Φοιτητικές εστίες: Μπορώ να μείνω σε μονόκλινο;

Angelos12345

Νεοφερμένος

Ο Angelos12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα! Εάν κάποιος κάνει αίτηση για διαμονή στη φοιτητική εστία και πληροί τις προϋποθέσεις, μπορεί να πει ότι θέλει να μείνει σε μονόκλινο ή το πανεπιστήμιο μπορεί να τον βάλει είτε σε μονόκλινο είτε σε δίκλινο;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 039548

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ειτε σε τρικλινο.
Νομιζω μπορεις να πεις οτι θα ηθελες να μεινεις σε μονοκλινο,και να το θυμηθουν εαν υπαρχει τετοια δυνατοτητα.
Αλλα γενικα δεν διαλεγεις.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,171 μηνύματα.
Θαύμα είναι να σε βάλουν σε φοιτητική εστία για αρχή. Τα άλλα ας μη τα έχουμε και όλα δικά μας :P
 

Citylights

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Citylights αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 912 μηνύματα.
να είναι κάποιος πρωτοετής σε νεο περιβάλλον να μη ξέρει κανέναν και να πρέπει να μοιραστεί
τον ίδιο χώρο με εναν άγνωστο, δεν μου ακουγέται καλό. (αλλάζει το πράγμα αν τύχουν καλές
περιπτώσεις και τα βρούν μεταξύ τους).

γνώμη μου θα ήταν οι παλιότεροι φοιτητές που έχουν κάνει γνωριμίες και φιλίες να τους
ζητούν να μεταφέρονται σε δίκλινα ή τρίκλινα.

όμως να υποθέσω η γραμματεία δεν το βλέπει έτσι ε? ή μάλλον δεν το σκέφτεται κάν
οταν θα πρέπει να βρεί χώρο για περισσότερους.
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,649 μηνύματα.
Σε εμάς απ' ότι ξέρω, βάζουν στα μονοκλινα (που ειναι καινουρια) αυτούς που έχουν στείλει πρώτοι τις αιτήσεις, μέχρι να καλυφθουν οι θέσεις. Μετα τους υπόλοιπους στα δίκλινα.
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 527 μηνύματα.
Παιδιά καλησπέρα! Εάν κάποιος κάνει αίτηση για διαμονή στη φοιτητική εστία και πληροί τις προϋποθέσεις, μπορεί να πει ότι θέλει να μείνει σε μονόκλινο ή το πανεπιστήμιο μπορεί να τον βάλει είτε σε μονόκλινο είτε σε δίκλινο;
Αχ, φοιτητικές εστίες. Τι μου θύμησες. Στις φοιτητικές εστίες στην πανεπιστημιούπολη Ιωάννινων πέρασα -προ αμνημονεύτων ετών -και τα τέσσερα χρόνια των προπτυχιακών σπουδών μου. Στις συγκεκριμένες εστίες η συντριπτική πλειοψηφία των δωματίων ήταν (και λογικά είναι ακόμη) μονόκλινα (τα δίκλινα και τρίκλινα ήταν μετρημένα στα δάχτυλα και τα κρατούσαν συνήθως για επισκέπτες κλπ.) και κάθε δωμάτιο είχε το δικό του μπάνιο (υπήρχαν τότε αρκετές εστίες ανά την χώρα με κοινόχρηστα μπάνια, ελπίζω αυτό να έχει αλλάξει). μιλάμε χλιδή σε σχέση με αυτό που περίμενα τότε. Αφού μάθεις που πέρασες επικοινώνησε με την φοιτητική μέριμνα του πανεπιστημίου σου για να μάθεις τις συνθήκες, ποτέ δεν ξέρεις.
 

Angelos12345

Νεοφερμένος

Ο Angelos12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Αχ, φοιτητικές εστίες. Τι μου θύμησες. Στις φοιτητικές εστίες στην πανεπιστημιούπολη Ιωάννινων πέρασα -προ αμνημονεύτων ετών -και τα τέσσερα χρόνια των προπτυχιακών σπουδών μου. Στις συγκεκριμένες εστίες η συντριπτική πλειοψηφία των δωματίων ήταν (και λογικά είναι ακόμη) μονόκλινα (τα δίκλινα και τρίκλινα ήταν μετρημένα στα δάχτυλα και τα κρατούσαν συνήθως για επισκέπτες κλπ.) και κάθε δωμάτιο είχε το δικό του μπάνιο (υπήρχαν τότε αρκετές εστίες ανά την χώρα με κοινόχρηστα μπάνια, ελπίζω αυτό να έχει αλλάξει). μιλάμε χλιδή σε σχέση με αυτό που περίμενα τότε. Αφού μάθεις που πέρασες επικοινώνησε με την φοιτητική μέριμνα του πανεπιστημίου σου για να μάθεις τις συνθήκες, ποτέ δεν ξέρεις.
Κοίτα σύμπτωση και εγώ στα Ιωάννινα σκοπεύω! Σε ευχαριστώ πολύ!!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,315 μηνύματα.
Κοίτα σύμπτωση και εγώ στα Ιωάννινα σκοπεύω! Σε ευχαριστώ πολύ!!
Ευχομαι η εστια να εχει αρκετη δομη μονοκλινων. Οι περισοτερες και παλιοτερες εχουν πολλα δικλινα και λιγα μονοκλινα. Τα περισσοτερα μονοκλινα ειναι καβατζομενα απο τους παλιους. Αλλα οπως λεει και το κοριτσι παραπανω εσυ θα εισαι απο τους τυχερους στα ιωννινα αρκει το εισοδημα σου να επιτρεπει παραχωρηση εστιας
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 527 μηνύματα.
Κοίτα σύμπτωση και εγώ στα Ιωάννινα σκοπεύω! Σε ευχαριστώ πολύ!!
Εφόσον ενδιαφέρεσαι για Γιάννενα πρέπει να ξέρεις ότι υπάρχουν δυο εστίες, αυτή μέσα στο πανεπιστήμιο (Δουρούτη) που είναι η πιο καινούρια και έχει κυρίως μονόκλινα δωμάτια, εκεί έμενα εγώ. Πληρώναμε ενοίκιο 45 ευρώ το μήνα για το μονόκλινο. Υπάρχει επίσης η εστία του Εθνικού Ιδρύματος Νεότητας η οποία είναι παλιά και βρίσκεται στη Δόμπολη, πιο κοντά στην πόλη. Εκεί δεν πληρώνουν ενοίκιο αλλά δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι, ούτε αν τα δωμάτια είναι δίκλινα κλπ. Αν δεν έχει αλλάξει κάτι υποβάλεις χωριστές αιτήσεις για τις δυο εστίες,και όπου σε πάρουν, αν σε πάρουν και στις δυο διαλέγεις προφανώς τη μια από τις δυο αλλά πρέπει να το ψάξεις. Όταν πήγα εγώ δεν ήξερα ότι υπήρχαν δυο εστίες, είχα δει απλά στον τηλεφωνικό κατάλογο ένα εφορεία φοιτητικών κατοικιών στην πανεπιστημιούπολη και πήγα κατευθείαν εκεί για αίτηση. Μετά έμαθα για τις παλιές εστίες
Εδώ https://www.uoi.gr/panepistimiaki-zoi/foititiki-merimna/ βρήκα τα εξής:

