Φοιτητικές Σημειώσεις

μαριώ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μαριώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Στο μεταξύ, σε χώρες όπως η Αυστραλία, οι γραπτές σημειώσεις αποτελούν ήδη παρελθόν:
https://www.swinburne.edu.au/lt/lectopia.html
Κοινώς, βλέπεις διάλεξη, κλικάρεις, φεύγει στο cloud και μέχρι να περάσεις την πόρτα
έχει φορτωθεί στο mp3 σου και την ξανακούς π.χ. κάνοντας τζόγκινγκ.
χαχαχα:hehe:
Ο Ζαχος ειναι μπροστα
https://pithos.grnet.gr/pithos/rest...th+semester)/IntroCS_Lecture_1_11-03-2011.mp4
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,788 μηνύματα.
Εγώ πάντως όταν βλέπω power point φεύγω κατευθείαν. Αλλά για να μην παρεξηγηθώ είμαι υπέρ του eclass, καθώς βοηθάει αρκετά.

Σαν την κιμωλία δεν έχει :clapup:

Ε ναι, τι να πρωτοχωρέσει στη διαφάνεια; Συν ότι οι διαφάνειες λένε απλά "τίτλους ειδήσεων" και όχι το μάθημα. Το μάθημα θέλει πίνακα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Αυτό ακόμη δεν αποτελεί πανελλαδική κλασική μέθοδος διδασκαλίας. Σε πολλά Τμήματα παραμένει ο κιμωλιοπίνακας η κλασική μέθοδος. Ίσως μετά..από 20 χρόνια το μάθουν και το power point όλα τα μέλη της ΠΟΣΔΕΠ. :P Σκέψου ότι το eclass για πολλά Τμήματα είναι άγνωστη λέξη.

Το καλύτερο eclass στη χώρα μας το έχει με διαφορά το Τμ.Μαθηματικών του ΕΚΠΑ: η-Τάξη και συγκεκριμένα οι φοιτητές έχουν φτιάξει τρομερή βιβλιοθήκη σημειώσεων όλων των μαθημάτων του Τμήματος:

Παράδειγμα:

επιλέγεις:

υποενότητα "Μαθήματα που δεν ανήκουν σε τομέα" και μετά ---> Σημειώσεις μαθημάτων από φοιτητές του Τμήματος Μαθηματικών.Πανεπιστημιακό Έτος 2012-13
Εμάς είναι ανάλογα,άλλα μαθήματα λειτουργούν με διαφάνειες στις διαλέξεις κι άλλα κλασικά με πίνακα..Πάντως το eclass είναι τρομερά χρήσιμο,αν και το δικό μας δεν έχει φτάσει ακόμα σε αυτά τα επίπεδα οργάνωσης.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Εγώ πάντως όταν βλέπω power point φεύγω κατευθείαν. Αλλά για να μην παρεξηγηθώ είμαι υπέρ του eclass, καθώς βοηθάει αρκετά.

Σαν την κιμωλία δεν έχει :clapup:

Και εγώ, κυρίως επειδή συνήθως κάνουν ανάγνωση τις διαφάνειες τους.
Ανάγνωση ξέρω, οπότε τις διαβάζω και στο σπίτι μου. :P

Περί σημειώσεων, ότι γράφει ο καθηγητής στον πίνακα, ειδικά στα φυσικομαθηματικά γράφουν πολλά! :P
Για προγραμματιστικά μαθήματα, σχεδόν όλοι ανεβάζουν σημειωσεις, οπότε παρακολουθώ μόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

la sombra

Νεοφερμένος

Ο la sombra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Γεια σε ολους .Ως μελλοντικος πρωτοετης φοιτητης(με τη ν ελπιδα οτι θα περασω καπου)θα ηθελα να ρωτησω αν ειναι καλη ιδεα να κραταω σημειωσεις στα μαθηματα (το εκανα και στο σχολειο αυτο αλλα για μικρο χρονικο διαστημα)Οσοι απο εσας κρατατε σημειωσεις βοηθηθηκατε καθολου?

ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Από αυτά που γνωρίζω από φοιτητές αλλά και καθηγητές είναι απόλυτα απαραίτητο,μάλιστα κάποιοι καθηγητές όταν γράφεις θέλουν να γνωρίζει ο φοιτητής αυτά που έχει υπαγορέψει και όχι αυτά που λέει το βιβλίο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Εξαρτάται από την σχολή σου και από τον καθηγητή που σου κάνει σε κάθε μάθημα.Πολύ μπορεί ηλεκτρονικά να ανεβάζουν τις σημειώσεις τους και να μην χρειάζεται να τις γράφεις εσύ,απλά να τον ακούς να εξηγεί αυτά που θέλει.Επειδή να είσαι σίγουρος, ότι τα βιβλία που παίρνεις από τον Εύδοξο,είναι τις περισσότερες φορές τόμοι, δεν προλαβαίνεις να τους διαβάσεις.Οπότε είναι σαν "εξτρα βοήθεια" τα βιβλία και τις περισσότερες φορές μπορείς να την βγάλεις και με σημειώσεις.Ρόλο παίζει και με τι βαθμό θες να βγάλεις την σχολή κλπ κλπ,αλλά τις περισσότερες φορές οι σημειώσεις αρκούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pinelopi123456

