Φοιτητικές Καταλήψεις

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
επαναλαμβανω, θα δει ο υπουργος "καταληψη στο ΕΜΠ" και θα χασει τον υπνο του η θα παει εκει με τον χαρτοφυλακα με τα 500ευρα για να πληρωσει τις ελλειψεις της σχολης ??
ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΠΙΣΩ ΤΟΝ ΝΟΜΟ.
αν αφορα τον υπουργο η καταληψη.

ΑΝ αφορα τα εσωτερικα ζητηματα της σχολης, σε αλλους θα απευθυνθει. (τελικα δεν εδωσες σημασια στο κειμενο που σου εστειλε ο garch, no?)

οταν δημιουργειται ενα επαγγελμα πρωτα σκεφτονται να φτιαξουν το συνδικατο τους και μετα να ζητησουν τα δικαιωματα και τους μισθους τους..σου λεει κατι αυτο ??
fail, φτιαχνονται πολλα νεα επαγγελματα πλεον, σωστα. εμενα πολυ λογικο μου φαινεται παντως η σκεψη του "πρωτα πρεπει να οργανωθουμε ολοι μαζι, και μετα να απαιτησουμε ολοι μαζι."

θεωρω οτι οι δομες που εχει αναπτυξει στην πλειονοτητα του ο συγχρονος συνδικαλισμος ειναι σαπιες, ναι.
κανεναν τους δεν τους βολευει να διορθωθει το πανεπιστημιο γιατι τοτε δεν θα εχουν την ευκαιρια να φορανε κουκουλες
δεν εχεις παει σε πορεια! τουλαχιστον εμεις οι αριστεροι δεν φοραμε κουκουλες. βεβαια υπαρχει περιπτωση να πανε να μας φορεσουν σε καμια προσαγωγη

το οτι "φενεται" οτι δεν εχω κανει κατι ( "αγωνα" για το συστημα , το "κατεστημενο" κλπ ) , το οτι δεν "εχω παει σε πορειες" και παρουσιαζω πραγματα "χωρις να ισχυουν" επαναλαμβανω ΕΣΥ το λες , και καλα κανεις
προσεξε, δεν εχω πει δεν εχεις κανει κατι γιατι δεν επιχειρηματολογω για αυτο. αντιθετως, επιχειρηματολογω για το γεγονος οτι παρουσιαζεις τις καταστασεις σε πορειες, απο μια σκοπια που εμφανιζουν τα Μ.Μ.Μ.. φουλ στη γενικευση και στησυκοφαντια. γιατι δυστυχως, απο τις 3-4 πορειες που θα γινουν, για να εμφανιστει στα Δελτια, πρεπει να υπαρχει μια συγκρουση με τα ΜΑΤ ή καποια επεισοδια.

το νοημα της Δημοκρατιας ειναι να επιτρεπεις και να ακους την αποψη του αλλου και οχι να επιβαλλεις την δικη σου χωρις να δεχεσαι οτιδηποτε αντιθετο απο τα δικα σου (συριζα ,κκε,κνε,φακα-εαακ κλπ )
νο, το νοημα της Δημοκρατιας ειναι να ακους τη θεση και την αποδειξη του αλλου. ολοι αποσκοπουν στην επιβολλή της δικιας τους αποψης, διαχρονικα. Το ζητημα της δημοκρατιας ειναι το αλλο. εισαι προθυμος να σεβαστεις και να ακολουθησεις την αποφαση της πλειοψηφιας, ακομα και οταν αυτη δεν σου αρεσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
αυτο ΕΣΥ το λες
επαναλαμβανω, θα δει ο υπουργος "καταληψη στο ΕΜΠ" και θα χασει τον υπνο του η θα παει εκει με τον χαρτοφυλακα με τα 500ευρα για να πληρωσει τις ελλειψεις της σχολης ??
Προφανως οχι γι αυτο και γινεται λογος για καταληψεις διαρκειας και μαζικες γτ με μια μερα ή 2 καταληψη δεν λεει σε κανεναν τπτ αλλα οταν παραλυει το πανεπιστημιο απο την κοινωνικη κατακραυγη και μονο θα χρειαστει να κανει κατι,το ελαχιστο.Μη ξεχνας οτι ασυλο υπαρχει ακομα (δεν ξερω για ποσο) γτ υπηρξε ενας κοσμος που βγηκε στους δρομους για αυτο και που ξερει ο καθε υπουργος οτι θα ξαναβγει αν δει να το αγγιζουν παλι.
οταν δημιουργειται ενα επαγγελμα πρωτα σκεφτονται να φτιαξουν το συνδικατο τους και μετα να ζητησουν τα δικαιωματα και τους μισθους τους..σου λεει κατι αυτο ??
Ετσι εχει καταντησει ο συνδικαλισμος σημερα ναι,ειπα σε αυτο συμφωνω αλλα ο συνδικαλισμος σαν εννοια δεν ειναι κατι τοσο κακο ή διεφθαρμενο...Οι άνθρωποι πρέπει να οργανώνονται για να αγωνίζονται ενωμένοι και συντονισμενοι ώστε να κατακτούν. Τωρα το πως οι συνδικαλιστες εχουν ενεργησει ειναι αλλο θεμα και εξαρταται ατομικα, δεν θα καθησω να δαιμονοποιησω το συνδικαλισμο για αυτο τον λογο.Το θεμα ειναι να υπαρχουν πρωτοβαθμια σωματεια που θα αποφασιζουν συλλογικα και οχι οι συνδικαλοπατερες που το χουν δει μαγαζι τους.

