Φοιτητικά συγγράμματα Εύδοξος

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
αααααα καλααααααα πηρα τηλ και λενε οτι η γραμματεια δεν τους εστειλε οτι δηλωσα το ταδε μαθημα και για αυτο τωρα μου ζητανε να το επιστρεψω!!!! λενε να τους στειλω με φαξ την δηλωση!
για ποιον με περασαν?αλλος δεν στελνει και αλλος πληρωνει την νυφη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OHTO

Νεοφερμένος

Ο OHTO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Ξέρει κανείς, από οποιοδήποτε τμήμα, πότε παίρνουμε βιβλία για το εαρινό εξάμηνο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Σαν πολυ δεν βιαζεσαι? Ακομη δεν τα δηλωσαμε.
Πριν το Πασχα σε καποια τμηματα, μετα το Πασχα σε αλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
όχι δε βιάζεται...
κ εγώ την ίδια απορία έχω. πότε ανοίγει ο εύδοξος για το εαρινό εξάμηνο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JohnSmith

Νεοφερμένος

Ο JohnSmith αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Θα προσπαθήσω να ρίξω λίγο φως στο θέμα, αν και λίγο αργά. Στο πρόγραμμα ΕΥΔΟΞΟΣ, οι προπτυχιακοί φοιτητές εισέρχονται με το όνομα χρήστη και τον κωδικό πρόσβασης που πήρανα πό το ίδρυμα στο οποίο φοιτούν. Από εκεί και πέρα δηλώνουν τα μαθήματα που θέλουν από τη λίστα των μαθημάτων του κάθε εξαμήνου, και αυτόματα δηλώνονται και τα βιβλία που προσφέρονται (σε πολλά μαθήματα, προσφέρονται πρισσότερες επιλογές από μία. Δεν υπάρχει πρόβλημα, απλά δηλώνετε όποια επιλογή θέλετε). Μόλις τελειώσετε αυτή τη διαδικασία, θα δείτε σε ποιό σημείο διανέμεται το βιβλίο σας (υπάρχει και σύνδεσμος με χάρτη για να το βρει κανείς). Και έτσι παραλαμβάνετε τα βιβλία σας. Σε πρόσφατη έρευνά μου στο internet και από το γραφείο αρωγής χρηστών που επικοινώνησα, κατά πάσα πιθανότητα τα βιβλία για το εαρινό εξάμηνο θα τα δηλώσουμε από 28/2/2011 - 28/6/2011. 4 μήνες πιστεύω φτάνουν. :P:P:P Αυτά. Πιστεύω να διαφώτισα όσο μπορώ και εγώ σε αυτό το θέμα. Απλά να ξέρετε ότι οτιδήποτε καινούριο θέλει κάποιο χρόνο για να δίνει αποδεκτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
παιδια μπορειτε να δηλωσετε συγγραμματα στον Ευδοξο για το εαρινο εξαμηνο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
παιδια μπορειτε να δηλωσετε συγγραμματα στον Ευδοξο για το εαρινο εξαμηνο??

Μεχρι στιγμής κανένας δεν μπορεί να δηλώσει συγγράμματα τού εαρινού εξαμήνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
εμείς μπορούμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
εμείς μπορούμε

Εσείς μπορείτε καθότι φοιτάτε σ' ένα από τα πιο οργανωμένα πανεπιστήμια της Ευρώπης.

Τυχαίο;:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Απ' ότι έχω καταλάβει για κάθε σχολή θα αρχίσει διαφορετική μέρα η δυνατότητα δήλωσης συγγραμμάτων, αφού πρώτα πρέπει να τελειώσουμε τις δηλώσεις μαθημάτων, ώστε να σταλούν στο Εύδοξο... Ας πούμε, οι δικές μας δηλώσεις μαθημάτων είναι μέχρι την Πέμπτη... Και φυσικά δεν μπορούμε να δηλώσουμε συγγράμματα τώρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Μπαίνω και μου εμφανίζει για το χειμερινό εξάμηνο ακόμα....κάπου άκουσα ότι απο 4 Μαρτίου ξεκινούν οι δηλώσεις,σε εμάς τουλάχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Στην ιστοσελίδα του Εύδοξου βγαίνει ανακοίνωση της περιόδου διανομής συγγραμμάτων.Τέτοια ανακοίνωση δεν υπάρχει ακόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stekont

Νεοφερμένος

Ο stekont αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Σε περίπτωση που κάποιος δεν έχει επιστρέψει τα βιβλία που πήρε παράνομα θα μπορεί να κανει δήλωση για το εαρινό εξάμηνο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Πιθανότατα θα του παγώσουν τη δήλωση οπότε και να τα δηλώσει, δε θα μπορεί μάλλον να πάρει άλλα μέχρι να επιστρέψει τα βιβλία.



Έμαθα δε το εξής εκνευριστικό από τον Εύδοξο:

Αν δηλωθεί σύγγραμμα και ο εκδότης δεν το παραδώσει μέσα στην προθεσμία παραλαβής από τους φοιτητές, αυτοί δεν δικαιούνται να το παραλάβουν εκπρόθεσμα.
Πιο συγκεκριμένα, αν ο φοιτητής περάσει το χ μάθημα, το υπουργείο θεωρεί πως γνωρίζει τα πάντα για το αντικείμενο του έχοντας πάρει ακόμη και 5 στην εξέταση, και εφόσον α. η προθεσμία έχει λήξει και β. δε θα ξαναδηλώσει το μάθημα, δεν πρόκειται να πάρει το σύγγραμα που δικαιούται.
Αν ο φοιτητής κοπεί και ξαναδηλώσει το μάθημα, παίρνει το βιβλίο κανονικά.

