Φοιτητικά συγγράμματα Εύδοξος

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
To καλό που τους θέλω να τα στείλουν αρχές Μάη το πολύ και όχι Ιούνη.
Αυτά τα πράγματα που γίνονται φέτος είναι πρωτόγνωρα. Θεωρώ ότι σε αρκετά μαθήματα, το διαδικτυακό μάθημα δεν έχει καμία σχέση με το κανονικό ως προς τη ποιότητα διδασκαλίας. Σε εμένα αρκετοί καθηγητές κάνουν πασαλλείματα και μόνοι ''χαμένοι'' θα βγούμε εμείς τελικά στην εξεταστική (όποτε και αν γίνει). Πάει τώρα και γίνεται καθυστερημένη παράδοση βιβλίων (που οκ μπορεί να μην ευθύνεται τόσο η ένωση των εκδοτών) αλλά αν μου παραδοθεί εμένα πχ. 10 Ιούνη το βιβλίο και 15-20 Ιούνη ξεκινήσω εξεταστική, πότε θα προλάβω να διαβάσω ένα μάθημα το οποίο χρειάζεται κατά βάση αποστήθιση και όλο το εξάμηνο διαβάζω τα ''bullets'' και τα πολύ πιο γενικά;
 

kiyoshi

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kiyoshi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Φοιτητής του τμήματος Φαρμακευτικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Αυτά τα πράγματα που γίνονται φέτος είναι πρωτόγνωρα. Θεωρώ ότι σε αρκετά μαθήματα, το διαδικτυακό μάθημα δεν έχει καμία σχέση με το κανονικό ως προς τη ποιότητα διδασκαλίας. Σε εμένα αρκετοί καθηγητές κάνουν πασαλλείματα και μόνοι ''χαμένοι'' θα βγούμε εμείς τελικά στην εξεταστική (όποτε και αν γίνει). Πάει τώρα και γίνεται καθυστερημένη παράδοση βιβλίων (που οκ μπορεί να μην ευθύνεται τόσο η ένωση των εκδοτών) αλλά αν μου παραδοθεί εμένα πχ. 10 Ιούνη το βιβλίο και 15-20 Ιούνη ξεκινήσω εξεταστική, πότε θα προλάβω να διαβάσω ένα μάθημα το οποίο χρειάζεται κατά βάση αποστήθιση και όλο το εξάμηνο διαβάζω τα ''bullets'' και τα πολύ πιο γενικά;
Θέλω πολύ να πιστεύω ότι οι εξεταστικές θα πάρουν παράταση :ermm:
 

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Πιστεύω η κάθε σχολή και το κάθε μάθημα μάλλον καλύτερα πρέπει να αντιμετωπιστεί διαφορετικά. Υπάρχουν μαθήματα με εργαστήρια τα οποία είναι αδύνατο να εξεταστούν τον Ιούνιο και υπάρχουν μαθήματα που έχουν διεξαχθεί ομαλά ηλεκτρονικά και δεν υπάρχει κανένας λόγος να πάρουν παράταση για πιο μετά
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Αυτά τα πράγματα που γίνονται φέτος είναι πρωτόγνωρα. Θεωρώ ότι σε αρκετά μαθήματα, το διαδικτυακό μάθημα δεν έχει καμία σχέση με το κανονικό ως προς τη ποιότητα διδασκαλίας. Σε εμένα αρκετοί καθηγητές κάνουν πασαλλείματα και μόνοι ''χαμένοι'' θα βγούμε εμείς τελικά στην εξεταστική (όποτε και αν γίνει). Πάει τώρα και γίνεται καθυστερημένη παράδοση βιβλίων (που οκ μπορεί να μην ευθύνεται τόσο η ένωση των εκδοτών) αλλά αν μου παραδοθεί εμένα πχ. 10 Ιούνη το βιβλίο και 15-20 Ιούνη ξεκινήσω εξεταστική, πότε θα προλάβω να διαβάσω ένα μάθημα το οποίο χρειάζεται κατά βάση αποστήθιση και όλο το εξάμηνο διαβάζω τα ''bullets'' και τα πολύ πιο γενικά;
Remember, remember, υπάρχει και september! :dance3:
 

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.