αυτο λεω και εγω

γενικα οι καταληψεις και οι πορειες ειναι η καλυτερη των ναχαμε να λεγαμε αριστερων επαναστατων των παανεπηστημιων

κανεναν τους δεν τους βολευει να διορθωθει το πανεπιστημιο γιατι τοτε δεν θα εχουν την ευκαιρια να φορανε κουκουλες

Δεν μιλαμε για φετιχιστες αλλα κανονικους ανθρωπους.Φυσικα και θα θελαν να διορθωθει το πανεπιστημιο δεν νομιζω να καθοταν ο καθενας χωρις λογο ή καποια συνειδηση στο θεμα να ασχοληθει με κατι τοσο μεγαλο που χρειαζεται αρκετες θυσιες για να ασχοληθεις, αμα ηθελαν να περασουν καλα πιστεψε με υπαρχουν πολυ καλυτεροι τροποι.Επισης ολο το πολιτικό σύστημα φορά μια κουκούλα. Ας βγάλουν αυτοί τις κουκούλες τους, κι ύστερα συζητάμε για των αλλων που λες.Στην τραπεζα που πας και συκωνεις λεφτα μια καμερα σε καταγραφει,δεν ξερεις ποιος αν αυτο δεν ειναι κουκουλοφορος τι ειναι;Γιατι δεν μιλας και για τον κουκουλοφορο που καταγραφει ολο το καταναλωτικο σου προφιλ με τα ρουχα που χεις παρει μεσω της πιστωτικης σου;Τον ξερεις; οχι.Ποσα ξερεις για αυτους που ελεγχουν την οικονομια και τα χρηματα της χωρα;Μαλλον τπτ,αυτοι τι ειναι; δεν ειναι κουκουλοφοροι; Τι ξεερεις για αυτους που ουσιαστικα κυβερνανε τον "τοπο" σου που ουτε οι ιδιοι η πολιτικοι δεν ξερουν ποια πως κυβερνα,αυτο οχι δεν λεγεται κουκουλοφορος ετσι;Τοτε τι λεγεται; Γιατι δεν μιλας για αυτους πρωτα;Τωρα το τι κανουν οι αριστεροι και ο καθε αριστερος δεν με πολυενδιαφερει, δεν μπορεις να τους μηδενιζεις ολους ετσι.Α λλα δε σε ειδα να απαντας στο θεμα με τους ματατζηδες που κατα τη γνωμη σου εε τι να κανουν οι ανθρωποι,στις περιπτωσεις που σου ειπα τι δουλεια κανουν;Γτ εγω βλεπω μια χαρα να καταστελουν ανθρωπους που απλα αντιστεκονται.Και στο κατω κατω η πολη ανηκει σε ολους δεν θα επιβαλει ενα καθεστως το πως πρεπει να ειναι,τι πρεπει να κανει,χειροτερα και απο χουντα να βαρας στο ψαχνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
και βεβαια διαβασα τον garch αλλα δεν θα γραψω κατι επειδη επηρεαστηκα απο εαν μηνυμα

ο καθενας γραφει αυτα που πιστευει , οπως εγω τωρα, εσυ ,ο ενας και ο αλλος

αν ειναι δυνατον να αλλαζεις γνωμη απο ενα ανωνυμο συνολο μαυρισμενων pixel στην οθονη σου..ελεος..

ΥΓ: ενταξει ?? το πηρες αποφαση ??? αποφασισες οτι δεν εχω παει σε πορεια ?? οκ ... κλασσικη αντιδραση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
ρε φιλε μου, κανενα μηνυμα. γεγονος ειναι. οι καταληψεις και οι αγωνες δεν γινονται για να μας χρηματοδοτησει η υπουργος παιδειας, οπως εσυ υποστηριζεις.

τα pixels δεν ειναι μαυρα.

τα γραμματα της εφημεριδας ειναι.

ο καθε ενας γραφει απο αυτα που πιστευει, αλλα απο τη στιγμη που τα γραφει, να περιμενει οτι καποιοι θα προσπαθησουν να τα καταρριψουν (ελπιζω) χρησιμοποιοντας τους κανονες της λογικης
Υ.Γ. παλι χανεις το νοημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
τερας , επαναλαμβανεις αυτο που ειπα και εγω
η Δημοκρατια ειναι το να αφηνεις τον αλλο να πει αυτα που πιστευει και στο τελος κρατας και ακολουθεις αυτα που ανεδειξε η πλειοψηφια μεσω των εκλογων
αν δεν μας αρεσει αυτο που αποφανθηκε η πλειοψηφια πια πρεπει να ειναι η αντιδραση ??? η φασαρια και η αναταραχη ??

