Φοιτητικές Καταλήψεις

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
Φώτη, Memetchi και όσοι έχετε κάποια φωνή λογικής. Η κατάσταση αυτή είναι η ίδια και απαράλλαχτη με το προπολεμικό κλίμα των καταλήψεων του 2007. Η κάθε γενιά επαναστατών φοιτητών της πορδής, νομίζουν ότι θα κάνουν το μεγάλο κακό στην πολιτική ηγεσία. Είναι να τρελαίνεσαι. Αν ποτέ διδασκόμασταν από λάθη του παρελθόντος η χώρα θα ήταν κανονικό κράτος και όχι μπανανία αργόσχολων και παπατζήδων. Οι νεολαίοι στην Ελλάδα από τη στιγμή που μπαίνουν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση νομίζουν ότι σκίζουν μπουφάνες, και ότι θα κάνουν την επανάσταση του αιώνα. Κάνουν ένα λάθος. Οι πολιτικοί απλά συνεχίζουν την καριέρα τους, οι δημοσιογράφοι αλλάζουν την επικαιρότητα και οι επαναστάτες φοιτητοπατέρες, μπράβοι της ΚΝΕ, οδηγούν το σύστημα σε χειρότερη κατάσταση από ότι ήταν με μια διαφορά. Κάποιοι φυσικά και βολεύονται με τον ένα ή άλλο τρόπο. Κάποιοι άλλοι δεν κατορθώνουν να μπουν στο "κόμμα" και επομένως είναι άνεργοι με πατέντα και πρήζουν τις μπάλες των υπολοίπων. Έχω μια ερώτηση. Η ανακάλυψη του τροχού για την γενιά 2000 ως πού θα πάει;
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.

Στη σχολή μου τότε έπεσε και ξύλο.
Πήγαν παιδιά από 4ο έτος και πάνω να δώσουν Στατιστική 3 (μάθημα κατεύθυνσης δύσκολο).
Ήρθαν παιδιά που ήταν φαντάροι, επαρχία, από Κύπρο.
Με το που παν να γράψουν έρχεται μια μερίδα φοιτητών και τους πετάνε έξω.
Σορι αλλά καλά και τους έκαναν και πήγαν να αμυνθούν
 

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Αν περιμένεις με νομιμότητα και με αποχή να ανατραπούν ή να αποσυρθούν προαποφασισμένοι νόμοι, χωρίς καμία ουσιαστική διαβούλευση και συμμετοχή των φοιτητών σε αυτή(ξαναλέω γιατί άραγε), τότε λυπάμαι αλλά τρέφεις φοβερές αυταπάτες. Δε χαίρομαι που χάνετε τα μαθήματά σας, αλλά δυστυχώς για να μην περάσει/εφαρμοστεί ο νόμος αυτός δεν υπάρχει άλλη λύση. Δεν είπες όμως αν συμφωνείς με διαγραφές φοιτητών στα ν+2 έτη, αν συμφωνείς οκ, αλλά αν δε συμφωνείς, τότε η κατάληψη και οι κινητοποιήσεις/πορείες είναι μονόδρομος..


Ξεκάθαρα συμφωνώ με το ν+2, δεδομένου ότι θα υπάρξουν διατάξεις που λαμβάνουν υπ'όψιν ορισμένες κατηγορίες ατόμων. Θα μου άρεσε, εκτός από τη διακοπή σπουδών που υφίσταται τώρα, να υπάρχει η δυνατότητα ενός part-time προπτυχιακού.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ξεκάθαρα συμφωνώ με το ν+2, δεδομένου ότι θα υπάρξουν διατάξεις που λαμβάνουν υπ'όψιν ορισμένες κατηγορίες ατόμων. Θα μου άρεσε, εκτός από τη διακοπή σπουδών που υφίσταται τώρα, να υπάρχει η δυνατότητα ενός part-time προπτυχιακού.


Για τώρα δεν ισχύει διακοπή απλά χάνεις τα φοιτητικά δικαιώματα (συγγράματα, σίτιση)
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,298 μηνύματα.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Κι αφού έχω πετύχει ράντομ ανομολόγητο στην αρχική μου όπου ένας απίθανος τύπος προκειμένου να δικαιολογήσει ότι δεν κάνει τίποτα ακόμη και για μέτρα που διαφωνεί και διατηρεί μια απολιτίκ στάση πετάει τελείως out of context μια φράση του Χρόνη Μίσσιου...

Κι αφού έχω πάθει 458874 εγκεφαλικά με αυτό και σκέφτομαι να αρχίσω τα ζανάξ...

