Φοιτητικές Εστίες Αθήνας

rainbow.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rainbow. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
γεια! μπορει καποιος να με ενημερωσει ποτε πρεπει να κανω την αιτηση για μια θεση στις φοιτητικες εστιες της αθηνας;και που πρεπει να την καταθεσω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ρανιααααα

Δραστήριο μέλος

Η ρανιααααα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 506 μηνύματα.
οι αιτήσεις για αυτο το ακαδημααικό έτος εχουν τελειώσει απο οσο ξέρω εδω και κάτι μήνες του χρόνου πάλι!:/:
Για περισσότερες πληροφορίες δες στο site του ΕΙΝ ( ΕΘΝΙΚΟ ΙΔΡΥΜΑ ΝΕΟΤΗΤΑΣ) και η εστια στην οποια μπορεις να πας ειναι ανάλογη της σχολης σου(η αθήνα έχει 3 εστίες 2 στη ζωγράφου και μια στα πατήσια) και τα χαρτια τα καταθέτεις στην αντίστοιχη γραμματεία της εστίας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rainbow.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rainbow. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
σε ευχαριστω:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Gewrgiou

Νεοφερμένος

Η Nefeli Gewrgiou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας θα ηθελα να ρωτήσω αν ξερετε ποτε ειναι η αιτησεις για φοιητιτικες εστιες για τους ομογενεις,επειδη μας εχουν μεχρι τελος απριλιου του 2012 και ακόμα τίποτα δεν ξέρουμε ποτέ θα είναι
ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Marilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Μήπως τυγχάνει να γνωρίζεις αν οι εστίες στην Αθήνα είναι καλές?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Κοίτα,αυτό που έχω ακούσει γενικά είναι ότι όσο πιο επαρχιακή η πόλη,τόσο καλύτερη η εστία!Δηλαδή για Αθήνα δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα...Βέβαια δεν έχω δικό μου άνθρωπο να μένει,απλά γνώμες σου λέω...Στην ανάγκη όμως,όλα σουίτες θα μας φανούν!;):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

life.goes.on

Νεοφερμένος

Η life.goes.on αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
ναι ναι οκ,ισως αυτο εχει συζητηθει ξανα και ξανα και ξανα..Οπως δειχνουν τα πραγματα ομως,απο οκτωβρη θα ειμαι φοιτητρια στην αθηνα αν καταφερω να μπω στην εστια(γιατι για διαμερισμα δυσκολο..)Θα ηθελα λοιπον καποιες πληροφοριες για την εστια στην αθηνα για παραδειγμα πως ειναι τα δωματια,μονοκλινα;οι τουαλετες ειναι κοινοχρηστες;πληρωνουμε κατι;τι διαθετουν τα δωματια;ο καθενας ας γραψει οτι γνωριζει(οχι μονο για μενα αλλα και για αλλους που ισως ενδιαφερονται)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Dida~

Δραστήριο μέλος

Η Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Νομίζω πρέπει να υπάρχει αντίστοιχο thread αλλά δεν το βρίσκω τώρα να στο στείλω.
Η κολλήτη μου μένει στην φοιτητική εστία του Ζωγράφου, έχω πάει αρκετές φορές οπότε μπορω να σου λύσω κάποιες απορίες.
Λοιπόν:
-τα δωμάτια είναι μονόκλινα, μικρούλια, περίπου 13-15 τ.μ.
-Οι τουαλέτες δυστυχώς είναι κοινόχρηστες, για κάθε όροφο.
-Δεν πληρώνεις κάτι απ'όσο γνωρίζω.
-Το δωμάτιο έχει μέσα κρεβάτι, γραφείο, μια μινι-βιβλιοθηκη πάνω απ'το γραφείο (2-3 ράφια βασικά), ντουλάπα, δίπλα απ'τη ντουλάπα έχει και κάποια άλλα ράφια και 2 μικρά ντουλαπάκια κάτω απ'τα ράφια, μια βρύση, έναν νιπτήρα και καθρέφτη. Αυτά.. ελπίζω να μην ξέχασα κάτι, αν έχεις κανείς άλλος απορίες ας μου πει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

life.goes.on

Νεοφερμένος

Η life.goes.on αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ!!!!!!! Μήπως τυγχάνει να γνωρίζεις αν οι εστίες στην Αθήνα είναι καλές?