Για τη διαμονή στις φοιτητικές κατοικίες του Πανεπιστημίου οι ενδιαφερόμενοι απευθύνονται στη Γραμματεία του Τμήματος Πρόνοιας της Διεύθυνσης Φοιτητικής Μέριμνας (κτίριο Α’ Εστίας, τηλ 26510-05466, 26510-05467).

Για τη διαμονή στην Εστία του ΕΙΝ οι ενδιαφερόμενοι απευθύνονται στην αρμόδια υπηρεσία του ΕΙΝ που βρίσκεται στο Λόφο Περιβλέπτου στα Ιωάννινα (τηλ. 2651042050 -51).
 

Angelos12345

Νεοφερμένος

Ο Angelos12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Εφόσον ενδιαφέρεσαι για Γιάννενα πρέπει να ξέρεις ότι υπάρχουν δυο εστίες, αυτή μέσα στο πανεπιστήμιο (Δουρούτη) που είναι η πιο καινούρια και έχει κυρίως μονόκλινα δωμάτια, εκεί έμενα εγώ. Πληρώναμε ενοίκιο 45 ευρώ το μήνα για το μονόκλινο. Υπάρχει επίσης η εστία του Εθνικού Ιδρύματος Νεότητας η οποία είναι παλιά και βρίσκεται στη Δόμπολη, πιο κοντά στην πόλη. Εκεί δεν πληρώνουν ενοίκιο αλλά δεν ξέρω σε τι κατάσταση είναι, ούτε αν τα δωμάτια είναι δίκλινα κλπ. Αν δεν έχει αλλάξει κάτι υποβάλεις χωριστές αιτήσεις για τις δυο εστίες,και όπου σε πάρουν, αν σε πάρουν και στις δυο διαλέγεις προφανώς τη μια από τις δυο αλλά πρέπει να το ψάξεις. Όταν πήγα εγώ δεν ήξερα ότι υπήρχαν δυο εστίες, είχα δει απλά στον τηλεφωνικό κατάλογο ένα εφορεία φοιτητικών κατοικιών στην πανεπιστημιούπολη και πήγα κατευθείαν εκεί για αίτηση. Μετά έμαθα για τις παλιές εστίες
Εδώ https://www.uoi.gr/panepistimiaki-zoi/foititiki-merimna/ βρήκα τα εξής:

Για τη διαμονή στις φοιτητικές κατοικίες του Πανεπιστημίου οι ενδιαφερόμενοι απευθύνονται στη Γραμματεία του Τμήματος Πρόνοιας της Διεύθυνσης Φοιτητικής Μέριμνας (κτίριο Α’ Εστίας, τηλ 26510-05466, 26510-05467).

Για τη διαμονή στην Εστία του ΕΙΝ οι ενδιαφερόμενοι απευθύνονται στην αρμόδια υπηρεσία του ΕΙΝ που βρίσκεται στο Λόφο Περιβλέπτου στα Ιωάννινα (τηλ. 2651042050 -51).
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
τοσο αχρηστοι ειμαστε και δεν μπορουμε να φτιαξουμε δομες για να μενουν οι φοιτητες στυλ εξωτερικο.. θα σταματησει και η εκμεταλευση με τα ενοικια αλλα πολλα ζηταω τι θα γινουν τοσα ακινητα αν δεν υπαρχουν φοιτητες να τους γδαρουμε FFS :)
 

Αναστασία197

Νεοφερμένος

Η Αναστασία197 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Εξαρτάται από το πανεπιστημιο που θα είσαι... Πχ στο ΑΠΘ δεν θα προτεινα μονοκλινο, γιατί δεν έχει μπάνιο μέσα, είναι κοινόχρηστα τα μπάνια. Αντιθέτως, τα δικλινα έχουν μπάνιο εντός του δωματίου
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top