Κι αφού τελικά ηρεμώ, αποφασίζω ότι δεν αξίζει τελικά τον κόπο και σκέφτομαι πως δεν μπορεί να πάει χειρότερα για σήμερα...

Τότε, λοιπόν, διαβάζω εδώ πέρα σχόλιο που συμπληρώνει μια απίθανη εμμονή στην νομιμότητα με το "Καληνύχτα, Κεμάλ. Αυτός ο κόσμος δεν θα αλλάξει ποτέ.". Τη στιγμή που ο ακριβώς προηγούμενος στίχος λέει "με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί".

Νταξει μαλάκες, δεν γίνεται αυτό το πράγμα, παραδίνομαι, σηκώνω τα χέρια ψηλά, θα επιστρέψω όταν η ψυχική μου υγεία επανέλθει.


2 πράγματα έχω να πω...
1) Κεμάλ: 20χρονος Άραβας μετανάστης στη Νέα Υόρκη το '68.
2) Πιστεύω ότι μπορείς να αντιληφθείς ότι ο στίχος "με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί" αναφέρεται σε χώρες με δικτατορία, από τις οποίες είχε φύγει ο Κεμάλ, καθώς δεν κατάφερε να τις αλλάξει. (Να σημειωθεί ότι εδώ υπάρχει και μια κόντρα ανάμεσα στον Ρασούλη και τον Χατζιδάκη, αλλά google it) Πιστεύεις ότι στην Ελλάδα έχουμε δικτατορία λόγω του ν+2 και πρέπει να επαναστατήσουμε "με φωτιά και με μαχαίρι"; Πέρα από τους στίχους, ας δούμε και λίγο το νόημα αυτών, την ιστορία τους...
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.


Ισως το μόνο που δε μας οφείλει.
Θα γίνουν όλοι δικηγόροι από τα κολέγια που πάτωσαν πανελλαδικές.
Το ν+2 μας οφείλει να έχουμε πειθαρχία εκτός και αν υπάρχουν ειδικές περιπτώσεις όπως υγεία
 

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Για τώρα δεν ισχύει διακοπή απλά χάνεις τα φοιτητικά δικαιώματα (συγγράματα, σίτιση)


Ναι. Η διακοπή είναι μία λύση, καθώς ο χρόνος κατά τον οποίον έχεις διακόψει τις σπουδές σου δεν μετράει στο ν+2. Επομένως, είναι μία λύση για όσους δουλεύουν πολύ και πηγαίνουν και δίνουν μαθήματα στην τύχη.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,298 μηνύματα.
Ισως το μόνο που δε μας οφείλει.
Θα γίνουν όλοι δικηγόροι από τα κολέγια που πάτωσαν πανελλαδικές.
Το ν+2 μας οφείλει να έχουμε πειθαρχία εκτός και αν υπάρχουν ειδικές περιπτώσεις όπως υγεία

Κοιτά υπάρχουν δυο πλευρές σε αυτό που λες.

Η μια είναι ότι δεν μας οφελεί καθώς όντως άτομα που δεν πήγαν καλά στις πανελλήνιες (έγραψαν κάτω από 10.000) θα βρεθούν σε υψηλές θέσεις άδικα.

Από την άλλη όμως πιστεύω ότι και πτυχίο από κολέγιο να πάρει ο άλλος αν δεν είναι καλός στην δουλειά του δεν θα εχει επαγγελματικό μέλλον καθώς η αγορά εργασίας ψάχνει τους καλύτερους.

Μένει να δούμε πως θα λειτουργήσει αυτό το σύστημα και τι ανταπόκριση θα έχει από τους μαθητές.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Κοιτά υπάρχουν δυο πλευρές σε αυτό που λες.

Η μια είναι ότι δεν μας οφελεί καθώς όντως άτομα που δεν πήγαν καλά στις πανελλήνιες (έγραψαν κάτω από 10.000) θα βρεθούν σε υψηλές θέσεις άδικα.

Από την άλλη όμως πιστεύω ότι και πτυχίο από κολέγιο να πάρει ο άλλος αν δεν είναι καλός στην δουλειά του δεν θα εχει επαγγελματικό μέλλον καθώς η αγορά εργασίας ψάχνει τους καλύτερους.

Μένει να δούμε πως θα λειτουργήσει αυτό το σύστημα και τι ανταπόκριση θα έχει από τους μαθητές.