Νεοφερμένος

Η Pinelopi123456 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Παιδια συγνωμη αλλα να ρωτησω κατι ακκυρο;Οταν το μαιημα στη σχολη ειναι τριωρο δεν γινεται καποιο. διαλειμμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδια συγνωμη αλλα να ρωτησω κατι ακκυρο;Οταν το μαιημα στη σχολη ειναι τριωρο δεν γινεται καποιο. διαλειμμα;

Εξαρτάται τον καθηγητή και το μάθημα. Το πιο συνηθισμένο είναι το λεγόμενο "ακαδημαϊκό τέταρτο", διάλειμμα από ακριβώς μέχρι και τέταρτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pinelopi123456

Νεοφερμένος

Η Pinelopi123456 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Εξαρτάται τον καθηγητή και το μάθημα. Το πιο συνηθισμένο είναι το λεγόμενο "ακαδημαϊκό τέταρτο", διάλειμμα από ακριβώς μέχρι και τέταρτο.

καταλαβα,σε ευχαριστω πολυ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

la sombra

Νεοφερμένος

Ο la sombra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας ,απο οτι καταλαβα οι σημειωσεις ειναι σημαντικες γι'αυτο και αποφασισα να κραταω τις δικες μου,εχω ηδη παρει τετραδιο και αριθμησα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας ,απο οτι καταλαβα οι σημειωσεις ειναι σημαντικες γι'αυτο και αποφασισα να κραταω τις δικες μου,εχω ηδη παρει τετραδιο και αριθμησα
Θα σε συμβούλευα να πάρεις ξεχωριστό τετράδιο για το κάθε μάθημα, επειδή δεν έχουν όλα τον ίδιο ρυθμό ταχύτητας στη διδασκαλία.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Θα σε συμβούλευα να πάρεις ξεχωριστό τετράδιο για το κάθε μάθημα, επειδή δεν έχουν όλα τον ίδιο ρυθμό ταχύτητας στη διδασκαλία.:)

Τι λες και εσυ :Ρ ? Το καλύτερο είναι να πάρεις κόλλες για όλα τα μαθήματα.Βολεύουν πραγματικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Τι λες και εσυ :Ρ ? Το καλύτερο είναι να πάρεις κόλλες για όλα τα μαθήματα.Βολεύουν πραγματικά!
Είναι κάτι που με βοήθησε προσωπικά και το συνιστώ. Δεν είμαι η μοναδική που επέλεξε αυτό τον τρόπο. Μία γνωστή μου χρησιμοποιούσε κόλλες Α4 και δεν έδειχνε να το ευχαριστιέται.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

werip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο werip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Και εγω θα σου πρότεινα κολλες,ακόμα και Α4 απλές και μετά θα τις βάζεις σε ντοσιε.Θα σε βολεύουν ιδιαίτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

la sombra

Νεοφερμένος

Ο la sombra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
η αληθεια ειναι οτι προτιμω το τεραδιο απο το ντοσιε ,το μονο μειωνεκτιμα ειναι οτι θα πρεπει να εχω ενα τερτραδιο για καθε μαθημα ενο στο ντοσιε θα τα εχω ολα μαζι ,βολευει περισσοτερο οπως ειπατε ,μηως ενα μεγαλο σπυραλ τετραδιο με πολλα θεματα ιθα βολευε καλυτερα?(μαλλον θα κρατησω το τεραδΙο που εχω τωρα για καβατζα ,οποτε εχω χρονο θα τις περναω δε αυτο ρτσι μνα υπαρχουν μη χασω και τιποτα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ironboy

Δραστήριο μέλος

Ο Ironboy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 787 μηνύματα.
Είναι κάτι που με βοήθησε προσωπικά και το συνιστώ. Δεν είμαι η μοναδική που επέλεξε αυτό τον τρόπο. Μία γνωστή μου χρησιμοποιούσε κόλλες Α4 και δεν έδειχνε να το ευχαριστιέται.:P

Εγώ το είπα γιατί γλυτώνεις να κουβαλάς και την τσάντα :P Από αυτήν την άποψη είναι πιο ευχρηστες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Νηρηίς_

Πολύ δραστήριο μέλος

Η _Νηρηίς_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Εγώ το είπα γιατί γλυτώνεις να κουβαλάς και την τσάντα :P Από αυτήν την άποψη είναι πιο ευχρηστες!
Την τσάντα έτσι κι αλλιώς δεν πρόκειται να τη γλιτώσω.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Κάποιοι/ες καθηγητές/τριες -να μην πω οι περισότεροι/ες- θέλουν στις εξετάσεις να γράφουμε ό,τι είχαν αναφέρει στις παραδόσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ria99

Νεοφερμένος

Η Ria99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
γεια σας!
σημειωσεις ανεβασμενες στην πανεπιστημιακη πλατμορφα συνηθως τις εκτυπωνετε η τις διαβαζετε απο τον υπολογιστη;δεν με βολευει να διαβαζω απο υπολογιστη αλλα η εκτυπωση δεν συμφερει ουτε οικονομικα ουτε θελω να αναπαραχθουν απο φωτοτυπαδικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top