Φοιτητικά συγγράμματα Εύδοξος

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Άντε, καλή δήλωση!





00:24
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Ανοιξε το συστημα!!!
Εκανα δηλωση, αλλα παντου εγραφε 0 διαθεσιμοτητα:/:
Ελπιζω να μην περιμενουμε πολυ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Ανοιξε το συστημα!!!
Εκανα δηλωση, αλλα παντου εγραφε 0 διαθεσιμοτητα:/:
Ελπιζω να μην περιμενουμε πολυ...

...Ορισμένες εκδοτικές δήλωναν μηδέν αντίτυπα -αρχικά-, παρ' όλ' αυτά είχαν διαθέσιμα συγγράμματα περνώντας από το βιβλιοπωλείο τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
Άντε, καλή δήλωση!





00:24
Δεν την πατάω πάλι με τις ουρές, 07:45 θα περιμένω έξω από το βιβλιοπωλείο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Όπως βλέπω είναι και άλλοι σαν εμένα που ακόμα δεν άνοιξε καλά καλά ο εύδοξος και έκαναν δήλωση συγγραμμάτων. Μόλις τελείωσα λοιπόν την δήλωση και μου έβγαλε τα βιβλιοπωλεία από τα οποία μπορώ να παραλάβω τα συγγράμματα συγχύστηκα, όπως συνήθως τώρα τελευταία. Η αιτία; σε όλα τα συγγράμματα, διαθέσιμα 0.
Ας πάρουμε τα πράματα με τη σειρά. Πριν την έναρξη δηλώσεων συγγραμμάτων, μας ανακοίνωσαν για ένα νέο εθελοντικό πρόγραμμα ανταλλαγής συγγραμμάτων με την (γελοία, συγχωρέστε με) ονομασία εύδοξος plus . Με αυτό το πρόγραμμα λοιπόν, θα μπορούμε να δίνουμε τα συγγράμματα, που έχουμε παραλάβει ήδη από τον εύδοξο( και όχι μόνο για τους παλαιότερους), σε συναδέλφους μας από μικρότερα έτη και η ανταμοιβή για αυτήν την μεγαλόψυχη πράξη θα είναι η πίστωση πιστωτικών μονάδων στον λογαριασμό των φοιτητών και η συμμετοχή τους σε μια κλήρωση με την οποία θα μπορούν να κερδίσουν πλούσια δώρα, όπως ψηφιακές συσκευές(ηλεκτρονικοί υπολογιστές, tablets κ.ο.κ) και υπηρεσίες ευρυζωνικότητας (συνδρομές adsl κ.ο.κ). Εδώ νομίζω θα μπορούσα να κάνω την ρητορική ερώτηση: Μήπως οι ψηφιακές συσκευές είναι στην συμφωνία με τον Γερμανό που παραχωρεί από φέτος τα πάσο; Έτσι, λοιπόν το υπουργείο παιδείας κάνει συγχρόνως και έκκληση στους φοιτητές να δεχτούν να πάρουν ένα βιβλίο από δεύτερο χέρι και όχι καινούργιο διότι με αυτόν τον τρόπο, όπως μας ενημερώνει η ανακοίνωση του εύδοξου, θα συμβάλει στην εξοικονόμηση πολύτιμων πόρων, που θα αποδώσουν σπουδαία περιβαλλοντικά οφέλη.
Παρατηρώντας λοιπόν ότι τα διαθέσιμα συγγράμματα για το δικό μου τμήμα είναι μηδέν αλλά και πολλών άλλων, αναρωτιέμαι: Μήπως το πρόγραμμα εύδοξος+ δεν είναι απλά εθελοντικό αλλά και αναγκαίο; Μήπως πολλοί από εμάς θα αναγκαστούν να το χρησιμοποιήσουν για να πάρουν συγγράμματα επειδή δεν θα υπάρχουν διαθέσιμα στους εκδοτικούς οίκους; Νομίζω ότι κάπως έτσι έχουν τα πράματα. Τα δικαιώματα και οι κατακτήσεις δεν καταργούνται από την μια μέρα στην άλλη. Θα πάρω για παράδειγμα τα συγγράμματα(αφού αυτό είναι άλλωστε και το θέμα μας). Η κυβέρνηση λοιπόν, βάζει στόχο να καταργήσει το δωρεάν σύγγραμμα για να εξοικονομήσει χρήματα για το ντόπιο και ιμπεριαλιστικό κεφάλαιο. Αυτό όμως καταλαβαίνει ότι θα ξεσηκώσει αντιδράσεις και μαζί με άλλα μέτρα που θέλει