για εμενα το διαδυκτυο ειναι ενα απροσωπο πραγμα
δεν μιλαω εγω τωρα με καποιον ανθρωπο αλλα διαβαζω μαυρισμενα pixel στην οθονη μου (δικιο εχεις,ειναι γκρι στην οθονη μου) ...
δηλαδη δεν θα χασω τον υπνο μου αν καποιος πει κατι η διαφωνησει με κατι που θα πω
δεν με ενδιαφερει επισης αν θελησει να το καταριψει κια αν το καταφερει , η καταριψη θα ειναι για τον εαυτο του και αυτο γιατι η καταριψη αυτη αφορα την καταριψη αυτων που διαβασε και τα οποια πιανουν χωρο στον δικο του κοσμο σε ενα σημειο του εγκεφαλου
με την καταριψη αυτη δεν θα εξαφανισει την αποψη του "αντιλεγομενου" αλλα θα την διαγραψει απο τον δικο του κοσμο
ολο αυτο δεν θα κανει τον αλλο να μην ξαναπει το ιδιο πραγμα
απλα για τον "νικητη" πολυ απλα δεν θα υπαρχει στον δικο του εγκεφαλικο χωρο και τη συνειδηση

εν ολιγοις αν καταφερεις και με καταριψεις τοτε επιτευξες μια νικη η οποια δεν παυει να ειναι απλα και μονο προσωπικη

στην κοινωνια ο καθενας που θελει να διεκδικησει κατι κανει ακριβως τον ιδιο αγωνα,αυτον της καταρριψης

στο τελος ομως το συνολο του πληθυσμου ειναι αυτο που θα διαλεξει κια στο τελος θα επικρατησει η αποψη την οποια ενστερνιζετε η επεισε το μεγαλυτεροο μερος του πληθυσμου

δεν προκειται δηλαδη να χαλαστω επειδη καποιος θελει να μειωσει αυτα που εγω πιστευω
αυτα πιστευω και αυτα θα λεω , πολυ απλα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
η Δημοκρατια ειναι το να αφηνεις τον αλλο να πει αυτα που πιστευει και στο τελος κρατας και ακολουθεις αυτα που ανεδειξε η πλειοψηφια μεσω των εκλογων
αν δεν μας αρεσει αυτο που αποφανθηκε η πλειοψηφια πια πρεπει να ειναι η αντιδραση ??? η φασαρια και η αναταραχη ??
Δεν νομίζω ότι ο θεσμός των εκλογών είναι και πολύ δημοκρατικός. Επειδή αυτό είναι μια μεγάλη κουβέντα την οποία δεν έχω αυτή τη στιγμή το χρόνο να ανοίξω, περιορίζομαι να πω τα προφανή: τι αξιόλογο υπάρχει να ψηφίσεις μέσω εκλογών και δεύτερον, τι γίνεται όταν εσύ διαφωνείς με τις τωρινές αποφάσεις αυτών που προηγουμένως στήριξες με την ψήφο σου, γιατί -μην ξεχνιόμαστε- αυτοί αποφασίζουν, όχι εσύ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι ο θεσμός των εκλογών είναι και πολύ δημοκρατικός. Επειδή αυτό είναι μια μεγάλη κουβέντα την οποία δεν έχω αυτή τη στιγμή το χρόνο να ανοίξω, περιορίζομαι να πω τα προφανή: τι αξιόλογο υπάρχει να ψηφίσεις μέσω εκλογών και δεύτερον, τι γίνεται όταν εσύ διαφωνείς με τις τωρινές αποφάσεις αυτών που προηγουμένως στήριξες με την ψήφο σου, γιατί -μην ξεχνιόμαστε- αυτοί αποφασίζουν, όχι εσύ...

-ειναι υποχρεωση σου να πας να ψηφισεις (οχι επειδη θα σε "τιμωρησουν" αν δεν πας , απλα ειναι η υπερτατη εκφραση του δημοκρατικου αισθηματος και συνειδησεως στην Ελλαδα) και αν δεν συμφωνεις με καποιον τοτε πολυ απλα ψηφισε η λευκο η κανενα κομμα του στυλ "οικολογοι" ή "φιλοι κηνυγων" .. απλα πηγαινε και ψηφισε

-αν κανουν κατι που δεν συμφωνεις πολυ απλα δεν τους ξαναψηφιζεις στις επομενες εκλογες..δεν ειναι τοσο δυσκολο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
τερας , επαναλαμβανεις αυτο που ειπα και εγω
η Δημοκρατια ειναι το να αφηνεις τον αλλο να πει αυτα που πιστευει και στο τελος κρατας και ακολουθεις αυτα που ανεδειξε η πλειοψηφια μεσω των εκλογων
αν δεν μας αρεσει αυτο που αποφανθηκε η πλειοψηφια πια πρεπει να ειναι η αντιδραση ??? η φασαρια και η αναταραχη ??