Specon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Specon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεματικής Χαροκοπείου. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Καλησπέρα , η αδερφή μου ειχε δηλωσει στο προηγουμενο εξαμηνο(χειμερινό) τα μαθηματα της Πτυχιακης Ι και Πρακτικης Ι μπορει να παρει τα συγγραματα που αντιστοιχουν σε αυτα τα δυο μαθηματα ?
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα , η αδερφή μου ειχε δηλωσει στο προηγουμενο εξαμηνο(χειμερινό) τα μαθηματα της Πτυχιακης Ι και Πρακτικης Ι μπορει να παρει τα συγγραματα που αντιστοιχουν σε αυτα τα δυο μαθηματα ?
Το σοφότερο είναι να ρωτήσει στη γραμματεία. Αλλά νομίζω ό,τι σύγγραμα δηλώσεις πρέπει να αντιστοιχεί και σε μάθημα του εξαμήνου που παρακολουθείς. Επίσης, η πρακτική και η πτυχιακή δεν νομίζω ότι έχουν κάποια αντιστοιχία συγγράμματος στον εύδοξο.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα , η αδερφή μου ειχε δηλωσει στο προηγουμενο εξαμηνο(χειμερινό) τα μαθηματα της Πτυχιακης Ι και Πρακτικης Ι μπορει να παρει τα συγγραματα που αντιστοιχουν σε αυτα τα δυο μαθηματα ?

Η αλήθεια είναι ότι αυτό που γράφει παράπανω ο VasK, έκανε εντύπωση και σε μένα. Δεν έχει τύχει να ακούσω να δίνονται συγγράμματα για πτυχιακή και πρακτική.
΄Οπως και να έχει ο φοιτητής μπορεί να δηλώσει και να παραλάβει συγγράμματα για μαθήματα προηγούμενων εξαμήνων (εννοείται το αντίστοιχο εξάμηνο που διδάσκονται δηλ. δεν μπορεί να δηλώσει ένα μάθημα του χειμερινού εξαμήνου στη δήλωση του εαρινού) με την προϋπόθεση ότι δεν έχει εξεταστεί επιτυχώς σ΄αυτά τα μαθήματα.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,458 μηνύματα.
Επίσης, η πρακτική και η πτυχιακή δεν νομίζω ότι έχουν κάποια αντιστοιχία συγγράμματος στον εύδοξο.
Για πτυχιακή όντως(αν και ποτέ δεν ξες) αλλά για πρακτική γίνεται. Σε εμάς πιο παλιά έδιναν, ένα πιο γενικό για την διδασκαλία/παιδαγωγική αν θυμάμαι καλά. Αν θέλει η σχολή/καθηγητές δεν τους είναι δύσκολο να βρουν κάτι.
 

Specon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Specon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεματικής Χαροκοπείου. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
η αδερφή μου βρίσκεται στο ΕΚΠΑ στο τμήμα Ψυχολογίας και έχουν και για πρακτική 1,πτυχιακή 1(άσχετο ότι δεν τα πήρε και θα θέλει να τα πάρει τώρα και δεν ξέρει εάν επιτρέπεται γιατί το μάθημα πρακτική 1 το πέρασε με 9 )και έχει και για πρακτική 2,πτυχιακή 2 τα οποία σίγουρα θα τα πάρει γι αυτό το εξάμηνο
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
η αδερφή μου βρίσκεται στο ΕΚΠΑ στο τμήμα Ψυχολογίας και έχουν και για πρακτική 1,πτυχιακή 1(άσχετο ότι δεν τα πήρε και θα θέλει να τα πάρει τώρα και δεν ξέρει εάν επιτρέπεται γιατί το μάθημα πρακτική 1 το πέρασε με 9 )και έχει και για πρακτική 2,πτυχιακή 2 τα οποία σίγουρα θα τα πάρει γι αυτό το εξάμηνο

Με απλά λόγια δεν δικαιούται να πάρει συγγράμματα (ακόμα και αν δεν τα είχε πάρει όταν έπρεπε) για τα μαθήματα που έχει περάσει.
Αν δεν έχει περάσει τα μαθήματα, ξαναδηλώνει τα συγγράμματα και τα παίρνει.
 

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Είναι πολύ κρίμα που το μάθημα Διπλωματική Εργασία δε συνοδεύεται από κάποιο σύγγραμμα σε research methods. :/
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,458 μηνύματα.
Είναι πολύ κρίμα που το μάθημα Διπλωματική Εργασία δε συνοδεύεται από κάποιο σύγγραμμα σε research methods. :/
Μερικές σχολές δίνουν κάτι τέτοιο αν έχουν μαθήμα πάνω στην έρευνα/μεθοδολογία και στην επιστημονική γραφή.
 