να περάσει μπορεί να ξεσηκώσει μια τεράστια και ανεξέλεγκτη θύελλα αντιδράσεων, για αυτό το λόγο προετοιμάζει κατάλληλα την επίθεση. Αρχικά, δημιουργεί το ηλεκτρονικό πρόγραμμα δήλωσης συγγραμμάτων με το οποίο θα μπορεί να ελέγχει καλύτερα τα συγγράμματα που δίνονται αλλά και να τα περιορίσει(πχ: σου επιτρέπει να παραλάβεις όσα συγγράμματα είναι απαραίτητα για το πτυχίο σου και άμα εσύ θέλεις να παρακολουθήσεις ένα επιπλέον μάθημα να μην δικαιούσαι σύγγραμμα). Στην συνέχεια, αφού βλέπει ότι μερικοί εκδοτικοί οίκοι αρνούνται να διανέμουν συγγράμματα στους φοιτητές επειδή είναι απλήρωτοι(νομίζω το βιώσαμε ως φοιτητές αυτό στο προηγούμενο εξάμηνο, όπου αρκετοί εκδοτικοί οίκοι δεν έδωσαν βιβλία και αναγκαστήκαμε να διαβάσουμε μόνο από σημειώσεις ) δημιουργεί το πρόγραμμα εύδοξος+, με το οποίο σε μια τέτοια περίπτωση θα αναγκάζει τον φοιτητή να πάρει βιβλίο από δεύτερο χέρι και σαν να μην έφτανε μόνο αυτό, τον αναγκάζει να δώσει πίσω και ένα τουλάχιστον δικό του, που το παρέλαβε τα προηγούμενα έτη. Έτσι σιγά σιγά με τον ευδοξο+ , τα διαθέσιμα συγγράμματα θα γίνονται όλο και λιγότερα, ώσπου στο τέλος θα οδηγηθούμε ομαλά στην κατάργηση του δωρεάν έντυπου συγγράμματος. Το σύστημα δεν κάνει επιπόλαιες και βιαστικές κινήσεις, για να ομαλύνει και να ελέγξει τις αντιδράσεις, τις οποίες θα τις σταματήσει με το γνωστό του τρόπο. Θα αυξήσει τους εκβιασμούς
Δεν λέω σε καμιά περίπτωση ότι αυτό το μηδέν που βλέπουμε σήμερα θα παραμείνει μηδέν. Ίσως σε λίγες μέρες να υπάρξουν διαθέσιμα. Αλλά ας μην γελιόμαστε, σίγουρα θα υπάρξουν λιγότερα, και στο επόμενο εξάμηνο ακόμα λιγότερα και σε 2-3 χρόνια δεν θα υπάρχει κανένα. Εναντιωθήκαμε από τέλη Αυγούστου στον νέο νόμο πλαίσιο της Διαμαντοπούλου που θα μας φέρει το πανεπιστήμιο του μνημονίου, το οποίο θα μετατραπεί σε πηγή κερδών για τις εταιρίες, κάναμε καταλήψεις , βγήκαμε στους δρόμους και κάναμε ξεκάθαρη την θέση μας. Δυστυχώς το σύστημα όπως ειπώθηκε και προηγουμένως αυξάνει και τους εκβιασμούς , πράμα που σημαίνει ότι πολλοί συνάδελφοι μας στις σχολές δεν πείστηκαν για την αναγκαιότητα του αγώνα και δεν τόλμησαν να εναντιωθούν, επειδή αυτός ο αγώνας δεν είναι απλός , στρέφεται ενάντια στην καπιταλιστική ιμπεριαλιστική πολιτική του συστήματος. Η μάχη είναι μεγάλη και αν δεν τους σταματήσουμε, δεν θα σταματήσουν. Ο πραγματικός αγώνας τώρα αρχίζει, στην εφαρμογή του νόμου. Όπως στην κατάργηση των δωρεάν συγγραμμάτων(αφού αυτό είναι το θέμα του κειμένου, αν και κατά τη γνώμη μου η κατάργηση συγγραμμάτων είναι ένα τίποτα μπροστά σε αυτά που φέρνει ο νέος νόμος). Το φοιτητικό κίνημα θα βγει ξανά στους δρόμους, πιο δυνατό και πιο μαζικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Τελικα για ενα απο τα βιβλια εβγαλε τωρα διαθεσιμοτητα 66...αυτο ειναι απ'το βιβλιοπωλειο του Πατακη που ειναι μεγαλο, τωρα να δουμε ποτε θα ερθουν τα αλλα που δεν ειναι απο εκει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Ok. Πήρα 6/7, το 7ο δεν επείγει ούτως ή άλλως :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SotosA