για εμενα το διαδυκτυο ειναι ενα απροσωπο πραγμα
δεν μιλαω εγω τωρα με καποιον ανθρωπο αλλα διαβαζω μαυρισμενα pixel στην οθονη μου (δικιο εχεις,ειναι γκρι στην οθονη μου) ...
δηλαδη δεν θα χασω τον υπνο μου αν καποιος πει κατι η διαφωνησει με κατι που θα πω
δεν με ενδιαφερει επισης αν θελησει να το καταριψει κια αν το καταφερει , η καταριψη θα ειναι για τον εαυτο του και αυτο γιατι η καταριψη αυτη αφορα την καταριψη αυτων που διαβασε και τα οποια πιανουν χωρο στον δικο του κοσμο σε ενα σημειο του εγκεφαλου
με την καταριψη αυτη δεν θα εξαφανισει την αποψη του "αντιλεγομενου" αλλα θα την διαγραψει απο τον δικο του κοσμο
ολο αυτο δεν θα κανει τον αλλο να μην ξαναπει το ιδιο πραγμα
απλα για τον "νικητη" πολυ απλα δεν θα υπαρχει στον δικο του εγκεφαλικο χωρο και τη συνειδηση

εν ολιγοις αν καταφερεις και με καταριψεις τοτε επιτευξες μια νικη η οποια δεν παυει να ειναι απλα και μονο προσωπικη

στην κοινωνια ο καθενας που θελει να διεκδικησει κατι κανει ακριβως τον ιδιο αγωνα,αυτον της καταρριψης

στο τελος ομως το συνολο του πληθυσμου ειναι αυτο που θα διαλεξει κια στο τελος θα επικρατησει η αποψη την οποια ενστερνιζετε η επεισε το μεγαλυτεροο μερος του πληθυσμου

δεν προκειται δηλαδη να χαλαστω επειδη καποιος θελει να μειωσει αυτα που εγω πιστευω
αυτα πιστευω και αυτα θα λεω , πολυ απλα :)

Αυτο ειναι σαν να λες "το λεω για να το ακουσω".Δεν θελει κανεις να σου αλλαξει γνωμη απλα σου παραθετουμε το γτ διαφωνουμε με αυτα που λες..Δεν ειναι αγωνας κυριαρχειας μιας αποψης.Υποστηριχουμε αυτο που πιστευουμε και εξηγουμε γιατι.Αλλη ορεξη δεν ειχαμε θα καθομασταν να αλλαξουμε μυαλα στον κοσμο,αυτο δεν το καταφερε ετη και ετη προπαγανδισης και αγωνα ποσο μαλλον εμεις σε ενα φορουμ.Αυτο με το μεγαλυτερο μερος του πληθυσμου που εστερνιζεται μια αποψη που λες,δεν βαζεις καθολου μεσα τον ρολο των ΜΜΕ και το πως εχει διαμορφωθει μια αποψη μεσα απο το συστημα.Δεν ειναι τοσο απλο ή σωστο η κυριαρχεια της μαζας που ουσιαστικα λες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι ο θεσμός των εκλογών είναι και πολύ δημοκρατικός. Επειδή αυτό είναι μια μεγάλη κουβέντα την οποία δεν έχω αυτή τη στιγμή το χρόνο να ανοίξω, περιορίζομαι να πω τα προφανή: τι αξιόλογο υπάρχει να ψηφίσεις μέσω εκλογών και δεύτερον, τι γίνεται όταν εσύ διαφωνείς με τις τωρινές αποφάσεις αυτών που προηγουμένως στήριξες με την ψήφο σου, γιατί -μην ξεχνιόμαστε- αυτοί αποφασίζουν, όχι εσύ...

Ειναι θεμα και το κατα ποσο αποδεχεσαι την εκπροσωπηση γτ οσο καλα και να τα λεει ενα κομμα δεν παυει να μην αποφασιζεις εσυ.Γενικα το θεμα με τις εκλογες χωλενει πολυ και εχει να κανει με το τι μορφη συστηματος θες να δρασεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
δεν τον βαζω γιατι ειμαι απο τους λιγους ανθρωπους που δεν εχουν τηλεοραση στο σπιτι και ετσι δεν ξερω ακομα και πιοι λενε τις ειδησεις
οποτε εχουμε εκλογες (δημοτικες η κοινοβουλευτικες) παρακολουθω τα debate σε σπιτια φιλων, πηγαινω σε συγκεντρωσεις ομιλιων σε πλατειες κλπ ,διαβαζω και βλεπω συνεντευξεις και επειτα διαμορφωνω αποψη και ψηφιζω
δεν ψηφιζω μονο ενα κομμα η μονο ενα προσωπο οπως το μεγαλο μερος του ελληνικου εκλογικου σωματος
καθε φορα τυγχανει και ψηφιζω διαφορετικα ατομα
και καθε φορα τυγχανει οποιος ψηφιζω να μην βγαινει δημαρχος η προθυπουργος (λολ :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
δεν τον βαζω γιατι ειμαι απο τους λιγους ανθρωπους που δεν εχουν τηλεοραση στο σπιτι και ετσι δεν ξερω ακομα και πιοι λενε τις ειδησεις
οποτε εχουμε εκλογες (δημοτικες η κοινοβουλευτικες) παρακολουθω τα debate σε σπιτια φιλων, πηγαινω σε συγκεντρωσεις ομιλιων σε πλατειες κλπ ,διαβαζω και βλεπω συνεντευξεις και επειτα διαμορφωνω αποψη και ψηφιζω
δεν ψηφιζω μονο ενα κομμα η μονο ενα προσωπο οπως το μεγαλο μερος του ελληνικου εκλογικου σωματος
καθε φορα τυγχανει και ψηφιζω διαφορετικα ατομα
και καθε φορα τυγχανει οποιος ψηφιζω να μην βγαινει δημαρχος η προθυπουργος (λολ :P )

