου 1 χρόνο πριν η μετανάστευση εντός Ευρώπης δεν είναι και το πιο δύσκολο πράγμα.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,683 μηνύματα.
Δεν είναι εύκολο όντως , όπως δεν είναι εύκολο να κάτσεις Ελλάδα με 700€. Αν ξεκινήσεις να οργανώνεις τα χαρτιά σου , το πλάνο που έχεις στο μυαλό σου 1 χρόνο πριν η μετανάστευση εντός Ευρώπης δεν είναι και το πιο δύσκολο πράγμα.
Oχι πρακτικα ρε αδερφε.Αυτο ευκολο ειναι.Η εγκατασταση σε ενα ξενο κοσμο μακρια απο οικογενεια φιλους φαγητα κτλ ειναι πολλες φορες δυσκολη και ψυχοφθορα.
 

KTr!

Νεοφερμένος

Ο KTr! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Το πρόβλημα με τα ελληνικά πανεπιστήμια είναι ότι μια μικρή μειοψηφία μπλοκάρει την ουσιαστική ανάπτυξη των ΑΕΙ... Ποια εσωτερικά εράσμους, ποια βιομηχανικά διδακτορικά, ποια κοινά πτυχία και μεταπτυχιακά με πανεπιστήμια των ΗΠΑ...
Σε ποιο σοβαρό πανεπιστήμιο θα γινόντουσαν αυτά; Δεν καταλαβαίνω το να απορρίπτεις κάθε νέα πρόταση... Αντιλαμβάνομαι ότι υπάρχουν ζητήματα με καθηγητές, υποδομές κλπ (που και εγώ αν ήμουν κράτος δεν θα χρηματοδοτούσα βιβλιοθήκες για να τις σπάνε...
Το ζήτημα είναι αν μας ικανοποιεί η τωρινή κατάσταση... Δεν υπάρχει χειρότερο, φτάσαμε πάτο.. Κάθε αλλαγή πια μόνο βελτίωση μπορεί να θεωρείται.

1663770306156.png

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και ναι, πιστεύω πως αναμφισβήτητα το μέλλον (αν μπορείς) είναι έξω... Αντιλαμβάνομαι ότι ίσως αποχωριστείς κάποια πρόσωπα, άλλα σκέψου μόνο το επίπεδο διαβίωσης και την ποιότητα ζωής.... αυτό
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Το πρόβλημα με τα ελληνικά πανεπιστήμια είναι ότι μια μικρή μειοψηφία μπλοκάρει την ουσιαστική ανάπτυξη των ΑΕΙ... Ποια εσωτερικά εράσμους, ποια βιομηχανικά διδακτορικά, ποια κοινά πτυχία και μεταπτυχιακά με πανεπιστήμια των ΗΠΑ...
Σε ποιο σοβαρό πανεπιστήμιο θα γινόντουσαν αυτά; Δεν καταλαβαίνω το να απορρίπτεις κάθε νέα πρόταση... Αντιλαμβάνομαι ότι υπάρχουν ζητήματα με καθηγητές, υποδομές κλπ (που και εγώ αν ήμουν κράτος δεν θα χρηματοδοτούσα βιβλιοθήκες για να τις σπάνε...
Το ζήτημα είναι αν μας ικανοποιεί η τωρινή κατάσταση... Δεν υπάρχει χειρότερο, φτάσαμε πάτο.. Κάθε αλλαγή πια μόνο βελτίωση μπορεί να θεωρείται.

View attachment 108878
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και ναι, πιστεύω πως αναμφισβήτητα το μέλλον (αν μπορείς) είναι έξω... Αντιλαμβάνομαι ότι ίσως αποχωριστείς κάποια πρόσωπα, άλλα σκέψου μόνο το επίπεδο διαβίωσης και την ποιότητα ζωής.... αυτό
Περιεργος τροπος να μας πεις οτι εισαι συμφωνος με την πανεπιστημιακη αστυνομια και οτι θεωρεις οτι φταινε οι φοιτητες για ολα
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,745 μηνύματα.
Το πρόβλημα με τα ελληνικά πανεπιστήμια είναι ότι μια μικρή μειοψηφία μπλοκάρει την ουσιαστική ανάπτυξη των ΑΕΙ... Ποια εσωτερικά εράσμους, ποια βιομηχανικά διδακτορικά, ποια κοινά πτυχία και μεταπτυχιακά με πανεπιστήμια των ΗΠΑ...
Σε ποιο σοβαρό πανεπιστήμιο θα γινόντουσαν αυτά; Δεν καταλαβαίνω το να απορρίπτεις κάθε νέα πρόταση... Αντιλαμβάνομαι ότι υπάρχουν ζητήματα με καθηγητές, υποδομές κλπ (που και εγώ αν ήμουν κράτος δεν θα χρηματοδοτούσα βιβλιοθήκες για να τις σπάνε...
Το ζήτημα είναι αν μας ικανοποιεί η τωρινή κατάσταση... Δεν υπάρχει χειρότερο, φτάσαμε πάτο.. Κάθε αλλαγή πια μόνο βελτίωση μπορεί να θεωρείται.

