Φοιτητικές εκλογές στις 16 Μαΐου

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Ανεξάρτητο Φοιτητικό ρεύμα σε παρακαλώ..πλήρως αποκομμένο από το Πασοκ(χααχχαχα:redface:)
ποιος μπορεί να προσφέρει πραγματικά κάτι στη σχολή?

δεν ειναι μονο οι εκλογες! στις εκλογες ουσιαστικα βγαζεις καποιους αντιπροσωπους! την πραγματικη αλλαγη μπορεις να την φερεις μεσα απο την συνελευση του ΦΣ. εκει μπορεις να ρθεις και να πεις την γνωμη σου (που ο καθενας μπορει ασχετα το αν ανηκει καπου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marw27

Νεοφερμένος

Η marw27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Το να έχει ταμείο δηλαδή η παράταξη δεν παίζει?
Και εσένα τι σε πειράζει που γυρνάν με τα κουπόνια στο μετρό; σε υποχρεώνουν να πάρεις; Ίσα ίσα μια οργάνωση οφείλει να παίρνει λεφτά από τους φίλους της και από ανθρώπους που την στηρίζουν όχι με κρατική χρηματοδότηση. Φυσικά το ΚΚΕ έχει το θράσος να παίρνει και κρατική χρηματοδότηση αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία.
1ον)οκ η παραταξη εχει ταμειο?απο που εχει εσοδα?
2ον)αν αγορασουμε κουπονια,το ΚΚΕ δεν θα παρει λιγοτερα χρηματα απο το κρατος..θα παρει ακριβως τα ιδια..

τελος παντων,εγω προσωπικα δεν βρισκω χρησιμη την παρουσια των παραταξεων..μονο παρτυ κανουν..στην συνελευση μπορω να πω και μονη μου την αποψη μου!δεν χρειαζομαι κανεναν..ουτε στο σχολειο ειχαμε παραταξεις και μια χαρα ηταν τα πραγματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

teo_13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Αν δεν βγει μία με πλειοψηφία ξανακάνετε εκλογές? (λέω γω τώρα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Φανταζεστε να υπηρχαν και επαναληπτικες?

Μεχρι τι ωρα μπορουμε αυριο να ψηφισουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

simosgl3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ουντάμπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Μεχρι τι ωρα μπορουμε αυριο να ψηφισουμε?

8 με 8 ειναι τουλαχιστον σε εμας στο αριστοτελειο στο οικονομικο.
Ειμαι ο Σιμος ειμαι 19 και ειμαι σε παραταξη. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
τελος παντων,εγω προσωπικα δεν βρισκω χρησιμη την παρουσια των παραταξεων..μονο παρτυ κανουν..στην συνελευση μπορω να πω και μονη μου την αποψη μου!δεν χρειαζομαι κανεναν..ουτε στο σχολειο ειχαμε παραταξεις και μια χαρα ηταν τα πραγματα!

Το θέμα είναι που σιγά σιγά αρχίζεις και μεγαλώνεις και καταλαβαίνεις (μάλλον) σε τι μπουρδέλο ζεις. Οπότε αν δεις ότι δεν τα καταφέρνεις μόνη σου θα ζητήσεις το χέρι του διπλανού σου. Οι σύλλογοι στις σχολές, τα σωματεία στους χώρους εργασίας, οι πρωτοβουλίες στις γειτονιές κτλ για αυτό τον λόγο υπάρχουν. Οπότε άμα δεν βρίσκεις νόημα στους συλλόγους σου, τότε προφανώς ή δεν θα έχεις ανάγκη τον συλλογικό δρόμο (αφού τα βγάζεις πέρα μόνη σου) ή δεν θα έχεις πειστεί για τους καρπούς που μπορεί να φέρει η οργάνωση και ο αγώνας.
1ον)οκ η παραταξη εχει ταμειο?απο που εχει εσοδα?
2ον)αν αγορασουμε κουπονια,το ΚΚΕ δεν θα παρει λιγοτερα χρηματα απο το κρατος..θα παρει ακριβως τα ιδια..

1ον) Από εκδηλώσεις, πάρτυ οικονομικής ενίσχυσης, εισφορές των μελών, οργάνωση κάμπινγκ το καλοκαίρι κ.α
2ον) Δίκιο έχεις σε αυτό, αλλά είναι και άλλες οργανώσεις που δεν παίρνουν (είτε επειδή δεν θέλουν, είτε επειδή δεν μπορούν) λεφτά από το κράτος. Τι να κάνουμε δηλαδή; να απαγορεύσουμε στους κνίτες να πουλάνε κουπόνια, άμα δεν θέλεις δεν θα πάρεις. Τόσο απλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas-p

