Φοιτητικά συγγράμματα Εύδοξος

butter_fly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η butter_fly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Λέτε να φτασουμε στον καινούριο χρόνο για να πάρουμε συγγράματα;
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.

butter_fly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η butter_fly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 203 μηνύματα.

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 944 μηνύματα.

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.

Monster Hunter

Νεοφερμένος

Ο Monster Hunter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Περσυ είχα πάρει το βιβλίο ενός μαθήματος επιλογής αλλά δεν το πέρασα, οπότε φέτος δήλωσα άλλο επιλογής. Αφού δικαιούμαι (συνολικά) όσα βιβλία όσα είναι και τα μαθήματα της σχολής, θα μπορούσα να δηλώσω το βιβλίο του μαθήματος επιλογής που δήλωσα φέτος αν ένα άλλο μάθημα του εξαμήνου δεν έχει διαθέσιμο βιβλίο;
Ουσιαστικά να αναπληρωσω το μη διαθέσιμο βιβλίο με αυτό του φετινού επιλογής.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Καλησπέρα,
Περσυ είχα πάρει το βιβλίο ενός μαθήματος επιλογής αλλά δεν το πέρασα, οπότε φέτος δήλωσα άλλο επιλογής. Αφού δικαιούμαι (συνολικά) όσα βιβλία όσα είναι και τα μαθήματα της σχολής, θα μπορούσα να δηλώσω το βιβλίο του μαθήματος επιλογής που δήλωσα φέτος αν ένα άλλο μάθημα του εξαμήνου δεν έχει διαθέσιμο βιβλίο;
Ουσιαστικά να αναπληρωσω το μη διαθέσιμο βιβλίο με αυτό του φετινού επιλογής.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Μάλλον θα χρειαστεί να επιστρέψεις το βιβλίο του μαθήματος που δεν πέρασες εφόσον άλλαξες μάθημα επιλογής.
 

Monster Hunter

Νεοφερμένος

Ο Monster Hunter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Α άρα θα χρειαστεί να επιστρέψω το παλιό;
Θα έχω κάποιο πρόβλημα μετά με το λογαριασμό μου στον ευδοξό, π.χ να μπλοκάρει;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Α άρα θα χρειαστεί να επιστρέψω το παλιό;
Θα έχω κάποιο πρόβλημα μετά με το λογαριασμό μου στον ευδοξό, π.χ να μπλοκάρει;
Ο ευδοξος ειναι μια πολιτισμενη πλατφορμα διαχείρισης βιβλιων.
Εκει οι εκδοτες απλωνουν τα βιβλια τους και εσυ απλωνεις το χερι σου και παιρνεις οτι θελεις.
Βιβλια καλα και ακριβα οτι καλυτερο κυκλοφορει στην διεθνη αγορα , εχει μεταφραστει και εγκριθει απο τα πανεπιστημια μαζι και ελληνικες εκδοσεις.
Οι εκδοτες εκει διαθετουν τα βιβλια στην μιση τιμη απο το εμποριο ,τα πληρώνονται σε δυο χρονια και το υπαιθ πληρωνει αρκετα εκατομμυρια ευρω για 1.4 εκατομμυρια βιβλια ανα εξαμηνο.
Πχ τα 6 βιβλια ενος εξαμηνου μηχανικου στοιχιζουν καπου 400 ευρω σε τιμες ευδοξου.
Για να μεινει η πλατφορμα αυτη πολιτισμενη και οχι να γινει βασανιστικη θα πρεπει και οι χρηστες να φερονται πολιτισμενα.
Εσυ τωρα πηρες κατι παραπανω απο οτι δικαιουσε Οκ, δεν το κανουν πολλοι αυτο. Καταλαβες οτι δεν το δικαιουσε και αυτο ειναι θετικο. Ο ευδοξος δεν θα ασχοληθει μαζι σου. Η Γραμματεια σου μπορει να ασχοληθεί αμα βρει χρονο και να σου πει φερτο μου πισω να το βαλω στην βιβλιοθηκη. Αμα δεν το πας και ζητησεις κανενα χαρτι παυσης σπουδων ή διαγραφης μπορει να πει φερε το βιβλιο να το παρεις.
Εσυ ομως επειδη το εχεις βαρος στην συνείδηση σου πας εκει και τους το δινεις.
Αυτα γινονται μεχρι τωρα . Στο αμμεσο μελλον και επειδη βλεπω καποιο κεντρικο ελεγχο των φοιτητολογιων ισως αλλαξουν τα πραγματα.
Το αρνητικο του ευδοξου ειναι οτι τον ανοιγουν για λιγο ενω θα επρεπε να ειναι συνεχης.
Αλλα αυτο ειναι χουι του υπαιθ.Αλλα αν παρεις απο τον δημοσιο ,κλειδια, σφραγιδα ,ημερομηνιες ειναι σαν να τον ακυρωνεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Xatzifragetas

Νεοφερμένος

Ο Xatzifragetas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Γεωπονίας ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Τα συγγράματα από τον ευδοξο είναι δωρεάν ή πληρώνεις και εσυ;
 

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.