Νεοφερμένος

Ο SotosA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ok. Πήρα 6/7, το 7ο δεν επείγει ούτως ή άλλως :)

Στο university studio press ήμουν ανάμεσα σε 20 φοιτητές ιατρικής που έπαιρναν πακετάκι 5 βιβλία όλοι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Τωρα και για ενα αλλο μου εβγαλε 12 διαθεσιμα:D(Τρεχωωωωω:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
ρε παιδια επειδη δεν εχω καταλαβει την τυφλα μου και εχω διαβασει τους ορους πολλες φορες...για το ευδοξος + αν εγω διαλεξω το βιβλιο καποιου και το παρω θα του δωσω τον κωδικο αλλα στον ευδοξο μετα τι θα δωσω; θα χρωσταω πιστωτικες μοναδες; και αμα καποιος διαλεξει ενα δικο μου βιβλιο και παρω τις πιστωτικες μοναδες αλλα δεν με φτανουν για το βιβλιο που θελω εγω...τι θα γινει ;θα το εχω δωσει τζαμπα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Για άλλη μια φορά το τμήμα Δασολογίας και ΦΠ πρωτοπορεί:D

Αυτή τη στιγμή δεν επιτρέπεται η δημιουργία δήλωσης. Η περίοδος δηλώσεων ξεκινά στις 31/10/2011 και ολοκληρώνεται στις 30/11/2011. Μπορείτε να ενημερωθείτε άμεσα για την κατάσταση προτεινόμενων συγγραμμάτων στο Τμήμα σας από τη σελίδα https://service.eudoxus.gr/public/departments
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
εμενα ποιος θα μου απαντησει;; λετε να παρω τηλ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
ΣΥΓΓΡΑΜΜΑΤΑ: Αρχίζει σήμερα η διανομή – Στον «αέρα» οι φοιτητές 14 ΑΕΙ