Νεοφερμένος

Ο (no way) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Τι να κάνουμε δηλαδή; να απαγορεύσουμε στους κνίτες να πουλάνε κουπόνια, άμα δεν θέλεις δεν θα πάρεις. Τόσο απλά.
Το πρόβλημα όμως είναι ότι οι Κνίτες πουλάνε τα κουπόνια τους κυρίως σε άτομα που είναι εκτός της ΚΝΕ, λες και πρόκειται για κάποια φιλανθρωπική οργάνωση. Άμα όντως χρειάζονται λεφτά ας τα ζητήσουν από τα μέλη του κόμματος τους και της νεολαιάς τους ως κάποια συνδρομή και όχι να τα πρίζουν σε κάθε περαστικό μπας και πάρουν κανα 2ευρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Το πρόβλημα όμως είναι ότι οι Κνίτες πουλάνε τα κουπόνια τους κυρίως σε άτομα που είναι εκτός της ΚΝΕ, λες και πρόκειται για κάποια φιλανθρωπική οργάνωση. Άμα όντως χρειάζονται λεφτά ας τα ζητήσουν από τα μέλη του κόμματος τους και της νεολαιάς τους ως κάποια συνδρομή και όχι να τα πρίζουν σε κάθε περαστικό μπας και πάρουν κανα 2ευρω.

Sorry κιόλας,αλλά δεν βλέπω κάποιο πρόβλημα.Οι άλλοι θέλουν και τα αγοράζουν,δεν τους αναγκάζει κανείς (εγώ π.χ. όπου τους βλέπω,τους αγνοώ παντελώς).Αν ο άλλος είναι μαλάκας και δεν καταλαβαίνει τι αγοράζει,πρόβλημά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
ψήφισα και γω με κριτήρια τα άτομα που βάζαν και όχι την ιδεολογική φύση της παράταξης.Πιο συγκεκριμένα στήριξα άτομα που τρέχουν για να ενημερώσουν για εργαστήρια προόδους κτλ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
Πολυ γελιο εχουν τα συνθηματα των παραταξεων:hehe::hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Λευκό​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tabarly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
πάντως στις ειδήσεις είπαν ότι εχειπάρα πολύ μικρή συμμετοχή!
οι δικοί μου γνωστοί δεν πήγαν καν να ψηφίσουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orthologistis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΑΡΕΣΟΥΜΕ... ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
προς ολους αυτους οι οποιοι λενε εξω οι παραταξεις-σχηματα απο τις σχολες και δεν θα παμε να ψηφισουμε ολοι το ιδιο ειναι:
Η επικρατουσα λογικη ειναι οτι δεν υπαρχει κατι που μπορουμε να κανουμε επειδη τα πραγματα δεν αλλαζουν και επειδη οι πολιτικες αποφασεις λαμβανονται απο τους εχοντες. << Ο αδιαφορος ανθρωπος δεν ειναι ανθρωπος>> - Jean-Paul Sartre

ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ??? απο το 74 και μετα εχουμε παραταξεισ μεσα στα πανεπιστημια..... ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΙ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΟΙ ΠΑΡΑΤΑΞΕΙΣ ΣΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΜΑΣ??? εχουμε καταντησει να εχουμε τα πιο μπουρδελα πανεπιστημια στην ευρωπη.... οι παραταξεισ βοηθησαν να βελτιωθουν τα πανεπιστημια???? αυτο που βλεπω εγω ειναι οτι οι παραταξεισ το μονο που νοιαζονται ειναι πωσ θα κανουν τα κομματοσκυλα βουλευτεσ και πωσ θα οδηγησουν αυτουσ που τουσ ψηφιζουν σε κομματικεσ γραμμεσ(ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-ΚΚΕ-ΣΥΡΙΖΑ)... και επειτα με την ψηφο μου πετυχαινω κατι? αφου προγραμματικεσ ιδεεσ δεν υπαρχουν.... αυτο που εγω θεωρω πολιτικη σταση οτι δηλαδη ΔΕΝ ΜΕ ΕΚΦΡΑΖΟΥΝ ΤΑ ΜΠΟΥΡΔΕΛΑ ΠΟΥ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΦΟΙΤΗΤΙΚΑ ΚΟΜΜΑΤΑ εσυ το εκλαμβανεισ ωσ αδιαφορια... οπωσ εγω δεχομαι ΖΩΑ να πηγενουν να ψηφιζουν ετσι κι εσυ πρεπει να εκλαμβανεισ την αποχη ωσ πολιτικη σταση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Νομίζω πως και σε εμάς είχε πολύ μικρή συμμετοχή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Πάντως ναι, η ίδια γενίκευση που ενοχλεί, μάλλον, κόσμο είναι να βλέπεις στην αποχή μόνο αδιαφορία, αλλά ανάποδα. Όπως τσουβαλιάζει δηλαδή ο οποιοσδήποτε όλη τη φάση με την πολιτική στα πανεπιστήμια, έτσι τσουβαλιάζει ο οποιοσδήποτε απ' την άλλη πλευρά όμως τώρα, όλη τη φάση με την αποχή. Μην καταλήξει να ταυτιστεί δηλαδή το ενδιαφέρον για τη σχολή ή και παραπέρα μόνο με τη συμμετοχή στις εκλογές ή στο σύλλογο γενικά, έλα τώρα. :P