View attachment 108878
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και ναι, πιστεύω πως αναμφισβήτητα το μέλλον (αν μπορείς) είναι έξω... Αντιλαμβάνομαι ότι ίσως αποχωριστείς κάποια πρόσωπα, άλλα σκέψου μόνο το επίπεδο διαβίωσης και την ποιότητα ζωής.... αυτό
Σε ποια σοβαρά πανεπιστήμια υπάρχουν ματατζίδες και αστυνομία που τραυματίζουν σοβαρά φοιτητές ? Spoiler: σε κανένα.
 

KTr!

Νεοφερμένος

Ο KTr! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Σε ποια σοβαρά πανεπιστήμια υπάρχουν ματατζίδες και αστυνομία που τραυματίζουν σοβαρά φοιτητές ? Spoiler: σε κανένα.
Σε ποια σοβαρά πανεπιστήμια μπαίνουν μέσα όποιος θέλει χωρίς ειδική ταυτότητα ή έλεγχο, μπορεί κάποιος να καταστρέψει δημόσια περιουσία και τα πληρώνει ο φορολογούμενος*; Σε ποια φοβάσαι να κυκλοφορήσεις το βράδυ...
Μάντεψε
Στα ίδια

* Όπως και με τα βιβλία του Ευδόξου, μάλλον μόνο όταν πληρώνεις κάτι το εκτιμάς
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,745 μηνύματα.
Σε ποια σοβαρά πανεπιστήμια μπαίνουν μέσα όποιος θέλει χωρίς ειδική ταυτότητα ή έλεγχο, μπορεί κάποιος να καταστρέψει δημόσια περιουσία και τα πληρώνει ο φορολογούμενος*; Σε ποια φοβάσαι να κυκλοφορήσεις το βράδυ...
Μάντεψε
Στα ίδια

* Όπως και με τα βιβλία του Ευδόξου, μάλλον μόνο όταν πληρώνεις κάτι το εκτιμάς
Αυτό με την καταστροφή περιουσίας σαν επιχείρημα δεν στέκει. Η παν. αστυνομία κόστισε 50 εκ. Πόσα κοστίζουν τα σπασμένα τζάμια και οι αφίσες ή το βάψιμο ενός τοίχου ; 50 χιλιάδες; 100; 1 εκ ; Θα πρέπει να γκρεμίζουν κάθε μέρα τοίχους για να φτάσουμε τα 50 εκ.

Κανείς δεν είπε να μην υπάρχει φύλαξη. Ξέρεις πως θα λυνόταν αυτό το πρόβλημα; Με το να προσλάβει το υπουργείο παιδείας νέους φύλακες. Ποιος τους απέλυσε το 2012-2014? Ο Μητσοτάκης όταν ήταν υπουργός στην τότε κυβέρνηση.
δημόσια περιουσία και τα πληρώνει ο φορολογούμενος*;
Ενώ τώρα που ο φορολογούμενος πληρώνει 1600 ευρώ για κάθε πανεπιστημιόμπατσο είναι καλά. Εδώ ψάχνουμε μέλη δεπ με το τουφέκι αλλά ας προσλάβουμε μπάτσους, είναι πιο χρήσιμοι.
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.
Σε ποια σοβαρά πανεπιστήμια μπαίνουν μέσα όποιος θέλει χωρίς ειδική ταυτότητα ή έλεγχο, μπορεί κάποιος να καταστρέψει δημόσια περιουσία και τα πληρώνει ο φορολογούμενος*; Σε ποια φοβάσαι να κυκλοφορήσεις το βράδυ...
Μάντεψε
Στα ίδια