Το οτι δεν παρακολουθεις εσυ δεν εχει να λεει κατι..παρακολουθει το 90% του πληθυσμου και επομενως και το περιβαλλον σου,ειναι φυση αδυνατον να μην επηρεαζεσαι απο αυτο η αλληλεπιδραση υπαρχει οπως σε ολους μας αναλογα στο περιβαλλον που ζει κανεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
η Δημοκρατια ειναι το να αφηνεις τον αλλο να πει αυτα που πιστευει και στο τελος κρατας και ακολουθεις αυτα που ανεδειξε η πλειοψηφια μεσω των εκλογων
διαστρευλωνεις τις εννοιες. τι σχεση εχει η αναθεση σε καποιους φωστηρες, με την αποφαση με βαση την πλειοψηφια σε μια συνελευση μιας κοινοτητας. ο κοινοβουλευτισμος δεν ηταν, δεν ειναι και δεν θα ειναι δημοκρατια, εξαιτιας της ιδιας της φυσης του. για αυτο το λογο, ολες οι αποψεις προσπαθουν να επιβληθουν, διαφορετικα δεν υπαρχει λογος να εκφραζονται.

νομιζω οτι εχεις παρεξηγησει την βουληση μου. ΔΕΝ μου καιγεται καρφι αν θα σε νικησω. απλα, αν θελετε να προγανδιζετε την αποψη σας (πραγμα που ειναι ευλογο), τοτε ας στηριζεστε σε στοιχεια, χωρις γενικευσεις και με σωστα δομημενα επιχειρηματα.


στο τελος ομως το συνολο του πληθυσμου ειναι αυτο που θα διαλεξει κια στο τελος θα επικρατησει η αποψη την οποια ενστερνιζετε η επεισε το μεγαλυτεροο μερος του πληθυσμου
δεν ειναι ομοιογενες το συνολο του πληθυσμου σε ολη την εκταση της ελληνικης επικρατειας. για αυτο το λογο στο πολυτεχνειο "κερδιζουν" τις συνελευσεις τα ΕΑΑΚ ενω στο ΠΑ.ΠΕΙ αυτο ειναι φαινομενικα αδυνατο. για αυτο το λογο οι αγροτικοι πληθυσμοι ειναι πιο δεξια μετατοπισμενη (η χουντα εδωσε πολλα χρηματα σε αυτους- για να εχει καποιες βασεις), η κρητη ειναι βαμμενη πρασινη κ.ο.κ. πως μπορει μια κεντρικη εξουσια να παιρνει ενιαιες αποφασεις για ολη την επικρατεια;

οποιαδηποτε νικη με την καταρριψη επιχειρηματων δεν μπορει να ειναι προσωπικη μου νικη, αλλα ηττα της δικιας σου θεσης (εκτος αν θες να τη θεωρησεις δικια σου ηττα, αυτο δεν με ενδιαφερει)

τελος, θα ηθελα να σου θυμισω τα ιδια μου τα λογια, να εισαι ετοιμος η δικια σου αποψη να καταρριφθει, και αν οντως εχεις καποια στοιχειωδη πολιτικη σκεψη(γιατι και αυτος ο διαλογος που γινεται, ειναι πολιτικος) τοτε πρεπει να εισαι προθυμος να τη στηριξεις. ή τελικα να αναθεωρησεις.

Υ.Γ. και τι σημασια εχει που το διαδικτυο ειναι ανωνυμο; ισα ισα, ειναι ακομα πιο αμεσο, απο ολες τις αλλες μορφες ενημερωσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
-ειναι υποχρεωση σου να πας να ψηφισεις (οχι επειδη θα σε "τιμωρησουν" αν δεν πας , απλα ειναι η υπερτατη εκφραση του δημοκρατικου αισθηματος και συνειδησεως στην Ελλαδα) και αν δεν συμφωνεις με καποιον τοτε πολυ απλα ψηφισε η λευκο η κανενα κομμα του στυλ "οικολογοι" ή "φιλοι κηνυγων" .. απλα πηγαινε και ψηφισε

-αν κανουν κατι που δεν συμφωνεις πολυ απλα δεν τους ξαναψηφιζεις στις επομενες εκλογες..δεν ειναι τοσο δυσκολο ;)
Πέρα από το γεγονός ότι δεν είναι υποχρέωσή μου να θεωρώ τις εκλογές "ως την υπέρτατη έκφραση του δημοκρατικού αισθήματος" (κατ' εμέ αυτή η άποψη μπάζει πολύ) αλλά ακόμα κι αν δεχτούμε ότι όντως είναι έτσι όπως τα λες, και πάλι η απάντησή σου δεν με καλύπτει. Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα...

Έστω ότι το δέχομαι.
- Με βάση την αποδοχή ότι οι εκλογές αποτελούν την υπέρτατη έκφραση δημοκρατίας, δεν νομίζεις ότι είναι λίγο ανεύθυνο να ψηφίζεις κάτι απλά επειδή διαφωνείς με όλους τους υπόλοιπους; Κι αν δηλαδή διαφωνείς με όλους; Τουλάχιστον η υπέυθυνη ψήφος δεν μπορεί να δίνεται έτσι. Η λευκή ψήφος θα μπορούσε να είναι μία κάποια λύση, η εύκολη βέβαια γιατί ας μην ξεχνάμε ότι τα λευκά λειτουργούν υπέρ της πρώτης δύναμης, άρα εμμέσως ακόμα κι αν δεν το θέλεις, στηρίζεις κάτι άλλο.

