Φοιτητικά συγγράμματα Εύδοξος

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
μπορει δηλαδη καποιος να δηλωσει τα βιβλια για τα υποχρεωτικα μαθηματα, να παραλαβει τα βιβλια και να αφησει για αργοτερα που θα ειναι σιγουρος την δηλωση για τα επιλογης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαργαριτα Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαργαριτα Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
μπορει δηλαδη καποιος να δηλωσει τα βιβλια για τα υποχρεωτικα μαθηματα, να παραλαβει τα βιβλια και να αφησει για αργοτερα που θα ειναι σιγουρος την δηλωση για τα επιλογης;

Eπισης μπορεις να συμπεριλαβεις και τα μαθηματα επιλογης,να διαλεξεις ενα βιβλιο στη τυχη και αν αργοτερα δεις οτι δεν ειναι αυτο,να το αλλαξεις στη δηλωση.. Γινεται να αλλαξεις την επιλογη σου αν δεν εχεις παραλαβει τα βιβλια,σε ολα... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Απλά αν πάρεις κάποιο σύγγραμα μετά δεν μπορείς να το επιστρέψεις.

Tα συγγράμματα μπορείς να τα επιστρέψεις κανονικά . Αν ας πούμε π.χ. είχες πάρει λάθος προτεινόμενο βιβλίο , απλά πας στο βιβλιοπωλείο , το επιστρέφεις και παίρνεις αυτό που θες. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα (εννοείται βέβαια ότι το βιβλίο θα είναι σε καλή κατάσταση)....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Tα συγγράμματα μπορείς να τα επιστρέψεις κανονικά . Αν ας πούμε π.χ. είχες πάρει λάθος προτεινόμενο βιβλίο , απλά πας στο βιβλιοπωλείο , το επιστρέφεις και παίρνεις αυτό που θες. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα (εννοείται βέβαια ότι το βιβλίο θα είναι σε καλή κατάσταση)....

Όχι δεν γίνεται αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orange crush

Δραστήριο μέλος

Η orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Όχι δεν γίνεται αυτό.
Eγώ πάντως πήρα τηλέφωνο στον εύδοξο και μου είπαν ότι γίνεται μια χαρά...Μια φίλη μου βασικά το έχει κάνει ήδη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lux aeterna

Νεοφερμένος

Ο lux aeterna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλημέρα. Δύο ερωτήσεις σχετικά με τα συγγράματα.

Εγώ έχω επιλέξει ανταλλαγή από φοιτητή. Όμως τα παιδιά δεν τα δίνουν τελικά!! Μπορώ να το ακυρώσω πριν τις 5 ημέρες; Από την αρωγή χρηστών μου είπαν πως δε γίνεται, όμως με αυτό το σκεπτικό θα μπορούσα να μην πάρω βιβλία ποτέ! (πχ δηλώνω 5 φορές για ανταλλαγή, δενε το δινει κανεις, τελειώνει το εξάμηνο, παπαλα!!)

Από την άλλη, μέσω των πιστωτικών μονάδων μπορώ να πάρω βιβλία άλλου τμήματος;

Παρακαλώ ας απαντήσει μόνο όποιος γνωρίζει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Καλημέρα. Δύο ερωτήσεις σχετικά με τα συγγράματα.

Εγώ έχω επιλέξει ανταλλαγή από φοιτητή. Όμως τα παιδιά δεν τα δίνουν τελικά!! Μπορώ να το ακυρώσω πριν τις 5 ημέρες; Από την αρωγή χρηστών μου είπαν πως δε γίνεται, όμως με αυτό το σκεπτικό θα μπορούσα να μην πάρω βιβλία ποτέ! (πχ δηλώνω 5 φορές για ανταλλαγή, δενε το δινει κανεις, τελειώνει το εξάμηνο, παπαλα!!)

Από την άλλη, μέσω των πιστωτικών μονάδων μπορώ να πάρω βιβλία άλλου τμήματος;

Παρακαλώ ας απαντήσει μόνο όποιος γνωρίζει

Απο οσο γνωριζω δεν γινεται να ακυρωσεις την ανταλλαγη, το εψαξα και γω πριν λιγες μερες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lux aeterna

Νεοφερμένος

Ο lux aeterna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Απο οσο γνωριζω δεν γινεται να ακυρωσεις την ανταλλαγη, το εψαξα και γω πριν λιγες μερες.
Σήμερα δοκίμασα να τροποποιήσω τη δήλωση για να πάρω άλλο σύγγραμα αλλά δεν μου το επέτρεψε. Άρα είμαστε δέσμιοι της ηλιθ.. ανευθυνότητας κάποιων φοιτητών και της ανεπάρκειας του συστήματος να προβλέψει και να διαχειριστεί τέτοια περιστατικά.