* Όπως και με τα βιβλία του Ευδόξου, μάλλον μόνο όταν πληρώνεις κάτι το εκτιμάς

σε ποια σοβαρα πανεπιστημια σε δερνει ο μπατσος μεχρι να πας νοσοκομειο με σοβαρα τραυματα και σε ποια μπαινει η ΑΥΡΑ μεσα (ή οπως σκατα λεγεται αυτο το πραμα) . Ελα φυγε επιτελους
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,290 μηνύματα.
Αυτό με την καταστροφή περιουσίας σαν επιχείρημα δεν στέκει. Η παν. αστυνομία κόστισε 50 εκ. Πόσα κοστίζουν τα σπασμένα τζάμια και οι αφίσες ή το βάψιμο ενός τοίχου ; 50 χιλιάδες; 100; 1 εκ ; Θα πρέπει να γκρεμίζουν κάθε μέρα τοίχους για να φτάσουμε τα 50 εκ.
Καταλαβαίνω το επιχείρημα σου και τι προσπαθείς να πεις, ωστόσο το κόστος αυτών των καταστροφών δεν είναι το θέμα όσο το συμβολικό της πράξης της καταστροφής που προκαλεί μεγάλη θλίψη και αίσθημα κινδύνου. Πάντως σίγουρα είναι περιττή σπατάλη αυτή η επένδυση καθώς όπως λέω παρακάτω δεν χρειάζεται ειδική αστυνομία. Η αστυνομία πρέπει να είναι μια.
Κανείς δεν είπε να μην υπάρχει φύλαξη. Ξέρεις πως θα λυνόταν αυτό το πρόβλημα; Με το να προσλάβει το υπουργείο παιδείας νέους φύλακες. Ποιος τους απέλυσε το 2012-2014? Ο Μητσοτάκης όταν ήταν υπουργός στην τότε κυβέρνηση.
Η αστυνομία μπορεί να καλείται και να επεμβαίνει στο σημείο εφόσον υπάρχει πρόβλημα. Η ύπαρξη ειδικής αστυνομίας πράγματι δεν εξυπηρετεί σε κάτι. Ωστόσο αμφιβάλλω οτι νέοι φύλακες θα έκαναν κάτι. Δηλαδή άμα σκάσουν καμιά 10αρια άτομα με κουκούλες, ξύλα , μολοτοβ κτλπ. ένας απλός φύλακας τι θα κάνει ; Είτε θα τρέξει να σωθεί είτε θα κάτσει να φάει ξύλο μέχρι θανάτου.

Επίσης καλό θα ήταν επιτέλους η αστυνομία να τσεκάρει και άλλες μεθόδους για crowd control που χρησιμοποιούνται στο εξωτερικό, πιο αποτελεσματικές και λιγότερο επικίνδυνες,εαν χρησιμοποιηθούν σωστά, σε σχέση με τα χημικά(Μικροκυματικά και ακουστικά μέσα).
Ενώ τώρα που ο φορολογούμενος πληρώνει 1600 ευρώ για κάθε πανεπιστημιόμπατσο είναι καλά. Εδώ ψάχνουμε μέλη δεπ με το τουφέκι αλλά ας προσλάβουμε μπάτσους, είναι πιο χρήσιμοι.
Σωστός.
 
Τελευταία επεξεργασία:

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,745 μηνύματα.
Καταλαβαίνω το επιχείρημα σου και τι προσπαθείς να πεις, ωστόσο το κόστος αυτών των καταστροφών δεν είναι το θέμα όσο το συμβολικό της πράξης της καταστροφής που προκαλεί μεγάλη θλίψη και αίσθημα κινδύνου. Πάντως σίγουρα είναι περιττή σπατάλη αυτή η επένδυση καθώς όπως λέω παρακάτω δεν χρειάζεται ειδική αστυνομία. Η αστυνομία πρέπει να είναι μια.
Άρα συμφωνούμε ότι είναι ένα επικοινωνιακό μέτρο και όχι κάτι που πράγματι χρειάζεται το δημόσιο πανεπιστήμιο.
Η αστυνομία μπορεί να καλείται και να επεμβαίνει στο σημείο εφόσον υπάρχει πρόβλημα. Η ύπαρξη ειδικής αστυνομίας πράγματι δεν εξυπηρετεί σε κάτι. Ωστόσο αμφιβάλλω οτι νέοι φύλακες θα έκαναν κάτι. Δηλαδή άμα σκάσουν καμιά 10αρια άτομα με κουκούλες, ξύλα , μολοτοβ κτλπ. ένας απλός φύλακας τι θα κάνει ; Είτε θα τρέξει να σωθεί είτε θα κάτσει να φάει ξύλο μέχρι θανάτου.