In other news, δεν πήγα, δεν το 'χω σκεφτεί, δεν το 'χω καθόλου έτοιμο στο μυαλό μου. Άρα, δεν ξέρω ακόμα τι σκέφτομαι για όλο αυτό κι άρα δεν ξέρω ακόμα αν αυτή η μορφή συμμετοχής, με τη βουλίτσα και το ψηφοδέλτιό σου, μ' εκφράζει. Θα δούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Στις 2 που ψήφισα εγώ από τα 80 εγγεγραμένα άτομα 1ου έτους είχαμε ψηφίσει οι 19.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo_13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πεύκη (Αττική). Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Στις 2 που ψήφισα εγώ από τα 80 εγγεγραμένα άτομα 1ου έτους είχαμε ψηφίσει οι 19.:)

Δηλαδή πάτε σε επαναληπτικές? ή θα πάρουν διερευνητική εντολή να δουν πώς θα μοιράζουν τις σημειώσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Μόλις γύρισα από την καταμέτρηση. Αυτό που παρατήρησα σε όλες τις σχολές είναι τα αυξημένα ποσοστά αποχής, πράμα που ήταν και αναμενόμενο λόγω της απαξίωσης των συλλόγων. Από ότι φαίνεται η ΠΑΣΠ δέχτηκε μεγάλη ήττα και η ΔΑΠ φαίνεται ελαφρώς πεσμένη. Σε ότι αφορά την αριστερά η ΠΚΣ φαίνεται και αυτήν πεσμένη και στα ίδια μάλλον κυμαίνονται οι δυνάμεις των ΕΑΑΚ. Η ΑΡΕΝ μάλλον παρουσιάζει μια αύξηση λόγω του ΣΥΡΙΖΑ φυσικά. Στη δική μου σχολή, χωρίς να υπάρχουν, χωρίς να έχουν μοιράσει ούτε μια προκήρυξη και βάζοντας απλά ένα άτομο στο ψηφοδέλτιο(το οποίο δεν ήρθε καν να ψηφίσει) πήρε 9 ψήφους. Να σημειωθεί ότι τα 9 ψήφια είναι αρκετά καθώς το min για έδρα ήταν 18 ψήφια.
Αυτό που θα ήθελα να πω με δυο λόγια είναι ότι ναι μεν καλές οι εκλογές αλλά από μόνες τους δεν είναι τίποτα και ούτε μπορούν να ανατρέψουν τους συσχετισμούς δύναμης. Αυτό το λέω γιατί αυτό που παρατηρώ στην αριστερά (ειδικά αυτήν την περίοδο) είναι ότι κυριαρχούν σε αυτήν δύο τάσεις. Η επαναστατική και η ρεφορμιστική. Αυτήν που κυριαρχεί συντριπτικά είναι η δεύτερη. Είναι αυτήν που την έχουν κουράσει οι αγώνες του λαού και προσπαθεί με κολπάκια να ξεγελάσει το σύστημα και να δημιουργήσει κυβέρνηση της αριστεράς, αγνοώντας τελείως την εξάρτηση της χώρας από τους ξένους δυνάστες αλλά και τους συσχετισμούς που υπάρχουν στην κοινωνία. Είναι η αριστερά που βλέπει αυξημένα ποσοστά και αντί να καλέσει τον κόσμο σε μαζικούς αγώνες, ονειρεύεται καρέκλες μέσα στο κοινοβούλιο. Είναι η αριστερά της ήττας και της συνδιαλλαγής με το σύστημα. Και επειδή μιλάμε για φοιτητικές εκλογές, ναι συμπεριλαμβάνω και τα ΕΑΑΚ.
Ας κοιτάξουμε λοιπόν να απαλλαχτούμε από τις αυταπάτες που πλασάρουν οι δυνάμεις του ρεφορμισμού και να βαδίσουμε στον δρόμο της οργάνωσης και του αγώνα. Να πάρουμε την υπόθεση στα χέρια μας και να μην την αφήσουμε στα χέρια κάποιων "ειδικών".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Δηλαδή πάτε σε επαναληπτικές? ή θα πάρουν διερευνητική εντολή να δουν πώς θα μοιράζουν τις σημειώσεις?

Εμάς σημειώσεις μια φορά δε μας μοιράζουν.Μόνο προγράμματα παίρνουμε και αυτό λόγω ανικανότητας της γραμματείας:).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Εγώ πάντως ψήφισα ΕΑΑΚ-μαστούρα-Sepultura :P :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top