Μία άλλη ερώτηση. Μαζεύοντας πιστωτικές μονάδες, μπορώ να τις εξαργυρώσω μόνο σε βιβλία του εξαμήνου μου ή πάνε συγκεντρωτικά και τις εξαργυρώνω όποτε θέλω; Πχ, μπορώ στο τέταρτο έτος των σπουδών μου, αφού έχω συγκεντρώσει πολλές μονάδες να πάρω το βιβλίο που θέλω;

Επίσης, μπορώ να πάρω βιβλίο από όποιο τμήμα θέλω ή υποχρεωτικά από το δικό μου;

Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σήμερα δοκίμασα να τροποποιήσω τη δήλωση για να πάρω άλλο σύγγραμα αλλά δεν μου το επέτρεψε. Άρα είμαστε δέσμιοι της ηλιθ.. ανευθυνότητας κάποιων φοιτητών και της ανεπάρκειας του συστήματος να προβλέψει και να διαχειριστεί τέτοια περιστατικά.

Μία άλλη ερώτηση. Μαζεύοντας πιστωτικές μονάδες, μπορώ να τις εξαργυρώσω μόνο σε βιβλία του εξαμήνου μου ή πάνε συγκεντρωτικά και τις εξαργυρώνω όποτε θέλω; Πχ, μπορώ στο τέταρτο έτος των σπουδών μου, αφού έχω συγκεντρώσει πολλές μονάδες να πάρω το βιβλίο που θέλω;

Επίσης, μπορώ να πάρω βιβλίο από όποιο τμήμα θέλω ή υποχρεωτικά από το δικό μου;

Ευχαριστώ!

Οι διαθέσιμες επιλογές αφορούν μόνο το τμήμα φοίτησης και τις εξαργυρώνεις όποτε θέλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lux aeterna

Νεοφερμένος

Ο lux aeterna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
"Τέλεια" :P

Και μία τελευταία ερώτηση. Αν βάλω κάποιο σύγγραμα για ανταλλαγή, μπορώ στη συνέχεια με τις πιστωτικές μονάδες μου να το ξαναπάρω; Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
"Τέλεια" :P

Και μία τελευταία ερώτηση. Αν βάλω κάποιο σύγγραμα για ανταλλαγή, μπορώ στη συνέχεια με τις πιστωτικές μονάδες μου να το ξαναπάρω; Ευχαριστώ

Δεν βρίσκω το λόγο γιατί να μην μπορείς αν και είναι παράλογο να δώσεις ένα βιβλίο που θες για το πάρεις αργότερα πίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Λοιπόν, εγώ ήθελα να πάρω 2ο βιβλίο για ένα συγκεκριμένο μάθημα παλιότερου έτους, και για αυτόν τον λόγο δεν δήλωσα βιβλίο σε ένα μάθημα προηγούμενου εξαμήνου. Ξέρετε αν μπορώ να δηλώσω και να πάρω 2ο βιβλίο σε κάποιο μάθημα εφόσον μου έχω δηλώσει συνολικά, επίτηδες, ένα λιγότερο βιβλίο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λοιπόν, εγώ ήθελα να πάρω 2ο βιβλίο για ένα συγκεκριμένο μάθημα παλιότερου έτους, και για αυτόν τον λόγο δεν δήλωσα βιβλίο σε ένα μάθημα προηγούμενου εξαμήνου. Ξέρετε αν μπορώ να δηλώσω και να πάρω 2ο βιβλίο σε κάποιο μάθημα εφόσον μου έχω δηλώσει συνολικά, επίτηδες, ένα λιγότερο βιβλίο?

Εφόσον έχεις πάρει βιβλίο για το συγκεκριμένο μάθημα, δεν μπορείς να πάρεις δεύτερο άσχετα αν έχεις δηλώσει συνολικά λιγότερα βιβλία από αυτά που δικαιούσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Κρίμα, χαζός ο νόμος του ενός βιβλίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lux aeterna

Νεοφερμένος

Ο lux aeterna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Δεν βρίσκω το λόγο γιατί να μην μπορείς αν και είναι παράλογο να δώσεις ένα βιβλίο που θες για το πάρεις αργότερα πίσω.

