Φοιτητικές εκλογές στις 16 Μαΐου

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
καλά και εγώ ΔΑΠάρα γιατί μου κάνει καλό :P όπως λέει και ο πούστης (στη κυριολεξία) ο δαπίτης στη σχολή μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Εμείς ΕΑΑΚ δεν έχουμε::confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Εμάς δεν ξεκίνησε χθές καν η καταμέτρηση λόγω επισοδείων. Οι κάλπες μεταφέρθηκαν στην Ιατρική Σχολή Αθηνών και ξεκίνησε η καταμέτρηση τις 8 περίπου.Σήμερα έμαθα ότι μετά απο λίγο σταμάτησε η καταμέτρηση λόγω ενός άκυρου ψηφοδελτιου......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Δεν πήγα ποτέ κι ούτε πρόκειται,δεν έχω κανένα όφελος κι ούτε έχω φιλοδοξίες πολιτικής καριέρας ως αυλικός των δύο "μεγάλων"!So what's the point;
Έχουμε και δουλειές,σιγά μη χάσω τη μέρα μου για το τίποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Καλά λες μωρέ, τι να τον ενδιαφέρει το φοιτητή τα θεσμικα της σχολής του, εκεί πάμε μόνο κάθε εξεταστική μπας και κάνουμε κάνα 2/7, αφού παραπονεθούμε πρώτα πως ο ΦΣ δεν κάνει τίποτα για να λυθ.. oh wait
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Το οτι καποιος δε ψηφιζει στις φοιτητικες εκλογες,δε σημαινει οτι η σταση του για τη σχολη ειναι αυτη που αναφερεις Βασιλη.Το να θεωρει καποιος οτι οι παραταξεις δε θα βελτιωσουν κατι στο Παν/μιο,εστω κι αν σφαλλει,ειναι μια αποψη σεβαστη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρόζα Νέρα Flamingo

Δραστήριο μέλος

Η Ρόζα Νέρα Flamingo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ανταρτικό (Φλώρινα). Έχει γράψει 780 μηνύματα.
Το οτι καποιος δε ψηφιζει στις φοιτητικες εκλογες,δε σημαινει οτι η σταση του για τη σχολη ειναι αυτη που αναφερεις Βασιλη.Το να θεωρει καποιος οτι οι παραταξεις δε θα βελτιωσουν κατι στο Παν/μιο,εστω κι αν σφαλλει,ειναι μια αποψη σεβαστη.
το οτι αυτες οι συγκεκριμενες παραταξεις ομως εχουν επιρροη στη σχολη το ξεχνας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Καλά λες μωρέ, τι να τον ενδιαφέρει το φοιτητή τα θεσμικα της σχολής του, εκεί πάμε μόνο κάθε εξεταστική μπας και κάνουμε κάνα 2/7, αφού παραπονεθούμε πρώτα πως ο ΦΣ δεν κάνει τίποτα για να λυθ.. oh wait

Άλλος ένας "συνειδητοποιημένος αποψάκιας" του forum...

Για να σ'το κάνω πιο λιανά...σιγά μην παρατήσω το μαγαζί μου να πάω να στηθώ στη σειρά σαν το πρόβατο να ψηφίσω κάτι βουτυρογιεγιέδες που δε νιώθουν να δέσουν τα κορδόνια τους κι ελπίζουν σε κάποιο μελλοντικό βολεψιάρικο μισθουλάκι απ'το κόμμα!

Εσύ που έχεις πολύ ελεύθερο χρόνο go for it κι άσε εμάς τους χαζούληδες στην κατάντια μας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Το οτι καποιος δε ψηφιζει στις φοιτητικες εκλογες,δε σημαινει οτι η σταση του για τη σχολη ειναι αυτη που αναφερεις Βασιλη.Το να θεωρει καποιος οτι οι παραταξεις δε θα βελτιωσουν κατι στο Παν/μιο,εστω κι αν σφαλλει,ειναι μια αποψη σεβαστη.

Τις σεβαστές απόψεις κράτα τες για τον εαυτό σου. Αν θες μπορείς να πας να ψηφίσεις λευκό, σε μας τουλάχιστον προσμετρώνται στα έγκυρα. Και πέρα από αυτό δεν ξέρω πώς εννοείς το "παρατάξεις". Αν μιλάμε για βαλτούς που ακολουθούν κομματικές γραμμές ναι να συμφωνήσω να πάρουν δρόμο. Αλλά κατά τα άλλα ο κόσμος ποτέ δεν έχασε από το να μπορεί να οργανώνεται σε ομάδες για να διεκδικεί πράγματα συλλογικά, μη τα ισοπεδώνουμε όλα.

Άλλος ένας "συνειδητοποιημένος αποψάκιας" του forum...

Για να σ'το κάνω πιο λιανά...σιγά μην παρατήσω το μαγαζί μου να πάω να στηθώ στη σειρά σαν το πρόβατο να ψηφίσω κάτι βουτυρογιεγιέδες που δε νιώθουν να δέσουν τα κορδόνια τους κι ελπίζουν σε κάποιο μελλοντικό βολεψιάρικο μισθουλάκι απ'το κόμμα!

