Φοιτητικές Εστίες Αθήνας

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Παιδιά για να μείνει κάποιος στην εστία του Πανεπιστημίου Αθηνών ή του ΕΜΠ πρέπει να σπουδάζει και στο ίδιο πανεπιστήμιο;
Ναι οι φοιτητές του ΟΠΑ δικαιούνται εστίες των δυο πανεπιστημίων που ανέφερες: Μπες εδώ https://www.look4studies.com/ti-prosferei-kathe-panepistimio.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikoslarissa

Δραστήριο μέλος

Ο Νικος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 669 μηνύματα.
Ναι οι φοιτητές του ΟΠΑ δικαιούνται εστίες των δυο πανεπιστημίων που ανέφερες: Μπες εδώ https://www.look4studies.com/ti-prosferei-kathe-panepistimio.html
Ευχαριστω πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rankir146

Νεοφερμένος

Η Ράνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Γεια σας,
Ήθελα απλώς να ενημερώσω ότι, όσοι από εσάς που περάσατε Αθήνα κατάγεστε από την Κρήτη, έχετε την δυνατότητα να κάνετε αιτηση και για την Κρητική Εστία. Βρίσκεται στο Παγκράτι (περίπου 20 λεπτά από ΕΚΠΑ/ΕΜΠ) και παρέχει σε όσους διαμένουν εκεί πλήρες πακέτο που περιλαμβάνει:
- Διαμονή σε δίκλινα και μονόκλινα δωμάτια με δική τους τουαλέτα
- Βιβλιοθήκη και αναγνωστήριο
- Ελεύθερη πρόσβαση στο ίντερνετ
- Πρωινό, μεσημεριανό, βραδινό
- Δωρεάν ρεύμα, θέρμανση, ζεστό νερό
- Καθαρίστριες
- Πλήρης ασφάλεια του χώρου με φύλακες στην είσοδο και κάμερες στους κοινόχρηστους χώρους
Για τα δίκλινα δωμάτια το ποσό ανέρχεται στα 200 ευρώ και για τα μονόκλινα στα 300 ευρώ μηνιαίως.
Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να κάνουν αίτηση έως 15/9/2014.

*Σε περίπτωση που δεν καλυφθούν οι θέσεις γίνονται δεκτά και άτομα από άλλα μέρη της Ελλάδας.*

Περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε στο σάιτ της εστίας: https://www.kritikiestia.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω το εξής, με τις φοιτητικές εστίες τί παίζει; Τα δύο μεγαλύτερα αδέλφια μου ήταν τυχεροί και βρήκαν εκεί κατάλυμα. Ξέρει κανείς ποιοί μπαίνουν; Μιλώ για της Αθήνας πάντα. Να σημειώσω ότι είμαι από οικογένεια πολυτέκνων, με εισόδημα κάτω από 20.000€
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μασυ

Νεοφερμένος

Η Μασυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Πέρασα στην φεζ μπορεί να μου πει κάποιος πως είναι η κατάσταση μεσα στην εστία ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,761 μηνύματα.
Πέρασα στην φεζ μπορεί να μου πει κάποιος πως είναι η κατάσταση μεσα στην εστία ;
Φαντάζομαι εννοείς την φεπα
Όσον αφορά τα δωμάτια, άμα κληρώθηκες στην πτέρυγα Α και Β είσαι κομπλέ. Είναι οι πιο καλοδιατηρημένες και έχουν ίντερνετ ( βασικό αυτό γιατί οι άλλες πτέρυγες δεν έχουν απ'όσο ξέρω ) και ζεστό νερό όλη τη μέρα. Τώρα για το φαγητό είναι αρκετά καλό και πλήρες.
Όταν είχα ρωτήσει γνωστούς μου, είχαν πει πως αν αντέχεις να ακούς κραυγές ηδονής αραιά και που τις νύχτες ( λόγω κακής ηχομόνωσης) , δε θα'χεις κάποιο θέμα. :P
Έχω μπει μέσα και ίσως πάθεις ένα σοκ στην είσοδο γιατί έχουν κάνει κάτι κουλά γκράφιτι στους τοίχους αλλά γενικά όλα κομπλέ. Καλή διαμονή.
Αν δεν εννοείς την φεπα, γράψε λάθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μασυ

Νεοφερμένος

Η Μασυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Οχι τη φεπα τη φοιτητική εστία ζωγράφου του Μετσόβιου αλλα τη παλια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,761 μηνύματα.
Α και γι'αυτή ξέρω αλλά όχι πολλά :P
Δυστυχώς εδώ δεν είναι τόσο ευνοϊκά τα πράγματα. Κοινόχρηστα βρώμικα μπάνια ανά όροφο, πολύ χάλια κτήριο, όταν βρέχει στάζει νερό απ'το ταβάνι. Γενικά έχει πολύ βρωμιά. Μένεις εκεί μόνο άμα έχεις πολύ μεγάλη ανάγκη, πέρνα μια βόλτα να το δεις και μόνη σου βεβαια και αν πιστεύεις ότι μπορείς να μείνεις καλώς. Μην ξεχνάς ότι μπορείς να κάνεις αίτηση και για τις νέες εστίες στην επόμενη κλήρωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 706 μηνύματα.
Ξερει κανεις ποσο δύσκολο ειναι να μπει κάποιος στις φοιτητικες εστίες της Αθήνας ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cfgeorgia

Νεοφερμένος

Η cfgeorgia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
γειά σας, υποψήφια φοιτήτρια εδώ. είμαι από επαρχία και οικογένεια που δεν έχει οικονομικές ανέσεις. θέλοντας να ελαχιστοποιήσω τα έξοδα για τις σπουδές μου, σκέφτομαι την διαμονή σε φοιτητική εστία. θα περάσω πιθανότατα ψυχολογία εκπα, οπότε με αφορούν οι φοιτητικές εστίες στη ζωγράφου (Α, Β, Γ, Δ) (δεν ξέρω μήπως υπάρχουν άλλες). ξέρετε αν είναι καλή επιλογή? πώς είναι το να ζεις εκεί? ιδιαίτερα από προσωπική εμπειρία! ευχαριστώ εκ των προτέρων. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stathis2001a

Νεοφερμένος

Ο Stathis2001a αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Καλησπέρα σας, μήπως ξέρει κάποιος μετά από πόσο καιρό βγαίνει η ανακοίνωση για την Β φάση εισδοχής στις εστίες του ΕΚΠΑ; (Για αυτους δηλαδή που δεν μπήκαν με την Α)
 

EiriniS20

Νεοφερμένος

Η EiriniS20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Γεια σας! Θα ήθελα να ρωτήσω σε τι κατάσταση βρίσκονται οι νέες εστίες του ΕΜΠ, πόσο ασφαλείς είναι , τι παροχές έχουν κλπ. Γενικά έχω ακούσει πολύ καλά λόγια. Επίσης, τι πιθανότητες έχω να με δεχτούν;
 

pacheiko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pacheiko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 163 μηνύματα.
Ειρήνη, πιστεύω πως σίγουρα το πανεπιστήμιο έχει κάποια κριτήρια με το οποία δέχονται τους φοιτητές και με ποια σειρά.

Το βρήκα :

Δεν μπορεί να σου πει κανένας μας με σιγουρία εάν έχεις πιθανότητες να σε δεχτούν, επειδή δεν γνωρίζουμε τι από όλα πληρείς. Τσέκαρε λίγο τον σύνδεσμο και δες και εσύ :happy:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top