με μια γρηγορη ματια που εριξα(γιατι ενδιαφερομαι και εγω γαι την εστια)η εστιες της αθηνας δεν φαινονται να ειναι τοσο χαλια.Πολλα δωματια,τα περισσσοτερα εχουν δικη τους τουαλετα ενω 3 απο τα 4 κτιρια που στεγαζονται συνολικα οι φοιτιτες εχουν ανακαινιστει το 2004,σχετικα προσφατα δηλαδη.Καποια απ'τα δωματια εχουν επισης κλιματιστικο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
με μια γρηγορη ματια που εριξα(γιατι ενδιαφερομαι και εγω γαι την εστια)η εστιες της αθηνας δεν φαινονται να ειναι τοσο χαλια.Πολλα δωματια,τα περισσσοτερα εχουν δικη τους τουαλετα ενω 3 απο τα 4 κτιρια που στεγαζονται συνολικα οι φοιτιτες εχουν ανακαινιστει το 2004,σχετικα προσφατα δηλαδη.Καποια απ'τα δωματια εχουν επισης κλιματιστικο :P

Οι εστίες των ΤΕΙ, όμως, δεν είναι καθόλου καλές.
Εγώ από παιδιά που μένουν εκεί το ξέρω. Όλοι λένε ότι οι καλύτερες είναι αυτές της Φιλοσοφικής/Νομικής/Πολυτεχνείου.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

life.goes.on

Νεοφερμένος

Η life.goes.on αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Οι εστίες των ΤΕΙ, όμως, δεν είναι καθόλου καλές.
Εγώ από παιδιά που μένουν εκεί το ξέρω. Όλοι λένε ότι οι καλύτερες είναι αυτές της Φιλοσοφικής/Νομικής/Πολυτεχνείου.:hmm:
δεν εχω ακουσει τιποτα για τις εστιες των ΤΕΙ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Linköping University και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.
Δεν καταλαβα.....Αν καποιος θελει να δηλωση για μια Εστια....Θα επρεπε να το εχει κάνει απο περυσι????:confused::confused::confused:Δηλαδη....πριν καν δωσει πανελληνιες????Somebody HELP!!!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Δεν καταλαβα.....Αν καποιος θελει να δηλωση για μια Εστια....Θα επρεπε να το εχει κάνει απο περυσι????:confused::confused::confused:Δηλαδη....πριν καν δωσει πανελληνιες????Somebody HELP!!!:(
Δεν νομίζω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Οι μόνες εστίες που αξίζουν και που πραγματικά μπορεί να ζεί αξιοπρεπώς ένα άτομο είναι αυτές του ΕΚΠΑ στην Υμμητού και οι καινούργιες εστίες (2004) του ΕΜΠ. Για τους φοιτητές των υπολοιπων ΑΕΙ - ΤΕΙ η στέγαση παρέχεται στις Εστίες στην Πολυτεχνειούπολη στου Ζωγράφου οι οποίες είναι απλά τραγικές και οι εστίες στην Πατησίων οι οποίες το κτίριο είναι πιο καινούργιο, εξωτερικά πιο εμφανίσιμες και σε καλύτερη κατάσταση αλλά εσωτερικά μαύρα χάλια. Πολύ μικρά δωμάτια, οι διάδρομοι γεμάτοι απο απλώστρες με ρούχα, παπούτσια και οτιδήποτε μπορείς να φανταστείς, τουαλέτες κοινόχρηστες σε καλή γενικά κατάσταση.