Apple2002

Νεοφερμένος

Η Apple2002 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα,
είμαι φοιτήτρια σε μία σχολή που δεν μου αρέσει και αποφάσισα να ξαναδώσω πανελλήνιες.Οπότε θα κάνω διαγραφή από αυτήν τη σχολή και θα κάνω εγγραφή στην άλλη που θα περάσω.
Τα συγγράμματα που έχω παραλάβει από τον Εύδοξο θα πρέπει να τα επιστρέψω μετά τη διαγραφή?Τα είχα δηλώσει.
Ευχαριστώ.
 

bubblebee

Δραστήριο μέλος

Η bubblebee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 563 μηνύματα.
Έχω τρεις αποριες (διαβαθμισμενης ισως χαζομαρας 😂) οσον αφορα τον Ευδοξο και τα συγγραματα. Λοιπον:
  1. Δικαιούμαστε μονο ενα δωρεαν συγγραμα για καθε μαθημα που εχουμε δηλωσει στην σχολη;
  2. Μπορουμε να παρουμε συγγραματα απο μαθημα που δεν εχουμε δηλωσει;
  3. Μπορουμε να παρουμε συγγραματα αλλου τμηματος ή θα υπαρξει προβλημα στο συστημα;

Ευχαριστω και συγγνωμη αν αυτα τα ερωτηματα εχουν απαντηθει παλιοτερα! 😬
 

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Έχω τρεις αποριες (διαβαθμισμενης ισως χαζομαρας 😂) οσον αφορα τον Ευδοξο και τα συγγραματα. Λοιπον:
  1. Δικαιούμαστε μονο ενα δωρεαν συγγραμα για καθε μαθημα που εχουμε δηλωσει στην σχολη;
  2. Μπορουμε να παρουμε συγγραματα απο μαθημα που δεν εχουμε δηλωσει;
  3. Μπορουμε να παρουμε συγγραματα αλλου τμηματος ή θα υπαρξει προβλημα στο συστημα;

Ευχαριστω και συγγνωμη αν αυτα τα ερωτηματα εχουν απαντηθει παλιοτερα! 😬
1. Ναι μόνο ένα!
2. Όχι
3. Μόνο αν το μάθημα είναι επιλογής από άλλο τμήμα, και το έχεις δηλώση στη δήλωση μαθημάτων. Γενικά παίρνεις σύγγραμμα για όποια μαθήματα έχεις δηλώσει στη δήλωση μαθημάτων της ηλεκτρονικής γραμματείας (εκτός αν έχεις πάρει ήδη το σύγγραμμα, σε περίπτωση που πρόκειται για επαναδήλωση μαθήματος παλαιότερου εξαμήνου).
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Έχω τρεις αποριες (διαβαθμισμενης ισως χαζομαρας 😂) οσον αφορα τον Ευδοξο και τα συγγραματα. Λοιπον:
  1. Δικαιούμαστε μονο ενα δωρεαν συγγραμα για καθε μαθημα που εχουμε δηλωσει στην σχολη;
  2. Μπορουμε να παρουμε συγγραματα απο μαθημα που δεν εχουμε δηλωσει;
  3. Μπορουμε να παρουμε συγγραματα αλλου τμηματος ή θα υπαρξει προβλημα στο συστημα;

Ευχαριστω και συγγνωμη αν αυτα τα ερωτηματα εχουν απαντηθει παλιοτερα! 😬

1. Ναι,μόνο ένα ανά μάθημα. Εαν δε είναι κιόλας υποχρεωτικά επιλογής ή σκέτα επιλογής και έχεις πάρει παραπάνω απο όσα χρειάζονται,δεν δικαιούσαι σύγγραμα για το έξτρα μάθημα, άσχετα εαν το παρακολουθείς και αυτό.

2. Θεωρητικά ναι,εαν και υποτίθεται οτι δεν πρέπει να το κάνεις,αλλά να δηλώνεις βάσει του τι παρακολουθείς την δεδομένη ακαδημαϊκή περίοδο. Τώρα κατά πόσο μπορεί να μπλέξει κάποιος δεν το ξέρω, αλλά φαντάζομαι δεν έχει ιδιαίτερη σημασία αφού κάποια στιγμή θα το τσίμπαγες ούτως η άλλως.