Εσύ που έχεις πολύ ελεύθερο χρόνο go for it κι άσε εμάς τους χαζούληδες στην κατάντια μας!

Πρόβατα είναι αυτοί που απαξιώνουν την όποια προσπάθεια πολιτικοποίησης, αδιαφορώντας για τα πάντα και βάζοντας πάνω απ' όλα το άμεσο συμφέρον τους. Αυτοί που δέχονται να αποφασίζουν άλλοι για αυτούς αλλά παράλληλα δεν παραλείπουν να το παίξουν και "συνειδητοποιημένοι αποψάκηδες" για να το πω και γνώριμα.

Από δικαιολογίες έχουμε να φαν κι οι κότες δε σου λέω άσε και τις υπόλοιπες υποχρεώσεις σου αλλά αν ήταν αυτή η αιτία θα το λεγες απ' την αρχή, να μαστε και λίγο ειλικρινείς τουλάχιστον. Η κάλπη σε εμάς τουλάχιστον ήταν ανοιχτή από το πρωί μέχρι το απόγευμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Άλλος ένας "συνειδητοποιημένος αποψάκιας" του forum...

Για να σ'το κάνω πιο λιανά...σιγά μην παρατήσω το μαγαζί μου να πάω να στηθώ στη σειρά σαν το πρόβατο να ψηφίσω κάτι βουτυρογιεγιέδες που δε νιώθουν να δέσουν τα κορδόνια τους κι ελπίζουν σε κάποιο μελλοντικό βολεψιάρικο μισθουλάκι απ'το κόμμα!

Εσύ που έχεις πολύ ελεύθερο χρόνο go for it κι άσε εμάς τους χαζούληδες στην κατάντια μας!

Οι εκλογές γίνονται μία φορά τον χρόνο σε ημέρα που θα είχες ούτως ή άλλως μαθήματα και διαρκούν 12 ώρες, σου είναι τόσο δύσκολο να πας και να ψηφίσεις στις εκλογές του συλλόγου σου;
Και φυσικά δε σου λέω να πας να ψηφίσεις τους ΠΑΣΠιτοΔΑΠίτες που ο ρόλος τους μέσα στις σχολές είναι τα πάρτυ, οι σημειώσεις και οι διασυνδέσεις με ορισμένους διεφθαρμένους μεγαλοκαθηγητάδες, όμως, δεν πρέπει να τους βάζουμε όλους στο ίδιο τσουβάλι. Υπάρχουν παρατάξεις που είναι τίμιες, που κάνουν πραγματικούς αγώνες.
Το οτι καποιος δε ψηφιζει στις φοιτητικες εκλογες,δε σημαινει οτι η σταση του για τη σχολη ειναι αυτη που αναφερεις Βασιλη.Το να θεωρει καποιος οτι οι παραταξεις δε θα βελτιωσουν κατι στο Παν/μιο,εστω κι αν σφαλλει,ειναι μια αποψη σεβαστη.
Σεβαστό είναι το δικαίωμά σου να έχεις την άποψή σου, όχι η άποψή σου. Αυτή μπορεί να είναι και ηλίθια και σε καμία περίπτωση δεν οφείλω να σεβαστώ μία ηλίθια άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Ποσοι ομως ψηφιζουν με τα κριτηρια των ''τιμιων αγωνων'',και γενικα με γνωμονα το καλο των Παν/μιων;Αυτο βεβαια δεν πρεπει να εμποδιζει κανεναν να ψηφιζει,αλλα αναρωτιεμαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Ποσοι ομως ψηφιζουν με τα κριτηρια των ''τιμιων αγωνων'',και γενικα με γνωμονα το καλο των Παν/μιων;Αυτο βεβαια δεν πρεπει να εμποδιζει κανεναν να ψηφιζει,αλλα αναρωτιεμαι...

Αν κρίνω από τα αποτελέσματα των εκλογών, τότε μάλλον οι περισσότεροι φοιτητές δεν δίνουν ιδιαίτερη σημασία στις φοιτητικές εκλογές και έτσι ψηφίζουν αναλόγως μικροσυμφερόντων (σημειώσεις, πάρτυ κλπ), αλλά αυτό είναι πρόβλημα των φοιτητών που λειτουργούν έτσι.
Υπάρχουν πάντως και κάποιες σχολές στις οποίες υπάρχει πραγματικά πολύ μεγάλη ταξική συνειδητοποίηση των φοιτητών. Νιώθω πολύ ωραία που η σχολή μου είναι μία από αυτές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Αν κρίνω από τα αποτελέσματα των εκλογών, τότε μάλλον οι περισσότεροι φοιτητές δεν δίνουν ιδιαίτερη σημασία στις φοιτητικές εκλογές και έτσι ψηφίζουν αναλόγως μικροσυμφερόντων (σημειώσεις, πάρτυ κλπ), αλλά αυτό είναι πρόβλημα των φοιτητών που λειτουργούν έτσι.
Υπάρχουν πάντως και κάποιες σχολές στις οποίες υπάρχει πραγματικά πολύ μεγάλη ταξική συνειδητοποίηση των φοιτητών. Νιώθω πολύ ωραία που η σχολή μου είναι μία από αυτές.