Επίσης καλό θα ήταν επιτέλους η αστυνομία να τσεκάρει και άλλες μεθόδους για crowd control που χρησιμοποιούνται στο εξωτερικό, πιο αποτελεσματικές και λιγότερο επικίνδυνες,εαν χρησιμοποιηθούν σωστά, σε σχέση με τα χημικά(Μικροκυματικά και ακουστικά μέσα).
Αρχικά, ακόμα και πριν την κατάργηση του ασύλου η αστυνομία είχε την δυνατότητα να επεμβαίνει μέσα σε χώρους των αει για κακουργηματικές πράξεις ή όταν την καλούν οι πρυτανικές αρχές. Δεύτερον, η μόνη έρευνα η οποία πράγματι δίνει μια εικόνα για το τι συμβαίνει μέσα στα αει, έγινε από την επιτροπή Παρασκευόπουλου για τις χρονιές 2010-2017. Σύμφωνα με την έρευνα που τα στοιχεία πάρθηκαν από την ΕΛΑΣ, αυτές τις χρονιές, ο μέσος όρος αδικημάτων είναι 200 χιλιάδες. Μόνο 200 από αυτά συνέβησαν μέσα σε χώρους των αει. Επιπλέον αυτά τα αδικήματα ήταν χαμηλής ποινικής αξιολόγησης. Όλος αυτός ο χαμός γίνεται ένα μικρό νούμερο, απλώς η προπαγάνδα της κυβέρνησης έχει μεγεθύνει το πρόβλημα και ο κόσμος νομίζει ότι στα αει πρέπει να κυκλοφορείς με αλεξίσφαιρο.

Σε κανένα αει της Ευρώπης δεν υπάρχει αστυνομία μέσα στα αει. Πάλι θα πρωτοτυπήσουμε. Ένα επικοινωνιακό μέτρο για να ικανοποιηθεί το δεξιό κοινό.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,290 μηνύματα.
Άρα συμφωνούμε ότι είναι ένα επικοινωνιακό μέτρο και όχι κάτι που πράγματι χρειάζεται το δημόσιο πανεπιστήμιο.
Στον βαθμό που αφορά το υλικό ναι προφανώς, όπως είπες οι ζημιές δεν είναι τρομερές. Εαν και αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει υπάρχει αδιαφορία για αυτό. Εαν υπάρχουν και οργανικές ζημιές που αφορούν την ανθρώπινη ζωή όμως...εκεί το πράγμα αλλάζει και δεν είναι μόνο επικοινωνιακό το ζήτημα.

Το εαν η πανεπιστημιακή αστυνομία θα είναι η λύση ή όχι δεν ξέρω...ωστόσο είναι αδιαμφισβήτητο πως ορισμένα ιδρύματα είναι συχνά στην επικαιρότητα για διάφορους δυσάρεστους λόγους. Στο ΟΠΑ π.χ. ακούω διαχρονικά πολύ άσχημες καταστάσεις απο αρκετούς. Μια φορά μια φίλη μου, μου είχε πει πως είχαν βρει μέχρι και ναρκομανή στις τουαλέτες να κάνει την δόση του.
 