- Μα αυτό δεν λύνει το πρόβλημα. Η απόφαση πάρθηκε χωρίς να σε ρωτήσει κανείς. Κι αν δεν τους ξαναψηφίσεις, δεν αλλάζεις μια απόφαση που δεν σε βρίσκει σύμφωνο. Κοινώς, τα πράγματα είναι έτσι διαμορφωμένα ώστε να νομίζεις ότι αποφασίζεις εσύ ενώ αποφασίζουν άλλοι. (Η χρήση β' ενικού δεν θα πρέπει να θεωρηθεί προσωπική, απλά την χρησιμοποιώ για αμεσότητα)

Κάτι τελευταίο. Δεν καταλαβαίνω την λογίκη "απλά πήγαινε και ψήφισε". Δηλαδή ΟΚ, το καθήκον μας το κάναμε από κει πέρα δεν μας νοιάζει, δεν μας αφορά;:hmm: Εφόσον θεωρείς τόσο σημαντικές τις εκλογές, δεν θεωρείς και ότι πρέπει να βλέπεις και τα αποτελέσματα; Ό,τι δηλαδή προκύψει από κει και μετά δεν αφορά τους πολίτες; Καταλαβαίνεις πιστεύω τι εννοώ, η ελληνική κατάσταση είναι γνωστή... ένα μάτσο "σωτήρες" να τάζουν λαγούς με πετραχήλια πριν τις εκλογές και μετά δεν είδαν τίποτα, δεν άκουσαν τίποτα, δεν ξέρουν τίποτα...κλπ :whistle:

Υ.Γ Το Τέρας σου απάντησε πιο πάνω για τη σχέση εκλογών και δημοκρατίας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
-ειναι υποχρεωση σου να πας να ψηφισεις (οχι επειδη θα σε "τιμωρησουν" αν δεν πας , απλα ειναι η υπερτατη εκφραση του δημοκρατικου αισθηματος και συνειδησεως στην Ελλαδα) και αν δεν συμφωνεις με καποιον τοτε πολυ απλα ψηφισε η λευκο η κανενα κομμα του στυλ "οικολογοι" ή "φιλοι κηνυγων" .. απλα πηγαινε και ψηφισε

-αν κανουν κατι που δεν συμφωνεις πολυ απλα δεν τους ξαναψηφιζεις στις επομενες εκλογες..δεν ειναι τοσο δυσκολο ;)

και τι ακριβώς γίνεται εάν είσαι κατά της αντιπροσωπευτικής δημοκρατίας?:hmm:εγώ πάντως για αυτό δε ψηφίζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Δούλευε,ψήφισε και ΣΚΑΣΕ.

Πόσοι ψηφοφόροι χρειάζονται για ν'αλλάξουν μια λάμπα?
Οι ψηφοφόροι δεν μπορούν ν'αλλάξουν τίποτα.

"Αν οι εκλογές μπορούσαν ν'αλλάξουν τον κόσμο,θα ήταν παράνομες" (Φρ. Ένγκελς)

Κοινοβουλευτική δημοκρατία:μικροαστικό delusion,αυτό έχω να πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
δεν εχει βγει προσχεδιο ακομα! για αυτο και δεν υπαρχουν καταληψεις.
Έχουμε εξεταστική. Γι' αυτό δεν υπάρχουν καταλήψεις.
Με τέτοια που έγιναν τις προάλλες στην Νομική, ήδη θα είχαν κάνει όλες οι σχολές ΓΣ. Παραλίγο να αρθεί το άσυλο.

Αλλά όταν έχουμε εξεταστική δεν νιώθουν οι παρατάξεις γιατί μετά δεν θα βρίσκουν την ψήφο τους. Και πόλεμος να γίνει ακόμα.


εχουμε κανει καταληψεις σαββατοκυριακα...
Ναι, επειδή είχε προγραμματιστεί να γίνει πρόοδος στο μοναδικό μάθημα της σχολής που γίνεται πρόοδος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
δεν εχει βγει προσχεδιο ακομα! για αυτο και δεν υπαρχουν καταληψεις. παντως, φοκο, δεν υπαρχει καμια επισιμη πηγη που να εχει δηλωσει οτι το νομοσχεδιο θα κατεβει αρχες Μαρτιου ή τελη Φεβρουαριου, αυτα αποτελουν, εκτιμιση, την οποια μαλιστα και συμμερίζομαι.
To έχω ακούσεις σε ειδήσεις στην τηλεόραση και το έχω διαβάσει στο έθνος. Επίσημο τίποτα αλλά δεν υπάρχει κάπνος χωρίς φωτιά. Το τραγικό είναι ότι ακόμα δεν το έχει πάρει χαμπάρι το "φοιτητικό" κίνημα ενώ το 2006-2007 διαμαρτυρόταν ένα εξάμηνο πριν γίνει η κατάθεση του.


Εν μέσω εξεταστικής περιόδου η κυβέρνηση επιλέγει να επαναφέρει στο προσκήνιο τις αντιδραστικές αλλαγές στην τρίτη βαθμίδα. Προτεραιότητα της ο νέος νόμος πλαίσιο. Σύμφωνα μάλιστα με δημοσιεύματα, η κατάθεση στη Βουλή του νέου νόμου πλαίσιο στα τέλη Φλεβάρη με αρχές Μάρτη.