Υπάρχουν κλάδοι και κλάδοι.
Στο δικογηρολίκοι αν είσαι πατέρας μεγαλοδικηγόρου έχεις και πελατεία. (+ τη βοήθεια του)
Την αγορά δε την κατακτάς μόνο με βιβλία αλλά και με κοινωνική επαφή
 

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Ισως το μόνο που δε μας οφείλει.
Θα γίνουν όλοι δικηγόροι από τα κολέγια που πάτωσαν πανελλαδικές.
Το ν+2 μας οφείλει να έχουμε πειθαρχία εκτός και αν υπάρχουν ειδικές περιπτώσεις όπως υγεία


Δεν καταλαβαίνω γιατί μας πειράζουν τα ελληνικά κολλέγια και όχι Πανεπιστήμια της Βουλγαρίας πχ... Το επίπεδο εκεί είναι καλύτερο; :angel:
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,298 μηνύματα.
Υπάρχουν κλάδοι και κλάδοι.
Στο δικογηρολίκοι αν είσαι πατέρας μεγαλοδικηγόρου έχεις και πελατεία. (+ τη βοήθεια του)
Την αγορά δε την κατακτάς μόνο με βιβλία αλλά και με κοινωνική επαφή

Πολύ σωστό αυτό που λες όμως αν ο άλλος δεν είναι καλός και χάνει όλες τις υποθέσεις ακόμα και πατέρα δικηγόρο να έχει θα χάσει σημαντικό μέρος των πελατών του.
 

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Άρα, γενικά δεν θέλεις αναγνωρίσεις προσόντων και δικαιωμάτων. Το θέμα σου δεν είναι τα κολέγια.


Δεν έχω πει κάτι τέτοιο μη παραποιείς τα λόγια μου.
Είπα ότι τα κολέγια εδώ είναι αμφιβόλου ποιότητας.

Για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια έχω γράψει κάτι χτες. Το διάβασες;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί μας πειράζουν τα ελληνικά κολλέγια και όχι Πανεπιστήμια της Βουλγαρίας πχ... Το επίπεδο εκεί είναι καλύτερο; :angel:

Ή γιατί δεν μας πειράζει το επίπεδο στα Ελληνικά Πανεπιστήμια; :redface: Χειρόγραφες σημειώσεις Στατιστική Ι, 50 σελίδες δεμένες με συρραπτικό. Οι σημειώσεις ξεκινούσαν στο 1ο κεφάλαιο "...όπως είδαμε σε προηγούμενο κεφάλαιο". Ούτε στο ΙΕΚ της Μπουρκίνα Φάσο τέτοιο πράμα.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ή γιατί δεν μας πειράζει το επίπεδο στα Ελληνικά Πανεπιστήμια; :redface: Χειρόγραφες σημειώσεις Στατιστική Ι, 50 σελίδες δεμένες με συρραπτικό. Οι σημειώσεις ξεκινούσαν στο 1ο κεφάλαιο "...όπως είδαμε σε προηγούμενο κεφάλαιο". Ούτε στο ΙΕΚ της Μπουρκίνα Φάσο τέτοιο πράμα.


Οι Σημειώσεις ήταν του πανεπιστημίου;
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,800 μηνύματα.
Οι Σημειώσεις ήταν του πανεπιστημίου;

Toυ καθηγητή. Ο δε καθηγητής με σπουδές στις ΗΠΑ, απλά έσπαγε πλάκα γιατί θεωρούσε ότι το περιβάλλον ήταν "χαμηλών προσδοκιών" όπως έλεγε. ;) Τις σημειώσεις τις τύπωνε (δηλαδή, φωτοτυπίες) το εκδοτήριο του Πανεπιστημίου για τις ανάγκες του συγκεκριμένου μαθήματος. Ποτέ δεν κατάλαβα ποιες ήταν αυτές οι ανάγκες αφού οι σημειώσεις κάλυπταν το 0.09% της ύλης.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,298 μηνύματα.
Θέλω να ρωτήσω κάτι τον Ανώνυμο να μου πει αν ξέρει.Στο τμήμα μου πρώτη δύναμη είναι η ΠΑΣΠ η οποία δεν θέλει να κλείσει το πανεπιστήμιο.Τοτε γιατί έκλεισε;
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Θέλω να ρωτήσω κάτι τον Ανώνυμο να μου πει αν ξέρει.Στο τμήμα μου πρώτη δύναμη είναι η ΠΑΣΠ η οποία δεν θέλει να κλείσει το πανεπιστήμιο.Τοτε γιατί έκλεισε;


Βγήκε πλαίσιο πασπ στη Συνέλευση;
(υγ ο λόγος που ανέβηκε η πασπ στη παντειο και θα πέσει τον ξέρω από τα μέσα)
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top