Ioanna98

Νεοφερμένος

Η Ioanna98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Το εαν η πανεπιστημιακή αστυνομία θα είναι η λύση ή όχι δεν ξέρω...ωστόσο είναι αδιαμφισβήτητο πως ορισμένα ιδρύματα είναι συχνά στην επικαιρότητα για διάφορους δυσάρεστους λόγους. Στο ΟΠΑ π.χ. ακούω διαχρονικά πολύ άσχημες καταστάσεις απο αρκετούς. Μια φορά μια φίλη μου, μου είχε πει πως είχαν βρει μέχρι και ναρκομανή στις τουαλέτες να κάνει την δόση του.
Στην πρώην ΑΣΣΟΕ (νυν ΟΠΑ) η κατάσταση είναι για χρόνια τραγική (λόγω τοποθεσίας που είναι δίπλα ακριβώς από το Πεδίο του Άρεως μάλλον). Μια κοπέλα που θα έκανα παρέα μου έλεγε ότι η μία πύλη είναι αυτή που γίνονται οι ιστορίες με τους αναρχικούς και η άλλη πύλη είναι των ναρκομανών. Άρα από την μια πύλη μπορεί και να σου πετάξουν τίποτα και να μην φταις πουθενά (έχει συμβεί να χτυπήσουν φοιτητές) και από την άλλη παίζεις την ζωή σου κορώνα γράμματα μην σου σκάσει καμιά σύριγγα. Καλά αυτά με τις τουαλέτες και τις σύριγγες στα σκαλιά είναι κλασσικές ιστορίες. Μου έλεγε αυτή η κοπέλα πως κάναν απογευματινό-βραδινό μάθημα με μια καθηγήτρια, που όταν τελείωσαν τους είπε ελάτε να φύγουμε όλοι μαζί από την πίσω πύλη (των ναρκομανών) γιατί από μπροστά γινόταν χαμός και φοβόντουσαν. Δηλαδή, πρέπει να ανοίξει εδώ ολόκληρο thread για να εξιστορούν φοιτητές ιστορίες από την ΑΣΣΟΕ.
Σε κάποια πανεπιστημιακά ιδρύματα, όπως αυτό ας πούμε, πρέπει να υπάρχει φύλαξη. Το θέμα της φύλαξης είναι αναγκαίο. Αλλά να μην υπάγεται στην ελληνική αστυνομία ώστε να μπορούν να μπαίνουν τα ΜΑΤ και γενικά να κάνουν ότι θέλουν. Να υπάγονται στα ίδια τα πανεπιστήμια και να είναι σεκιουριτάδες. Αυτό γίνεται και σε πανεπιστήμια του εξωτερικού όταν χρειάζεται φύλαξη.
Με αυτό που συμφωνώ που κάναν τώρα είναι τα μηχανήματα που περνάς το πάσο σου σαν φοιτητής ή εργαζόμενος του ιδρύματος. Δεν έχει δουλειά ο κάθε κατακαημένος μέσα. Αν δεν είναι κάποιος φοιτητής αλλά θέλει να παρακολουθήσει τις διαλέξεις να παίρνει μια ειδική άδεια από την γραμματεία που θα του επιτρέπει την είσοδο για αυτό τον σκοπό, εφόσον τα πανεπιστήμια είναι δημόσια. Και αν αυτό το άτομο προκαλέσει φασαρία, τα στοιχεία του θα είναι διαθέσιμα ώστε να κινηθεί κάθε νομική διαδικασία εναντίον του περί φθοράς δημόσιας περιουσίας.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,801 μηνύματα.
Επίσης, υπάρχει και αυτό το θλιβερό ποσοστό φοιτητών που μπαίνουν σε σχολές που το πιθανότερο είναι πως θα καταλήξουν άνεργοι, οι οποίοι το γνωρίζουν αυτό το πράγμα, αλλά συνεχίζουν μόνο και μόνο για να λένε ότι πήραμε ένα χαρτί. Γιατί καλός και ο ρομαντισμός, αλλά η αγορά εργασίας είναι μια βασικότατη παράμετρος για να προσπαθείς να είσαι καλός σε κάτι.
Και όλο αυτό έχει να κάνει με όλους αυτούς τους παράγοντες που ανέφερα πριν, δηλαδή:
•Θέματα που αφορούν την ελληνική νοοτροπία που όλα τα παιδιά πρέπει να βγάλουν κάτι.
Έχω συναντήσει παιδιά που ξέρουν πως τα πράγματα θα είναι πολύ δύσκολα με το χαρτί που θα πάρουν αλλά έχουν συμβιβαστεί με αυτό (και όχι λόγω αγάπης για το αντικείμενο) και αυτό είναι τουλάχιστον καταθλιπτικό.

Kαλώς ή κακώς η κατάσταση πάει από το χειρότερο, στον ακόμη χειρότερο γιατί μιλάμε για κατάσταση που δεν έχει πισωγύρισμα. Η κάθε κυβέρνηση απλά "συντηρεί" Πανεπιστημιακά Τμήματα μόνο για να υπάρχει κοινωνική ισορροπία και ο κόσμος να νομίζει ότι σπουδάζει κάτι. Συντηρείται ένα σύστημα από την Εκκλησία, τα ΜΜΕ, τα Φροντιστήρια και διάφορους παρασιτικούς θεσμούς που στηρίζουν την παιδεία με τον ένα ή άλλο τρόπο. Όσοι εμπλέκονται με την παιδεία δεν είδα ποτέ να θέσουν το ερώτημα:

Τι γίνεται όταν ένα Τμήμα έχει κακή ποιότητα φοιτητών ή μέτριους καθηγητές; Κλείνει; Συνεχίζει να λειτουργεί και αν ναι με ποιο σκοπό;

• Το πρόβλημα είναι πολυδιάστατο. Ξεκινάει από την εποχή της σοσιαλιστικοποίησης της εθνικής παιδείας, την εποχή μετά τον Παπανούτσο, όταν καταργήθηκαν οι εξετάσεις από το δημοτικό στο γυμνάσιο και αργότερα με τον διπλασιασμό εισακτέων στα Πανεπιστήμια με τις τακτικές μείωσης συντελεστών βαρύτητας, αύξησης ή μείωσης εξεταζόμενων μαθημάτων, μοριοδοτήσεις ανά τέκνο για τις μεταγγραφές, κτλ ως κομματική εξαγγελία για προσέλκυση ψήφων. Θυμάμαι ότι η ΝΔ ή και το ΠΑΣΟΚ είχε πάντα στην προεκλογική ατζέντα μεταρρυθμίσεις με κοινωνικό πρόσημο. Τι σημαίνει η λέξη κοινωνικό πρόσημο; Σημαίνει ότι μεταρρύθμιζαν θεσμικές διαδικασίες με βάση το κοινωνικό έρεισμα για την επόμενη εκλογική περίοδο και όχι για την μακροπρόθεσμη ανάπτυξη της χώρας. Δεν υπήρχε και δεν υπάρχει ποτέ σχέδιο για την μελλοντική πορεία της χώρας με αυτοματοποιημένες διαδικασίες ώστε η χώρα να εξελίσσεται μέσω των πολιτών και το κράτος (θεσμοί) απλά να υποστηρίζει διακριτικά αυτή την εξέλιξη. Αντιθέτως, πουλούσαν και πουλάνε "ελπίδες" για μια ενδεχόμενη ανάπτυξη μέσω της νέας γενιάς ενώ την ίδια στιγμή είχαμε και έχουμε Τμήμα Αεροναυπηγών Μηχανικών και πόσα άλλα Τμήματα Μηχανολόγων Μηχανικών ΤΕΙ (που ΑΕΙ-ποιήθηκαν για να νιώθουν όλοι ίδιοι, μουράτοι) για παράδειγμα, αλλά ...ούτε μια βιομηχανία σχεδιασμού και κατασκευής αεροσκαφών.