να υποθέσω ότι εκεί βγήκατε πρώτοι ;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Υπάρχουν πάντως και κάποιες σχολές στις οποίες υπάρχει πραγματικά πολύ μεγάλη ταξική συνειδητοποίηση των φοιτητών. Νιώθω πολύ ωραία που η σχολή μου είναι μία από αυτές.

να υποθέσω ότι εκεί βγήκατε πρώτοι ;:P

Όχι καλέ,στο Στέκι ΦΜΣ αναφέρεται. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
να υποθέσω ότι εκεί βγήκατε πρώτοι ;:P

Ναι, όπως πάντα, με πολύ πεσμένη συμμετοχή, όμως.
Πάντως δεν μίλησα για ταξική συνειδητοποίηση μόνο για την πρωτιά της ΠΚΣ, αλλά και το ότι ΠΑΣΠ-ΔΑΠ ήρθαν τελευταίες με αθροιστικό ποσοστό 8.5%!

Και σε εσάς πάνω πρώτοι βγήκαμε. Κοίτα τα τμήματα Φυσικής (από εδώ: https://www.spoudastes.gr/2012/05/σε-19-συλλογουσ-1η-δυναμη-σε-64-συλλογουσ-2η/):
ΕΚΠΑ: 1η
ΑΠΘ: 1η
Πάτρας: 1η
ΕΜΠ: 1η
Ιωαννίνων: 2η
Κρήτης: Δεν ξέρω.
Νομίζω ότι δεν είναι τυχαίο αυτό για τα τμήματα Φυσικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Ναι, όπως πάντα, με πολύ πεσμένη συμμετοχή, όμως.
Πάντως δεν μίλησα για ταξική συνειδητοποίηση μόνο για την πρωτιά της ΠΚΣ, αλλά και το ότι ΠΑΣΠ-ΔΑΠ ήρθαν τελευταίες με αθροιστικό ποσοστό 8.5%!

Και σε εσάς πάνω πρώτοι βγήκαμε. Κοίτα τα τμήματα Φυσικής (από εδώ: https://www.spoudastes.gr/2012/05/σε-19-συλλογουσ-1η-δυναμη-σε-64-συλλογουσ-2η/):
ΕΚΠΑ: 1η
ΑΠΘ: 1η
Πάτρας: 1η
ΕΜΠ: 1η
Ιωαννίνων: 2η
Κρήτης: Δεν ξέρω.
Νομίζω ότι δεν είναι τυχαίο αυτό για τα τμήματα Φυσικής.

Έλα ρε συ τώρα. Σε εμάς δηλαδή που ψήφισαν μόνο 360 άτομα, και βγήκε πρώτη η ΠΚΣ με 88 ψήφια σημαίνει ότι υπάρχει ταξική συνειδητοποίηση??? Δυστυχώς όπως και να το κάνουμε υπάρχει απαξίωση των συλλόγων και αυτό είναι το συμπέρασμα. Τα άλλα είναι μαλακίες. Και στο κάτω κάτω οι συσχετισμοί δύναμης δεν ανατρέπονται με τις εκλογές.

*** Έμαθα ότι διαγράψατε άτομα κάτω στην Αθήνα ε ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Έλα ρε συ τώρα. Σε εμάς δηλαδή που ψήφισαν μόνο 360 άτομα, και βγήκε πρώτη η ΠΚΣ με 88 ψήφια σημαίνει ότι υπάρχει ταξική συνειδητοποίηση??? Δυστυχώς όπως και να το κάνουμε υπάρχει απαξίωση των συλλόγων και αυτό είναι το συμπέρασμα. Τα άλλα είναι μαλακίες. Και στο κάτω κάτω οι συσχετισμοί δύναμης δεν ανατρέπονται με τις εκλογές.

*** Έμαθα ότι διαγράψατε άτομα κάτω στην Αθήνα ε ?
Δεν έχεις άδικο, αλλά και εγώ δεν το είπα με βάση τις εκλογές μόνο. Βλέπω το γενικότερο πολιτικό κλίμα μέσα στη σχολή.

*** Για τι διαγραφές λες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

keep_walking 7

Νεοφερμένος

Ο keep_walking 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Εξω τα κομματα απο τα πανεπιστημια!!!!οι παραταξεις λειτουργουν σαν φυτώρια των μεγάλων κομμάτων!
πως η νεα γενια θα φτιαξει καλυτερη γενια οταν βαδιζει στα βηματα αυτων που την εκαναν χειροτερη??????
και ετσι θα μειωθουν κατα πολυ κ οι αιωνιοι φοιτητες:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top