εχει πλακα να παρουσιαζεις ενα μηνα καταληψεων (δεκεμβρης '10) ως "λιγο χρονικο διαστημα". και σε καθε περιπτωση, το συμβαν δεν αφορουσε καποια..."αναδιαρθρωση"(εγω τα θεωρω διαλυση) του πανεπιστημιου, αλλα το ιδιο το κοινωνικο συνολο. απο τη στιγμη που ολοι οι υπολοιποι δεν στηριξαν, πρωτα απο ολα, τους μαθητες (γιατι ο δεκεμβρης ηταν δικο τους "κινημα"_ και απλα καλουσαν για ομαλοτητα, δεν υπηρχε κατι αλλο να γινει.
Σχετεικά είναι λίγο. To 85% των σχολών δεν έκλεισε καθόλου. Όσες έκλεισαν περιορίτηκαν σε διήμερες και τριήμερες καταλήψεις. Στο πολυτεχνείο όπου σπουδάζεις είναι κάστρο των ΕΑΑΚ και γι αυτό έκλεισε κάποια περίοδο στις περισσότερες δαποκρατούμενες σχολές δεν έγινε τίποτα. Το 2006-2007 είχαμε καταλήψεις από τα χριστούγεννα μέχρι μια εβδομάδα μετά το ΠΑΣΧΑ 7 ήμερες (οι σχολές άνοιγαν μόνο για συνέλευση). Αρχκετές σχολές χάσανε εξεταστικές και άλλες τις κάνανε διπλές. Αυτό είναι το πρόβλημα με το κίνημα αναλώνεται σε άσχετα πράγματα (Δ.Ν.Τ, μετανάστες, πυρήνες της φωτιές) και όχι για το νέο νόμο πλαίσιο για την παιδεία.

τα μπλοκ αντικαταληψης ειχαν οση περισσοτερη στηριξη μπορουσε να τους προσφερει η ΔΑΠ, αναλογα με την εκαστοτε δυναμικη της, που σε αλλες σχολες ηγηθηκε αυτων, και σε καποιες αλλες κατεβαζε... κενα πλαισια, τα οποια δεν ψηφιζε καν η ιδια, αλλα αυτο δεν ειναι κριτικη.
Aυτό έγινε τη χρονιά του Γρηγορόπουλου. Τα ΕΑΑΚ (μόνα τους με κάποιες μικρες αριστερες παρατάξεις) πήγαν να κάνουν το ίδιο πράγμα με το 2006-2007 αλλά βρήκαν μπροστά τον ανεξάρτητο φοιτητή (ήταν νώπες οι μνήμες από το πούλημα της προηγούμενης χρονιάς). Η ΔΑΠ από μόνη της δεν μπορεί να κατεβάσει τόσο κόσμο σε συνελεύσεις για να σπάσει τις καταλήψεις. Οι καταλήψεις σπάσανε από τον ανεξάρτητο εκνευρισμένο φοιτητή είτε με ανεξάρτητα πλαίσια είτε υποστηρίζοντας το πλαίσιο της ΔΑΠ.

το 2007 το κινημα τελειωσε οταν τελικα ψηφιστηκε ο νομος Γιαννακου αν δεν κανω λαθος, τελικα καταφεραμε τιποτα; εγω θεωρω οτι Ναι. αυτος ο νομος δεν εφαρμοζεται σχεδον σε κανενα πανεπιστημιο, εκτος απο καποια κομματια του (οπως η λιστα συγγραμμάτων).
Eφαρμόστηκε.... Τα μόνα που δεν εφαρμόστηκαν ήταν (όταν κόβεσαι 3 φορές από ένα μάθημα να εξεταζεσαι από τριμελή επιτροπή). Στις εκλογές για πρόεδρο των σχολών ψήφισαν οι φοιτητές (άσχετα αν δεν τους άφησαν οι αριστεροί) και τυπικά ισχύει το 2ν+2 (πρακτικά δεν ξέρουμε). Τα ΕΑΑΚ/ΠΚΣ έλεγαν κάτι σαχλαμάρε που δεν ίσχυαν (ότι θα πληρώνουμε τα βιβλία, θα έρθουν ιδιωτικά κ.λπ). Λυπάμαι που το λέω αλλά οι ΔΑΠΙΤΕΣ αποδειχθηκαν ειλικρινής και οι αριστεροί ψεύτες και παραπληροφοδότες.
Το ΠΑΣΟΚ δυστυχως εχει καπως πιο λαικο ερισμα, με την εννοια οτι πολλοι το θεωρουν ως το σοσιαλιστικο κομμα που καποτε υποσχεθηκε ενα κρατος κοινωνικο (κ.ο.κ.). ειναι πιο δυσκολο, τελικα, να πεισεις αυτον τον κοσμο να κατεβει στο δρομο, απο οτι εναν δεξιο. περα απο αυτο, δεν φαινεται να ειναι σε θεση να αντιμετωπισει τις απεργιες και τις καταληψεις. Ηδη οι πανεργατικες που εχουν γινει, εχουν μαζεψει περισσοτερο κοσμο(κατα την αποψη μου, ακομα ειναι πολυ λιγος ο κοσμος σε σχεση με αυτο που ηταν πριν 3 δεκαετιες) απο οτι τα τελευταια χρονια, οι απεργιες των Μ.Μ.Μ. καλα κρατουν, ειτε τις κυρησσουν παρανομες, ειτε οχι.
To 2006/2007 στο κοινό πλαίσο κατάληψης αρκετών σχολών όπου χρειαζόταν έμπαινε και η ΠΑΣΠ. Το κίνημα δεν πουλήθηκε από την ΠΑΣΠ αλλά από την ΠΚΣ. Γιαυτό πιστεύω ότι υπάρχει μια σύνδεση μεταξύ ΚΚΕ - ΝΔ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Μετά από πολύ καιρό το φοτητικό κίνημα φαίνεται να ανθεί και πάλι. Έχουν αλλάξει πολλά από την τελευταία φορά που έγιναν φοιτητικές καταλήψεις.