• Θα μπορούσε κάποιος να πει ότι μπορεί να μην είχαμε τέτοιες βιομηχανίες ή εταιρίες όπως σε χώρες του δυτικού κόσμου, αλλά θα ήταν σωστό η παιδεία να περιοριζόταν σε βασικές ειδικότητες; Ποιες είναι όμως οι βασικές ειδικότητες που έχει ανάγκη η χώρα μας, όταν η ίδια η κατασκευαστική οικονομία της Ελλάδας μοιάζει με την οικονομία πριν τη βιομηχανική επανάσταση του 19ου αιώνα; Ο τουρισμός δεν είναι οικονομία. Τα φροντιστήρια δεν είναι οικονομία. Είναι υπηρεσία με συγκεκριμένο οικονομικό πλαίσιο. Η οικονομία χτίζεται πρώτα από την τεχνολογική καινοτομία: σχεδιασμός, κατασκευή, παραγωγή, πωλήσεις και εξαγωγές. Η τεχνολογική καινοτομία δίνει κατεύθυνση σε μια σειρά από σπουδές και ανάγκες για συνεχή βελτίωση.

• Όταν χτίζεις μια κοινωνία στην βλακεία, στην ημιμάθεια, στην συνεχή αποπροσανατολισμό με ειδήσεις χαμηλής αισθητικής και άρα στο κοινωνικό υπνωτισμό, στην γνώση μέσω φροντιστηρίου με σκοπό κάποια πιστοποίηση, στις συνεχείς ΓΡΑΠΤΕΣ εξετάσεις χωρίς να υπάρχει στόχος, απλά και μόνο να συντηρείται βιοποριστικά μια κοινωνία πάνω στο διάβασμα άλλων ανθρώπων, εννοείται ότι μετά ο κόσμος μαθαίνει να βλέπει μηχανικά την όλη ιστορία των σπουδών. Δεν υπάρχει μεράκι, θέληση, όραμα. Υπάρχει μόνο η σκέψη να πάρουμε το πτυχίο και να τελειώνουμε το οποίο ξεκινάει από το απολυτήριο που είναι απλά ένα χαρτί χωρίς κάποια αξία. Δηλαδή, η όλη η μαγεία της γνώσης απομυθοποιείται σε ένα χαρτί που μετράει σε κάτι ή τελοσπάντων υπάρχει μια ψευδαίσθηση ότι θα μετράει για την εύρεση εργασίας. Κάτι τέτοιο όμως δεν ισχύει γιατί τα περισσότερα προγράμματα σπουδών του δημοσίου Πανεπιστημίου με λίγο ψάξιμο είναι ίδια, ή μάλλον σχεδιασμένα από την δεκαετία του 1970! Δηλαδή, σε πιστοποιούν για μια αγορά παγκοσμιοποίησης με γνώσεις του 1970 πείθωντας την νέα γενιά ότι μπορεί να κάνει και δεύτερο πτυχίο, κτλ. Κανείς δεν ρώτησε ποτέ ποιος σχεδιάζει το πρόγραμμα σπουδών του Τμ.Βιολογίας του ΕΚΠΑ. Ή ποιος σχεδιάζει το πρόγραμμα ύλης για την Θετική Κατεύθυνση της Γ' Λυκείου;

• Το λυπηρό είναι ότι πλέον από ΟΛΕΣ τις επιστήμες (και το προσυπογράφω με παραδείγματα) βλέπεις κόσμο να τραβιέται και να χάνει χρόνια από τη ζωή του προσπαθώντας για μια θέση εργασίας να μπαίνουν στη διαδικασία των 2-3 πτυχίων, μεταπτυχιακών, διδακτορικών τίτλων ...χωρίς να σημαίνει κάτι στο τέλος και μετά πικραίνονται. Όταν κάνει ο άνθρωπος επιλογές απελπισίας, πάνω στο άγχος, βάζοντας μια οικογένεια στην ίδια αρρωστημένη κατάσταση, εννοείται ότι στο τέλος δεν υπάρχει η ηρεμία σκέψης για προσγειωμένη επαγγελματική στόχευση.