Το πήρα με ανταλλαγή και ήταν κατασημειωμένο. Έκανα εξαρχής βλακεία που το δέχθηκα, αλλά να σου πω την αλήθεια ντράπηκα να πω ότι δεν το παίρνω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lux aeterna

Νεοφερμένος

Ο lux aeterna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Λοιπόν, εγώ ήθελα να πάρω 2ο βιβλίο για ένα συγκεκριμένο μάθημα παλιότερου έτους, και για αυτόν τον λόγο δεν δήλωσα βιβλίο σε ένα μάθημα προηγούμενου εξαμήνου. Ξέρετε αν μπορώ να δηλώσω και να πάρω 2ο βιβλίο σε κάποιο μάθημα εφόσον μου έχω δηλώσει συνολικά, επίτηδες, ένα λιγότερο βιβλίο?

Οχι φίλε, δεν μπορείς.
Παίξε με την ανταλλαγή και τις πιστωτικές μονάδες
Επίσης, πολλοί συμφοιτητές σου δίνουν τα βιβλία τους για 5-10 ευρώ! Βάλε καμμιά ανακοίνωση στο γκρουπ της σχολής σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το πήρα με ανταλλαγή και ήταν κατασημειωμένο. Έκανα εξαρχής βλακεία που το δέχθηκα, αλλά να σου πω την αλήθεια ντράπηκα να πω ότι δεν το παίρνω!

Δεν έπρεπε να το πάρεις. Εγώ όπως είχα πει και σε μια σχετική συζήτηση που είχε γίνει στις προηγούμενες σελίδες δεν είμαι υπέρ της ανταλλαγής βιβλίων. Μου αρέσει να τα έχω στη βιβλιοθήκη μου και αν θέλω κάποιο άλλο εκτός Εύδοξου, φροντίζω να το αγοράσω. ΄Ετσι κι αλλιώς πάντα χρειάζεται να αγοράζουμε παραπάνω βιβλία αν θέλουμε να έχουμε μια ενημερωμένη βιβλιοθήκη πάνω στο αντικείμενο των σπουδών μας. Είμαι και λίγο περίεργη με τα βιβλία. Τα θέλω καινούρια, να τα ανοίγω πρώτη φορά εγώ, να έχω τη χαρά να πάω να τα πάρω μόνη μου και να μείνω και 1-2 ώρες στο βιβλιοπωλείο χαζεύοντας άλλα βιβλία, να βάζω μέσα χαρτάκια με τις σημειώσεις μου, να υπογραμμίζω με διάφορα χρώματα που μόνο εγώ ξέρω τη σημασία τους, να φροντίζω να μην τα τσαλακώνω, με λίγα λόγια να τα κάνω δικά μου. Δεν θα μπορούσα ποτέ να δώσω ένα τόσο αγαπημένο μου αντικείμενο. ΄Οταν ξεφυλλίζω παλιότερα βιβλία μου αυτόματα έρχεται στο μυαλό μου όλη η αντίστοιχη χρονική περίοδος που τα πρωτοδιάβασα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ναι, το προβληματάκι είναι ότι πολλά συγγράμματα είναι πανάκριβα, και άλλα δεν μπορείς καν να τα βρεις εύκολα μεταφρασμένα.

Ο Εύδοξος πρέπει να γίνει πιο ελαστικός ως προς τον νόμο "1 βιβλίο για κάθε μάθημα". Δεν λέω να δίνει παραπάνω βιβλία, αλλά τουλάχιστον να δίνει την δυνατότητα να επιλέγει ο φοιτητής αν θέλει να πάρει βιβλίο σε κάποιο μάθημα εις βάρος ενός άλλου μαθήματος που δεν θέλει να πάρει. Τα μαθήματα δεν είναι ισοδύναμα, άλλα δεν χρειάζονται καν βιβλίο για να περαστούν, και άλλα χρειάζονται πολλά. Επίσης το μάθημα ανανεώνεται αν το πάρει νέος καθηγητής, και αλλάζουν πιθανόν και τα συγγράμματα, οπότε αν βάλει κανένα δικό του το οποίο θα ακολουθεί μόνο αυτό, είσαι σε πιο δύσκολη θέση με το παλιό βιβλίο που έχεις πάρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Πριν 2-3 χρόνια (δεν θυμάμαι ακριβώς) η επιλογή για κάθε μάθημα υπήρχε περίπτωση να περιλαμβάνει περισσότερα από 1 βιβλία και τα πράγματα ήταν πολύ καλύτερα. Πάντως με λίγη οικονομία από το χαρτζιλίκι νομίζω ότι μπορεί κάποιος να αγοράσει βιβλία αν βέβαια το θέλει πολύ.΄Ερχεται και ο ΄Αγιος Βασίλης όπου νάναι;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Δεν ξέρω για εσάς, αλλά εγώ όση οικονομία και να κάνω, μέχρι να αγοράσω όσα έξτρα βιβλία θέλω έχει βγει το εξάμηνο ή το έτος και δεν αξίζει τον κόπο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top