ΡΕΠΟΡΤΑΖ:esos.gr

Αρχίζει σήμερα Δευτέρα η διανομή συγγραμμάτων για όλους τους φοιτητές, με εξαίρεση δεκατεσσάρων ΑΕΙ που οι διοικήσεις τους αρνήθηκαν τους ελέγχους από τα όργανα του υπ. Παιδείας.
Δικαιούχοι συγγραμμάτων είναι όλοι οι φοιτητές ως και τα ν+2 έτη σπουδών με την προυπόθεση ότι δεν έχουν προμηθευτεί στο παρελθόν συγγράμματα για το ίδιο μάθημα.
Με το δεδομένο ότι φέτος πραγματοποιήθηκε η ενσωμάτωση των μετεγγραφών των ειδικών κατηγοριών στις πανελλήνιες εξετάσεις η διαδικασία διανομής αναμένεται να ολοκληρωθεί εντός του Δεκεμβρίου.
TI EΙΠΕ Η ΥΠ.ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΣΤΗ ΒΟΥΛΗ
Δεκατέσσερα ΑΕΙ αρνήθηκαν τον έλεγχο του υπ. Παιδείας για την πραγματική παρουσία και ταυτότητα του φοιτητή δήλωσε σήμερα (την Παρασκευή) στη Βουλή η υπ. Παιδείας Α. Διαμαντοπούλου κι εξήγησε ότι το γεγονός αυτό θα είναι η αιτία οι φοιτητές να μην πάρουν σθγγράμμτα.

«Φέτος, είπε χαρακτηριστικά η υπ. Παιδείας, υπάρχουν δεκατέσσερα ιδρύματα τα οποία αρνήθηκαν τον έλεγχο. Αρνήθηκαν, πρόσθεσε να μας απαντήσουν στον έλεγχο που τους ζητήσαμε, ώστε να δοθούν τα συγγράμματα. Θα ήθελα να πω τόνισε η κ. Διμαντοπούλου πως οι διοικήσεις των ιδρυμάτων αυτών παίρνουν την ευθύνη, γιατί ο «ΕΥΔΟΞΟΣ» δεν θα ανοίξει, δηλαδή, τα συγγράμματα δεν θα δοθούν στα πανεπιστήμια και στα ΤΕΙ εκείνα που δεν θα δεχθούν να απαντήσουν στον έλεγχο της πολιτείας. Θέλω να το πω με τον πιο επίσημο τρόπο στην Βουλή ότι παίρνουν την ευθύνη απέναντι στους φοιτητές τους».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
ποια είναι αυτά όμως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
παιδια εγω συμπληρωσα τα στοιχεια μου και με εβγαλε σε μια σελιδα που απλα εχει τα στοιχεια που εβαλα :P τωρα που παω για να δηλωσω? μπερδευτηκα :S
οκ το βρηκα παιδια κολλουσε πριν και δεν εμφανιζε την λιστα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
ποια είναι αυτά όμως;
Ένα από αυτά νομίζω πως είναι το Πανεπιστήμιο Κρήτης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Μπορώ να δηλώσω τα 4 ας πούμε από τα 6-7 μαθήματα και όταν μάθω ποια βιβλία χρειάζονται να δηλώσω και τα υπόλοιπα ή με τη μια φορά μόνο και με τά κλείνει το σύστημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Μπορώ να δηλώσω τα 4 ας πούμε από τα 6-7 μαθήματα και όταν μάθω ποια βιβλία χρειάζονται να δηλώσω και τα υπόλοιπα ή με τη μια φορά μόνο και με τά κλείνει το σύστημα;
κοίτα εμένα στο students web μου λέει ότι μπορώ να αλλάξω την δήλωση μου στην σχολή μου, άμα γουστάρω. γιατί δεν ρωτάς στην γραμματεία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Μπορώ να δηλώσω τα 4 ας πούμε από τα 6-7 μαθήματα και όταν μάθω ποια βιβλία χρειάζονται να δηλώσω και τα υπόλοιπα ή με τη μια φορά μόνο και με τά κλείνει το σύστημα;

Γίνεται να τροποποιήσεις την δήλωσή σου, ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dannaros

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο daniel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.
Γίνεται να τροποποιήσεις την δήλωσή σου, ναι.
δεν ξέρω άμα ισχύει για όλες τις σχολές γιατί εμένα μου λέει "η τροποποίηση της δήλωσής σας είναι δυνατή σε αυτό το τμήμα" ή κάτι τέτοιο...

Δείτε εδώ, α ρε Κρήτη

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top