Xatzifragetas

Νεοφερμένος

Ο Xatzifragetas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Γεωπονίας ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ωραία ευχαριστώ
 

geordimi10

Νεοφερμένος

Ο geordimi10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Καλησπέρα σας και Καλή Χρονιά!!! Αυτή τη στιγμή είμαι 4ο έτος(7ο εξάμηνο) από πρώην ΤΕΙ και νυν Πανεπιστήμιο. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι ότι μετά την πρακτική που θα κάνω σε λίγο καιρό, θέλω να κάνω το πτυχίο μου σε Πανεπιστημίου (Π.Ε.) θα δικαιούμαι να πάρω βιβλία στα επιπλέον μαθήματα αυτά που θα κάνω από τον Οκτώβριο φέτος ή όχι; Σας ευχαριστώ πολύ!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.
Καλησπέρα σας και Καλή Χρονιά!!! Αυτή τη στιγμή είμαι 4ο έτος(7ο εξάμηνο) από πρώην ΤΕΙ και νυν Πανεπιστήμιο. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι ότι μετά την πρακτική που θα κάνω σε λίγο καιρό, θέλω να κάνω το πτυχίο μου σε Πανεπιστημίου (Π.Ε.) θα δικαιούμαι να πάρω βιβλία στα επιπλέον μαθήματα αυτά που θα κάνω από τον Οκτώβριο φέτος ή όχι; Σας ευχαριστώ πολύ!
Ναι δικαιουσαι κανονικα.
 

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
3/3. Το τελευταίο μου ηρθε σήμερα :bye2:
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,387 μηνύματα.

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Καλησπερα διαβασα στην ΚΥΑ του ευδοξου για το εαρινο του 20-21 (και συγκεκριμμενα αρθρο 2. παρ 2γ) οτι κατ εξαιρεση φετος γινεται να δηλωσουμε και να παραλαβουμε βιβλια μαθηματων που εχουν περαστει μεν αλλα δεν δηλωθηκαν στο ευδοξο απο δικη μας αμελεια. Ισχυει κατι τετοιο καταλαβα σωστα? Προσωπικα εδωσα μαθημα τον χειμωνα που περασα αλλα ξεχασα να το δηλωσω μαζι με τα αλλα στον ευδοξο συνεπως μου λειπει μονο αυτο το βιλβιο. Ισχυει και για εμενα αυτο που αναφερει η ΚΥΑ η αναφερεται σε ατομα που δεν εκαναν καθολου δηλωση λογω αμελειας?
 

Xristinaqui

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xristinaqui αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Καλησπερα διαβασα στην ΚΥΑ του ευδοξου για το εαρινο του 20-21 (και συγκεκριμμενα αρθρο 2. παρ 2γ) οτι κατ εξαιρεση φετος γινεται να δηλωσουμε και να παραλαβουμε βιβλια μαθηματων που εχουν περαστει μεν αλλα δεν δηλωθηκαν στο ευδοξο απο δικη μας αμελεια. Ισχυει κατι τετοιο καταλαβα σωστα? Προσωπικα εδωσα μαθημα τον χειμωνα που περασα αλλα ξεχασα να το δηλωσω μαζι με τα αλλα στον ευδοξο συνεπως μου λειπει μονο αυτο το βιλβιο. Ισχυει και για εμενα αυτο που αναφερει η ΚΥΑ η αναφερεται σε ατομα που δεν εκαναν καθολου δηλωση λογω αμελειας?

Στην αντίστοιχη ανακοίνωση γράφει ότι μεταξύ άλλων δικαίωμα υποβολής έχουν :

"δ. Φοιτητές που είχαν προβεί σε δήλωση για την επιλογή διδακτικών συγγραμμάτων χειμερινού εξαμήνου ακαδημαϊκού έτους 2020-2021 και δεν τα παρέλαβαν στο σύνολό τους, μόνο για όσα συγγράμματα δεν παρέλαβαν."
Επομένως, από ό,τι καταλαβαίνω, μπορείς να δηλώσεις αυτό το σύγγραμμα, αφού δεν φαίνεται πουθενά να το έχεις παραλάβει.
 

Αλκης Κ.

Δραστήριο μέλος

Ο Αλκης Κ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 630 μηνύματα.
Στην αντίστοιχη ανακοίνωση γράφει ότι μεταξύ άλλων δικαίωμα υποβολής έχουν :

"δ. Φοιτητές που είχαν προβεί σε δήλωση για την επιλογή διδακτικών συγγραμμάτων χειμερινού εξαμήνου ακαδημαϊκού έτους 2020-2021 και δεν τα παρέλαβαν στο σύνολό τους, μόνο για όσα συγγράμματα δεν παρέλαβαν."
Επομένως, από ό,τι καταλαβαίνω, μπορείς να δηλώσεις αυτό το σύγγραμμα, αφού δεν φαίνεται πουθενά να το έχεις παραλάβει.
Καταρχάς σε ευχαριστώ που μπήκες στο κόπο να διαβάσεις την απόφαση για να με βοηθήσεις. Απ' όσο καταλαβαινω αυτή η παράγραφος που έστειλες αφορά εκείνους που δεν παρέλαβαν σύγγραμμα που είχαν δηλώσει όμως λόγω ας πούμε λάθους του κούριερ η κάτι παρόμοιο. Εγώ αν ανήκω σε κάποια κατηγορία φαντάζομαι θα ανήκω στην προηγούμενη από αυτή που έστειλες την γ δηλαδή. Εκτός και αν κάνω λάθος.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top