Δεν καταλαβα.....Αν καποιος θελει να δηλωση για μια Εστια....Θα επρεπε να το εχει κάνει απο περυσι????:confused::confused::confused:Δηλαδη....πριν καν δωσει πανελληνιες????Somebody HELP!!!:(
Οι πρωτοετείς όχι, όσοι είναι απο παλαιότερα εξάμηνα πρέπει να κάνουν αίτηση απο το προηγούμενο ακαδημαικό έτος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Dida~

Δραστήριο μέλος

Η Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Οι μόνες εστίες που αξίζουν και που πραγματικά μπορεί να ζεί αξιοπρεπώς ένα άτομο είναι αυτές του ΕΚΠΑ στην Υμμητού και οι καινούργιες εστίες (2004) του ΕΜΠ. Για τους φοιτητές των υπολοιπων ΑΕΙ - ΤΕΙ η στέγαση παρέχεται στις Εστίες στην Πολυτεχνειούπολη στου Ζωγράφου οι οποίες είναι απλά τραγικές και οι εστίες στην Πατησίων οι οποίες το κτίριο είναι πιο καινούργιο, εξωτερικά πιο εμφανίσιμες και σε καλύτερη κατάσταση αλλά εσωτερικά μαύρα χάλια. Πολύ μικρά δωμάτια, οι διάδρομοι γεμάτοι απο απλώστρες με ρούχα, παπούτσια και οτιδήποτε μπορείς να φανταστείς, τουαλέτες κοινόχρηστες σε καλή γενικά κατάσταση.

Στου Ζωγράφου πάντως δεν είναι και τόσο τραγικές, εντάξει έχουν πολλά μειονεκτήματα αλλά για κάποιον που έχει ανάγκη και δεν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα να νοικιάσει, μια χαρά είναι, γλιτώνει την οικογένεια του απο τεράστια οικονομική επιβάρυνση.
Για μένα το μόνο πρόβλημα είναι οι κοινόχρηστες τουαλέτες.. όλα τα υπόλοιπα τα θεωρώ λεπτομέρειες.
Καλό θα ήταν πάντως για όποιον έχει σκοπό να κάνει αίτηση όταν πάει για την εγγραφή του να κάνει και μια βόλτα απο κει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

life.goes.on

Νεοφερμένος

Η life.goes.on αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Για μένα το μόνο πρόβλημα είναι οι κοινόχρηστες τουαλέτες.. όλα τα υπόλοιπα τα θεωρώ λεπτομέρειες.
Καλό θα ήταν πάντως για όποιον έχει σκοπό να κάνει αίτηση όταν πάει για την εγγραφή του να κάνει και μια βόλτα απο κει.
ειναι κοινοχρηστες οι τουαλετες στην αθηνα?νομιζα πως οχι...:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fretoe

Δραστήριο μέλος

Ο fretoe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 692 μηνύματα.
Υπαρχει φοιτητικη εστια στην Αθηνα, που να μην εχει κοινοχρηστες τουαλετες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Dida~

Δραστήριο μέλος

Η Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
ειναι κοινοχρηστες οι τουαλετες στην αθηνα?νομιζα πως οχι...:confused:
Στις εστίες που είναι στου Ζωγραφου είναι ναι, για τις άλλες δεν ξέρω.
Υπαρχει φοιτητικη εστια στην Αθηνα, που να μην εχει κοινοχρηστες τουαλετες?

Ξέρω οτι ατομικά μπάνια έχουν οι εστίες του Πολυτεχνείου (γενικά αυτές είναι σε πολύ καλή κατάσταση). Για άλλες δεν γνωρίζω δυστυχώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Και στις εστίες στα Πατήσια κοινόχρηστες είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Dida~

Δραστήριο μέλος

Η Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Αυτές στα Πατήσια πάντως δεν θα τις προτιμούσα με τίποτα, μόνο αν ήταν η έσχατη λύση.
Οχι λόγω εγκταστάσεων, λόγω περιοχής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top