Συμπέρασμα: ακόμη κι αν δε φταις, είτε θα κοπείς (ακα ταλαιπωρία σε επόμενο εξάμηνο), είτε δε θα μάθεις ποτέ τι έλεγε το βιβλίο που δικαιούσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

homo

Νεοφερμένος

Ο homo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Από εσάς που δεν έχετε επιστρέψει τα συγγράματα που δεν δικαιούστε σας έχουν κάνει απανεργοποιήση των δηλώσεων / λογαριασμού?
Γιατι θέλω σε αυτό το εξάμηνο να πάρω μερικά συυγράματα παραπάνω :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante38245

Νεοφερμένος

Ο dante38245 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Ρε παιδιά μια ερώτηση θέλω να κάνω.Μπαίνω στον Εύδοξο και μου λέει ότι έχω παραλάβει βιβλία τα οποία δε δικαιούμαι.Πώς γίνεται αυτό;Τα βιβλία τα έχω πάρει από εκεί που έλεγε και αυτά που δήλωσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

homo

Νεοφερμένος

Ο homo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ρε παιδιά μια ερώτηση θέλω να κάνω.Μπαίνω στον Εύδοξο και μου λέει ότι έχω παραλάβει βιβλία τα οποία δε δικαιούμαι.Πώς γίνεται αυτό;Τα βιβλία τα έχω πάρει από εκεί που έλεγε και αυτά που δήλωσα.

σε αφήνει όμως να κάνεις νέα δήλωση?
προφανώς εννοεί ότι δεν τα δικαιούσε:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
Και σε μενα το ιδιο συνεβη και αφινιασα γιατι ημουν απολυτα σιγουρος οτι δηλωσα τα σωστα βιβλια!
Τελικα ομως το προβλημα δεν ηταν στα βιβλια,αλλα στα προσωπικα στοιχεια...ειχα βαλει στον αριθμο εξαμηνου το 0 :whistle::redface:
Κοιταξε ξανα τα προσωπικα σου στοιχεια μηπως ειναι εκει το λαθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Ρε παιδιά μια ερώτηση θέλω να κάνω.Μπαίνω στον Εύδοξο και μου λέει ότι έχω παραλάβει βιβλία τα οποία δε δικαιούμαι.Πώς γίνεται αυτό;Τα βιβλία τα έχω πάρει από εκεί που έλεγε και αυτά που δήλωσα.

Μπορείς να δεις ποια βιβλία σου έχει σημειώσει ότι δεν τα δικαιούσαι και να ελέγξεις μόνος σου αν πρόκειται για βιβλία μαθημάτων στα οποία είχες εγγραφεί.
Αν δεν υπάρχει κάποιο λάθος επικοινώνησε με τη γραμματεία σου και το γραφείο αρωγής για να αναφέρεις το πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Από εσάς που δεν έχετε επιστρέψει τα συγγράματα που δεν δικαιούστε σας έχουν κάνει απανεργοποιήση των δηλώσεων / λογαριασμού?
Γιατι θέλω σε αυτό το εξάμηνο να πάρω μερικά συυγράματα παραπάνω :hmm:
Και μετά λένε γιατί μειώνουν τα συγγράμματα.

Λοιπόν, ναι, εάν πάρεις παραπάνω βιβλία θα υπάρξει πράγματι απενεργοποίηση λογαριασμού μέχρι να διορθωθεί η παρατυπία - κοινώς δεν θα μπορείς να παίρνεις συγγράμματα - και απ' όσο ξέρω ενδεχομένως να πάει η κατάσταση και στη γραμματεία σου έτσι ώστε να μην σου δώσουν πτυχίο για όσο χρονικό διάστημα χρωστάς στο δημόσιο.

Επομένως να κάτσεις να πάρεις μόνο αυτά που δικαιούσαι και τίποτα άλλο.

Ρε παιδιά μια ερώτηση θέλω να κάνω.Μπαίνω στον Εύδοξο και μου λέει ότι έχω παραλάβει βιβλία τα οποία δε δικαιούμαι.Πώς γίνεται αυτό;Τα βιβλία τα έχω πάρει από εκεί που έλεγε και αυτά που δήλωσα.

  • Μήπως έχεις πάρει βιβλία σε μαθήματα που δεν έχεις δηλώσει ΦΕΤΟΣ;
  • Μήπως έχεις πάρει βιβλία σε μαθήματα που έχεις περάσει;
  • Μήπως έχεις πάρει βιβλία σε μαθήματα που έχεις ξαναπάρει βιβλία;
Αν οι απαντήσεις σου σε κάποιο από τα παραπάνω είναι "ΝΑΙ", ξέρεις τι πρέπει να κάνεις.
Αν είναι "όχι" σε όλα τα παραπάνω, στείλε e-mail στον Εύδοξο να τους ρωτήσεις σε ποια βιβλία αναφέρονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top