Φοιτητικές εκλογές 2022

Τι θα ψηφίσετε στις εκλογές;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 22)
  • ΔΑΠ/ΝΔΦΚ-Δημοκρατική Ανανεωτική Πρωτοπορία/Νέα Δημοκρατική Φοιτητική Κίνηση

    Ψήφοι: 4 18.2%
  • ΠΚΣ-Πανσπουδαστική Κίνηση Συνεργασίας

    Ψήφοι: 4 18.2%
  • ΕΑΑΚ-Ενιαία Ανεξάρτητη Αριστερή Κίνηση

    Ψήφοι: 3 13.6%
  • ΠΑΣΠ-Πανελλήνια Αγωνιστική Σπουδαστική Παράταξη

    Ψήφοι: 2 9.1%
  • ΜΠΛΟΚΟ/ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Άλλο

    Ψήφοι: 1 4.5%
  • Λευκό/Θα απέχω

    Ψήφοι: 5 22.7%
  • ΔΞ/ΔΑ/Κουμπάκιας/Δεν είμαι φοιτητής

    Ψήφοι: 3 13.6%

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,732 μηνύματα.
Μετά από δύο χρόνια θα ξαναγίνουν φοιτητικές εκλογές εις την χώραν μας. Η προπαγάνδα εις ημάς έχει αρχίσει για τα καλά με τους φοιτητάς να μη φαίνεται ότι ενδιαφέρονται, όπως γίνεται και συνήθως. 18 Μαΐου λοιπόν οι φοιτητικές εκλογές εφέτος. Τις περιμένω με ενδιαφέρον μόνον και μόνον για να ειδώ την εξέλιξή της ΔΑΠ. Η παράταξη της Νέας Δημοκρατίας, ΔΑΠ-ΝΔΦΚ, παραδοσιακά ευρίσκεται πρώτη με μεγάλη διαφορά και μετά από πανδημία, κλείσιμο δύο ετών, πανεπιστημιακή αστυνομία κλπ θέλω να δω πως θα κινηθεί η φοιτητιώσσα νεολαία. Αν και παραδοσιακά οι φοιτητικές εκλογές έχουν τεράστια αποχή. Δεν ασχολούνται οι νέοι/νέες και λογικό μιας που όλες οι παρατάξεις δεν προσφέρουν τίποτα εκτός από φασαρίες και βανδαλισμούς. Έχουν κάκιστη εικόνα.

Παρά κάτω βλέπουμε μία προπαγανδιστική αφίσα της ΑΝΟΜΙΑΣ ( σχήμα των ΕΑΑΚ ).
279032216_4840478396074322_2286535057718242929_n.jpg

Της ΔΑΠ-ΝΔΦΚ
Square@2x-80-1-1024x1024.jpg

Της Πανσπουδαστικής/ΠΚΣ
φοιτητικές-εκλογές-2016-πκσ.jpg
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,732 μηνύματα.
Εμφανίστηκαν και οι πουθενάδες της παρατάξεως BLOCO ( ΣΥΡΙΖΑ ) τώρα στη σχολή. Ούτε που ήξερα ότι υπάρχουν αυτοί ακόμα. Τους άκουγα και πίστευα σε κάτι μυθικό ( lol ). Έφεραν τραπεζάκι και άραζαν. Προεκλογική περίοδος γαρ. Η σχολή μου πάντως έχει γίνει μπουρδέλο ( όχι ότι δεν ήταν ) αλλά νομίζεις ότι μπαίνεις σε προεκλογικό κομματικό κέντρο παρά σε πανεπιστημιακή σχολή. Στις έδρες, στους τοίχους, στα έδρανα, στα παράθυρα ΠΑΝΤΟΎ αφίσες και πανό.... Η κατάσταση τώρα στη προεκλογική περίοδο είναι χαοτική.