3. Όχι,και αυτό πάει και για την προηγούμενη ερώτηση. Δεν μπορείς να πάρεις όποιο βιβλίο θες.Μπορείς να επιλέξεις μόνο ανάμεσα σε κάποια συγκεκριμένα που έχει διαλέξει ο υπεύθυνος καθηγητής του μαθήματος ως κατάλληλα για να καλύψουν τις ανάγκες και την ύλη του μαθήματος.

Τα παραπάνω δεν σημαίνουν :

1) Οτι σε κάποιο μάθημα δεν μπορεί να φαίνεται οτι έχεις πάρει 2 βιβλία.Στην ουσία είναι δυο βιβλία που αντιστοιχούν σε 2 διαφορετικά μαθήματα στο πρόγραμμα σπουδών, άσχετα εαν ήταν και τα δύο προτεινόμενα σε κάποιο άλλο μάθημα.

2) Οτι δεν μπορεί να τύχει για παρόμοιο μάθημα ή ίδιο,να έχεις βιβλίο που πήραν και φοιτητές άλλου τμήματος.
 

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
2. Θεωρητικά ναι,εαν και υποτίθεται οτι δεν πρέπει να το κάνεις,αλλά να δηλώνεις βάσει του τι παρακολουθείς την δεδομένη ακαδημαϊκή περίοδο. Τώρα κατά πόσο μπορεί να μπλέξει κάποιος δεν το ξέρω, αλλά φαντάζομαι δεν έχει ιδιαίτερη σημασία αφού κάποια στιγμή θα το τσίμπαγες ούτως η άλλως.

Θεωρητικά σου ζητείται να το επιστρέψεις εφόσον το πάρεις χωρίς να δηλώσεις το μάθημα στο οποίο αντιστοιχεί. Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο σε πιέζουν για την επιστροφή και τι συνέπειες θα έχει να μην το επιστρέψεις. Κατά τη γνώμη μου δεν θα έπρεπε να σου επιτρέπεται νέα δήλωση μέχρι να το επιστρέψεις, αν και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπορεί στο σύστημα να εμφανίζονται μόνο τα μαθήματα που δηλώνεις, αφού είναι προσωποποιημένο.

Παιδιά ο Εύδοξος δεν χαρίζει δωρεάν βιβλία αβέρτα για εγκυκλοπαιδικές γνώσεις. Δίνει μόνο αυτά που είναι απαραίτητα για τις σπουδές. Εννοείται πως δεν νοούνται δύο συγγράματα σε ένα μάθημα και συγγράματα από άλλα τμήματα.
 

Steffie88

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Steffie88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 394 μηνύματα.
Θεωρητικά σου ζητείται να το επιστρέψεις εφόσον το πάρεις χωρίς να δηλώσεις το μάθημα στο οποίο αντιστοιχεί. Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο σε πιέζουν για την επιστροφή και τι συνέπειες θα έχει να μην το επιστρέψεις. Κατά τη γνώμη μου δεν θα έπρεπε να σου επιτρέπεται νέα δήλωση μέχρι να το επιστρέψεις, αν και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν μπορεί στο σύστημα να εμφανίζονται μόνο τα μαθήματα που δηλώνεις, αφού είναι προσωποποιημένο.

Παιδιά ο Εύδοξος δεν χαρίζει δωρεάν βιβλία αβέρτα για εγκυκλοπαιδικές γνώσεις. Δίνει μόνο αυτά που είναι απαραίτητα για τις σπουδές. Εννοείται πως δεν νοούνται δύο συγγράματα σε ένα μάθημα και συγγράματα από άλλα τμήματα.
Ίσχύουν όσα λες. Το μόνο ότι σύγγραμμα από άλλη σχολή μπορείς να πάρεις στη μόνη περίπτωση που έχεις επιλέξει μάθημα από αυτή τη σχολή. Πχ εγώ δήλωσα ένα μάθημα από τη σχολή ψυχολογίας (μου δινόταν αυτή η επιλογή) και δήλωσα και το αντίστοιχο σύγγραμμα. Δεν μπορείς να πάρεις από άσχετες σχολές χωρίς να έχεις τη δυνατότητα να δηλώσεις μάθημα της.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top