Στο θέμα αυτό θα συγκεντρώνουμε τις σχολές που τελούν υπό κατάληψη.




Αρχίζώ
Ιατρικής Πάτρας ψηφίστηκε καταληψη αύριο και την Τρίτη (17 Νοέμβρη) νέα γενική συνέλευση την Τετάρτη.


Είμαι καθαρά κατά των καταλήψεων (πάντοτε ήμουνα) και δε θα θελα να υπάρχει νέο κύμσ μόνο κακό θα κάνει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Το αίτημα πάντως μου φάνηκε αρκετά σοβαρό, δεν το λες και λίγο να κόβονται βιβλία αξίας μεγαλύτερης των 700€, μόνο στη δικιά μας σχολή, και μάλιστα όχι επειδή δεν έχει κονδύλια το πανεπιστήμιο αλλά απλά επειδή αποφάσισαν οι καθηγητές να εξοικονομήσουν χρήματα στο υπουργείο (ποιος ξέρει τι συμφέροντα παίζονται εκεί...). Και δυστυχώς αν δεν δοθούν φέτος δύσκολα θα ξαναδοθούν...
Διαφωνώ βέβαια κι εγώ με την τακτική της κατάληψης, κακό μόνο σε μας τους φοιτητές κάνει μια τέτοια κίνηση και πιστεύω ότι αποκλείεται να πετύχουμε τίποτα έτσι. Δεν άκουσα βέβαια και κάποια πιο ενδιαφέρουσα πρόταση στη συνέλευση. Η δαπ έλεγε να μην κάνουμε τίποτα και ουσιαστικά να ζητήσουν τα παιδιά που τους έκοψαν τα βιβλία καλύτερες πανεπιστημιακές σημειώσεις και κατεύθυνσεις για το που να διαβάσουν (μόνο στα λόγια δηλαδή υποστήριζε ότι πρέπει να πάρουμε πίσω τα βιβλία), ενώ η άλλη πρόταση ήταν να κάνουμε κατάληψη όλη τη βδομάδα!
Μια πρόταση πάντως που να προτείνει κάποιο εναλλακτικό τρόπο διεκδίκησης δεν ακούστηκε, ή κατάληψη ή τίποτα. Επίσης βρίσκω πολύ κουραστικό το γεγονός ότι χωρίζονται σε 12545645372 παρατάξεις όπου καθεμία κάνει τη δική της τοποθέτηση, η οποία ελάχιστα διαφέρει από αυτή της προηγούμενης, εξάλλου κοινός στόχος όλων είναι να παρθούν τα βιβλία. Γιατί δεν μπορούν σε τέτοια θέματα να αφήσουν στην άκρη τις παρατάξεις και να λάβουμε μια κοινή απόφαση? Αν ήταν πιο προσιτές οι συνελεύσεις στους φοιτητές πιστεύω ότι θα υπήρχε πολύ μεγαλύτερη συσπείρωση και αποτελεσματικότητα. Μια μαζική πορεία πχ προς τον πρόεδρο του τμήματος (και όχι πορεία 20 ατόμων όπως γίνεται τώρα) πιστεύω ότι θα ήταν πιο ουσιαστική από μία κατάληψη. Γιατί όπως ειπώθηκε και στη συνέλευση, για μια 6ετή σχολή με 200 παιδιά ανά έτος η συνέλευση ήταν απογοητευτική, ούτε καν γέμισε το αμφιθέατρο, λιγότεροι από 200 πρέπει να μασταν...


Καταλήψεις πάντως έχουν αρχίσει και σε άλλες σχολές, στους ηλέκτρολόγους πχ εδώ και κάνα δυο βδομάδες ακούω συνέχεια ότι γίνονται καταλήψεις, με αιτήματα σχετικά με το πρόγραμμα σπουδών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Το φοιτιτικό κίνημα βρίσκεται σε πτώση αντιστρόφως ανάλογη των δυσμενών συνθηκών όπως και το γενικότερο εργατικό-λαικό κίνημα κάτι που οφείλεται εν πολλοίς στην λογική ανάθεσης και κυβερνητισμού που καλλιεργήθηκαν από τις δυνάμεις του Σύριζα(και εν μέρει και από τις αυταπάτες κάποιων δυνάμεων που υποστήριζαν ότι με τον Σύριζα θα είναι λίγο καλύτερα) και στην απογοήτευση που όπως ήταν λογικό τελικά επέφεραν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top