• Βλέπω πτυχιούχους ακόμη και από τις λεγόμενες πρωτοκλασσάτες ειδικότητες (των ΜΜΕ) μετά από μια δεκαετία από την αποφοίτηση να μην θυμούνται τι έμαθαν, και για πιθανό διαγωνισμό του ΑΣΕΠ να πρέπει να ξαναδιαβάσουν με άλλη μέθοδο και να μην ξέρουν πως. Με αυτό θέλω να πω ότι ο τρόπος που γίνονται οι σπουδές καταλήγει να φτιάχνει ανθρώπους που να μην ξέρουν να σκέφτονται, να μην ξέρουν να στείλουν μια απλή αίτηση σε ψηφιακό σύστημα πρόσληψης ανθρώπινου δυναμικού, να μην μπορούν να κατανοήσουν εύκολα μια εγκύκλιο του υπουργείου και να έχουν...τρίτο διδακτορικό! Αυτό τους νοιάζει να διαφημίζουν, ότι με το τρίτο διδακτορικό και αν κάνουν παιδί στους πόσους μήνες άδεια με την αρχική πρόσληψη δικαιούνται; Δηλαδή, να διοριστούν και να έχουν άδεια με μισθό την επόμενη μέρα διορισμού.

Το πρόβλημα με τα ελληνικά πανεπιστήμια είναι ότι μια μικρή μειοψηφία μπλοκάρει την ουσιαστική ανάπτυξη των ΑΕΙ... Ποια εσωτερικά εράσμους, ποια βιομηχανικά διδακτορικά, ποια κοινά πτυχία και μεταπτυχιακά με πανεπιστήμια των ΗΠΑ...
Σε ποιο σοβαρό πανεπιστήμιο θα γινόντουσαν αυτά; Δεν καταλαβαίνω το να απορρίπτεις κάθε νέα πρόταση... Αντιλαμβάνομαι ότι υπάρχουν ζητήματα με καθηγητές, υποδομές κλπ (που και εγώ αν ήμουν κράτος δεν θα χρηματοδοτούσα βιβλιοθήκες για να τις σπάνε...

Δυστυχώς πολλά από αυτά όταν τα είχα δει με δικό μου ψάξιμο από Αμερικάνικα Πανεπιστήμια που έχουν το σύστημα Major (μικρός κορμός) και μια δυνατότητα για διπλό Major, ή 2-3 Minors από άλλες επιστήμες, και τα μετέφερα σε συζητήσεις με θεωρούσαν γραφικό. Αντιθέτως αυτή η ιδέα με βοήθησε να δομήσω κάπως τις σπουδές μου και να κάνω πιο στοχευμένες επιλογές μαθημάτων "κόντρα" στην γενική εικόνα ενός τυπικού φοιτητή και αποφοίτου. Ακόμη και σήμερα νιώθω περισσότερο διεπιστημονικός και όχι τόσο στην ίδια επιστημονική σκέψη με άλλους συναδέλφους της ίδιας επιστήμης.

Στην Ελλάδα πάντα, ο ακαδημαϊκός κόσμος ακόμη και το 2010 θεωρούσε το πτυχίο είναι ενιαίο, αδιαίρετο, ομοούσιο κάτι σαν το άγιο Πνεύμα. Μέχρι και η ύλη διαιρείται και μέσω στοχαστικής ή και χαοτικής συμπεριφοράς δημιουργεί νέα μορφώματα (patterns) απλά στην Ελλάδα, το πτυχίο είναι κάτι σαν τη θρησκεία: δογματική συζήτηση. Όλα πρέπει να μένουν ίδια, στατικά γιατί πρέπει να υπάρχει κοινωνική συνοχή. Μέχρι και ο Ιερώνυμος λέει ότι ο κόσμος πρέπει να ακούει το κράτος, να θέλει το καλό της χώρας, για να έχουμε ευημερία όπως είναι και η γενική θεωρία του χριστιανισμού που αναφέρεται σε πολίτες ενάρετους στην πατρική αγκαλιά του Κυρίου (σε κομματική μετάφραση, του κράτους).