Πάντως τις αφίσες της BLOCO μέσα στη πανεπιστημιούπολη είδα μια παρέα ατόμων να τις ξεσκίζει και δεν μπορώ να πω ότι αντιστάθηκα στο πειρασμό να τους ακολουθήσω χδ.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,732 μηνύματα.
Πήγα το μεσημεράκι και άσκησα το δημοκρατικό μου καθήκον. Για λόγους αντιπολίτευσης ψήφισα Πανσπουδαστική ΠΚΣ. πάντως εδώ βλέπω 4 ψήφοι.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,738 μηνύματα.
Ευτυχώς στην σχολή που σπουδάζω βγήκε πρώτο ένα αριστερό σχήμα και όχι η παράταξη που φαντασιώνεται ιδιωτικά αει με δίδακτρα αλλά και αστυνομία μέσα στους χώρους των πανεπιστημίων. Δεν έχω κάποια αδυναμία στις εκλογές εν γένει αλλά εδώ που έχουμε φτάσει καλό είναι που δεν βγήκαν πρώτοι.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,732 μηνύματα.
Ευτυχώς στην σχολή που σπουδάζω βγήκε πρώτο ένα αριστερό σχήμα και όχι η παράταξη που φαντασιώνεται ιδιωτικά αει με δίδακτρα αλλά και αστυνομία μέσα στους χώρους των πανεπιστημίων. Όχι ότι έχω κάποια αδυναμία στις εκλογές εν γένει αλλά εδώ που έχουμε φτάσει καλό είναι που δεν βγήκαν πρώτοι.
Σκέτη απόλαυση το μαύρισμα της ΔΑΠ. Να πέσουν παντού οι εχθροί των φοιτητ(ρι)ών.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Ευτυχώς στην σχολή που σπουδάζω βγήκε πρώτο ένα αριστερό σχήμα και όχι η παράταξη που φαντασιώνεται ιδιωτικά αει με δίδακτρα αλλά και αστυνομία μέσα στους χώρους των πανεπιστημίων. Όχι ότι έχω κάποια αδυναμία στις εκλογές εν γένει αλλά εδώ που έχουμε φτάσει καλό είναι που δεν βγήκαν πρώτοι.
Και σε εμας πηραν το ΔΣ αριστερες δυναμεις (ΠΚΣ ουσιαστικα οχι ομως αυτοδυναμα).
Παρασκηνιακα υπηρξαν κατα καποιο τροπο "συμμαχιες" ολης της αριστερας για το μαυρισμα της ΔΑΠ.
Αυτο το κλιμα μου εβγαλαν τουλαχιστον οι φετινες εκλογες.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,732 μηνύματα.
So, Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, ΕΚΠΑ και ΑΠΘ τα πήρε η ΠΚΣ ( Πανσπουδαστική Κίνηση Συνεργασίας / ΚΚΕ ) η οποία μάλλον στα ΑΕΙ για πρώτη φορά βγαίνει πρώτη δύναμη συνολικά. Ο θρίαμβος της ΠΚΣ στο ΑΠΘ είναι μεγάλος, το ΑΠΘ ήταν, αν δεν απατωμαι, για πάνω από 40 χρόνια προπύργιο της ΔΑΠ-ΝΔΦΚ και φέτος το έχασε.

Οι φοιτητές ψήφισαν αντισυστημικά και προσωπικά το χαίρομαι αυτό. είναι αστείο να ψηφίζουμε ΔΑΠ, ΠΑΣΠ και BLOCO. Η αντισυστημική αυτή νίκη είναι μια ελπίδα για το μέλλον μας, ότι ίσως η γενιά μας αλλάξει τα δρώμενα.
 

pink_panther

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pink_panther αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 172 μηνύματα.
Χάρηκα κι εγώ πάρα πολύ για τη νίκη της ΠΚΣ αν και δεν είμαι κνίτης/κκες. Μακάρι να αξιοποιήσουν αυτή την ανατροπή και να βοηθήσουν έμπρακτα το φοιτητικό κίνημα.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Γιατί η Δ.Α.Π δεν κατέβηκε σε αρκετές σχολές;

Στο ΑΠΘ διαλύθηκε εξαιτίας της Πανεπιστημιακής Αστυνομίας και έχασε πλέον τη πρωτιά
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top