Πάντα ρωτούσα για ποιο λόγο να μην μπορεί ο κάθε φοιτητής να φτιάχνει το πρόγραμμα σπουδών της αρεσκείας του αλλά την ίδια στιγμή έβλεπα μια αφίσσα σε 10 αντίγραφα κολλημένες η μια δίπλα στην άλλη έξω από το αμφιθέατρο, με τον τραγουδοποιό Μίλτο Πασχαλίδη να ρεμβάζει στο άπειρο με ένα μισό τσιγάρο τίγκα στο ντουμάνι (φωτομοντάζ) και από κάτω να λέει με κόκκινα γράμματα: η ΠΚΣ διοργανώνει μια συναυλία-ταξική πάλη για τα δίκαια του άνεργου-φοιτητή-συνταξιούχου. Η ΔΑΠ από την άλλη οργάνωνε επιστημονικές συναντήσεις σε κάποιο σκυλάδικο με τηλέφωνο για κράτηση, στον (φοιτητή) Κώστα ενώ η φιάλη κόστιζε 40 ευρώ για 5 άτομα (φέρε και μια φίλη σου μαζί). Σουρεαλισμός στο μεγαλείο του. :lol: Σε ένα ξένο Πανεπιστήμιο θα υπήρχαν μόνο αφίσσες-posters ερευνητικών ομάδων ή bootcamps από εταιρίες που ενδιαφέρονται να κάνουν κάποια ομιλία ή μέσω της alumni κοινότητας. Aποφοίτησα και ποτέ δεν γνώρισα την alumni κοινότητα του Τμήματος. Προσπαθούσα να κάνω σοβαρές σκέψεις, έβλεπα πράγματα από ξένες χώρες, να νιώσω λίγο τη μαγεία της επιστήμης, να νιώσω λίγο φυσιολογικός φοιτητής, και με ξενέρωνε η σιδερόπορτα με τη σκουριά στο αμφιθέατρο και τα μεγάλα κόκκινα γράμματα στον τοίχο δίπλα από τον πίνακα με το μήνυμα: ο Βασίλης είναι αθώος και ένα Α σε κύκλο. Μιλούσε ο καθηγητής για το θεώρημα του ισομορφισμού και η όλη φάση ήταν κάπως γελοία. Ακόμη και ο καθηγητής ήταν αρκετά cult φιγούρα καθώς σαν άνθρωπος ήταν επιστήμονας χωρίς πυγμή, αφυδατωμένος από την κακή δημοσιοϋπαλληλική νοοτροπία. Δίδασκε για να βγει η ύλη χωρίς κάποιο αποτέλεσμα. Σοβαρά πράγματα σε λάθος χώρο και με λάθος ακροατήριο αλλά και η όλη ιδέα ήταν στο γόνατο.

Είδες που είναι η διαφορά; Μιλάμε για χρήση ηλεκτρικού μηχανήματος ποδομασάζ σε μια φυλή των Ζουλού που δεν ξέρουν ούτε το ηλεκτρικό ψυγείο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,683 μηνύματα.
Σε ποια σοβαρά πανεπιστήμια μπαίνουν μέσα όποιος θέλει χωρίς ειδική ταυτότητα ή έλεγχο, μπορεί κάποιος να καταστρέψει δημόσια περιουσία και τα πληρώνει ο φορολογούμενος*; Σε ποια φοβάσαι να κυκλοφορήσεις το βράδυ...
Μάντεψε
Στα ίδια

* Όπως και με τα βιβλία του Ευδόξου, μάλλον μόνο όταν πληρώνεις κάτι το εκτιμάς
Σε ποιο σοβαρο πανεπιστημιο υπαρχουν πολλα μαθηματα του προγραμματος σπουδων με ποσοστο επιτυχιας στο 15%(εκτος και αν το 85% που αποτυγχανει ειναι ζωα)?
 

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,848 μηνύματα.
Από την αρχή είπα ότι δεν πρόκειται να εφαρμοστεί η πανεπιστημιακή αστυνομία και ήμουν κατά.

Δεν αντιδρούν οι φοιτητές αλλά το ΚΚΕ και το λοιπό αριστερό παρακράτος που κυριαρχεί στα πανεπιστήμια. Επίδειξη δύναμης. Ο μέσος φοιτητής τώρα ή διαβάζει για την εξεταστική ή αράζει. Δεν ακούει αντάρτικα στις συναυλίες της ΠΚΣ. Η κυβέρνηση αν ήθελε μπορούσε να εφαρμόσει την πανεπιστημιακή αστυνομία, παίρνοντας στην δικαιοσύνη όσους εμποδίζουν την δράση της, αλλά δεν θέλει. Θα την αφήσει να κάνει βόλτες σε αποστάσεις 3 τετραγώνων από τις πύλες και στο τέλος θα ενσωματωθούν σε αστυνομικά τμήματα. Οκ τουλάχιστον βρήκαν δουλειά κάποια παιδιά.

Έρχονται εκλογές και το ΚΚΕ είναι το μόνο πιθανόν κόμμα που μπορεί να συγκυβερνήσει μαζί με ΝΔ για να μην πάρουν την εξουσία οι αντίπαλοι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top